Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 05/19/2021 in all areas

 1. 5 points
  Co wy z tym oszukiwaniem. Poprostu opakowanie jest mniejsze. Uważacie klientów za tak mało bystrych? Nie doszukujcie się problemu tam gdzie go nie ma Panowie
 2. 4 points
  a dzisiaj ... ... kwitnie i u nas... ... i takie ... ... też .. wieczorne (po deszczu) 'latające PF
 3. 4 points
  Nie zazdroszczę sąsiadów. Ja dwa ule mam koło domu, sąsiad jak się dowiedział, to na swojej działce dosadził miododajnych roślin. 30m w linii prostej jest przedszkole do którego chodzą moje dzieciaki. Jedna z pań jak zobaczyła zdjęcie córki w stroju pszczelarskim, zapytała, czy mogę przyjść do przedszkola i poopowiadać o pszczołach. Zdjęcia całkiem, całkiem. Miło się patrzy na ule, pszczoły i kwiaty.
 4. 3 points
  😉😉 Ekhmmm Dzieci dorosły (nawet przerosły) .... Dzisiaj drugie miodobranie ... ... z cyklu 'witraże' .... po lewej dzisiaj odwirowany , po prawej tydzień temu ... ... j.w. ... pitnym 'świętuję' .... ... przed ... czyli z Wami .... PF ps kurde, nie wiem co się .... ale wszystkie 'znaki na niebie' ... za tydzień całkiem realne kolejne miodobranie ....😲 ps2 dopisuję bo sobie przypomniałem : w Kr. dzisiaj widziałem kwitnącą akację ....
 5. 3 points
  a skąd wiesz kiedy zgryzały węzę ? Robiłeś przegląd zimą ? Lubisz swoje szkodliwe teorie pod prąd , ale to jeszcze nie wiedza. Pogadamy za kolejne 8 lat , choć czarno widzę bo nadal błądzisz jak we mgle . Napisał byś to u wolnych ( coś padło ostatnio) to by był aplauz , tu raczej nie będzie. Dlaczego ? Same przemądrzałe głupki ? Moje doświadczenie mówi ,że samo to się tylko sp..doli. W życiu , pracy , pasiece czy w polu. Jakiś Jonasz jestem , że do wszystkiego muszę dochodzić przez pracę , pot i łzy rozczarowań ? U Ciebie zawsze odwrotnie - same sukcesy , nawet jak powszechny pomór . Jak tam ślimakożerne pomidory ? sponiewierany manio p.s. u mnie myszy ogoliły podobnie stare ramki na wieszakach w magazynie. Teraz jak znalazł wstawić do ula ? Bo planowałem spalić? Może i w omawianym przypadku też myszy były w kooperacji ? Albo pszczelarz ogolił ,żeby zaistnieć z teorią bezobsługowych pszczół i niskiego budżetu hodowli. Kto żałuje na pszczoły za wodę zapłaci.
 6. 2 points
  Ostatnio staram się zrozumieć o co Tobie chodzi w kampanii reklamowej Twojej gospodarki. Porównujesz ją do praktyk raczej pszczelarzy hobbystów z kilkoma rodzinami którzy mają czas i chęci pokombinować i po próbować różnych wariantów z czystej ciekawości i nie żal im na to czasu. Praktyki w średnich pasiekach i w większych w niczym się nie różnią od Twoich. Poza ulem mało popularnym w Polsce. gdzie jest fenomen? Pisząc posty jesteś zirytowany brakiem poklasku czy podniecony sukcesem? Abyśmy się dobrze zrozumieli to nie jest z mojej strony żadna uszczypliwość. Tylko staram się zrozumieć cel postów.
 7. 2 points
  Niektóre tegoroczne majowe odkłady ze starymi matkami naniosły już miodu za więcej niż same były warte . "Rójka bezobsługowa "sprzed trzech dni , która sama weszła do stojącego na podwórku pustego ula (z suszem ) naniosła już około 10kg. miodu i nadal nosi .
