Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Today
 2. W oryginale było mniej błędów. Może przepisali na komputer.
 3. Może próbowali sklecić inaczej zdanie by nie powstał plagiat. A to, że robiła to osoba nie znająca się na hodowli to wyszły takie kwiatki - sprzeczne ze sobą
 4. Zdublował mi się temat. Proszę o usunięcie.
 5. Tak z ciekawości zapytam, wykonywał ktoś z Was ostatnio nowe przyłącze elektryczne? Musze to zrobić pod Mińskiem Mazowieckim i termin jaki mi dali trąca terminem na podłączenie telefonu za komuny. Co mnie dziwi- ze dwa lata temu wystąpiłem o prąd na działce ( obręb Wyszków) i zajęło to niewiele ponad miesiąc. Zastanawiam się czy tak jest w okolicach Mińska, czy zrobiło się tak teraz w całym kraju? Termin kilkunastu miesięcy ( między wierszami sugestia że i dwa lata mogę poczekać) nie daje mi spokoju. Mam gotowy, wyremontowany budynek do którego chcę wprowadzić się z produkcją i jedyne co mnie wstrzymuje to brak prądu. Na dzień dzisiejszy mam "grzecznościowo" od sąsiadów podciągnięty kabel z podlicznikiem, co by remont można było zrobić ale i sąsiedzi i ja chcielibyśmy zakończyć taki układ. A może ktoś zna sposób na przyśpieszenie tej całej procedury?
 6. Odkopię temat. Co sądzicie o wyżej wspomnianej książce dot. wychowu i selekcji matek pszczelich? Nie wiem, czy Bartnik Sądecki ją "na żywca" przekopiował, w mojej jest trochę błędów. Niektóre to drobnostki, ot brak przerwy między wyrazami ale i zdarzają się błędy zmieniające sens całej myśli. W jednym wypadku się dopatrzyłem ale boję się że winnych wypadkach jako początkujący wprowadzę jakiś błąd w życie. Zastanawiam się , czy te błędy były już w "oryginale "
 7. Yesterday
 8. Póki co, oboje pracujemy. W zasadzie nie bardzo wpłynęło to na codzienne życie po za tym, że w domu trójka dzieci daje się we znaki. No i plecy bolą...
 9. Tą samą co od około 20 lat. Tylko teraz jakąś zarazę do domu przyniosła (pewnikiem covida)
 10. A coś laskę jakąś masz ?
 11. Last week
 12. przez najbliższych 10dni nie wyjdę z domu pewnie...
 13. U mnie 10 stopni mrozu , ale za to w dzień piękne słoneczko a nie zwariowane wichury z grzmotami jak ostatnio.Niech tak będzie , narty wyciągnięte !
 14. Chciałem bardzo podziękować użytkownikom tego forum za ciekawe dyskusje i inspiracje w tym wątku, które zaowocowały poniższą pogadanką. Przeprowadziłem ją wczoraj i w zeszłą niedzielę na platformie fejsbuk, słuchacze odebrali ją bardzo pozytywnie, a teraz dzielę się nią na youtube. Jako że był to "event" na żywo, nie wszystko od początku działało idealnie, ale potem już się ustabilizowało. Pogadanka odbyła się na Facebooku, 23 stycznia 2022. Jest owocem długich wieczorów spędzonych na lekturze przedwojennych czasopism pszczelarskich, powojennych prac naukowych m.in. prof. Michała Gromisza, książek o selekcji i hodowli matek pszczelich Tadeusza Wawryna i Michała Gromisza i wielu innych źródeł. Choć podbudowana solidną dawką naukowej faktografii, zastrzegam, że jest to nadal gawęda z subiektywnego punktu widzenia. Pozostałe źródła: Pszczoły Blenheim: przykład przetrwania genów populacji pierwotnej mimo zmieszacowanej okolicy https://oxnatbees.wordpress.com/2021/11/09/the-blenheim-bees-debate/?fbclid=IwAR1el5YEBmTXFbZhsmD4Wfls20Ih9W5VmXWQQ7mZI3bkl1uCBAiSMXmqOes Wyspa Terschelling, przykład dogadania się lokalnych pszczelarzy na gospodarkę w oparciu o pszczołę lokalną, selekcjonowaną metodą "odmawiania reprodukcji najgorszym". https://www.youtube.com/watch?v=48NfmW2BfXY Pszczoły Playmouth, kolejna społeczność pszczelarzy utrzymujących pszczołę lokalną https://www.youtube.com/watch?v=6p0zjZDgCJY "Bartnik Postępowy" https://wmbc.olsztyn.pl/dlibra/publication/2906#structure Apis Wiki http://apiswiki.pl
 15. a co z propolisem, który miał kontakt z amitrazą? Przecież niepozyskując propolisu od sierpnia pszczoły tego propolisu naprodukują sporo. Na jesień zostaje potraktowany amitrazą. W następnym sezonie przy rotacji korpusami/ramkami z rodni do miodni gdzie w trakcie sezonu pozyskujemy propolis - trudno jest segregować ten zimowy i ten świeży. Co robicie w takiej sytuacji?
