Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zwalczanie warrozy.


DarekBt

Recommended Posts

Pasiekę mam dość dużą ,roboty z tym trzeba liczyć nie więcej jak 30 uli na dzień plecki bolą ,acha i matki znakowane koniecznie ;) .Stosuje izolatory Chmary ,orginały i samoróbki (krata odgrodowa wp na polowe ).Monitoring prowadzę właśnie na osiatkowanych dennicach niestety nie mam pod wszystkimi ulami ,ale wiedzieć ile spada warozy ,bezcenne .

Jednak nie jestem zwolennikiem "wietrzenia "uli więc myślę o ciepłych zasówkach .

Co do środków na warozę naturalnych to właśnie do tego bym dążył ale wiadomo trzeba czuwać czy dzialają .

Podoba mi się podejście Joasi ale pasowalo by dojść do tego która roślinka "dziala wlaściwie " i na jakiej zasadzie .

Jest wiele różnych ziół które można wykorzystać wybór należy do Ciebie a może wypróbuj to :

KAS-81

Roślinny preparat do zwalczania warozy .

Skład:

a/. pączki sosny - zbierane wiosną / obcinamy końcówki świeżych przyrostów długości do 4cm /

b/. piołun gorzki - zbierany w dwóch fazach / przed wegetacją i przed kwitnieniem

Po wysuszeniu , przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu , nie dłużej niż 2 lata .

Wywar :

50g - pączki sosny ,

50g - piołun przed wegetacją ,

900g - piołun przed kwitnieniem ,

10 litrów wody .

Całość gotujemy na wolnym ogniu 2 - 3 godzin .

Odwar odstawiamy na 8 h w ciepłym miejscu , potem filtrujemy przez podwójną lub potrójną gazę .

Dozowanie :

30 -35g wywaru dolać do 1l syropu o stężeniu - 1,5kg cukru na 1lwody .

Po dokładnym wymieszaniu , karmimy pszczoły w ilości 0,5 - 1kg na jedną uliczkę pszczół , trzy do czterech razy - po ostatnim towarowym miodobraniu / najczęściej w połowie lipca /.

Wiosną podajemy stymulującymi dozami po 150 - 200g.

KAS-81 przyśpiesza rozwój pszczelich rodzin i zwalcza wszystkie stadia rozwoju warrozy .

Preparat można podawać z ciastem dodając do 1kg ciasta 50g odwaru .

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Bohtyn, ja nie twierdzę że przez dennice osiatkowane odkryto "hamerykę" ;) Ale tak zrozumiałem ten post jak byś był pełen obaw co do dennicy osiatkowanej i ostrej zimy. Więc tylko odpowiedziałem że moje na dennicy osiatkowanej już to przerabiały.

 

Bronku wietrzenie uli jak i brak tej wentylacji nie prowadzi do niczego dobrego. Jak widać wszystko musi być w umiarze i nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Przeciąg nie jest dobry, ale brak wentylacji i pleśń chyba jeszcze gorsza. Ja ja wspomniałem mam dennice osiatkowane niskie, dolny korpus jest pusty (poduszka powietrzna) a zimuje na jednym górnym. Jak na razie mi sie to dobrze sprawdza więc po co zmieniać coś co jest dobre. Aaaaa ule mam wszystkie ostrowskiej. Więc gdyby się ktoś obawiał zimowania ja jednej ramce to powiem że śmiało, bez obaw.

 

No dobra bo obiegamy od warozy do zimowli ;)

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze doczytałem jedną strone tematu ;)

Joanno tu bym sie przyczepił po co 4x4 przy braku czerwiu to chyba przejezyczenie .

Od jakiegoś czasu dzieki dennicy z siatka miałem możliwośc kontroli skuteczności odymiania .

W skrucie napisze tylko że u Bartnika w tym roku "Nauka" potwierdziła moje przypuszczenia co do długości przebywania warozy na pszczołach .Pani Pohorecka przyznała że robili badania i skuteczność Apiwarolu w obecności czerwiu sięga 40-50% ,smutek .

Stąd się wzieła moja przyjaźń z izolatorami już któryś rok  po części a od dwuch sezonów po całości .

W tym roku stosowałem też olejki do odparowania jak kwas na pajączek pod nakrętkę  .Skuteczność do 30% .

Tymiankowy

Eukaliptusowy

Cząber

Pichtowy

Pachniało oj pachniało :)

Co do pasków po tym jak Ojciec kika lat temu stracił dużą część pasieki ,czuję obawę .

Jak stosujesz paski i odymiasz przu braku czerwiu to załatwiasz tą warozę własnie tym .

Znajomy kupił u mnie ule z pszczołami z braku czasu (jego) poleciłem mu paski .