 8. 2 points
  Oj tam przesadzasz z tą chorością ja po prostu nie lubię nieudaczników i oszustów i tyle w temacie. Jeżeli kolega chce zobaczyć nienawiść to proszę na polance poczytać swoje polityczne występy. To dopiero przykro czytać aż się wierzyć nie chce jak można się tak ośmieszać przez swoje przekonania polityczne. Miłego wieczoru Podhalańczyk Piotr.
 9. 2 points
  Pyłkodajna róża gęstokolczasta (Rosa pimpinellifolia). Jedna z bardzo wielu gatunków róż, zimująca bez problemu. Kolejne zdjecia; "Morze kwiatów" - dereń pagodowy (Cornus controversa) i skrętnolistny (C. alternifolia). Trochę bardziej wymagające gatunki dereni, chętnie odwiedzane przez pszczoły w okresie kwitnienia. Zdjęcia z poranka.
 10. 2 points
  Możesz tak zrobić tylko pamiętaj żeby jedzenie było i pszczół nie brakowało do wychowu czerwiu. Najlepiej wybierz taką ramkę żeby miały do wyboru czerw począwszy od jajeczka. PK
 11. 2 points
  Ja nie twierdzę o tym że nie ma , tylko że to nie jest takie proste przełożenie . Chleb nie podrożał o 100 % w Egipcie nie opłaca się sadzić ziemniorów dla polaków = cena młodych wzrosła . Może szef nie daje podwyżek ?
 12. 2 points
 13. 2 points
  Stare plastry są zgryzane przez pszczoły przy głodzie pyłkowym, w oprzędach szukają białka.
 14. 2 points
  Zdzisław - użyj proszę wyszukiwarki na naszym forum; tam znajdziesz wszystko co napisałem na temat perełkowca. Rzeżucha łąkowa (Cardamine pratensis). Swoją drogą rzeżucha - ciekawe "słowo egzaminacyjne" do obcokrajowców uczących się naszego pięknego języka ojczystego...
 15. 2 points
 16. 2 points
 17. 1 point
  Wiem na pewno. Nie jest konkurencją dla Mecedes Syrenka . Słoiki zawsze mam nowe z zakrętkami nie do kupienia w okolicy . To że ktoś kupi miód w markecie ? To wolny kraj , jak spróbuje , wróci do mnie .
 18. 1 point
  Na pewno nie są moim konkurentem .Malkontentów odsyłam do konkurencji . Miód w sieciówkach nie podrożał bo nie polski mój podrożał i nikt nie marudzi.
 19. 1 point
  U mnie w nadstawkach niektóre ramki już poszyte a niektóre nie, chyba wyjmę wybiórczo i te poszyte i odwiruję a w miejsce wstawię węzę, może odbudują do lipy. Miałem to dziś zrobić ale prognozy zapowiadają deszcze na cały dzień. Pszczoły co miały dostęp do akacji szybko zalały i poszyły.
 20. 1 point
  Co do Wielkiej ilości miodu w gnieździe to prawda. Zawsze muszę przynajmniej 3 ramki skrajne z gniazda zabrać - są one zabetonowane a każda z nich po 3 kg. Im bliżej środka gniazda tym miodu mniej a więcej czerwiu. Co nie wyklucza wcale tego, że np na 10 ramce jest 2,5 kg miodu i 50 kropek czerwiu... Dziadek zawsze oddzielał gniazdo od nadstawki beleczkami odlsaniajac tylko skrajne uliczki. Ja odlsaniam wszystkie i pszczoły chętniej noszą do nadstawki jako ten miód "nad głową". Wcześniej ten "nad głową" był już w gnieździe Nie dziwię się, że rezygnujesz z nich bo to ciężką robota. Podziwiam swojego dziadka skoro on ostatni raz samodzielnie pszczelarzył przy nich w wieku 87 lat. Miał krzepę.
