Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

Zwróciłem się z zapytaniem do

Instytutu Ogrodnictwa
Zakładu Pszczelnictwa
Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich
ul. Kazimierska 2, 24-100 Puławy
tel. 81/886 42 08 lub 603689041

A konkretnie za pośrednictwem naszego forumowicza doktora Dariusza Tepera dotarłem do dr Ewy Waś ,
która wykonuje w instytucie  badania wosku

Pani doktor pisze :
"kilka inforamcji dotyczących badań wosku, wykonywanych w naszym Laboratorium.
Wosk badamy jedynie pod kątem zafałszowań parafiną.
Koszt takiej analizy dla jednej próbki wynosi 300 zł (brutto), a do badań potrzebuję 50-100 g wosku, jeśli chodzi o węzę, to kawałek 10x10 cm wystarczy.
W sprawie badań na zgnilca, proszę kontaktować się z dr Krystyną Pohorecką z Instytutu Weterynarii w Puławach."

Tak , że jeśli ktoś jest zainteresowany takim badaniem , to w Puławach można  badanie na zafałszowanie parafiną zlecić .

W międzyczasie postaram się skontaktować z dr Pohorecką w sprawie badań pod kątem obecności Paenibacillus larvae
Chyba , że ktoś ma wiedzę na temat takich badań i ich kosztów z pierwszej ręki , to proszę o podzielenie się tą wiedzą .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Znalazłem cennik badań pod kątem obecności przetrwalników zgnilca na stronie PiWet PIB
 

Poz. zakład nazwa cena

 

503 ZCHP ZCHP/PB-09 Wykrywanie Paenibacillus larvae metodą PCR 153,00zł.

 
 

504 ZCHP ZCHP/PB-02 Wykrywanie Paenibacillus larvae w czerwiu pszczoły miodnej 53zł.

 
 

505 ZCHP ZCHP/PB-03 Wykrywanie Paenibacillus larvae w miodzie (zapasach pokarmu) 60zł.

 
 

506 ZCHP ZCHP/PB-04 Wykrywanie Paenibacillus larvae w wosku pszczelim 60zł.

Link to comment
Share on other sites

W odpowiedzi na zapytanie dostałem odpowiedź od PIWet-PIB na zapytanie w sprawie badań wosku pod kątem badań na obecność Paenibacillus larvae (zgnilec)

"Szanowny Panie,
Na naszej stronie internetowej www.piwet.pulawy.pl w zakładce "badania usługowe; umowy na badania; umowa na świadczenie jednokrotne" jest do pobrania formularz umowy na badania.
Proszę wypełnić tę umowę jako Zamawiający w tych polach, które Panu są potrzebne.
Pozostałe informacje np. wybrana metoda/procedura badawcza, termin realizacji, wypełnimy my i odeślemy zwrotnie ten formularz.
Umowę należy dołączyć do próbek i wysłać do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego
na adres: Al. Partyzantów 57, 24-100 Puławy.
Fakturę za badania wyślemy pocztą po zakończeniu badań.
Może Pan również skorzystać z elektronicznej drogi otrzymania wyników, należy zaznaczyć to w umowie w odpowiednim paragrafie (par. 6).
Zapraszam do współpracy

Z poważaniem
Elżbieta Franas  - kierownik Centralnego Punktu Przyjęć Próbek PIWet-PIB
"

Próbki poszły w tym tygodniu kurierem  .
Zobaczymy ile będzie trwało badanie ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Próbki pobrałem  z różnych losowych opakowań węzy , wymieszałem i wysłałem do badań .
Po powrocie z urlopu miałem już w skrzynce pocztowej wyniki .
Zgodnie z oczekiwaniem wyniki były ujemne .
Węza jest w porządku :)
 

Obraz (80)-001.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Wykładu tego pana, na ten sam temat będzie można posłuchać na 9 konferencji w Pszczelej Woli w piątek 2 II w godz 15-17

I oczywiście będzie można zadawać dodatkowe pytania .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Można kupić i drogą węzę z parafina , lub cerezyną . Rynek jest tym zarzucony !

Byłem niedawno u Adama Jakubowskiego znanego jako Adamjaku.

To co pokazywał , to aż się nie chce wierzyć .

Pszczelarze przywożą swój wosk ze swoich plastrów , a po powolnym wystudzeniu okazuje się , że kilkadziesiąt procent potrafi być wosku ziemnego , lub parafiny .

Skąd ? Oczywiście z węzy .

Po podwórku w każdym kącie walają się u niego dziesiątki kilogramów takich "wosków" .

Pokazał sztabkę wosku , którą przysłał mu klient .

100% wosk ziemny . A tak ładny , że gdyby mi ktoś wcześniej przyniósł na wymianę , to bym łyknął .

Dlatego już nie wymieniam , ani nie kupuję wosku od nieznajomych .

vszu82 też się w tym roku naciął na OLX kupując taki "wosk" .

Trzeba przestać patrzeć , że są straty na miodzie i pakować ile się da do uli węzy do odbudowania .

Do tego stale 1-2 ramki pracy w ulu .

Swój wosk . Zwłaszcza dziewiczy jest w tych czasach na wagę złota !

Przeniosłem tutaj odpowiedź na temat dotyczący wosku :) Bo jest to bardzo ważna sprawa bo najnowsze badania są zatrważające jak daleko zafałszowanie wosku może wpływać na rozwój i zdrowie rodziny. Chyba i ja zacznę zbierać u siebie swój woski i dawać do Adama do przeróbki na węzę :D 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

 Chyba i ja zacznę zbierać u siebie swój woski i dawać do Adama do przeróbki na węzę :D

Masz go (Adama )  w sumie tuż za miedzą :lol:

Ale jak go pytałem gdzie dokładnie mieszkasz , to nie wiedział.

A ja kontaktu do Ciebie nie miałem wtedy przy sobie ...

Link to comment
Share on other sites

Zgoda ja mam z pasieki mojej do Adama około 8 km. :D . Ale mieszkam gdzie indziej niż mam pasiekę i pracownię  :D 

A odnośnie węzy to ma trochę drożej , niż załatwia to moje Stowarzyszenie :) i stąd nie raz dylemat , ale cóż pewnie za jakość i pewność z czego wykonana jest węza należny zgodzić się na wyższy koszt , bo jak to Darek mówił tanie mięso psy jedzą :D. Brałem też węzę od Pani Marysi Gębalowej jak mi zabrakło latem , i też w sumie nie była zła tylko trochę grubsza i mniej arkuszy wychodziło w przeliczeniu na  1 kg. :D

Ale od tego roku koniec ! zbieram swój wosk i daję do przerobu :D To takie postanowienie noworoczne  :D 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Ja kupiłem wosk i chce zrobić obieg zamknięty na przyszły sezon mam 118kg (13,5 kg do oddania Łukaszowi wosku z dziewiczego - dzięki za poży) węzy. Na najbliższe trzy lata mam zapas.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.