Po 6 tyg. odymiliśmy spadło jeszcze 30-40 szuk warozy .

Paski byly cztery rodzina na 10 ramkach czerwiu już nie było przynajmniej od dwuch tygodni

 

dudi o dennicach w tym twmacie się wypowiem

http://pasiekapszczelarska.pl/topic/288-dennica-osiatkowana-zamykanie-wiosenne-wysoko%C5%9B%C4%87/page-3 ;)

Link to comment
Share on other sites

Baru, a możesz przytoczyć ten post z brakiem czerwiu, bo ani nie kojarzę ani teraz nie mogę znaleźć. napisałam przy zanikającym czerwiu, czyli ostatni zabieg wypada na maksymalne ograniczenie matki przed zimą

Link to comment
Share on other sites

Nie zauważyliście, że w ostatnich latach warroza zdominowała wszystkie inne dyskusje na temat chorób pszczół. Już dawno nie słyszałem o występującej gdzieś garbatce pszczelej, roztocza pszczelego, wszolinki czy maików.

Czy walcząc z warrozą nieświadomie niszczymy również inne szkodniki pszczół, czy też wyginęły one na skutek postępujących zmian w przyrodzie ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Joanno o to mi chodziło cyt: Terminowe odynianie4x4 , końcowo przy braku czerwiu nie wymaga zabiegu na wiosnę .

 

Sorry przeoczyłem "końcowo " i wyszło co innego ,moja wina. .

  

Na "ten brak czerwiu " powinno się zawsze zwracać uwagę .

Link to comment
Share on other sites

Nie zauważyliście, że w ostatnich latach warroza zdominowała wszystkie inne dyskusje na temat chorób pszczół. Już dawno nie słyszałem o występującej gdzieś garbatce pszczelej, roztocza pszczelego, wszolinki czy maików.

Czy walcząc z warrozą nieświadomie niszczymy również inne szkodniki pszczół, czy też wyginęły one na skutek postępujących zmian w przyrodzie ?

Oczywiście masz rację , też dennice siatkowe się do tego przyczyniły przez to że łatwiej jest w ulach utrzymać higienę  i nastąpiła też selekcja pszczelarzy , Ci pszczelarze co nie dbali o pszczoły i o ich stan zdrowotności przeważnie już potracili pasieki i nie zarażają innym pasiekom tymi zagrożeniami.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Zeby  nie zasmiecac tematu małej komórki to odpowiedz dla kolegi Kri ,w 2014 roku poniosłem sroga porazke z jednej 20 rodzinnej pasieki zostało mi 3 rodziny w innych odeszło po kilka łacznie padło 25 rodzin z 65 ,wiec na wiosne 2015 po pierwszym oblocie odrazu odymiłem apiwarolem jeden zabieg ,to wyatarczyło na cały sezon miałem ramki pracy ale nie wycinałem gdyz wiekszosc to była nowa woszczyna trutowa wyciołem tylko w jednej w matka Elgon ona miała ciemna woszczyne z poprzedniego roku tam niestety nic nie znalazłem ale jak juz pisałem w innym temacie wiekszosc rodzin byla osadzana na sama weze moze to tez miało jakis wplyw ale wydaje mi sie ze najwiekszy wpływ miała wysoka temperatura i wiosenne odymienie ,w tym roku planowałem odymic olejkiem pichtowym ale ze wzgledu na wyjazd tesc musi odymic apiwarolem moge sobie pozwolic na taki zabieg poniewaz ja nie mam wczesnych pozytkow zabieg wykonany koniec lutego poczatek marca a moje pierwsze miodobranie to jest najszybciej pod koniec czerwca 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zdaje się że Tomek Miodek to używał i są nawet jakieś filmiki na YouTube

Ale nie jest to tani sposób walki z waroa i w zasadzie nie do końca skuteczny żeby był używany jako jedyny do walki w pasiece.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Takich roztoczy/bakterii/mikroustrojów/robali mogących wspomóc pszczoły w utrzymaniu zdrowotności jest więcej w ulu ale skutecznie je eliminujemy sterylizując ule czy używając "leków" na warrozę.

To taka pokrętna logika pszczelarzy. Pierw palnikiem lub chemią wybić w ulu wszystko co żyje a potem sprowadzać obce roztocza, emy czy inne nowinki.

W wielu naszych działaniach na pasiece wykazujemy się debilizmem.

Link to comment
Share on other sites

Sorry Krzyzaku o sobie mów . o sobie. Bo moje działania są głęboko przemyślane. To tak jak na plagę myszy kupić sobie tygrysa też drapieżnik , kot . Nie ? Fajnie się o tym wypowiada pewien Amerykanin na swoim blogu.