 21. 1 point
  Właśnie chodziło mi o to, czy pszczoły przejdą ze względu na ciasny ul. Wspomniałeś, że dajesz pustą nadstawkę pod spod w korpusowym to zrozumiałem, że po prostu po to aby pszczoły miały się jak pomieścić a w leżaku pustej nie da się dać pod bo już brak miejsca po jednej. Natomiast jeśli chodzi o miejsce po daniu przegonki to faktycznie daszek się nie domyka do końca ale w niczym to nie przeszkadza. Zaraz idę zdjąć te nadstawki to zobaczę, czy zadziałało. Jak słabo działa to spróbuję jeszcze dodatkowo z olejkiem migdałowym
 22. 1 point
  ... 'szumy' ... jestem tylko amatorem-hobbystą ... ta 'dziwna' wiosna była obfita w ... prawdopodobnie okolica , pogoda sprawiły: 'miodziło' (10 km dalej już tak nie było).... nigdy nie 'osiągnę' takiej praktyki i wiedzy jak większość z Was . Nieco 'wyżej' (w cenach miodów) Nacek się odniósł do ... no w sumie do mnie (bom pozwolił sobie 'raportowac') ... Nacku! faktycznie lało "się strumieniami" ... spotkało mnie/nas to po raz pierwszy : co tydzień miodobranie (trzy razy)- jak na nasze .... obfite zaskakująco .... co z następnymi , przyszłość pokaże ... a ja powiadomię 😉. Pozdrawiam PF
 23. 1 point
  W Trójmieście ludzie są w stanie dać za miod tyle ile podyktujesz, ale mimo wszystko "uczciwi kaszubi" wciąż zaniżają ceny sprzedażą "kaszubskiego miodu slonecznikowego" po 28 zł za słoik duży.
 24. 1 point
  W sieradzkim sklepie pszczelarskim Regionalnego PZP miód ukraiński po 32zł.😲 Dobrze że już nie należę do tej wspaniałej organizacji pszczelarskiej wspierającej polskich pszczelarzy.
 25. 1 point
  U mnie niestety też bardzo słabo bo większość czasu było zimno i padał deszcz. Większość co natargały to zjadły. Liczę na lipę i spadź, ale ja sobie mogę liczyć, a jak będzie to czas pokaże Jeśli chodzi o cenę, to minimum 50-55zł.
 26. 1 point
  Marcin ule puste odnowione kladziesz w miejsce starych z rodzinami. Staraj sie w miare mniej wiecej w to samo miejsce. Wszystkie ramki ze starego ula wkladasz tak jak idzie do nowego. Jak masz krate odgrodowa to tak jak gajowy radzi. Jest juz cieplo to czerwiu nie zaziebisz. Jak masz ekstra miejsca w ulu to sprawa jest jeszcze prostsza. Nie zwlekaj z wymiana bo im pozniej tym pszczoly slabiej odciagaja weze. Powodzenia
 27. 1 point
  Robiłem ostatnio 5 odkładów. Po 6 dniach od osierocenia - powycinane mateczniki ratunkowe a potem po 2 h podane matki NU. W 5 się nie przyjęły a w 6 matki nie uwolniły tylko zwiały z odkładu. Tą matkę dałem jeszcze raz do jednego z odkładu, najpierw w klatecze na ramkach: https://photos.app.goo.gl/32vMdmVfEzHNSCX56 potem bezpośrednio po uwolnieniu na ramki: https://photos.app.goo.gl/evEvy8meZfasWUGE7 po zachowaniu wydaje mi się, że matka została przyjęta. Kilka dni później widziałem jak biega po ramkach. Wychodzi na to, że u mnie ze względu na obcy zapach najlepiej jest podawać matkę NU 12 dni po osieroceniu, po 6 nie przyjmują. A tak wygląda obecnie odkład utworzony na nalot w 26 kwietnia z matką UN: Z początku rodzinka obsiadywała 3 ramki 18tki. Teraz już obsiaduje cały korpus z węzą i odbudowały 6 ramek węzy. Nie chciała zbytnio przejść na dolny korpus, a po zamianie korpusów góra/dół - ładnie zaczęły odbudowywać wolny korpus i zagospodarowywać.
