Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. Stąd , że taki jest zapis w decyzji o rhd . Pasztet z królika teoretycznie tak . A praktycznie ... Praktycznie niby w końcu zezwolili w 2019r. na ubój zwierząt w gospodarstwie . Ale ... znów wstawili kruczki prawne . Nie doczytywałem , bo nie mam czasu , ale podobno trzeba na ubój w gospodarstwie mieć udokumentowaną 3 miesięczną praktykę w ubojni . Jak nie kijem go , to pałką . Mi wet jak wręczał decyzję o rhd, to śmiał się w twarz . Mówił , żeby mi do głowy nie przyszło samemu ubijać kurczaka , lub przepiórki na sprzedaż ! Wg stanu na wiosnę 2019 gdybym chciał sprzedać choćby tuszke przepiórki musiałbym ją oddać do uboju w rzeźni . Zapytany powiatowy nie potrafił mi jednak wskazać gdzie podejmą się ubicia 5szt. moich przepiórek !!!
 3. Zajrzałem dziś do dwóch Wielkopolskich pod powałkę, pszczoły uwiązane u góry, obsiaduja 5 i 6 ramek, ramki skrajne z pokarmem. Przy okazji i na wszelki wypadek położyłem ciasto miodowo cukrowe na górę, które sam zrobiłem ostatnio
 4. Pozwól , że dopytam - czy przygotowany środek można przechowywać i jeśli tak, to jak długo ?
 5. Today
 6. Ciekawy wykład na temat dręcza pszczelego https://www.youtube.com/watch?v=3LP4R8bo3MM
 7. Precz z polityką. Polityka to na innych forach.
 8. Sorki. W Netto a nie w Lidlu
 9. Jeżeli masz zarejestrowane RHD w ramch działalności pszczelarskiej to możesz sprzedawać tylko produkty pszczele nieprzetworzone. Jeżeli masz "RHD w ramach sadów orzechowych" to może tam możesz przetwarzać orzechy dodając do nich miód, tego nie wiem. Ale RHD w ramach działalności pszczelarskiej można tylko produkty nieprzetworzone i są jeszcze na to limity ilościowe.
 10. Krzyżak chłop o czym innym , np. pasztety z królika . Nie wiem skąd to że nie można sprzedawać w RHD produktów pszczelarskich przetworzonych ? Miód z orzechami , świeca. ?
 11. Oprysk tymolem działa na wszystkie rośliny, ja pryskam cukinie, dynie przeciwko mączniakom. Pozostałe rośliny, szczególnie młode, staram się tak chronić przed ślimakami, bo to jest u mnie ogromny problem - sałaty, kapusty, papryki itp. Tymol działa też na mszyce, więc jak masz bób to się przyda. Pryskam też brzoskwinie na początku sezonu, bo bez tego chorują. Oprysk polecam robić 2-3 w tygodniu w zależności od pogody i prognozy występowania chorób w Twoim rejonie, ale mi się zdarza robić to raz na tydzień lub rzadziej - sam musisz dobrać optimum. Musisz testować, ale jak pojawi się ZZ na pomidorach, to może być już ciężko samym tymolem ogarnąć. Ewentualne chore liście/łodygi trzeba oberwać i nie dotykać zdrowych roślin. Prewencja jest bardzo ważna, czyli rośliny w miarę luźno posadzone, przewiew dołem itp. Wszelkie opryski robisz zawsze na wieczór i po oblotach, aby nie poparzyło roślin (szczególnie jak się pryska twardą chemią, to trzeba brać pod uwagę owady zapylające). W sezonie 19:00-20:00, a u mnie bardzo często pryskałem z latarką koło 21:00 - 23:00, bo wtedy miałem czas. Jeśli chodzi o karencję, to nie ma takiej, bardziej o zapach chodzi. Zwykle na drugi dzień nie czuć już tymolu (tunel), a jak czuć jeszcze trochę, to dobrze bo coś ochroni. Możesz sobie zawsze planować, kiedy robisz zbiory pomidorów i po zbiorach pryskać. Dawniej dzienna/lecznicza dawka dla człowieka to było 10g tymolu, obecnie jest to 5g. Do przewidywania możesz używać tego https://piorin.gov.pl/sygn/start.php, ewentualnie patrzeć na ziemniaki sąsiadów.
