Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Today
 2. To jest prawdopodobnie dodatek spadzi pewnie liściastej , do miodu która powoduje ciemniejsze zabarwienie i smak kawy inki 😊 ale oczywiście to tylko moje przypuszczenie. Ja też nie przepadam za miodem spadziowym czy z dodatkiem spadzi , ale klienci się zabijają o niego o chcą nawet płacić więcej 😁 Ale na to to my nie mamy wpływu , to znaczy na smak klientów . 😁
 3. Tak też właśnie książki mówią że małe szanse by był tak wodnisty pod zasklepem. Ja tam u siebie nie miałem takich problemów jeszcze nigdy ale ja mam jednościenne bezfelcowe dechy i stety czy niestety deko je zwichrowało co sprawia że jest wentylacja między korpusami. Jakiś wielkich przeciągów niema ale zawsze to wentylacja. W smaku też taki dziwny ten ciemny jak dla mnie to miód ze sklepu + kawa inka jakiś wał to jest i tyle.
 4. Na początek wgląd w "odkładzik". Dwa dni od postawienia go na miejscu "macierzaka". Było 1,5 ramki, przybyło na oko ramka. Ale okazało się, że jednak źle patrzyłem. Jako uzupełnienie wstawiłem im jakieś niepełne węzy itp. Więc cała przeprowadzona rodzinka po prostu uwiązała się pod belkami. Tu już widać, ile naprawdę pszczoły się przeprowadziło i zintegrowało. Uff. Tutaj wgląd w "macierzak". W piątek były pszczoły na wszystkich ramkach. Dymiący podkurzacz, rzadki widok u mnie na pasiece Ostatnie próby ratowania dynastii. Ten po prawej w piątek miał larwę. W niedzielę już pusty. Ten po lewej - ma larwę.
 5. Mogę Wam zdjęcie cyknąć jak wygląda matecznik założony na trutniu. Miałem reproduktorkę M1 od Pana Mrówki. Pierwsza długo nie podejmowała czerwienia a później pojawiły się trutowe jaja. Wymienił na reklamacji. Druga zaczęła czerwić, ale po 2 tygodniach wyszło, że 50/50 to trutnie. Myślałem, że się unormuje, bo to nie pierwszy taki raz u repek. No ale matka po miesiącu zniknęła z ula a zostały tylko jaja trutowe. W piątek widziałem kilka mateczników na trutowej ramce. Już miałem łączyć, ale jestem ciekawy co się wykluje z takiego jaja Dla dobra nauki i ciekawości własnej popacze
 6. W przypadku uli bez górnej wentylacji tj jak ja mam (brak przeciągów) istotnym jest aby obok otwartej dennicy osiatkowanej wlotek był otwarty całkowicie 38cmx2cm. Inaczej pszczołom będzie trudno odparować i mogą posklepić wodnisty. Ale to na granicy a nie aż tyle procent. Pszczoły sklepią jak komórka pełna a nie jak miód dojrzały. Miód dojrzewa i osusza się i też pod zasklepem. Oczywiście cudów z osuszaniem nie ma się co spodziewać. Nawłociowy lubi mieć sporo wody. Nie mam bo u mnie nawłoci towarowo brak. Ale tak słyszałem.
 7. Nie mam pojęcia dlaczego Ci to nie wychodzi Ciasto w dużej ilości - min 2-3kg na raz daję bezpośrednio na ramki po ostatnim pożytku. Pobierają przeważnie w tydzień taką ilość - w jednej lokalizacji zakwitła w sierpniu wierzba energetyczna i te rodzinki nie pobierały ciasta tak ochoczo. W innych lokalizacjach pięknie przeniosły do ramek i posklepiły. Rok temu miałem ciasto Diamanta, a w tym roku mam z pszenicy - różnicy w pobieraniu wielkiej nie ma.
 8. Varroa wychodząca z pod zasklepu jest już zapłodniona i ma barwę ciemną. Jeżeli kolega widzi jasne osobniki, to wyjścia są dwa. Jeżeli są mniejsze to są to osobniki męskie, jeżeli są normalnych rozmiarów ale jasne to są to osobnik żeński przed zapłodnieniem. Czas w końcu uwierzyć, że KM działa pod zasklepem. A jakie to stadia, poza tymi które opisałem, kolega ma na myśli.
 9. Wiesz co to za stworzonka? Bo na filmiku nie wiele widać . 23 sztuki to nic ,bo to jest ta waroza która wcisnęła się w resztki czerwiu . Za kilka dni jak się wygryzie 90% czerwiu ,sprawdź ew .jak by było jeszcze kilka komórek zasklepionych to "drapnij i odym . Wykorzystaj dogodną sytuację po karmieniu bo za miesiąc może być znów dwa kółka .
