Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 09/18/2020 in all areas

 1. 2 points
  Tadek11

  Brak matki w ulu jesienią

  Po kwasie to się dobrze śpi , nie wiesz tego ? 😁
 2. 2 points
  manio

  Łączenie przez nalot (trutówki)

  ja trzymam na 3x1/2 D. Kiedyś nie założyłem wkładek dennicowych bo zapomniałem i tak już zostało. Pszczołom ro u mnie zbędne . Nie zimuję słabych rodzin , nie prowadzę sanatorium dla pszczół tylko pasiekę.
 3. 2 points
  Tylko czy pszczoły zostawią tyle ramek czerwiu bez opieki? PS. Może ktoś lotne zwędził przez nalot, a resztę wieczorem po prostu przesypal do swojego, a Twój zostawił pusty z ramkami?
 4. 2 points
  tikcop

  Łączenie przez nalot (trutówki)

  Proponuję więc przestać kupować cudze matki a samemu selekcjonować (wcale nie takie trudne) i pozwalać rodzinom czy odkładom aby same hodowały. Nie potrzebna ani lupa ani wykałaczka. Miodu będzie tyle samo bo to zależy od 1) areału, 2) pogody, 3) gospodarki i 4) siły a tą każda młoda psiara zapewni. Tak jak zapewniały przez minione wieki.
 5. 2 points
  Beeman

  Łączenie przez nalot (trutówki)

  No ale on chcial dowalic Maniowi, a ty popsułes zabawe.
 6. 2 points
  manio

  Łączenie przez nalot (trutówki)

  Nie , nie jesteś w czepku urodzony. Pszczoły zakładają w takiej sytuacji mateczniki na czerwiu trutowym i dopiero wśród nich jest te magiczne 2 % ( 2 mateczniki na 100) z których wygryzie się pełnosprawna matka, opisywana w literaturze. Ciekaw jestem jak to policzyli ? To dopiero świadczy o tym jakie to mało prawdopodobne. Jest jesień i pszczoły niechętnie przyjmują gości. Trzeba było podkarmić macierzak syropem ( żebraka z pustym wolem nie wpuszczą) , a w południe odnieść kilka metrów i wytrzepać na płachtę żeby nie pokaleczyć pszczół. Wylotek w nalatywanym ulu zmniejszyć na pszczołę żeby nowe pszczoły musiały się wprosić i uspokoić się na ścianie ula . Wtedy praktycznie się nie ścinają. Na ścianie karmą się i obwąchują po czym są w końcu spokojne wpuszczane. Zetną z pewnością wszystkie lotne trutówki , które jeszcze nie zaczęły czerwić. Nie ma znaczenia ,że minął miesiąc . Już inaczej pachną i są obce - mino ,że genetycznie siostry.
 7. 2 points
  Brzytwiarz

  Karmienie pszczoł

  @Michał nie wiem jak wy to robicie że są wam wstanie wtargać ciasto do ramek, tyle razy próbowałem i zawsze wyglądało to podobnie a mianowicie tak, że pobierały je na bieżąco. Z kilkoma ciastami próbowałem i skutek zawsze taki sam. Nie były wstanie nawet wianószków zrobić co innego z syropem. @piotrpodhale nie opowiadaj że dałeś coś innego jak cukier bo nikt nie uwierzy, przeca rok ciężki a ty jako rodowity góral z dutkami się ściskasz i monetę dwa razy obejrzysz nim wydasz
 8. 1 point
  Xpand

  Nowy już V jak victoria sezon 2020

  Pozwoliłem sobie przenieść posty dotyczące wózka do https://pasiekapszczelarska.pl/topic/1830-wózek-pasieczny/page/4/ , bo to ważna rzecz dla pszczelarzy I tutaj prośba do Szymona (Krzyżak). Gdybyś miał czas tam wkleić zdjęcia Twojego sprzętu, ewentualnie coś o nim napisać, to będę wdzięczny. Gdzieś na forum o tym pisałeś i wstawiałeś zdjęcia, ale zaginęło w postach Pamiętam, że miałeś problem z linką, która stała się anteną i siała po okolicy.
 9. 1 point
  Tadek11

