Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Prima - Maria Gembala

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

MAZI

MAZI

Guru forumowy

• Redaktorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1015 postów
  • LokalizacjaJordanów Śląski
  • Typ ula:wielkopolskie i dadant 1/2 styrodur korpusowe

Witam, macie jakieś doświadczenia z tymi pszczółkami z pasieki Mellifera??

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2400 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Mam na razie 1 rok . Zobaczymy na drugi.

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

MAZI

MAZI

Guru forumowy

• Redaktorzy
  • 1015 postów

Ja w tym roku miałem 2 matki. Jedna jednodniówka i jedna inseminowana sztucznie. 

Ul po inseminowanej dał mi najwięcej miodu gryczano-lipowego, kolega miał więcej i określił je jako "pechowe" - część się nieunasieniła, z inseminowanych jedna strutowiała, generalnie bez szału. U mnie pozytywnie, ale zastanawiam się w którym kierunku pójść w przyszłym roku. Plan mam taki, żeby wymienić minimum 50% matek na Primę od Gembalowej i Strzyża. W kolejnym wymienić resztę matek np. na Nieskę lub Alsinę, w grę wchodzą też Sklenarki. I generalnie co roku wymieniać około 50% matek z innej linii. Cel - nie doprowadzić do homozygotyczności i liczyć na heterozję... Co o tym sądzicie?

Na matkach NU od Strzyża stworzyłem 2 odkłady sierpniowe i bardzo ładnie się rozwijają, matki chodzą jak kwoki, grubiutkie, spokojne - podobają mi się. Ale mam pytanko czy matka NU od razu ma docelowe rozmiary czy może przybierać z czasem na wielkości??? Bo jak je odebrałem to były sporo mniejsze...

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • 2400 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

No grubieje im grubsza i spokojniejsza tym lepsza.

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2001 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Ano mieszaj twoja pasieka. Ale czy od samego mieszania herbata robi się słodsza ? Ale obcując z tyloma  może natrafisz na Twój ideał. th_0girl_dance.gif

Chociaż tu raczej chodzi o to by gonić króliczka,

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

DarekBt

DarekBt

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 44 postów
  • Imię:Dariusz
  • LokalizacjaKikity Warmińsko Mazurskie
  • Typ ula:Dadanta i częściowo Warszawski poszerzany własnej konstrukcji.

Dana matka unika krzyżowania się z swoją linią.lecą hen daleko nawet 17 km to kto wie co ci przyniesie.Jak to powiedział Tadek.

piotrpodhale

piotrpodhale

Pasieka "Pod Limbami"

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1579 postów
  • Imię:PK
  • Lokalizacjamałopolskie
  • Typ ula:WIELKOPOLSKI I GÓRSKI

Dana matka unika krzyżowania się z swoją linią.lecą hen daleko nawet 17 km to kto wie co ci przyniesie.Jak to powiedział Tadek.

A skąd takie wiadomości o 17km,proszę podaj jakieś źródło takiej wiedzy.Ja wiedziałem o 8km ale może ktoś coś już zbadał nowego jestem ciekawy!

pszczola.gif

W próżnej często idą zmowie pustosłowie z pustką w głowie.

A.Dobrowolski

MAZI

MAZI

Guru forumowy

• Redaktorzy
  • 1015 postów

A ja ostatnio czytałem, że matka może zostać unasieniona przez braci, ale taki czerw pszczoły usuwają...

DarekBt

DarekBt

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 44 postów

Nie pamiętam gdzie to wyczytałem ale wiem że rozchodziło się o polbarta i była dość mocna wrzawa na ten temat.

Co do unasienniania się z braćmi czy tej samej lini to na tym samym temacie to było szerokim kołem matka omija swoich braci,tu był temat z hodowlą i unasiennianiem matek od Pana Cha.?.

I ja mam doświadczenie z matkami od tego hodowcy.Zakupiłem po 5 szt 5 unasiennione na jego wybranych trutowiskach i 5 jedno dniowych.

Jedno dniowe jak wulkan po unasiennieniu u mnie natomiast te unasiennione u P,Cha. Bidnie.

Wszystkie stoją w jednym rzędzie w tym samym dniu je dostałem.

Jak wiadomo jest tu mowa o Buckfast nie jakieś KB czy GZ.

DarekBt

DarekBt

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 44 postów

Jeśli chodzi o braci to przy insym sztucznej głównie się to tak odbywa na własne oczy widziałem u dobrych hodowców jak łapali trutnie a następnie z tego samego ula wyjmowali mateczniki ,, być może to szło do innych ale to temat tabu u hodowców .;)

DarekBt

DarekBt

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 44 postów

Ale głównym tematem jest temat Matek od Pani Gembali.

I mnie interesuje temat tych matek.Na czytałem się sporo na jej hodowli matek i chyba poleze do hodowli w Olecku tam przy naj miej klarownie wszystko i obsługa na wysokim poziomie.Dla zainteresowanych kontakt tel do Olecka kom. +48 881 939 428

http://pasiekakrir.p...-matki-pszczele

Jeśli ma ktoś ponad rok matki od Pani Gembali to poproszę o opinie.

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1451 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

był temat z hodowlą i unasiennianiem matek od Pana Cha.?.

I ja mam doświadczenie z matkami od tego hodowcy.Zakupiłem po 5 szt 5 unasiennione na jego wybranych trutowiskach i 5 jedno dniowych.

