Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Zwalczanie warrozy.

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
202 odpowiedzi w tym temacie

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2400 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Tu ciekwostki mogą się rozwijać. Dudi nie zbaczaj obecność lub nie mówi sama za siebie nie ? :D

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

daro

daro

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2400 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

Mozna przeczytać https://sites.google...lczanie-warrozy

DrHause

DrHause

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 42 postów
  • Imię:..
  • Lokalizacjawielkopolska
  • Typ ula:WP

........... Byłam przez jakiś czas na innym forum , tam była grupka wszechwiedzących kolegów, która ignorowała i gnoiła, każdego kto śmiał napisać coś więcej niż można wygooglować. Przykre to było , bo wiele ciekawostek umierało śmiercią natychmiastową , To co pisze to nie jakieś moje widzimisię , tylko lata obserwacji i różnch działań przy pszczołach. ............

No i źle mnie Joanno zrozumiałaś. Ja nie ignoruje/gonie/neguje Twoich metod. Powiem więcej, sam stosuje wrotycz, liście orzecha włoskiego i hubę z brzozy do podkurzacza. Każdy sposób i metoda, jedna mniej, druga bardziej, ale zawsze skuteczna.

• Paweł lubi to

daron6

daron6

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 167 postów
  • Lokalizacjakaszuby
  • Typ ula:Wielkopolskie 12 ramek

Jak na doktora Hausa to trochę cieńko,zero konkretów i jakichkolwiek własnych spostrzeżeń w temacie. Może kolega opisze swoje metody. Byłam przez jakiś czas na innym forum , tam była grupka wszechwiedzących kolegów, która ignorowała i gnoiła, każdego kto śmiał napisać coś więcej niż można wygooglować. Przykre to było , bo wiele ciekawostek umierało śmiercią natychmiastową , To co pisze to nie jakieś moje widzimisię , tylko lata obserwacji i różnch działań przy pszczołach. To może skoro nie zioła  to metoda termiczna o której też mogę sporo powiedzieć, przez ostatnie kilka lat tylko w ten sposób oczyszczam odkłady z warrozy. I proszę  o jakąś konstruktywną krytykę bo lakoniczne stwierdzenia to dla mnie tylko kolejny post na ilość

O! I znowu mnie zaciekawiłaś :). Poproszę więcej szczegółów na temat tej termicznej metody. Ciekawi mnie także jak stosujesz wrotycz, same koszyczki kwiatowe, czy razem z łodygą i liśćmi do wywaru, oraz czy tylko świeży czy suszony też.

W przyszłym sezonie mam zamiar Twoje szamańskie metody zastosować w części rodzin dla porównania skuteczności. Jestem bardzo ciekawy wyników na jesieni po odymianiu apiwarolem.

Jestem przekonony, Że będzie różnica, pytanie tylko jak duża.

Na pewno warto próbować wszystkiego co może pomóc. :).

DarekBt

DarekBt

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 44 postów
  • Imię:Dariusz
  • LokalizacjaKikity Warmińsko Mazurskie
  • Typ ula:Dadanta i częściowo Warszawski poszerzany własnej konstrukcji.

daron6 I ja bym chciał poznać tą recepturę walki z warrozą.;)

daron6

daron6

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 167 postów
  • Lokalizacjakaszuby

daron6 I ja bym chciał poznać tą recepturę walki z warrozą. ;)

To trzeba się uśmiechnąć do Joasi :)

joasia

joasia

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Imię:Joanna
  • LokalizacjaPolska
  • Typ ula:dadant