Link to comment
Share on other sites

Za pewne wszyscy znają i tą metodę ale może ktoś stosuje te olejki już kilka lat i może coś więcej powiedzieć.

Link to comment
Share on other sites

Kolega Jozef stosuje olejki od kilku lat, a ja po konsultacji z nim trzy lata temu, leczę tylko i wyłącznie olejkami dwie rodziny, które mam w ogródku przy domu. Nie podaje pasków tak jak na filmie, tylko wsuwam na dennicę foremkę z papierowym ręcznikiem na który podaje po 15 kropli każdego z olejków. Jak na razie przez trzy lata pszczoły nie osypały się, co znaczy, że metoda jest skuteczna.

 

http://www.ulkaszubski.pl/viewtopic.php?f=19&t=31

Link to comment
Share on other sites

O kurczę też muszę spróbować

 

Czyli co nie opalamy już uli ani nie kąpiemy w sodzie tylko takie brudne polepione dajemy wiosną??

 

Jak ja uwielbiam te wszystkie nowinki, tak skracają niepotrzebne i najbardziej nielubiane czynności w pasiece ;) 

Link to comment
Share on other sites

Trzeba robić tak jesienią żeby wiosną nie trzeba było dymić, Ja nie dymię wiosną bo niedługo będzie miód a nie chcę go mieć z amitrazą. Niby miesiąc ma karencji ale ja wolę mieć 6 mam większa pewność co jem i daję klientom 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Pytam, bo skończyłem tu właśnie teoretyczny kurs pszczelarski dla początkujących i oni zupełnie inaczej zalecają odymiać. Tzn. w sierpniu zabrać nadstawki i wszystko co się nadaje do wirowania z rodni i odymić na jesień. Później dać nadstawki i czekać na wrzos i bluszcz. I obowiązkowo odymiać wiosną.

Link to comment
Share on other sites

jeśli przeprowadziłeś dobrze zabieg odymiania jesienią to nie ma takiej potrzeby ,,jeśli z jakiś przyczyn nie odymiłeś na jesieni to lepiej odymić ale to dla własnego spokoju.

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

jeśli przeprowadziłeś dobrze zabieg odymiania jesienią to nie ma takiej potrzeby ,,jeśli z jakiś przyczyn nie odymiłeś na jesieni to lepiej odymić ale to dla własnego spokoju.

Pozdrawiam.

 

Co to mniej więcej znaczy "przeprowadzić dobrze zabieg odymiania jesienią"?

Link to comment
Share on other sites

To znaczy przeprowadzić to skutecznie , ale to już większa filozofia .Przerażają mnie niektóre wypowiedzi, o łyżeczkę cukru skalp a amitraza, a co tam spoko.

Amitraza jest silną trucizną i wcześniej w tym temacie już pisałem o tym , ale w świetle badań Instytutu Pszczelarstwa w Puławach jest ona i tak jednym z bezpieczniejszych środków ponieważ ulega dość szybko rozkładowi i nie pozostawia śladów stosowania i kumulacji w wosku jak inne preparaty stosowane w pszczelarstwie  bo szybko się rozkłada na substancje mniej szkodliwe:

w wosku przebadanym w latach 2010-2011 stwierdzono taki poziom zanieczyszczeń - przebadano 251 próbek wosku):

DMF (dwumetylofenyloformamid) - w 5% próbek

flumetryna - 0%

bromopropylat 4%

akrynaryna 2%

kumafos 14%

fluwanilat 32%

deltametryna 0,4%

 

jako ciekawostkę przy badaniach już gotowej węzy dostępnej na rynku stwierdzono, że 92% próbek było skażone fluwalinatem (badano 27 próbek węzy)

 

Jak widać w powyższym, amitraza nie wystąpiła, mimo częstego jej użycia

 

źródło informacji:

Oddział Pszczelnictwa w Puławach

Zakład Produktów Pszczelich - Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich

 

Jest natomiast bardzo szkodliwa dla ludzi i pszczoły w czasie jej aktywność i producent określa ją na 30 dni co nie oznacza że 31 dnia już jest wszystko ok. i już wszystka się rozłożyła na substancje mniej szkodliwe.

Natomiast jak prawidłowo leczyć ? oto jest pytanie ? i wcale nie filozoficzne.

Ale o tym później bo teraz brak czasu i już mnie żona wyciąga na zakupy świąteczne oczywiście do noszenia toreb , bo jakże by inaczej.yes.gif

 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Co to mniej więcej znaczy "przeprowadzić dobrze zabieg odymiania jesienią"?

na opakowaniu wszystko jest opisane jak i kiedy stosować tabletki jak się do tego zastosujesz to będzie na wiosne dobrze.Co prawda ja wolę stosować olejki.

Jak kolega wspomniał i dokładnie opisał amitraza to trucizna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.