Jedno dniowe jak wulkan po unasiennieniu u mnie natomiast te unasiennione u P,Cha. Bidnie.

Wszystkie stoją w jednym rzędzie w tym samym dniu je dostałem.

Jak wiadomo jest tu mowa o Buckfast nie jakieś KB czy GZ.

Domyślam się , że piszesz o Buckfastach od Mariusza Ch. (wykładowcy z Pszczelej Woli ) .
On produkuje matki po materiale od J.Gutha z Luksemburga .
Czy mógłbyś ( w osobnym temacie ) napisać więcej o Twoich doświadczenia z tymi pszczołami ?

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1451 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

Ale głównym tematem jest temat Matek od Pani Gembali.

I mnie interesuje temat tych matek.Na czytałem się sporo na jej hodowli matek i chyba poleze do hodowli w Olecku tam przy naj miej klarownie wszystko i obsługa na wysokim poziomie.Dla zainteresowanych kontakt tel do Olecka kom. +48 881 939 428

http://pasiekakrir.p...-matki-pszczele

Jeśli ma ktoś ponad rok matki od Pani Gembali to poproszę o opinie.

Primę od p. M. Gębali mam od 3 lat .
W tym roku pociągnąłem trochę matek po reproduktorce z 2014r. i jestem ogólnie zadowolony . 
Miód i pyłek noszą podobnie jak Kortówki . Są  łagodne .
Ewentualne nieliczne wyjątki , to zapewne wina genów od trutni , które spotkały matki F1 w czasie lotów godowych .
Kupiłem też  drugą reproduktorkę po innych rodzicach , ale też od p.Marii z 2015r. z myślą o produkcji F1 w przyszłym roku .
Ale po tym co obserwuję , to prawdopodobnie odpuszczę :angry:
Odkład z tą  reproduktorką na 5 ramkach ( nie miał ciasno) chciał się wyroić !
Pszczoły znacznie bardziej nerwowe (u tej z 2014r. kapelusz nie potrzebny )
Ogólnie mam wrażenie kumulacji cech niekorzystnych .
Pokolenie oczywiście już 100% po reproduktorce .
Zaczęła czerwić 5VI .
Nie wiem , czy to wypadek przy pracy , czy nadmiar zamówień spowodował pójście na ilość i zaniechanie jakości .

DarekBt

DarekBt

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 44 postów

Dokładnie jest tu mowa jw.Jest to pszczoła praktyczne bez obsługowa miodna nie rojliwa (baranki).Ale dodam jeszcze jedną ciekawą rzecz Nie kupuję matek z starterów.Ale w tym roku się skusiłem i zakupiłem od Pana T.M. około 10 jego mateczek jedno dniowych.Muszę przyznać że są łagodniejsze i są ok.Pod nazwą KB jak na moje oko to GZ.Ale to sztuka.

Wiadomo jest to pszczoła bardziej żarłoczna i na start rzepaku trzeba je pobudzić efekty są dobre może nie 30 l z ula średnia ale i to się zdarza.

DarekBt

DarekBt

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 44 postów

Na pewno bym poszedł w tym kierunku pszczoły no ale 147 e+koszt wysyłki.Pana Chachułe mogę w 100% polecić nawet jego jedno dniówki z kundelkami to już duży sukces.

MAZI

MAZI

Guru forumowy

• Redaktorzy
  • 1015 postów

Tadek już wiem do czego pijesz :-P

Prima wywodzi się z krainek Niemieckich i Sklenarów, więc genetycznie nie powinny wiele odbiegać od linii NieSka... Więc na heterozję liczyć nie ma co :-)

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2001 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Tadek już wiem do czego pijesz :-P

Prima wywodzi się z krainek Niemieckich i Sklenarów, więc genetycznie nie powinny wiele odbiegać od linii NieSka... Więc na heterozję liczyć nie ma co :-)

Pan Loc ma pasieką o kilka kilometrów od Pani Gębalowej i razem pracowali kiedyś w Instytucie Pszczelarstwa  w Żelkowie zanim przeszli na własny garnuszek. Czy obecnie mają ten sam materiał genetyczny tego nie wiem, ale coś jest na rzeczy.

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

DarekBt

DarekBt

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 44 postów

Witam.

Podobno ten sam materiał tylko pod innymi nazwami Loc Nieska Gembala Prima.

Tadek11  Dzięki za odwiedziny na mojej galery.Oj nogi bolą ale tam miałem do dyspozycji 50h.

A to był sam wjazd na pasiekę.Zwoziłem tam na zimę i lipe.Teraz wsio wycięte.

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2001 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Tadek11  Dzięki za odwiedziny na mojej galery.Oj nogi bolą ale tam miałem do dyspozycji 50h.

A to był sam wjazd na pasiekę.Zwoziłem tam na zimę i lipe.Teraz wsio wycięte.

A tak w kwestii formalnej  - nie możesz dać odpowiedzi w galerii pod zdjęciem w komentarzach ? Pytam tak bo jeszcze Wszyscy uczymy się poruszania na tum forum , jako że powstało niedawno i pewnie trzeba go trochę poustawiać żeby było  wygodnie.

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

DarekBt

DarekBt

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 44 postów

Właśnie i ja staram się nauczyć poruszać tu.Będą kolejne foto z innych pasiek to postaram się coś tam opisać.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami! | Ślężańskie Miody | Wolne pszczoły