Koledzy, co do termicznej walki z warrozą to metoda stara , stosowana  w Japonii i Rosji. trafiłam na nią w książce A. Isidowa "alchemia pszczól", dostępnej chyba nawet w necie. Im wyższa temperatura tym warroza czuje się gorzej , przy 40 stopniach zaczyna szukać chłodniejszych miejsc, przy45 traci zdolność utrzymania się na pszczole a w przedziale46-48 ginie. Pszczoła według badań jest w stanie wytrzymać do50 stopni ponad godzinę, inne źródła nawet czytałam że do 2godzin. Problem polega tylko na stworzeniu tak dużego piekarnika, aby otrzymać stałą temperaturę i zapewnić dostęp powietrza. Z pomysłem przyszedł mój sąsiad. Oczywiście mowa tylko o rodzinach bezczerwiowych, stąd mówiłam o odkładach. tuż przed poddaniem matki , poddaję każdą nową rodzinę 10-12 minutowej kwarantannie cieplnej, w zależności od wielkości rodziny i jej zdolności wentylacji a także uwzględniając masę do przegrzania. Moim piekarnikiem jest wędzarnia. mała, prymitywna,częśćiowo murowana , częściowo z desek. Mam średnio godzinę do dyspozycji , kiedy utrzymuje stałą temperaturę , później niestety zaczyna stygnąć i temperatura ulega zbyt dużym odchyleniom. To jedyny dla mnie problem  . Ale dla sprytnych i pomysłowych..... można pokusić się o zbudowanie komory z nawiewem elektrycznym i termostatem, ale jak na moją małą głowę to za duże wyzwanie. Efekt, 100% oczyszczenia z warrozy, brak jakichkolwiek skutków ubocznych dla pszczół i ramek, wysoka temperatura dodatkowo eliminuje nozemozę. I dlatego sądzę , że w tym roku właśnie upalne lato mogło się przyczynić do tak małej ilośći roztocza. 

Co do linku , który zamieścił Daro. Te wszystkie obawy i mnie towarzyszą nawet kiedy wrzucam zwykłe liście, bo nie wiem do końca jaki wpływ będzie to miało na rodzinę w dłuższym czasie. Kiedyś stosowałam tylko apiwarol , ale wiem że ludzie którzy kupują miód nie biorą go jak inne produkty, marmoladę, ser czy szynkę , miód to symbol zdrowia, i nieskażonej żywnosci, coś unikalnego na nasze chemiczne czasy. dlatego ograniczam maksymalnie ilość chemii, która wnika w wosk, propolis czy pierzgę

• Tadek11, Ślężańskie Miody, Sobcik i 1 inna osoba lubią to

joasia

joasia

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • LokalizacjaPolska

Ach i jeszcze jedno, przecież tyle się teraz mówi o ramce pracy i małej komórce jako głównych elementach walki z warrozą. Ma ktoś z kolegów w tym jakieś doświadczenia?

DrHause

DrHause

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 42 postów

......... Moim piekarnikiem jest wędzarnia. mała, prymitywna,częśćiowo murowana , częściowo z desek.......

Joasia, nie przerażaj mnie. Metoda może stara, ale nie starsza niż 40 lat i niech lepiej pozostanie w Rosji skoro według Ciebie stamtąd pochodzi.

Przecież to są żywe stworzenia.  Znajdź tą książkę, aż nie mogę się doczekać autentyczności tych nowinek.

joasia

joasia

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • LokalizacjaPolska

Temat warrozy z mojej strony został na tym forum wyczerpany. Dla mnie ważne jest że moje rodziny  są zdrowe , silne i zimują bardzo dobrze.Co do metod każdy ma swoje i ja wszystkie szanuje , uważam również że piekarnik nie jest niczym bardziej brutalnym niż 20minut w szczelnie zamkniętych oparach toksycznej amitrazy. Pozdrawiam szczególnie mojego oponęta i zostawiam temat dla bardziej doświadczonych i mniej zacofanych :)  :)

• henry650 lubi to

DarekBt

DarekBt

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 44 postów
  • Imię:Dariusz
  • LokalizacjaKikity Warmińsko Mazurskie
  • Typ ula:Dadanta i częściowo Warszawski poszerzany własnej konstrukcji.

To coś jak z Anielką na 3 pacierze.

DrHause

DrHause

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 42 postów

Joasiu, z całym szacunkiem, ale to jest forum i jego przywilejem jest właśnie dyskusja i odmienne zdanie od innych, nawet jeśli się nie do końca ma rację.

Niedawno był tu taki jeden, który zareklamował się, pochwalił ile czego ma, napisał kilka postów i obraził się na wszystkich z forum. Proszę, abyś Ty tego nie robiła.

Znajdź tą książkę, poczytaj o temperaturze w której zaczyna topnieć wosk i zaczniemy dalej polemizować.

joasia

joasia

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • LokalizacjaPolska

Nie przypisuj sobie takich zasług. Nie obrażam się tylko rezygnuję z monologu. O jakiej dyskusji Ty mówisz. Podałam wiadomości książkowe, źródła i swoje doświadczenia w temacie(może nieudolne ale moje) a Twoje argumenty to nie przerażaj mnie i cieszy mnie....bla, bla , bla a gdzie coś konkretnego????????W tym roku upały , na daszkach można było spokojnie upiec jajko , czy wylewał się u kolegi wosk wylotkiem? Nie sądze. Nie bez potrzeby zaznaczyłam jak ważna jest siła rodziny , zdolność wentylacji i dostęp powietrza!A Ty wyrywasz jedno zdanie z kontekstu (Jak nasi politycy) i robisz ze mnie sadystę . Zioła-NIE, ramka pracy i mała komórka-NIE, termiczna metoda -NIE. To w takim razie CO?i o czym ma być dyskusja?O tym jak zresztą błędnie stosować apiwarol to nie ma co pisać , mogę skserować i wrzucić ulotkę . A co do Rosji , to przykro to stwierdzić ale ich technologia i często wiedza przerasta cywilizowany zachód. pooglądaj ile filmików mają i jakie ciekawostki, daleko nam do tego , zwłaszcza jeśli zatrzymamy się na dyskusji na twoich zasadach, nie bo nie a czemu nie ???? bo tak :) A z forum nie zamierzam wcale rezygnować , no chyba że okażesz się Przemkiem, to choćby dziś stąd spadam. 

DrHause

DrHause

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 42 postów

No cóż, to są Twoje słowa w dziale "Przedstaw siebie i swoją pasiekę":

Jeśli kolega ma równie cięty język co Hause , to już cię lubię  :) . Witaj na forum

Nie musiałem długo czekać z tym polubieniem.

joasia

joasia

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • LokalizacjaPolska

Przecież mówią że kto się lubi ten się czubi..... :)  :) pozdrawiam

Xpand

Xpand

As forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 542 postów
  • Imię:.
  • LokalizacjaMałopolska
  • Typ ula:Wlkp/Wlkp 18 - jedna deska + osiatkowana dennica

joasia kleszcze łąkowe, pospolite itp. mają problem z utrzymaniem wilgoci. Zbyt wysoka temperatura, a tym samym zmniejszenie wilgotności względnej doprowadza do śmierci. Dlatego też podczas upałów ciężko jest uświadczyć kleszcza. To również przekłada się na miesiące ich aktywności oraz rozrodu. Od długiego czasu robię odstraszacz na kleszcze własnego pomysłu - jak na razie się nie zawiodłem.

Wracając do kleszcza pszczelego, to przypuszczam, że podobna kwestia może dawać w kość warrozie - problem z utrzymaniem wilgoci. 45C jest to temperatura o 5C wyższa od tego co utrzymują "grzejne" pszczoły w pustych celach (40C). Zgodnie z Lindauer, 1954 i Southwick, 1987 pszczoła może ogarnąć ekstremum od -80 do +60.

Imho warto zainteresować się nepeta cataria i nepeta mussini.

http://www.sciencedi...031942210003729

PS. joasia jak coś, to chętnie przygarnę Twoje sposoby na PW :P, bo zbieram bazę pod przyszłą hodowlę. Ogólnie stosowanych pestycydów chcę uniknąć ze względu na toksyczność dla mnie, pszczół i miodu.