  Nowy już V jak victoria sezon 2020

  Nie Tomasz . Pisz co uważasz za słuszne to Twoja sprawa i nie o to mi chodzi , ale chodzi o to żeby temat był przejrzysty i żeby można było zrozumieć czytając następujące po sobie posty. To tak jak by na sali kilka osób mówiło jednocześnie i każdy mówił o czym innym , nic z tego nie zrozumiesz. I prośba o język a właściwie pisownię Przeczytaj punkt nr. 4 regulaminu forum.
 10. 1 point
  Tadek11

  Cena miodu 2020

  Koledzy to jest tylko moja prośba , chodzi tylko o porządek i żeby nasze forum nie było pośmiewiskiem , nikt wam nie zabrania pisać ani nie starszy jakimiś konsekwencjami na razie , tak że spoko z tymi banitami. Mirek co Ci szkodziło zapytać o wózek w zadając pytanie w dziale "Pytania i odpowiedzi " Teraz nie mamy czasu pilnować porządku na forum i jakaś samokontrola mile widziana. Natomiast Tomasza proszę by pisał po Polsku 😁 zapewniał mnie że umie pisać po Polsku 😁 też z tego samego powodu , nie mamy czasu tłumaczyć i poprawiać pisowni w jakiejś gwarze na na Polski 😁 nie musi być język literacki , jak pisał manio kiedyś, tylko normalnie po Polsku. Pozdrawiam
 11. 1 point
  Tadek11

  Nowy już V jak victoria sezon 2020

  No właśnie sami widzicie powyżej , jak w jednym temacie jest kilka grup dyskutantów i o czym innym każdy dyskutuje z kim innym , to trudno się połapać , bo jest tu równolegle dyskusja i o wózkach pasiecznych i o karmieniu pszczół i o otwartych dennicach i robi się groch z kapustą, posty się nawzajem przeplatają i sami widzicie. Proszę nie bać zakładać się nowych tematów jak ktoś chce poruszyć inny temat z innej beczki , czy jak ktoś ma pytanie napisać pytanie w dziale "Pytania i odpowiedzi ". Pozdrawiam
 12. 1 point
  Tadek11

  Cena miodu 2020

  Prośba do Kolegów Harcerza i Tomasz i innych też , aby pisać w odpowiednich tematach . Szczególnie zwracam się do Kol. Harcerza o zachowanie porządku Przeniosłem z tego tematu posty nie dotyczące cen miodu do tematu ":Nowy już V ........"
 13. 1 point
  Tadek11

  Wózek pasieczny

  Jak przy kupnie każdego wózka trzeba przemyśleć w czym on ma nam pomóc w pasiece ? Czy chodzi o podwiezienie drobnego sprzętu do przeglądu , ramek z węzą , pustych korpusów z pracowni do pasieki , czy chodzi o przewożenie całych uli z miejsca na miejsce ( wtedy wózek cięższy o większej ładowności ) czy chodzi o wózek z windą do załadunku uli na samochód z wysoka platformą celem na przykład wywozu na pożytek oddalony od pasieki , czyli sprzęt do pasieki wędrownej. I po jakim terenie chcesz korzystać z tego wózka czy teren utwardzony czy trawnik w miarę zwięzły grunt , czy miękki grunt pod uprawami rolniczymi czyli pole . Dopóki Mirek nie odpowiesz sobie na to pytanie to i my Ci nic nie pomożemy bo nie wiemy do czego Ci ten wózek ? Ja swój wózek pokazywałem na forum taki dla wędkarzy ( wózek wędkarski W3) , a mam i taki z windą , ale jest niewygodny na co dzień i używałem go chyba parę razy w pasiece.
 14. 1 point
  Krzyżak

  Łączenie przez nalot (trutówki)

  Moje wpisy nie odnosiły się do twoich uli tylko do Tomka a on zimuje na jednym korpusie. Sam zimuję na 4 korpusach LN3/4.
 15. 1 point
  Pewnie straciły matkę i je rabusie napoczęły.Czy brała w tym udział warroza trzeba odsklepić trochę czerwiu co tam się ukrywa.To że inne rodzinny nie maja warrozy nic nie znaczy.Tutaj mogła być.PK
 16. 1 point
  manio

  Łączenie przez nalot (trutówki)

  Raczej zaleciała matka z lotu godowego to dużo bardziej prawdopodobne niż to o czym pisałem wyżej . Wyhodowanie matki z jaja trutowego to moim zdanie wyłącznie teoria. W praktyce to niemożliwe.
 17. 1 point
  Tadek11