 28. 1 point
  Michał. Wszystkie niskie ramki odbudowują bez węzy poprawnie:) warszawskie poszerzane zdarza się spartolic od połowy w dół, kilka lat kombinuje i często trafiają ramki bez węzy u mnie, znaczy węze mam, wkładam z wezą ale i bez węzy też:P Odrutowane normalnie można wirować i nic się nie dzieje. Tyle że ja nic nie smaruje, wkładam zwykła ramkę nic nie udziwnioną i jest ok;)
 29. 1 point
  Regulator obrotów, Nie wiem jaki masz może zwykły bez programów wirowania. Miodarka starsza. Trzeba kupić nowy może takie coś... https://allegro.pl/oferta/sterownik-regulator-obrotow-wentylatora-dmuchawy-8757724101 Ps. Regulatorów pełno w internecie.
 30. 1 point
  Może miejsce trzeba zmienić . Przesyłka - żywe zwierzęta ? Od dariusa123 wygrałem matkę i wysłał mi ją zwykłym listem 48h . Kupiłem później od kobiet w Tyrolu i była za 36 h u mnie . Tak i one gwarantowały , napisały że mają w umowie tak zawarowane 24 h w Niemczech do Polski max 72 h .Jak kiedyś sprawdzałem koledze to w Niemczech szła matka 12 h a w Polsce 4 dni . Okazało się że większość czasu wołami przez województwo . Poczta wyciągnęła konsekwencje za zaniedbanie . Uprzedzam tylko - przesyłka żywe zwierzęta ! Skarzą się ludzie na PP a z reguły sami są winni. Ja listonosza motywuję piciokiem na piwo i nigdy nie płaczę . Co to ten piciok ?
 31. 1 point
  Chętnie, ale do Twoich odkładów to muszę dwa warszawiaki połączyć ze sobą
 32. 1 point
  Autor ostro popłynął z opisem warunków w dziupli. Hahah Zawsze mnie bawi takie wymyślanie teori na poparcie własnych wymysłów. Ale wyświetlenia muszą się zgadzać
 33. 1 point
  I za to Cię lubię Piotrusiu 😄 I nie tylko za to ... Za wszystko inne też . I za to że jesteś z nami . Zawsze ...
 34. 1 point
  Ta. Zdecydowałem, że nie chce mi się bawić. Sprzedam miód trochę później bo konkurencja wysprzedaje w mniejszych i taniej, nie informując, że są mniejsze.
 35. 1 point
  A wodza nie były by leprze?
 36. 1 point
  To albo siatka o oczkach takich żeby dzięcioł lub sikorka się nie przedostały a pszczoły mogły swobodnie latać , albo odstraszasz ultradźwiękowy ptaków https://www.odstraszanie.pl/k54,odstraszanie-zwierzat-ptaki-odstraszacz-ptakow-ultradzwiekowy-odstraszacz-ptakow.html Trzeba sobie jakoś radzić jak występuje jakiś problem.😁 Ja w ubiegłym roku kupiłem podobny odstraszasz na psy i koty , na psa sąsiada , bo jak synowa wyprowadzała małe dziecko w wózku na ogródek to pies sąsiada za płotu tak ujadał że straszył dziecko a sąsiad jak mu wspomniałem to mówił że on nie zakaże psu szczekać , i teraz jak dziecko jest na ogródku to włączamy odstraszasz na czas przebywania dziecka na ogródku i pies umilkł i nie szczeka i ucieka od ogrodzenia w drugi kąt posesji. Trzeba by coś zaradzić na dzięcioły które są raczej płochliwe .
 37. 1 point
  Najgorzej to dociągnąć do oczu .
 38. 1 point
  Tak się dzieje jak jest zbyt zimno na nektarowanie , a dobrze na noszenie pyłku. Problem bo zaraz będą się roić z braku miejsca do czerwienia.
 39. 1 point
  Ciekawe czy druty od razu wymieniają skubane. PK
 40. 1 point
  Grunt to wysoka samoocena bez względu na fakty. A czy o taką kondycję i efekty zimowli Ci chodzi ? Jaka jest przyjemność z utrzymywania takich obozów zagłady ? https://zapiski.pasieka.smirnow.eu/2021/2021-05-17_pasieka-do-odbudowy.html Same sukcesy . Niektórym nie tylko 8 , ale i 18 sezonów nie nakładzie rozumu do głowy.