• Sobcik lubi to

daron6

daron6

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 167 postów
  • Lokalizacjakaszuby

Czuję się trochę wywołany do tablicy. Jestem mimowolnym sprawcą tego zamieszania, ponieważ to ja prosiłem Joasię aby się podzieliła swoimi szamańskimi :) metodami walki z warrozą. Warto przecież wiedzieć jakie jeszcze są sposoby które mogą pomóc w walce z tym kleszczem, choćby niekonwencjonalne. 

Myślałem, że ktoś może z tego stażysta, ktoś może przetestuje, ktoś coś podpowie, a ktoś kto nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie po prostu będzie milczał.

Wiele forów czytałem od deski do deski, ale żadne mi się nie podobało że względu na atmosferę tam panującą. To jest jedyne, które mi się spodobało i na którym się zarejestrowałem, bo powstało dzięki ludziom, którym zależy na tym aby tu było inaczj, i bardzo bym chciał aby to się udało. Proszę więc o wzajemny szacunek i merytoryczne wypowiedzi.

Joasia uszy do góry, dzięki z podzielenie się swoimi sposobami :)

joasia

joasia

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • LokalizacjaPolska

Nikt tu niczemu nie jest winny a ja tak jak i ty chciała bym móc pogadać o wszystkim i niczym, bez złośliwości . Na drugim forum przestałam pisać, bo wciąż ktoś atakował, nieważne za co, byle tylko adrenalina była, a ja lubię spokój i jeśli ma to być kosztem moich nerwów to dziękuję. Sama nadal szukam wielu odpowiedzi, rad czy mądrych dyskusji i jeśli tylko będę miała coś do powiedzenia to będę pisać. Zakończmy ten nieprzyjemny epizod z morałem na przyszłość :)

daron6

daron6

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 167 postów
  • Lokalizacjakaszuby

Nikt tu niczemu nie jest winny a ja tak jak i ty chciała bym móc pogadać o wszystkim i niczym, bez złośliwości . Na drugim forum przestałam pisać, bo wciąż ktoś atakował, nieważne za co, byle tylko adrenalina była, a ja lubię spokój i jeśli ma to być kosztem moich nerwów to dziękuję. Sama nadal szukam wielu odpowiedzi, rad czy mądrych dyskusji i jeśli tylko będę miała coś do powiedzenia to będę pisać. Zakończmy ten nieprzyjemny epizod z morałem na przyszłość :)

Pisz koniecznie  ;) tym bardziej, że jak zauwżyłem masz dużo do powiedzenia na temat pszczółek

daro

daro

• Użytkownicy
  • 2400 postów
  • Lokalizacjapodlaskie

Joanno ja tu żadnych ataków nie widzę. Wszystko działa w obie strony i jesli coś się twierdzi to dowiedzenie tego leży po stronie twierdzącego nie adwersarza. Metodę termiczną odgrzebano teraz w Rosji i podobnie jak izolator Chmary psu na budę. Ubliżasz ludziom stosującym apiwarol i inne środki z amitrazą sugerując że coś po niej zostanie. Prawidłowo i terminowo przeprowadzone zabiegi nie zatruwają ni pszczół ni naszych klientów. Biologiczne zwalczanie  to metody pracochłonne , nie każdy co ma pszczoły ma czas. Co do miodu jako lekarstwa , to takie traktowanie jego jest głupotą . Dla mnie miód to ekskluzywny środek spożywczy, cukier dla bogatych. :D

A że jest zdrowy , to cecha dodatkowa , taki bonus. A jeśli masz swoje zdanie to obroń je i nie miej pretensji że ktoś ma inne. ;)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ślężańskie Miody | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami! | Stowarzyszenie "Polanka"