Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pasieka Hodowlana "Wilde" - Kortówka


Recommended Posts

U mnie Kortówka niczym nie wyróżniała się jesienią, powiedziałbym, że średniakiem była. A teraz na wiosnę jest najmocniejszą rodziną i do tego bardzo ostra.

 

W naszym kole prawie wszyscy bazują na Kortówce a prezes wręcz zachwala tę pszczołę. Niektórzy wyłamują się i szukają coś na własną rękę. Ja nie narzekam na tę pszczołę.

Link to comment
Share on other sites

U mnie Kortówka niczym nie wyróżniała się jesienią, powiedziałbym, że średniakiem była. A teraz na wiosnę jest najmocniejszą rodziną i do tego bardzo ostra.

No to kiepsko, bo o ile o siłę na rzepak mi chodziło to agresji w pasiece mam dosyć i chcę redukować a nie dokładać... A zamówiłem 4 matule naturalnie unasiennione już jesienią... Chyba, że u twojej to trutnie były łobuzy.

Link to comment
Share on other sites

No to kiepsko, bo o ile o siłę na rzepak mi chodziło to agresji w pasiece mam dosyć i chcę redukować a nie dokładać... A zamówiłem 4 matule naturalnie unasiennione już jesienią... Chyba, że u twojej to trutnie były łobuzy.

O Kortówce raczej nie można powiedzieć , że jest agresywna .

Obstawiałbym raczej , że to wina przypadkowych trutni , które przekazały agresję .

 

Młode zeszłoroczne Kortówki tak mi się rozszalały z czerwieniem , że dwie nie wyhamowały na czas i mimo , że pszczół była cała masa , to pokarm skończył się im chyba w lutym .

Były jeszcze resztki czerwiu krytego w ramkach .

Szkoda ... Te rodziny teraz  z wierzby by miód nosiły .

Reproduktorkę z Pasieki Wilde już zamówiłem ( inne reproduktorki  też  ;)  ) .

Ta pszczoła jest jedną z lepszych w warunkach północno-wschodniej Polski .

Warto przynajmniej u mnie mieć chociaż  część rodzin z Kortówkami .

 

Link to comment
Share on other sites

U mnie też Kortówka od Robiego jako jedyna nie miała zapasu pokarmu w połowie marca. Ostro się rozwija. Gdy średnia temperatura i wieje tylko one z ula masowo wylatują. Co do jej agresywności to jesienią nie było problemów, pewnie taka seria agresorów z jakiegoś trutnia teraz jajeczkuje :-)

Link to comment
Share on other sites

Wadą Kortówki jest to że "wylewa" się z ula bez końca bardzo mnie to wkurza.PK

Czyli  jak mówi Tomek "burtują " właśnie gadaliśmy o tym co to za pszczoła co się wylewa bokami ,strasznie mnie wkurzały bo spieszyłem się a tu wszystko wyłazi .Pewnie dostałem jednodniówki jakie były a nie jakie chciałem ;)

Na daszku adnotacja -wymiana :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.