Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. OK. dziękuję za wyjaśnienie. To dla mnie za duzo roboty. Z tym moim obiciem to też czasochłonne. Będę ograniczał moją hodowle, ale gdyby brakło korpusów to już nie będę ich budował. Jest to nie opłacalne. Nie mam heblarki, grubościówki, tylko pilarkę. Ostatnio stolarze podnieśli cenę i za samo przygotowanie z klejeniem z dwóch desek na 10 korpusów jeden krzyknął tyle co bym kupił gotowe z wejmutki 12 szt. Dennice, powalki i daszki tak. Na wiosnę pilnie potrzebowałem korpusów i zakupiłem z wejmutki 25mm. Myślę, że są ok. co prawda na nich nie zimuję.
 3. Chodziło mi o to, że na ramy korpusu stosuję deskę 25mm, którą z grubsza hebluję do 23mm grubości, potem tnę na długość ram korpusa. Następnie wzdłuż na listwy szerokości 30mm i takiej grubości styropian jako izolacja. Ramy obijam klepką 10-11mm. Dzisiaj gdybym zaczynał dałbym węższe ramy np 20x23 mm i 2 cm styropianu wystarczy. Wtedy nie wiedziałem, że wszystko sobie zrobię sam dlatego chciałem mieć ule kompatybilne z jakimś producentem, a padło na Tumidajewicza.
 4. Today
 5. Piszesz wyżej, że najlepiej sprawdzają się u ciebie ule izolowane. A w cytacie, że deska obita klepką. Izolowane to myślę, że w środku jakiś styropian lub inne ocieplenie? Ta grubość deski korpusu to ile 30x23mm, czy ramy które obijasz? Pytam, czy o to chodzi co ja komponuję tj. Kupuję na tartaku deski 28 mm suszę. Stolarz mi szykuje na grubość 23 mm (trochę się wypaczą) , wcześniej z jednej deski 22,5 cm a ostatnio klejone z dwóch. Obijam boazerią świerkowa 9-10 cm x1cm. Myślę, że świerk ma dobre właściwości cieplne. Nawet powałki robię z tej boazerii i zatwory w ramkach. Na słońcu się nie nagrzewa a wiosną powałka nie oddaje ciepła z gniazda.
 6. - bo są zbyt "ciasne" - nieumiejętna praca kratą odgrodową - brak odpowiedniej korelacji pomiędzy gniazdem, a miodnią. - bo zbyt obszerne gniazdo zestawione na zimę Ot i cała filozofia wyższości stojaka nad leżakiem. Każdy muzyk gra na swoim instrumencie. Kiedyś przeczytałem coś takiego jak poniżej i jakoś nie mam ani przekonania, ani serca, aby przejść na korpusy. Pszczoła to też zwierzę i darzę ją uczuciem taki samym jak każdego zwierzaka bez wyjątku. No, ale pewnie rozpętam burzę, bo pszczoły to interes na którym trzeba zarobić za wszelką cenę podobnie jak na kurach, których przykład podałem powyżej. "Ul wielokorpusowy jest jednak nienaturalną formą i jego symetryczna budowa nie występuje w naturalnym środowisku pszczół. Węza z narzuconą wielkością komórki w znacznym stopniu dezorientuje pszczoły, a budowa plastra została ograniczona symetryczną ramką. Takie czynniki zaburzają naturalny system różnicowania komórek przez pszczoły w zależności od ich potrzeb. Wykorzystując genetyczne cechy pszczół do składania zapasów w górnych komórkach nad rodnią, podawane są im kolejne korpusy, co zmusza pszczoły do składania miodu tak długo, jak trwa pożytek. Matki pszczele w sztuczny sposób ograniczane są lub pobudzane do czerwienia na określonej przestrzeni plastrów. Taka gospodarka pasieczna połączona z wywożeniem pszczół na pożytki, doprowadza do znacznie krótszego okresu życia pszczół robotnic w okresie zbiorów."
 7. Bardzo możliwe, że to był jeszcze osyp po pszczołę, która się jeszcze niedawno wygryzła... W każdym razie nie jestem zbytnio zadowolony. W innych rodzinach nie ma takiej ilości jak w tej.
 8. Pisząc o jednej klepce chodzi Ci o ule klepkowe ze styropianem w środku, czy z jednej deski? Wyżej pisałeś: Teraz jak to się ma do ula? Ule, nawet Twoje, mają pewnie wylotki i jakąś wentylację? Z czego masz izolację? Chyba nawet te Twoje 50 letnie leżaki nie są szczelne? Wyżej doszliśmy już do porozumienia, że w Polsce nie ma wysokich temperatur powyżej 40C. I teraz jeśli Twoja teoria jest prawdziwa, że słońce nagrzewa ule z jednej deski na terenie Polski ponad miarę, to lepiej mieć dużą wentylację, czy małą? Jak samochód nagrzeje się w upale, to szybciej wymieni się powietrze jak otworzysz wszystkie szyby, czy jak opuścisz jedną szybę o 2cm? Starałem się myśleć o tych problemach jak projektowałem swoje ule, dlatego mam ścianki 25mm + jasny kolor oraz siatkę w wysokich dennicach. Wyjaśnij czemu pszczoły tworzą brody na tych 50 letnich leżakach? Co jest tego przyczyną jeśli nie nadmierna temperatura w środku ula? Co z wilgocią w zimie i zapleśniałymi ramkami? Ja nie mam tego problemu.