 41. 1 point
  A nikt nie drży w posadach z niedowierzania, że pszczoły same zamieniają syfiaste plastry na czyste i świeże? Ze starego plastra zostają denka, ale zapewne są jakoś też polerowane. Zastanawiam się, czy taka czarna "węza" po poprzednich pokoleniach lepsza, czy świeża np. z kumafosem, czy co tam w tym czeskim "Gabonie" jest i do autoklawu trafiło... ? No i obramowania drewniane zostają. Całe w propolisie, który wytłumia rozwój pleśni i bakterii. Hmmm... doprawdy, widząc to zdjęcie przedefiniowałbym trochę pojęcie "syfu".
 42. 1 point
  "Najważniejsze, ty wymiana plastrów" "Pszczoły nie potrafią wymieniać plastrów, wpuszczają na nie barciaki, w ogóle to opuszczały kiedyś barć jak plastry stawały się za grube" Fotka: fala idzie od dołu do góry. Nowy plaster, zgryziony a-la węza, stary plaster. Czyli warroza nie je hemolimfy, trutnie nie latają z ula do ula na 60km, a pszczoły potrafią odnawiać plastry.
 43. 1 point
 44. 1 point
  Wykorzystujesz mateczniki rojowe? Cóż za "niepoprawność"
 45. 1 point
  Asta z Kocierzowych w pierwszej kolejności. Augustowska to słyszałem mało sympatyczne stworzenie, do tego nie podpada chyba na badaniach genetycznych. Jest jeszcze Kampinoska z Parzniewa? Wiem tyle samo, forum wolnych pszczół padło... Idea zapewne weszła w nowy etap, bardziej skryty
 46. 0 points
  Przetacznikowiec japoński (Veronicastrum japonicum) - już opisywałem ten gatunek na łamach forum. Tu zdjęcia zmutowanych kwiatów. Szałwia (Salvia sp.), Trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa) - królowa rodzimych bylin pożytkowych. Kwitnący okaz lipy Moltkego (Tilia x moltkei)...
 47. 0 points
  9 maja 2021 poszerzyłem jednocześnie w górę i w dół przezimowanego gagatka na jednym korpusie (10 ramek). Tak to wygląda z nim niemal 3 tygodnie później. Tak czytam o rójkach i chyba ze mną cosik nie tak jest. No nic. Proponuję sobie przeczytać opis pod tym filmem ode mnie. Trzeba dwa razy się wklikać w napis YouTube w prawym dolnym rogu albo i w lewym bo lata z jednego w drugi.. ps. bidna folia jak była suchą tak i dalej nią jest, oj nie ma w życiu letko, oj nie ma
 48. 0 points
  Bystry nie bystry różnie ludziska kombinują. Kiedyś widziałem pszczelarza sprzedawał miód w takich słoikach jako 0.9 https://www.ceneo.pl/95706722
 49. 0 points
  Nie wiem co to jest, ale kwitnie bardzo ładnie
 50. 0 points
  Odpowiadając dalej na pytanie, bo nie do końca odpowiedziałem. Wszystkie zimowałem jednakowo. Łączyłem przed lipą, niestety na próżno bo i tak była susza. Natomiast osypały mi się rodziny z reguły najsilniejsze, a te najsłabsze, którym nie dawałem szans na zimowle - mają teraz moc i pełne nadstawki nakropu. Wszędzie tam gdzie osypana rodzina miała ubrudzone ramki kałem - była od dołu zasypana trocinami z ocieplenia tak na 15 cm od dna ula. Pszczoły nie miały szans wydostać się i oblecieć. Można powiedzieć też więc, że myszy również są powodem strat zimowych Sąsiad, który miał mniej rójek niż ja,wymienił matki na UN jesienią, narzeka na ten sam problem tj upadek rodzin i słaba kondycja w tych rodzinach gdzie by się tego nie spodziewał
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+02:00
BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.