Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Miód do pasteryzacji??? niewiedza, głupota czy świadome działanie?

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2400 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Jak każdy co coś robi mam wrogów. Cieszę się z tego. Mam sąsiadów hoobistów i też się cieszę pomagam im daję matki , wyrabiam węzę ze swojego , ichniego wosku , oddaje rodziny.

Nigdy przez myśl nie przszło nazwać ich konkurencją , tak jak mnie biegającego rozrywkowo na stadionie  nie nazwie Usain Bolt .

Wiem , rynek ma określoną pojemność i obdarowani nie kupią Twojego miodu ale to Twój problem .

Nasza profesja miała i ma pewien kodeks moralny. Pisany czy nie ,to nie ważne. No nazywać się pszczelarzem może każdy , no nie każdy nim jest.

Mnie w Tym roku przypadła nominacja na niego . Kolega z 50 letnim stażem powiedział do mnie - zostało nas tylko dwóch pszczelarzy.

I na takie słowa poprostu trzeba sobie zapracować , napewno nie ilością sprzedanych ton czy liczbą rodzin.

Bez urazy Mikołaju.

P.S Co do pasteryzacji temat znany i wałkowany od lat. Spowodowany bardziej gustami klienta niż wmogami koncernów. Nic im nie wyjdzie. Nikt natomiast nie zajmuje się opracowaniem wpływu mikrofal na właściwoći biologiczne miodu by każdy w domu mógł sobie rozpuścić.

Co do krupca boddanie to już jest opracowane . Mieszają krupiec polski z inną patoką . Proces krystalicacji również zachodzi prawidłowo.

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

MikołajWitwicki

MikołajWitwicki

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów
  • Imię:X
  • LokalizacjaWarmia
  • Typ ula:Dadant, Wielkopolskie

Uprzedziłem, że napiszę przekornie. Widać po głosach że przekorne pisanie ożywia dyskusję :) Nigdzie nie napisałem, że uważam innych pszczelarzy za konkurencję. To raczej ja wyrastam na nową konkurencję. Chodź prawdę mówiąc bardziej kontynuuję wymierającą już pomału profesję.

Nie chodziło mi o to że pszczelarz da miód za darmo swojej rodzinie i znajomych i przez to ja nie będę miał rynku zbytu. Bo rzadko kiedy pszczelarze mają wspólny rynek zbytu czyli wspólną rodzinę czy znajomych.

Chodzi mi o to że dawanie za darmo psuje podejście i szacunek do ciężkiej pracy pszczelarza. Miód to nie jabłka, które same rosną na miedzy bez żadnych naszych kosztów i codziennej pracy. Ja do tej pory gdy dostawaliśmy miód za darmo tak do miodu podchodziłem, jako coś mało wartościowego zalegającego w szafce bo za darmo.

Wiem , rynek ma określoną pojemność i obdarowani nie kupią Twojego miodu ale to Twój problem .

Póki co zaczynam, rozwijam rodziny i nie sprzedaję miodu więc to nie mój problem. Prawdą jest że rynek ma określoną pojemność, prawdą jest też fakt że więcej wiekowych pszczelarzy odchodzi niż młodych przychodzi - nie widzę problemu na popyt w przyszłości.

Wiem, że jest tradycja obdarowywania rodziny znajomych sąsiadów miodem. Jak ktoś dziedziczy po kimś z rodziny pasiekę i ma wymierne korzyści to stać go na taki gest. Ja w tym roku wydałem kilka wypłat na start pasieki w przyszłym roku wydam kolejne tyle razy 2. Obecnie po 1 słoiku dla najbliższej rodziny chcesz więcej kup.

Może kiedyś zmienię zdanie na temat rozdawania miodu, jak będę nim opływał. Przynajmniej nie żalę się że na pszczelarstwie nie idzie zarobić że tylko się dokłada, że to tylko hobby.

Pszczelarstwo to hobby na którym można zarobić. Podstawa to uczciwość, pracowitość i nie oddawanie swojej pracy za darmo /chyba że jak na przykładzie Tadka, dał koleżance z urzędu słoik miodu, a ta w podzięce pozyskała w pracy kupców na 100 kolejnych/.

Nasza profesja miała i ma pewien kodeks moralny.