 9. Będzie! Już w drugiej cichej fermentacji i ... i się klaruje - agrestniak , porzeczniak. PF
 10. Szkoda, że w temacie pszczół nie planuje się żadnych dat. No, ale zaczynamy odbiegać od tematu daszków, czyli wiat. Jak ule z jednej klepki i otwartą dennicą, to wiata w upalne dni niezbędna. Jak solidny leżak z lat 50-tych ubiegłego wieku, latem i zimą pszczołom wiata obojętna.
 11. Mogę się tylko domyślać ? 😁 Może miotłę
 12. Nie wiem jak, czym i w jakim okresie leczycie, że na koniec października jest taki osyp. Wniosek powinien być zatem taki, że albo amitraza jest nieskuteczna, albo paki z kwasami są nieskuteczne. A może termin i sposób ich stosowania jest nieodpowiedni. A tak na marginesie, to już nie powinniśmy się o tej porze mścić na pszczołach pod hasłem "Leczymy pszczoły"
 13. Masz rację Daro, mój błąd. Póki co niosą ale jest już ponoć ustalona data od kiedy nie będą mogły nieść jaj na sprzedaż.
 14. ,,W Polsce chów klatkowy kur nie jest zakazany. Od 2012 roku o poprawę losu kur walczy Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Efektem jego działań są deklaracje kolejnych sieci handlowych o tym, że nie będą w przyszłości sprzedawać jaj„trójek”. Takie deklaracje złożyły dotąd m.in. Aldi, Lidl, Kaufland, Stokrotka, Żabka, Netto, Biedronka, Carrefour czy Auchan. Niewykorzystywanie jaj klatkowych w swoich produktach zapowiadają też firmy spożywcze. Znikną one też z wielu hoteli czy restauracji.,, https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/zakaz-chowu-klatkowego-kur-w-czechach/p5g6tzn
 15. Przeniosłem dziś kilka uli. Nic prostszego. Żadne pasy itp. https://photos.app.goo.gl/LPQYMd88Q7kg8sd46 Po prostu zdjąłem daszek, za dennicę i wio. Co mnie martwi to to, że niektóre są lżejsze a niektóre takie jakie powinny być o tej porze w wadze... Albo ja po prostu wyczucia nie mam? Może mają wystarczająco pokarmu a mi się tylko zdaje, że jakieś lekkie te ule?
 16. https://photos.app.goo.gl/pGjptPn4gU5TvMz56 Tak wygląda osyp varroa w jednej rodzince po odymieniu tabletką tydzień temu...zbliżenie jest na ok 1/4 wkładki dennicowej bo na tej części byk zdecydowany osyp. Chciałbym zaznaczyć, że w sierpniu dymilem 2x i od tamtej pory wisiały na dodatek paski z KS od których również systematycznie się sypało.... Trochę mnie martwi ten osyp. Dzis strzeliłem ostatnią dawkę, ale co mnie najbardziej martwi to to, że zabrakło mi tabletek i musiałem w większości rodzin na pól tabletkę dzielić - czy to wystarczy? Nie wiem, nie będę mógł pewnie spać spokojnie. Przyszedł mi kwas szczawiowy. Zastanawiam się czy nie uruchomić sublimatora za dwa tygodnie, kiedy będę mógł być najszybciej na pasiece
 17. Nie chcę wchodzić w domysły co ich powstrzymuje przed używaniem uli izolowanych, jak pisałem na pewno ich realia ekonomiczne, pewnie tradycja, siła przyzwyczajenia, asortyment na rynku itd. Na kolegów z koła z ulami ocieplanymi to nie ma co patrzeć, bo tu już dochodzimy do tego, kto jakim jest pszczelarzem. Dobry pszczelarz w każdym ulu będzie miał dobre zbiory. Izolowany czy nie, jest to raczej jeden z wielu detali, który w jakimś stopniu składa się na końcowy wynik.
 18. Całe lato przepracowałem pod parasolem. Nawet ramka wyciągnięta z ula popłynęła. Dużo zdjęć z tego roku ma odcień czerwieni właśnie przez parasol.
 19. A ja wyleczylem sie już ze styroduru. Już czcina nawet lepsza. Jak pszczoły nie zagryza od środka to mrówki albo jakiś zwierzak je uszkodzi.
