Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Prima - Maria Gembala

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

dudi

dudi

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 273 postów
  • LokalizacjaLubelszczyzna
  • Typ ula:ostrowskiej

Materiał niby ten sam,ale nie ten sam. Jak dla mnie Prima to może po Niesce sprzątać. Jest gorsza pod względem rojliwości i miodności. Jeżeli chodzi o agresje - obie były spokojne 

gBeata i Andrzej_*

gBeata i Andrzej_*
  • Goście

Z trzech kilometrów moja matka wróciła następnego dnia. Z powodu nasilenia rabunków w pasiece wywiozłem uliki weselne na drugie pasieczysko. Było to na drugi dzień po wygryzieniu się matek z matecznika ( często poddajemy mateczniki hodowlane do ulików weselnych), jedna z matek siedziała w miejscu gdzie znajdował się poprzednio ulik. Pierwszą informację o długości lotu matki pszczelej wyczytałem w miesięczniku pszczelarstwo z około 1980 roku, było to 12 km kiedy to zrobiono przez przypadek zdjęcie matki oznakowanej opalitkiem przelatującej obok wieży kościelnej-cerkiewnej w Rosji. No właśnie !!???

U mnie w tym roku zaobserwowałem miejsce gromadzenia się trutni nad akacją, bezpośrednio nad naszą pasieką. W pierwszej chwili myśleliśmy że to rójka, ale latały same trutnie i zjawisko powtarzało się przez dwa miesiące. Matki od momentu wyjścia na lot godowy wracały po 15-20 min i często ze znamieniem.

Pszczoły robotnice z odległości 3-5 kilometrów wracają do ula z pożytku na pusto, ile pokarmu na "trasę lotu" może zabrać matka pszczela, a myślę że nie tankuje po drodze. Ja nie widziałem i nie słyszałem o matce pszczelej na kwiatku podczas "tankowania" nektaru. To hańba dla jej królewskiej mości. A sex pochłania na pewno dużo energii, a energia z miodu powstaje. 

DrHause

DrHause

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 42 postów
  • Imię:..
  • Lokalizacjawielkopolska
  • Typ ula:WP

Wydaje mi się, że trochę wszystko wyolbrzymiłeś Kolego, ale trochę fantazji w naszym fachu zawsze być musi.

gBeata i Andrzej_*

gBeata i Andrzej_*
  • Goście

Nie wiem o co ci kolego chodzi, ale wydaje mi się że doszukujesz się fałszu w moim poście ?

Często sam tak robisz że innych podejrzewasz ? 

DrHause

DrHause

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 42 postów
  • Imię:..
  • Lokalizacjawielkopolska
  • Typ ula:WP

Ależ o nic Cię nie podejrzewam. Myślę tylko tak sobie, że na tym forum są doświadczeni pszczelarze, którzy wymieniają swoje kilkuletnie doświadczenia lub dzielą się z doświadczeniami i wieloletnimi eksperymentami autorytetów z dziedziny pszczelarstwa.

Myślałem, że bezpodstawnie jest dowiedzione po ilu dniach, po wygryzieniu matka może wylecieć na loty godowe i jak długo taki lot może trwać. Myślałem również, że udowodniono na jaką odległość może wylecieć pszczoła od ula, aby z powrotem do niego wrócić, w tym również matka pszczela podczas lotu godowego. Jeśli piszesz, że Twoja matka wróciła z trzech kilometrów i po drodze zdrzemnęła się pod kwiatkiem, to nie będę togo podważał.

piotrpodhale

piotrpodhale

Pasieka "Pod Limbami"

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1580 postów
  • Imię:PK
  • Lokalizacjamałopolskie
  • Typ ula:WIELKOPOLSKI I GÓRSKI

Właśnie wczoraj dostałem z pasieki Mellifera potwierdzenie przyjęcia zamówienia na matki pszczele na rok 2016.Ciekawe czy ceny wzrosną?Może warto przy okazji matek Prima podyskutować również o Gemie innej królowej od tego hodowcy. B) PK

pszczola.gif

W próżnej często idą zmowie pustosłowie z pustką w głowie.

A.Dobrowolski

MAZI

MAZI

Guru forumowy

• Redaktorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1016 postów
  • LokalizacjaJordanów Śląski
  • Typ ula:wielkopolskie i dadant 1/2 styrodur korpusowe

Ja w tej chwili mam zamówione matule Sklenarki w Pasiece Szeligów i Primy u Strzyża.

Od Pani Gembalowej będę zamawiać na bieżąco w miarę potrzeb, ale raczej też Primę - w ubiegłym roku nigdy nie zostałem odesłany z niczym, więc zakładam, ze nic się nie zmieni.

piotrpodhale

piotrpodhale

Pasieka "Pod Limbami"

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1580 postów
  • Lokalizacjamałopolskie

Ja w tej chwili mam zamówione matule Sklenarki w Pasiece Szeligów i Primy u Strzyża.

Od Pani Gembalowej będę zamawiać na bieżąco w miarę potrzeb, ale raczej też Primę - w ubiegłym roku nigdy nie zostałem odesłany z niczym, więc zakładam, ze nic się nie zmieni.

To właśnie cenna cecha hodowcy jak pszczelarzowi pomoże,poratuje,doradzi. :rolleyes: :rolleyes:

pszczola.gif

A.Dobrowolski

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2001 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Ja w ubiegłym roku przywiozłem Primy i za zimowałem , więc najnowszą ocenę własną , a nie wyczytaną gdzieś , będę miał w tym roku.