Daro tak było kiedyś. Pradziadek na Lubelszczyźnie był pszczelarzem. Ojciec też powtarza, że kiedyś pszczelarz miał zaufanie społeczeństwa. Tak, tyle dziś w teorii. A dziś, kto kradnie ule, pszczoły z ramkami ? Nie hodowcy gołębi.

Obecnie jest zerowe to za mocne słowo ale małe zaufanie społeczeństwa do pszczelarzy. Moi znajomi, rodzina na wieść, że zaczynam przygodę z pszczelarstwem już zamawiają u mnie miód bo mają do mnie zaufanie, którego nie mają do innych pszczelarzy. Koledzy z pracy szwagierki z warszawki żartują że w pierwszym roku mojego pszczelarzenia warto kupić u mnie miód, póki nie wycwanię się jak go "chrzcić".

Teść podwoził rok temu znajomego, z rozmowy wynikło że zajmuje się pszczelarstwem. Podpuścił go pytaniem czy podkarmia cukrem swoje pszczoły.

Co usłyszał w odpowiedzi?

- "Panie, jak bym cukru im nie dawał to bym na swoje nie wyszedł".

Kto ma pszczoły ten ma miód , kto ma ziemię, ten ma trud.

joasia

joasia

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Imię:Joanna
  • LokalizacjaPolska
  • Typ ula:dadant

Mikołaj. Idąc twoim tokiem myślenia to przy miodzie też się nie napracujesz, bo to pszczoły go przynoszą.Jeśli myślisz że jabłka urosną bez pracy, to wybacz ale nie masz o tym pojęcia. To ogrom pracy, od przygotowania pola pod sadzenie, przez prowadzenie, przycinanie, formowanie, opryski, bez tego nie będzie dorodnych owoców. Ja kocham ziemię i pracę na niej, każdą wolną chwilę poświęcam na ogród, sad i warzywniak i zapewniam cię ,że nie ma niczego za darmo , nic łatwo nie przychodzi, może to tak wygląda z boku. Często spotykam się z opiniami -"a co ty masz przy pszczołach do robienia, przecież one same miód noszą"  i dopóki ktoś się w to nie zagłębi to nie doceni pracy pszczelarza

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2400 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Mikołaj a zapyatli się KIEDY podkarmia ? Mam klientów obok kolegi pasieki którzy za Chiny nie kupią od niego miodu bo wczesną wiosną daje cukier na pobudzenie. Nikt im nie wytłumaczy że tego cukru w miodzie nie bedzie.

Nie wiem ale w moich stronach pszczelarz wzbuza szacunek. Miód mój i tak najlepszy.

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

MikołajWitwicki

MikołajWitwicki

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów
  • Imię:X
  • LokalizacjaWarmia
  • Typ ula:Dadant, Wielkopolskie

Mikołaj. Idąc twoim tokiem myślenia to przy miodzie też się nie napracujesz, bo to pszczoły go przynoszą.

Tak też myślę i masz to w mojej stopce napisane. "Kto ma pszczoły ten ma miód , kto ma ziemię, ten ma trud."

Jeśli myślisz że jabłka urosną bez pracy, to wybacz ale nie masz o tym pojęcia.

U nas w sadzie i na miedzy rosną jabłonie, grusze śliwy i bez żadnej naszej ingerencji dają plony. Z warzywni jak uprawiasz ekologicznie w tym pielenie to wiem co to znaczy.

Nie sprzeczajmy się o ciężkość pracy. Jak ktoś jest całe życie urzędnikiem to praca pszczelarza jest dla niego ciężka. Dźwigamy ciężkie korpusy, zmagamy się z czasem, pracujemy w upalne dni w stroju kosmonauty. Jeśli byś np popracowała przy wyrębie lasu, w kopalni czy na budowie w upalne dni lub mroźne zimy to powiedziałabyś "a co ty masz przy pszczołach do robienia".

Daro napiszę wprost "pszczelarz" dał teściowi do zrozumienia że chrzci miód by wyjść na swoje.

Kto ma pszczoły ten ma miód , kto ma ziemię, ten ma trud.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ślężańskie Miody | Wolne pszczoły | Stowarzyszenie "Polanka"