 20. Wyobraź sobie, że za wielką wodą umieją czytać i mają dostęp do wschodznioeropejskiej "wiedzy" pszczelarskiej. Widzą doskonale co to felc, styropian czy poliuretan. Mimo wszystko stosują swoje sprawdzone od lat ule jednościenne. Mam kolegów w kole, czyli na tym samym terenie co ja i nie widzę w ich izolowanych ulach większej siły na rzepaku niż u siebie. Powiem więcej, jak wiosna zimna i kapryśna to rodziny są porównywalne, jak wiosna ciepła to rodziny w izolowanych są daleko za tymi w jednościennych. Nie prawdą jest też, że "małe" rodziny sobie nie radzą w jednościennych. Bez problemu można je w nich zimować.
 21. Tikcop znam oba kanały. Ten pszczelarz z Kanady to właśnie palety, tiry, hale. U Megastaratel nie ma rzepaków, a i w sile rodzin nie widzę nic nadzwyczajnego takie jak u mnie na 8-10 ramek w korpusie Dadanta. Nie wiem jak u nich z miodem, ale ja ze swoich rezultatów w naszych warunkach jestem zadowolony. Czytałem i ksiażkę brata Adama i Liebiga, na pewno są wartościowe. Czasami warto przeczytać całą książkę dla jednego zdania. Np Liebig - o tym, że w poszerzanych plastrach jest wyższa zawartość wody w miodzie. Dużo mi dała na początku książka Wandy Ostrowskiej, a potem "Moje pszczoły" - Rodionow i Szabasznikow. Słabsze rodziny w pasiece wiosną też się przydają. O ile są zdrowe to nie łączę ich przed zimowlą, a traktuję jako rezerwę zapasowych matek. Lepiej wiosną połączyć rodzinę słabszą z silnym bezmatkiem niż być zmuszonym do łączenia ze sobą dwóch gigantów. W izolowanych ulach słabsze lepiej zimują, chociaż u mnie i tak mają otwartą na kilka cm wkładkę dennicową, bardziej chodzi o wiosnę. Również Pozdrawiam. Krzyżak, Ul izolowany to nie termos. Mam w tej chili otwarte po pajączku w powałce, wentylację w daszku, uchyloną wkładkę w dennicy. Na zachodze uli wręgowych, izolowanych po protu nie znają, gdzieś parę lat temu czytałem na jakimś forum amerykańskim wątek o ulach z Polski, gdzie amerykańscy pszczelarze z zaciekawieniem odkrywali ule styropianowe od Łysonia dopytując gdzie można je dostać. Na zachodzie wszyscy mają ule z pojedyńczej deski włąśnie ze względu na koszta. Np w takiej Anglii już 5 lat temu przeciętny stolarz miał 15-18 funtów/75-85zł na godzinę. Jaka byłaby cena ocieplanego korpusu zrobionego jego rękoma, albo w Australii USA, czy Kanadzie. Tam innych uli po prostu się nie robi. Dlaczego mają je też w biedniejszych krajach jak Rosja czy Ukraina, albo hobbyści? Nie wiem może naśladownictwo, bo to takie amerykańskie, moda, bo wszyscy takie mają, brak dostępu do innych? Krzyżak, też żyję głównie z pszczół i póki co nie zamieniłbym swoich na inne bo skazałbym się na mękę którą wcześniej opisałem. Niemniej nie jestem ortodoksem i zawsze z zaciekawieniem czytam posty Twoje, Tikopa czy innych zwolenników uli jednościennych. Dobrze, że wszyscy mamy wybór.
 22. Obalam jedynie argumenty kolegi, że używa się uli jednościennych tylko w wielkich pasiekach towarowych, bo są tanie i zajmują mało miejsca w transporcie. Tak samo stosuje się je w małych pasiekach przydomowych jak w wielkich komercyjnych. Nie wożę ulu tirami, nie stawiam ich po 4 na palecie itp. a mimo wszystko je stosuję. Jak bym uważał, że poliuretany są lepsze to bez problemu wyspawałbym sobie formę i takowe robił. Nie robię tego.
 23. Szymon Twoją opinię Wszyscy znamy prezentowałeś ją już setki razy i nie musisz ją co 5 minut wygłaszać . No i OK każdy zostaje przy swoim zdaniu odrębnym. Ostatecznie w Polsce nie ma jaszcze przymusu uli z dechy , chociaż na forum zaczyna być taki nieformalny nacisk z Twojej strony. Daj innym trochę wolności wyboru, przecież kiedyś deklarowałeś że jesteś z przekonania liberałem jak pamiętam. Pozdrawiam
 24. Nie masz serca dla Kobiet Jak Ciebie prosi że chce dla dziecka
 25. Nie ma w Polce chowu klatkowego, jest zabroniony.
 1. Load more activity


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.