Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 06/04/2020 in all areas

 1. 2 points
  Paweł

  Matka rojowa

  Kilkanaście dni temu kolega zasiedlił mi ul rójka, która zawisła na drzewie w mojej pasiece (nie sądzę, aby to była moja) - matka sprawdza się wyśmienicie - czerwi na potęgę - wczoraj robiłem przegląd - najwięcej nakropu maja, i najwięcej czerwiu. Dałbym chwilę czasu i poobserwował co się będzie działo.
 2. 1 point
  Michałowa Pasieka

  Matka rojowa

  Złapałem rój i zastanawiam się czy można wymienić matkę na hodowlaną, jeśli tak to jak to zrobić by pszczoły ją przyjęły.
 3. 1 point
  Beeman

  Syrop czy jednak nakrop w nadstawce

  Witaj Bartek. Czyli co? W ulu nie bylo zapasu pokarmu i dales syrop, czy tylko w rodni? I co z tego? Nie nie próbuj uczyc pszczoly co i gdzie maja ukladac w ich domu. Jak podales syrop z nad gorliwosci to nic sie nie stalo. To nie trucizna. Same przeniosa co i gdzie jak trzeba.
 4. 1 point
  Beeman

  Kiedy dokładnie wychodzi rój

  Iwona nie sadze ze kupilas pszczoly z metryka urodzenia. Krainki, srainki czy nietoperze nie patrz co inni mowia a obserwuj pszczoly. Ja jak widze ze pszczoly przybywa to nie zastanawiam sie czy im dolozyc ramke czy dwie. Mysle czy dostana jeden czy dwa korpusy. Jak widzimy zageszczenie pszczoly w gniezdzie to znaczy ze juz jestesmy opóźnieni conajmniej 2 tygodnie. Juz wiele razy tu pisalem ze dziesiatki lat pszczelarzenia czasem moze byc jak kula u nogi. Pomysl twój hodowca matek unasiennia naturalnie "krainki" a jego sasiad ma wypasione bakfasty i co? Jego chlopcy pogardza krainka? W obecnych czasach nie ma juz prawie czystych ras. Oczywiscie sa roznice w pszczolach i to wielkie. Poprostu musimy ciagle obserwowac i reagowac na wyrost.
 5. 1 point
  Quidam

  Wartościowe krzewy i drzewa pożytkowe.

  Jak dają za darmo - to brać. Wszystkie gatunki z rodziny różowatych (Rosaceae) - do których zlicza się m.in. tawuła - są pożytkiem dla pszczół (pszczołowatych). Po kwitnieniu przyciąć w celu zagęszczenia.
 6. 1 point
  Krzychu

  Matka rojowa

  Nie chciałbym podawać tego za przykład do naśladowania ale nasza pasieka od 60 lat tylko rójkowo była rozmnażana. I pszczoły zawsze były, i miód zawsze był.
 7. 1 point
  Xpand

  Matka rojowa

  Zakładam, że jest to rój bez czerwiu, czyli sam rój i żadnych ramek. Łapiesz matkę z roju i ją zabierasz. Po 2 godzinach rój wsypujesz do ula docelowego i zostawiasz nową unasiennioną matkę zamkniętą w klateczce - ul też ma być zamknięty, aby żadna pszczoła nie mogła go opuścić przez 3 dni. Matkę powieś na środku przyszłego gniazda. Do ula jak masz to daj susz, pierzgę + 2 ramki z pokarmem, a jak nie masz samą węzę. Do tego dołóż słoik z syropem 0,9l. Po 24 otwierasz matkę, aby pszczoły mogły ją wypuścić. Musisz działać sprawnie, aby pszczoły nie uciekły podczas tego manewru. Możesz sobie pomóc opryskiwaczem z wodą. W 3 dniu wieczorem otwierasz wylotek.
 8. 0 points
  michal79

  Matka rojowa

  Zwłaszcza, że ta matka, która przyleciala Ci z rojem, doprowadziła rodzinę do takiej siły i kondycji, w której rodzina uznała, że może się podzielić. Jest to pewna przesłanka. Bez gwarancji oczywiście i musisz sprawdzić, ale warto.
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+01:00


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.