Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

grubośćiówka, strugarka

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

Xpand

Xpand

As forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 542 postów
  • Imię:.
  • LokalizacjaMałopolska
  • Typ ula:Wlkp/Wlkp 18 - jedna deska + osiatkowana dennica

Potrzebuje dokładnie obrobić deski, bo nie trzymają wymiarów. Szukam czegoś czym zdejmę z 1 mm drewna. Interesuje mnie szerokość 280mm, dokładnie 270mm - korpus wielkopolski, ale trzeba mieć jakiś zapas. Do tego dochodzą krawędzie/sztorc. Czy za ~1500 zł coś kupię? A może jakaś ręczna strugarka/heblarka za ~300 zł starczy?

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2001 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Proponuję zawieść deski do jakiegoś zakładu stolarskiego. Nie wiem ile uli i  metrów sześciennych masz do obróbki żeby kupować maszynę ? Chyba że ekonomicznie to będzie się opłacać albo koszty dla Ciebie są rzeczą drugorzędną ?

http://www.hafen.pl/...ASkMaAh2v8P8HAQ

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Pasieka Zosia i Jaś

Pasieka Zosia i Jaś

Nowicjusz na forum

• Użytkownicy
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaRększowice/Czestochowa
  • Typ ula:WLKP

Mam taką jak proponuje Tadek, tylko marki dedra. Wystrugała już parę kubików desek i ma się dobrze. Jak na maszynę za 1200 pln daje radę. Ostatnio strugałem na niej stopnie 24 cm szerokie i parapety 26 cm szerokie z klejonki. Sztorców na 27 cm tym nie obrobisz, ale sztorce przy takich rozmiarach obrabiam na pilarce stołowej z przykładnicą. Tarcza z widia i dużą ilością zębów. Tnie się powoli, ale powierzchnia obrabiana wychodzi prawie jak po grubościówce. Ewentualne mankamenty poprawiam szlifierką taśmową lub oscylacyjną.  Te 27 cm masz z jednej dechy czy klejonka ?

Xpand

Xpand

As forumowy

• Użytkownicy
  • 542 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Nie mam auta dużego do wożenia desek. Wole robić wszystko sam, bo wyjdzie taniej, a maszyny zwrócą się za cenę uli. Na tą chwile mam malutko desek - około 0,5 kubika, ale to się zmieni w przyszłości :) Deska jest z jednego fragmentu - drewno suszone z ~ 15 lat na zewnątrz. W kwestii "wichrowania" wpuszczę 12 wkrętów 5x80 + Soudal D4. Klejonki jeszcze nie mam koncepcji jak robić, uczę się parę dni stolarstwa:P Na tą chwilę przerobiłem krajzegę pod cięcie wręgów - wymontowanie kilku elementów + tarcza 200mm, 60 zębów. Orientujecie się może, czy BERNARDO TH 330 jest lepsza od grubościówki Bass Polska http://www.basspolsk...ass-polska.html? Może to ta sama fabryka je robi? Jeżeli jest to coś innego, to by TH 330 wskoczyła na top 1 pod ewentualny zakup, bo czytałem, że z tą bass 2000W ludzie mają problemy.

Pasieka Zosia i Jaś

Pasieka Zosia i Jaś

Nowicjusz na forum

• Użytkownicy
  • Pip
  • 18 postów
  • LokalizacjaRększowice/Czestochowa
  • Typ ula:WLKP

Ja mam taką:

https://www.topmarke...814-p64635.html

Patrząc na zdjęcia wszystko jeden czort.

Xpand

Xpand

As forumowy

• Użytkownicy
  • 542 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Co myślicie o SPARKY P 282, bo do wyrównania krawędzi będzie mi potrzebna i tak. Zastanawiam się jeszcze, czy nie przejechać nią 2 ścian z wręgami od środka, bo wyszło mi ~37,3cm ze względu na grubość deski 2,6 - 2,7 cm. Ile minimalnie pszczole potrzeba między ramkami a korpusem? Mam około 5-6mm zamiast 7,5.

zdzich123

zdzich123

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 142 postów
  • Imię:Zdzisław
  • Lokalizacjaokolice Piły
  • Typ ula:wlkp 10 ramk-korp

Gdybyś zrobił odstęp do 1,0 też tragedi nie będzie.Lepiej ramki się wyjmuje ,nie gniecie pszczół.

netto

netto

100% Domownik

• Moderatorzy
  • 345 postów
  • Imię:Jarek
  • LokalizacjaSilesia
  • Typ ula:Wielkopolskie 18

Miałem kiedyś taką grubościówkę  z Juli za 700 zł ale śrrednio trzymałą wymiary na bokach ..odchyły był nawet do 0.6 mm

Nawet się cieszę, że mi ją ukradli :)

Xpand

Xpand

As forumowy

• Użytkownicy
  • 542 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Do pracy wystarczy mieć samą strugarko grubościówkę, czy konieczna jest jeszcze strugarka wyrówniarka? Nie jest dla mnie problemem przejechać kilka razy na grubościówce, ale czy wtedy otrzymam równą powierzchnię? Ewentualnie jak rozwiązujecie takie kwestie?

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2001 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Zasadniczo krótkie elementy do 0,5 mb wykorzystywane z desek czy balików można nie puszczać na wyrównarkę żeby wyrównać prostoliniowość  i wystarczy obróbka na samej grubościówce. Deski najczęściej są w miarę proste  przy tych długościach , do uli raczej używamy krótkie elementy.

• Xpand lubi to

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Wolne pszczoły | Stowarzyszenie "Polanka" | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami!