Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

nostrzyk


Recommended Posts

witam, chciałbym zasiać nostrzyk, gdzieś przeczytałem że pyłek z nostrzyka żóltego jest w pewnym stopniu trujący dla law pszczelich czy to prawda? czy może ktoś z Państwa drodzy koledzy ma jakieś doświadczenia w uprawie tej rośliny i chciałby sie podzielić doświadczeniami? 

Link to comment
Share on other sites

Miód nostrzykowy jest jak dla mnie najlepszym miodem i też słyszałem o jakichś szkodliwych związkach w pyłku ale one nie są trujące i wszystko zależy od procentowego udziału w pokarmie , a w tym czasie kwitnie tak wiele roślin pyłkodajnych , że te przestrogi te trzeba włożyć między bajki. To tak samo jak byś Ty odżywiał się samym szczawiem który też ma związki szkodliwe dla człowieka , ale czy zjesz tyle szczawiu żeby Ci zaszkodził ? Bez obawy , nostrzyk jest OK.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Witam

W tym roku posiałem około 2 ha nostrzyku (Dwuletni biały ), ale niczym go nie pryskałem i bardzo dużo jest w nim chwastów pewien rolnik kazał mi  skosić całe pole miało to na celu , że nie skosiłem nostrzyka był za niski (około 12 cm a kosiłem na 15 cm) , a wykosiłem wszystkie chwasty. Wszystko było by dobrze ale chwasty odbiły w przeciągu miesiąca a nostrzyk nie ruszył .

Moje pytanie czy warto to zostawić na drugi rok , czy nostrzyk ruszy z wiosny i zagłuszy chwasty???

Link to comment
Share on other sites

Witam

W tym roku posiałem około 2 ha nostrzyku (Dwuletni biały ), ale niczym go nie pryskałem i bardzo dużo jest w nim chwastów pewien rolnik kazał mi  skosić całe pole miało to na celu , że nie skosiłem nostrzyka był za niski (około 12 cm a kosiłem na 15 cm) , a wykosiłem wszystkie chwasty. Wszystko było by dobrze ale chwasty odbiły w przeciągu miesiąca a nostrzyk nie ruszył .

Moje pytanie czy warto to zostawić na drugi rok , czy nostrzyk ruszy z wiosny i zagłuszy chwasty???

Witam , ja też, tak miałem w zeszłym roku. W tym roku, nostrzyk  nie dał szans chwastom. A pszczoły się naprawdę popisały. Nostrzyk,  ok. 2 metry wysokości. Ale, u mnie to nie ta skala, ja wysiałem 9 arów. Tylko na polepszenie smaku. Pozdrowienia. :)

 .............................................................................................................

 Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

W tym sezonie planuje posiac w dwuch miejscach nostrzyk z facelia dwa kawalki po 15 arow u mnie pozytki sa raczej slabe wiec staram sie uzupelniac jeszcze mam gdzie to mam w planie posadzic troche akacji oraz lipy ,od jednego z kolegow dostalem troche trojesci amerykanskiej i wierzbe ktora ma niby cale lato kwitnac 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.