Do zimy poszły w dobrej kondycji. Ale chciałem zwrócić uwagę na jeden szczegół łagodność , jak je odbierałem z pasieki Mellifera , to asystentki młode dziewczyny chodziły po pasiece przy ulach w krótkich spodenkach i koszulkach bez rękawów i  z kapeluszem pszczelarskim na głowie jako ubraniem ochronnym.

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Skelar

Skelar

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 81 postów
  • LokalizacjaTrzebnica, Dolny Śląsk
  • Typ ula:stojak wielkopolski

Tak zachwalaliście te Primy, że też sobie kilka zamówiłem na ten rok :) Ale w pasiece T. Strzyż. W zeszłym roku też tam kupowałem kilka matek do odkładów(Ca, Cr). Dobry kontakt oraz obsługa transakcji pomimo małego zamówienia z mojej strony więc zdecydowałem się na dalsza współpracę. Zobaczymy jak się mateczki będą sprawować na wiosnę.

Ktoś kupował u tego hodowcy? Czy wszystko ok z jakością matek?

stojak wielkopolski, 10 ramkowy, ocieplany

MAZI

MAZI

Guru forumowy

• Redaktorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1016 postów
  • LokalizacjaJordanów Śląski
  • Typ ula:wielkopolskie i dadant 1/2 styrodur korpusowe

Tak zachwalaliście te Primy, że też sobie kilka zamówiłem na ten rok :) Ale w pasiece T. Strzyż. W zeszłym roku też tam kupowałem kilka matek do odkładów(Ca, Cr). Dobry kontakt oraz obsługa transakcji pomimo małego zamówienia z mojej strony więc zdecydowałem się na dalsza współpracę. Zobaczymy jak się mateczki będą sprawować na wiosnę.

Kupowałem w ubiegłym roku Primy naturalnie unasiennione, ale poszły do sierpniowych odkładów więc wiedzę mam niewielką - od razu podjęły czerwienie, ładne, duże, powolne... Rodzinki szybko się rozwinęły. Zobaczymy jak przezimują.

Kolega chwalił Alsiny od Strzyża, mam jeszcze jedną  Niemkę jednodniówkę, ale wiele na jej temat nie powiem, może więcej po zimie.

boddan

boddan

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 416 postów
  • LokalizacjaOpolszczyzna
  • Typ ula:Wielkopolskie

Tak, znam tego hodowcę. Kupowałem Pimy na początku nawet u mnie fajnie się sprawowały. Może nawet lepiej, niż od Pani Marii Gębali. Chociaż tu i tu zdarzały się mateczki rewelacyjne przebijające Buckfasty. Teraz jestem na etapie testowania Niesek.

..............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

piotrpodhale

piotrpodhale

Pasieka "Pod Limbami"

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1580 postów
  • Lokalizacjamałopolskie

A Gemy ktoś ma? 

pszczola.gif

A.Dobrowolski

boddan

boddan

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 416 postów

A Gemy ktoś ma? 

Gemy nie miałem. Miał kolega, ale zlikwidował bo słabo się sprawdzały na wczesnych pożytkach. A, późnych u niego prawie nie ma.

..............................................................................................................

• piotrpodhale lubi to

Paweł12

Paweł12

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 32 postów
  • Imię:Paweł
  • LokalizacjaPrzemyśl
  • Typ ula:Warszawskie poszerzane

Na początku czerwca 2015 otrzymałem reproduktorkę Primę i Gemę. Pociągnąłem córki, za cholerę nie mogę odróżnić która jest która. W następnym sezonie będę musiał zapisywać która córka jest z której to może coś więcej powiem.

• piotrpodhale lubi to

boddan

boddan

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 416 postów

Na początku czerwca 2015 otrzymałem reproduktorkę Primę i Gemę. Pociągnąłem córki, za cholerę nie mogę odróżnić która jest która. W następnym sezonie będę musiał zapisywać która córka jest z której to może coś więcej powiem.

No, właśnie!Spotkałem też, takie opinie.

netto

netto

100% Domownik

• Moderatorzy
  • 345 postów
  • Imię:Jarek
  • LokalizacjaSilesia
  • Typ ula:Wielkopolskie 18

Podejrzane. Jak wszystko teraz :)

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2001 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Obsadziłem właśnie w odkładach kilka córek od Primy , którą zakupiłem w ubiegłym roku od Pani Marii i w tym roku była jedną z lepszych pszczół u mnie , Może nie pod względem dynamiki na wiosnę , ale pod względem pracowitości , łagodności i nie stwierdziłem w tej rodzinie żadnych skłonności do nastroju rojowego a i z miodnością było bardzo dobrze.

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

netto

netto

100% Domownik

• Moderatorzy
  • 345 postów
  • Imię:Jarek
  • LokalizacjaSilesia
  • Typ ula:Wielkopolskie 18

No właśnie u mnie w rodzinie z reproduktorką nastrój  rojowy ... ale też chyba pociągnę z niej serię w przyszłym tygodniu jak lipa u nas zakwitnie,

Nacek

Nacek

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 260 postów
  • Imię:Ignacy
  • LokalizacjaZiemia Sieradzka
  • Typ ula:WP4/5 i wielkopolski
Na pięć prim które zakupiłem w ubiegłym roku wszystkie się wyroiły na rzepaku po sześciu dniach zimna tak że nie chcę ich więcej.

Kto prawy, ten ma spokój w duszy i radość w sercu.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami! | Ślężańskie Miody | Stowarzyszenie "Polanka"