Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

trzymanie matek w klateczkach wysyłkowych

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

Skelar

Skelar

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 81 postów
  • LokalizacjaTrzebnica, Dolny Śląsk
  • Typ ula:stojak wielkopolski

Ile dni po otrzymaniu matek NU można je przetrzymywać w klateczkach wysyłkowych jeżeli warunki nie pozwalają na ich poddanie?

Wyczytałem, że matki NU w odróżnieniu od UN nie mogą być przetrzymywane długo bo muszą się w miarę szybko unasiennić. Pyt ile dni maksymalnie. 

W zeszłym tyg. (opierając się na dość optymistycznych prognozach pogody) potwierdziłem dostawcy (pasieka Szeligów) termin wysyłki matek NU . Matki przyjdą  do mnie jutro. W międzyczasie pogoda zwariowała - od niedzieli do środy u mnie deszcz, przelotne burze i niskie temperatury - pogoda nie najlepsza na robienie odkładów. Dopiero w czwartek ma się wypogodzić jednak ja będę mógł zajrzeć do pasieki dopiero późnym popołudniem. Obstawiam, że te matki będą miały wtedy z min. 4-5 dni. Czy to nie za późno?

stojak wielkopolski, 10 ramkowy, ocieplany

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2429 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Jedynie czy przeżyją w klateczkach. Im szybciej tym lepiej to klateczki transporowe.

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2029 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Do tygodnia powinny wytrzymać  w ciepłym środowisku , ale im szybciej tym lepiej , i to jest zawsze jakieś ryzyko.

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

sok_mir

sok_mir

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 445 postów
  • Imię:mirek
  • LokalizacjaFrancja , Moselle
  • Typ ula:Dadant korpus plus nadstawka

Ja zamawiam matki  nu w Polsce i nawet jak sie wygryza w niedziele i hodowca wysle w poniedzialek to u mnie sa w czwartek, piatek ,a bywalo ze w sobote. Jak przychodzily w czwartek to zazwyczaj podawalem i tak w sobote. Potem nie bylo problemow z unasiennieniem. Tydzien to raczej spoko nie powinno sie nic stac.

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Pszczelarz Roku 2016
  • 1486 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

Najlepiej podać bezzwłocznie po otrzymaniu przesyłki .
Z dwojga złego lepiej , żeby matka była przyjęta przez rodzinę i czekała w ulu na pogodę niż czeklała w klateczce w domu .

Jako ciekawostkę dodam , że zdarzyło mi się kiedyś zapomnieć o matce nieunasiennionej podanej do ula i znalazłem ją i odblokowałem klateczkę po około 3 tyg.
Wszystko dobrze się skończyło .
A nawet lepiej , bo matka się unasienniła i zaczęła normalnie czerwić , a pszczoły nie majace już czerwiu do pielęgnowania przyniosły więcej miodu jak pozostałe rodziny :)

Skelar

Skelar

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 81 postów
  • LokalizacjaTrzebnica, Dolny Śląsk
  • Typ ula:stojak wielkopolski

Matki podane :) Wykorzystałem 2h rozpogodzenie. Pierwsza reakcja robotnic była pozytywna. Zobaczymy co będzie dalej jak za dwa dni powyłamuje zatyczki w klateczkach. Najlepsze jest to, ze jak wróciłem do domu to zaczęło siarczyście padać. Totalne ekstremum  B) 

stojak wielkopolski, 10 ramkowy, ocieplany

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ślężańskie Miody | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami! | Wolne pszczoły