 10. Trzeba zawsze brać pod uwagę kto mówi takie opinie czy przwdziwy doświadczony pszczelarz czy adept który ma dwa lata pszczoły i mianuje się pszczelarzem i za bardzo nie wierzyć "osobom" . Być może miodu było mało w tym roku i niektórzy brali to co jest w ulach żeby sobie "osłodzić życie" i nawet wirowali nie całkowicie odparowany miód i to jest wg mnie najbardziej prawdopodobna przyczyna tych rewelacji ja nie spodkałem sie żeby mi pszczoły zasklepiły miód powyżej 20% , podobno wrzos ale wrzosu nigdy nie posykiwałem więc nie wiem. Przeważnie u mnie zasklepiony jest w granicach 17,5 - 19 % chyba że odwirowuje się ramki nie całkowicie zasklepione co czasami trzeba robić (rzepak) ale średnia nigdy nie jest powyżej 19,5 - 20% wody. I co ciekawe jak obserwuję przez wiele lat miód łatwo wzrokowo po obserwacji jak się leje z miodarki na sito poznać czy jest już odparowany czy nie i nawet każda różnica o 1 % wody w wilgotności w przedziale 17-20 jest bardzo zauważalna po formowaniu się i wyglądzie stożka lejącego się miodu z miodarki na sito. Proponuję młodym pszczelarzom porobić sobie w przyszłym roku takie obserwacje i doświadczenia ( pomiary ) podczas miodobrań.
 11. A może po prostu zabija przy wyjściu z komórki . Młode nie dokończa wybarwione .Gdyby zabijał pod zasklepem to powinny być wszystkie stadia rozwoju warozy .
 12. Ja wiruje tylko ramki 100% zasklepione. Tylko raz w tym roku mialem 17.5%. Wiekszosc 18-19.5%.
 13. Yesterday
 14. to wygląda z koloru na spadź iglastą.
 15. W nawlociowym podobno jest taka szansa, że zasklepia taki miód
 16. Mam takie pytanie bo już kolejna osoba mi mówi o tym samym a mianowicie o wodnistym miodzie w tym roku. Woda na poziomie 23%. Wcześniej słyszałem tylko od osób co to kupowały ale mam jeden taki od goscia co mianuje się pszczelarzem. Ponoć był zasklepiony aż dziw bierze. Jak często się coś takiego zdarza ??
 17. Ciąg dalszy, dzisiaj, g. 11.15 W "odkładziku" pełno pszczoły, ale kłąb, bo jeszcze trochę rześko i nie mają zbyt wielu ramek. Matka chodzi po tych, co są dostępne i składa jaja. W "macierzaku" placek pszczół na dwóch uliczkach. Matecznik z "królem Maciusiem I" zgryziony. Wygląda na to, że większość transferu pszczół już się dokonała. Jakoś się dogadały. Zaraz reszta na płachtę i przełożenie ramek z pokarmem. Powinny też chyba dostać ze 4l 3:2, widzę że okres "Maciusiów" kosztował je trochę zapasów.
 18. To taka wielka kumulacja w Lotto, albo jak Yeti podobno zyje nikt go nie widział . 😁
 19. A jednak pod powiekszeniem widac troche jasnej warozy czyli kwas zadzialal pod zasklepem. Jutro Niedziela to chyba dam im i sobie spokój.
 20. No ale teraz bez podchodow. Dzisiaj piata doba podawania kwasu. Spodziewalem sie juz jakiejs jasnej warozy, a tu na wkladce nadal jak makiem sial.
 21. Bo we wtorek to byl juz drugi dzien podawania kwasu.
 22. Last week
 23. A.Pidek pisze :"Raz na parę tysięcy matka może rozwinąć się z jaja trutowego. Jest to możliwe na skutek dodatkowego podziału jądra komórki, co pozwala na podwojenie liczby jego chromosomów." Czyli u niego dużo niższy procent jaj, nie liczy tego do liczby mateczników . A o 2% osobników żeńskich z jaj złożonych przez trutówki napisał bardzo dawno Woyke http://miesiecznik-pszczelarstwo.pl/pzn/sites/default/files/pzn1962_049-063.pdf Czytałem o tym wielokrotnie i różne wyliczanki procentów , ale to tylko dywagacje teoretyczne bez praktycznego znaczenia
 24. Jeśli wzrok mi służy, to założyły matecznik na chłopaku. Larwy chyba da się odróżnić. Jutro wielka akcja. Jeszcze przed wysypaniem puszczę im trochę z podkurzacza żeby się opiły.
 25. , niedoczekanie . Pisał o tym i Prabucki (Pszczelnictwo), ale chyba wcześniej Woyke , a może Woyke w "Pszczelnictwie" bo to praca zbiorowa ? Za 2% nie ręczę - wartość zacytowałem za Michałem .może było mniej ? Myślę , że będzie to w którymś z poniższych artykułów , nie mam siły szukać. Porfesor Woyke zajmował się badaniami trutni i przy okazji pisał o matkach z partpgenezy czyli bez chłopa . http://jerzy_woyke.users.sggw.pl/origpap.htm nie wiem jak na tym forum wstawia się odwołanie do linku ? ale warto przeczytać wszystkie bo Profesor ładnie pisze.
 26. No ale on chcial dowalic Maniowi, a ty popsułes zabawe.
 1. Load more activity


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.