 12. Produktów pszczelich nie można przetwarzać w ramach "RHD na produkty pszczele".
 13. Nie wiem ale składka KWATRALNA to ok 450 pln. Najpierw do US a później do KRUS z zaświadczeniem .
 14. No będę musiał opłacić razem to koszt 4400 na rok wyjdzie ,ale spokój będzie no i mam rolniczy handel to może jakaś dotacja by była ,a z zawodu rolnikiem jestem to może na te małe przetwórstwo by coś dali.
 15. Lepszy jest KRUS, jak ściga urząd ,, pracy ,, to nie odczepisz się prywatnym .KRUS sprawi że się odwalą . Wielu tak robi . Prywatny ubezpieczyciel ma jeszcze kruczki których nie ma ZUS np. limit środków na leczenie .
 16. Me wieloletnie wątpliwości na temat miodu z mniszka lekarskiego potwierdza Pan dr hab. Zbigniew Kołtowski. Stwierdza cyt: " Przykładem może być mniszek lekarski, który dostarcza bardzo dużą ilość pyłku ( około 260 kg z 1 ha ) i skromnych niestety ilości nektaru ( zaledwie 20 kg ). Wobec niskiej wydajności cukrowej , musi tych kwiatów w okolicy być bardzo dużo ,aby pszczoły zdołały zgromadzić pewne zapasy surowca do odłożenia w plastrach w postaci miodu. Surowiec ten jest z kolei w bardzo wysokim stopniu zaprószony ziarnami pyłkowymi i dlatego miody z okresu kwitnienia mniszka mogą (błędnie) zostać zakwalifikowane jako miody mniszkowe"
 17. tak w krus jest 234 zł miesięcznie a prywatny nfz to powyżej 300 zł na miesiąc .Mi chodzi o zdrowotne bo mnie urząd pracy ściga ,też myślałem o prywatnym od wypadków i pobytu w szpitalu ale nie wiem czy to dobre a może lepiej odkładać na konto.
 18. Takie proste i oczywiste a ja kombinowałem co i jak. Dzięki wielkie.
 19. Do tej stołówki przychodzą na konsumpcję tych strażników . Taka klatka na niedźwiedzie .
 20. Można ale koszt jest wyższy niż w KRUS .
 21. Zdrowotne chyba można płacić samemu bez żadnego zatrudnienia gdziekolwiek.
 22. To nie chodzi o kupno ziemi a o ,jak rozumiem ,ubezpieczenia . Chłopak chce zarejestrować się jako pszczelarz i mieć ubezpieczenie jak mniemam bardziej zdrowotne niż emerytalne . Taniej wyjdzie na pewno niż ubezpieczenie zdrowotne w jakiejś firmie no i pewne .
 23. Do hektara, zgoda. Przy czym i tak trzeba pytac KOWR, miesiąc czekania. Powyżej nie, i do tego krus nie wystarcza.
 24. Można kupić ziemię bez krusu i bez papierów rolniczych, nie mam problemu.
 25. daro

  2019-nCoV

  Niby . To komuna a wiadomo jak się serwuje informacje - jak inaczej się nie da ukryć .
 26. Z tym kupowaniem ziemi tak lekko nie jest. Sam krus nie wystarcza. Przerabiałem w zeszłym roku.
 27. Czy warto ? Jak nie ma jak to ludzie kupują ziemię na KRUS . Tyle że od pszczół należy też odprowadzać podatek, oprócz KRUS . Nie wielki bo nie wielki ale trzeba . Emerytura rolnicza = głodowa . No zdrowotne konieczne .
 1. Load more activity


×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.