  Cena miodu 2020

  Trzeba zawsze brać pod uwagę kto mówi takie opinie czy przwdziwy doświadczony pszczelarz czy adept który ma dwa lata pszczoły i mianuje się pszczelarzem i za bardzo nie wierzyć "osobom" . Być może miodu było mało w tym roku i niektórzy brali to co jest w ulach żeby sobie "osłodzić życie" i nawet wirowali nie całkowicie odparowany miód i to jest wg mnie najbardziej prawdopodobna przyczyna tych rewelacji ja nie spodkałem sie żeby mi pszczoły zasklepiły miód powyżej 20% , podobno wrzos ale wrzosu nigdy nie posykiwałem więc nie wiem. Przeważnie u mnie zasklepiony jest w granicach 17,5 - 19 % chyba że odwirowuje się ramki nie całkowicie zasklepione co czasami trzeba robić (rzepak) ale średnia nigdy nie jest powyżej 19,5 - 20% wody. I co ciekawe jak obserwuję przez wiele lat miód łatwo wzrokowo po obserwacji jak się leje z miodarki na sito poznać czy jest już odparowany czy nie i nawet każda różnica o 1 % wody w wilgotności w przedziale 17-20 jest bardzo zauważalna po formowaniu się i wyglądzie stożka lejącego się miodu z miodarki na sito. Proponuję młodym pszczelarzom porobić sobie w przyszłym roku takie obserwacje i doświadczenia ( pomiary ) podczas miodobrań.
 18. 1 point
  daro

  Łączenie przez nalot (trutówki)

  To taka wielka kumulacja w Lotto, albo jak Yeti podobno zyje nikt go nie widział . 😁
 19. 1 point
  manio

  Łączenie przez nalot (trutówki)

  , niedoczekanie . Pisał o tym i Prabucki (Pszczelnictwo), ale chyba wcześniej Woyke , a może Woyke w "Pszczelnictwie" bo to praca zbiorowa ? Za 2% nie ręczę - wartość zacytowałem za Michałem .może było mniej ? Myślę , że będzie to w którymś z poniższych artykułów , nie mam siły szukać. Porfesor Woyke zajmował się badaniami trutni i przy okazji pisał o matkach z partpgenezy czyli bez chłopa . http://jerzy_woyke.users.sggw.pl/origpap.htm nie wiem jak na tym forum wstawia się odwołanie do linku ? ale warto przeczytać wszystkie bo Profesor ładnie pisze.
 20. 1 point
  michal79

  Łączenie przez nalot (trutówki)

  Jak piszesz na ogólnym forum to całe forum może Ci pomóc ;)
 21. 1 point
  michal79

  Łączenie przez nalot (trutówki)

  U europejskich pszczół miodnych A. m. mellifera proces samiczej partenogenezy (telitokii) zachodzi jedynie w 0,5-1% złożonych jaj (Prabucki 1998). To wygrzebałem.
 22. 1 point
  manio

  Łączenie przez nalot (trutówki)

  płosze bałdzo
 23. 1 point
  Eee tam pyknie cukrem pudrem i bedzie......
 24. 1 point
  Tadek11

  Cena miodu 2020

  A oto obrazek u mnie z targowiska : Wg handlarza są to prawdziwe miody i mamy między innymi miód akacjowy skrystalizowany bardzo podobny do mniszkowego , miód lipowy a jakże, miód spadziowy , miód malinowy , miód wielokwiatowy , jak ktoś chce to i miód wielokwiatowy bardzo podobny do lipowego . I soki ekologiczne takie jak imbirowy , dzika róża, malina, truskawka , poziomka , wiśnia, czarna pożeczka. I my tu na forum rozważamy różne formy sprzedaży , Państwo wymyśla coraz to nowe paragrafy do legalnej sprzedaży a życie idzie swoją drogą i takie obrazki widać na Polskich targowiskach. I nie jeden pszczelarz sobie pomyśli jaki to ma w ogóle sens uchwalanie takiego prawa którego nikt nie jest w stanie egzekwować i prawo jest tylko takim biczem dla urzędników żeby jak chcą mogli w kogoś uderzyć i żeby czuli się Panami. Pozdrawiam
 25. 1 point
  Śpij spokojnie takie osypy jesienią pod koniec czerwienia to nie jest źle. Trzeba to dobić za miesiąc albo dwa i tyle.PK
 26. 1 point
  piotrpodhale