 16. Szczególnie późnym latem i jesienią . Ja osobiście już od sierpnia nie pozyskuję propolisu . Nie licząc oczywiście tego skrobanego z ramek i innego sprzętu , który wylądował na zimę w magazynku . Kraty to nawet w marcu zdarza się czyścić . Ale do czego zmierzam... Bardzo dużo propolisu w pierwszym gatunku pszczoły umieszczają "nad głowami" w sitkach/pajączkach Na początku zakarmiania zimowego wymieniam większość pajączków na nowe-czyste . W wolnej chwili kiedy już kit stwardnieje na spokojnie go wykruszam już w pomieszczeniu . Pszczoły zakitowując je ponownie regulują sobie wentylację . One najlepiej wiedzą gdzie wentylacja jest dobra , a gdzie trzeba osłonić , żeby nie wiało . Dlatego moim zdaniem późnym latem i jesienią nie powinno się już naruszać tego porządku .
 17. to oczywiście wiadomo... Pojadę na działkę w tygodniu poszukam mądrego zeszytu to może doczytam. PK
 18. Oczywiscie masz racje. Pszczoly nie zbieraja tego dla zabawy, czy tez nie jest to odpadem przy produkcji miodu. Jednym z waznych zastosowan to ponowne odkazanie komorek pszczelich, uszczelnianie powstalych szczelin, termo regulacja itd. Mysle ze jednak jak to zrobimy z umiarem i w odpowiednim czasie (zwlaszcza w tych rodzinach gdzie propolisu jest od groma) to nie wplynie to na ich zdrowotnosc. Moim zdaniem jednak nie ma nic za darmo. Pszczoly potrafia wydelegowac ekstra zbieraczki do tego celu ograniczajac np. zbieranie miodu. (moje zdanie i nie koniecznie prawdziwe)
 19. Kanadyjskie pro.pasieki tez uzywaja takich daszkow. Widac wystarcza, a ekonomia to podstawa biznesu. Jak cos zrobie za $8 to po co wydawac $15? Takie daszki na wymiar korpusa jest bardzo wazne przy transporcie. Korpusy przylegaja do siebie co zmniejsza powierzchnie na samochodzie a tym samym zapobiegaja otwarciu ula (przesunięcia korpusow).
 20. Ciepło kłębu pszczelego, a ciepło grzania wychowu czerwiu to różnica ok 10 stopni. Stawiam że sobie podczerwiają kilka komóreczek jak wiele pszczół w Polsce. Dzień dłuższy o godzinę one to wiedzą. Zmierz temp tej powałki jak ci się chce.
 21. Jedna rodzina to rójka, która przyszła do mnie przed poprzednią zimą- byłem zadowolony z niej (łagodna, dosyć miodna, nierojliwa) więc nie wymieniałem im matki. W ostatnim sezonie samo sobie zmieniły, dalej było ok. Druga rodzina to pszczoły które przez większość sezonu miały bezmateczność, albo ścinały matkę, albo się nieunasienniała. Być może w tym problem. Natomiast mam jeszcze dwie rodziny z matkami nazwijmy, z tego samego miotu, tam pszczoły siedzą nisko na ramce a przynajmniej nie czuć przy powałce i daszki w śniegu.
 22. Obydwa to ule warszawskie poszerzane, ze "stałą dennicą" Stare dziadki, w tym roku do wymiany...
 23. Nie pamiętam który wykładowca, może to był pan Radwan? Mówił że nadmierne pozyskiwanie z rodziny kitu pszczelego jest szkodliwe dla pszczół. Gdziesik miałem zapisane o co to chodziło. PK
 24. Sprowokować rabunki jest bardzo łatwo. Ale trudniej wyprowadzić pszczoły z nastroju do rabunków . Ja bym nie ryzykował . Wystarczy zacząć ... W sierpniu , to już po kilku minutach może być sajgon w całej pasiece . Karolina Północna to całkiem inna bajka . Tam jest inny klimat . Najniższa temperatura w styczniu , to +9 stopni . Więc co tu porównywać ? To jest klimat oceaniczny . Deszcze padają bardzo często !
 25. Ja komponuję takie powałki z kratą propolisową na podmianę za obecne. Tylko dlaczego dopiero przy karmieniu?. Nie można (tak zamierzałem) np. z początkiem maja jak już się ciepło ustabilizuje? Raz, że będzie większa wentylacja a i sama krata prop. rzekomo ogranicza rójki. Przy karmieniu to raczej bym wycofał. Co do filmu. Daszki na ulach płaskie tylko sklejka o wymiarach korpusu, czy tam nie padają deszcze?
 26. W długim terminie selekcjonować u siebie, a także pytać lokalnego hodowcę, o pszczoły z cechą zimnotrwałości, które nie robią głupot z czerwieniem w zimie. Przy czym podobno większość pszczół trochę czerwi, jest to ponoć jeden ze sposobów na nadmiar wody.
 1. Load more activity


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.