Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zimowla pasieki- zabezpieczenia.


Recommended Posts

piotrpodhale już jestem i działam :)))

 

 

"Pszczoły nie boją się zimna, ale wilgoci  dziadek.gif"

 

Pytanie za 100 punktów do respektu na dzielni. Do jakiej ujemnej temperatury pszczoły w kłębie mogą przeżyć? ;)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Pytanie za 100 punktów do respektu na dzielni. Do jakiej ujemnej temperatury pszczoły w kłębie mogą przeżyć? ;)

Chyba niema szans tego powiedzieć albo obliczyć wszystko zależy od pszczelarza który przygotowuje rodzinę do zimowli.

Pewien starszy pszczelarz co mnie uczył pszczelarstwa mówi.

"Pszczoły se ryktuj na zimę tak jakby miała przyjść zima stulecia!"

Ale teraz ostatnie trzy zimy takie,że byle jakie pszczoły je przeżyją i w byle czym. PK

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Główne zabezpieczenie pasieki na czas zimowli to odymienie Apiwarolem w okresie druga połowa listopada/grudzień (im później się da tym lepiej). To dla tych, którzy myślą, że mają czyste ule po leczeniu sierpniowo-wrześniowym.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Pytanie za 100 punktów do respektu na dzielni. Do jakiej ujemnej temperatury pszczoły w kłębie mogą przeżyć? ;)

To nie ma znaczenia jaka jest ekstremalna temperatura , bo i tak zależy to jeszcze od czasu trwania takiego eksperymentu ?  U nas w naszym klimacie powinny przeżyć .

Na Syberii trzymają pszczoły w stebnikach , Na Grenlandii też są pasieki i robili próby zimowania rodzin , ale do tego eksperymentu wybierali linie środkowo europejskiej pszczoły sprawdzone z gospodarki w Szwecji , ale i tak sporą część pszczół po prostu importują z cieplejszych krajów na krótki sezon na Grenlandii.

Link to comment
Share on other sites

Główne zabezpieczenie pasieki na czas zimowli to odymienie Apiwarolem w okresie druga połowa listopada/grudzień (im później się da tym lepiej). To dla tych, którzy myślą, że mają czyste ule po leczeniu sierpniowo-wrześniowym.

Właśnie masz rację!teraz  jest na to fajny czas temperatura ponad +10 można spokojnie odymić i wybić resztki warrozy,za to wczesną wiosną mamy wolne.PK

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja takie coś widziałem gdzieś w artykule o pasiekach w Kanadzie, gdzie owijali czarną folią ule po cztery razem.

Witam Mazi.  Ta czarna "folia" to papier napuszczony asfaltem (nie mylic z papa). Uzywana na dachy. Folia z plastiku nie oddycha, gdy ta nie poci sie . Jest tania. Jej zaleta jest nie grzanie ula(czarny kolor) ale raczej ochrona przed zimnym i wilgotnym wiatrem. Amerykanskie korpust sa bez felcowe!  Dlatego wazna jest ochrona przed wiatrem. Powodzenia

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Witam Mazi.  Ta czarna "folia" to papier napuszczony asfaltem (nie mylic z papa). Uzywana na dachy. Folia z plastiku nie oddycha, gdy ta nie poci sie . Jest tania. Jej zaleta jest nie grzanie ula(czarny kolor) ale raczej ochrona przed zimnym i wilgotnym wiatrem. Amerykanskie korpust sa bez felcowe!  Dlatego wazna jest ochrona przed wiatrem. Powodzenia

Witam Chce jeszcze dodac ze jak uzyjemy zwyklej folii ciasno na ul to on zaplesnieje! Jezeli uzywamy nieprzewiewnych materialow (plastik?) to musi byc przewiew miedzy ulem a tym ochraniaczem bo ul sie zapoci. Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

U nas rekomendują stawianie pasieki w miejscach gdzie wiatr nie hula na prawo i lewo, czyli za jakimiś osłonami od północnej i południowej strony. Też mam ule bezwręgowe i założyłem, że pszczoły lepiej się znają ode mnie i jak coś im nie będzie pasowało to zakitują szczeliny. Przy obecnej wilgotności w mojej okolicy obawiam się o pleśń wewnątrz ula, a jak bym jeszcze dał folię w pobliżu ula to mogłoby być słabo.

Link to comment
Share on other sites

Witam Amerykanie lubia prostote. Dlatego ule bez felcowe. Jednak musza byc wykonane dokladniej aby wiatr nie hulal w ulu. Mysle ze wazne aby późną jesienia nie rozdzielac korpusow bo moze byc za zimno na ponowne sklejenie.  Masz racje co do lokalizacji ula jednak czasem trzeba lubiec co sie ma a nie co by sie chcialo. Milego dnia.

Link to comment
Share on other sites

Zgodzę się z tym, że u nas jeśli jakaś "firma" robi ule bez felcowe to z dokładnością skręcenia nie jest za różowo. A o wiele prościej jak Miodek sprzedaje. Daje korpusy z otworami, wkręty i samemu sobie skręcasz. Jak sobie idealnie poskręcałem, to jeszcze mi żadna firma nie skręciła :P

Link to comment
Share on other sites

Zgodzę się z tym, że u nas jeśli jakaś "firma" robi ule bez felcowe to z dokładnością skręcenia nie jest za różowo.

A o wiele prościej jak Miodek sprzedaje.

Daje korpusy z otworami, wkręty i samemu sobie skręcasz. Jak sobie idealnie poskręcałem, to jeszcze mi żadna firma nie skręciła :P

Brawo Ty :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.