  Karmienie pszczoł

  Nie znasz górali. Góralską zaradność mylisz ze sknerstwem. Górale z Białki czy Bukowiny Tatrzańskiej w lecie spali w stodole a izby wynajmowali panom. Pojmujesz takie coś? Odnośnie karmienia inwertem to,, Król się bawi złotem płaci,,🤣 chcesz to wierz nie chcesz twoja brocha.PK
 27. 1 point
  Krzyżak

  Spienianie się miodu.

  Przepuszczanie miodu przez gęsta sita powoduje jego napowietrzenie. Stąd piana.
 28. 1 point
  piotrpodhale

  Brak matki w ulu jesienią

  Pewność wypracowuje się przez cały sezon.Przy każdym przeglądzie trzeba zwracać uwagę co jest na pszczołach?Co jest w czerwiu pod zasklepem?. Niewiele kosztuje roboty przy przeglądzie widelcem do odsklepiania wyrwać troszkę czerwiu trutowego zobaczyć czy jest warroza i ile ?.Stosujesz ramki pracy diagnozę masz gratis. Warroza we wrześniu do ula nie spada z nieba jest tam również wcześniej. PK
 29. 1 point
  Xpand

  Leki na warrozę

  Tadek11 to żadna tajemnica i chętnie się podzielę. Przyjąłem sobie dawkę dla jednego ula 10g tymolu krystalicznego. Odważam 100g tymolu krystalicznego i wsypuję go do 200ml oleju rzepakowego, który znajduje się w 0,5l słoiku. Słoik z tymolem i olejem zakręcam i wkładam do garnka z wodą. Garnek z wodą delikatnie podgrzewam (~50C) i co jakiś czas mieszam zawartość - przypominam, że słoik jest cały czas zakręcony, aby opary tymolu nie lądowały w kuchni. Po około 5 minutach cały tymol zostanie dokładnie rozpuszczony i wtedy wyciągam słoik, aby zawartość ostygła. Kiedy mam już gotowy roztwór tymolu z olejem, to biorę strzykawkę 50ml - 100ml i odmierzam dawkę 30ml, co w przybliżeniu stanowi 10gramów tymolu. Biorę tackę lub dwie i układam na nich paski gąbki florystycznej zielonej* lub tektury pod podkładki piwne/odświeżacze powietrza o grubości 1,5mm. Tacka zapobiega rozlewaniu się roztworu i dodatkowo paski chwile na niej siedzą i mają czas na wchłonięcie dawki. Do każdego ula stosuję 2 paski, czyli na każdy daję po 15ml roztworu. Gotowe paski wkładam do worka foliowego i idę podawać do uli, wcześniej jednak zamykam dennice osiatkowane. Paski układam na górnych beleczkach ramek i trzymam ~10 dni, po czym liczę osyp w ulach kontrolnych. Pierwsza dawka była we wrześniu, druga pod koniec października (cały czas jest w ulach) *zielona gąbka florystyczna jest bardzo dobra, ale ma jeden problem - kruszy się i pyli, w efekcie czego robi się trochę syfu na ramkach. Pszczoły to oczywiście zgryzają w pewnym stopniu i starają wywalić z ula. Po kilku dniach od wyjęcia pasków nie ma śladu po tym zielonym pyłku, ale mimo wszystko zmieniłem teraz nośnik na "beermaty tekturowe" i wycinam z nich paski 1,5mm grubości, 4-5cm szerokości (nie mierzyłem, więc tak strzelam) i 35cm długości. Jeden arkusz ma 70cm x 100cm. Jako ciekawostkę dodam, że łączną dzienną dawkę tymolu dla dorosłego człowieka przyjmuje się do 5g na dobę. Tymol znany i stosowany był już w Starożytnym Egipcie, a ja używam go do ochrony pomidorów i dlatego nie jest mi obcy P.S. Podczas całej produkcji pasków tymolowych mam otwarte okna i dobry przewiew w pomieszczeniu + rękawice nitrylowe - jednorazowe.
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+02:00


 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?
  Sign Up
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.