Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Tadek11

Moderatorzy
 • Content Count

  4,081
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  189

Tadek11 last won the day on May 3

Tadek11 had the most liked content!

Community Reputation

1,119 Mistrz pszczelarski

About Tadek11

 • Rank
  Guru forumowy

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Tadeusz
 • Lokalizacja
  Mazowieckie
 • Typ ula
  Wielkopolskie z ramką 18 cm

Recent Profile Visitors

2,245 profile views
 1. Krzychu skoro wspominasz o finansach w kontekście rójki to może przeczytaj tą dyskusje która już była na naszym forum . 😁 https://pasiekapszczelarska.pl/topic/1076-rójka-plusy-i-minusy/?tab=comments#comment-23144 Jeżeli chcesz jak piszesz wydzielić jakiś temat z tematu Sezon 2021 bo uważasz że zasługuje na to 😊 to po prostu śmiało zakładaj nowy temat z nazwą która oddaje meritum sprawy , czyli w tym wypadku o zapobieganiu rójce , i napisz do mnie żeby przenieść część dyskusji do nowego tematu i masz to załatwione . 😁 Nie odbieraj moich uwag jako coś kategorycznego , mnie też przyświeca idea pisania na temat i nawet żeby oddzielić takie pytania jak : kiedy wychodzi rój ? od pytania "jak zapobiegać rójce ?" bo to są różne zagadnienia , bo rój wychodzi przeważnie jak już wystąpił nastrój rojowy a większość pszczelarzy raczej szuka odpowiedzi na pytanie jak zapobiegać powstaniu nastroju rojowego i to jest bardziej precyzyjne pytanie niż "kiedy wychodzi rój ?" jeżeli uważasz że dyskusja warta jest kontynuowania, zakładamy temat o zapobieganiu rójce i każdy z Kolegów (kto będzie chciał) napisze jak każdy z nich sobie radzi z tym problemem i ja tez coś napiszę jak to u siebie robię , chociaż już wielokrotnie pisałem, ale przypominać zawsze watro , bo to jest duży problem wszystkich pszczelarzy 😁 i na czasie i prawdopodobnie niedługo będziemy mieli powtórkę z rozrywki .
 2. Krzychu wszelkich informacji zasięgaj u osób które to prowadzą z ramienia Związku Pszczelarskiego czy Stowarzyszenia i z nimi uzgadniaj wszelkie szczegóły dotyczące umowy refundacji oraz terminy i sposób rozliczenia.
 3. Krzychu chyba przespałeś , albo nieuważnie czytasz forum. 😊
 4. Krzychu reanimowałeś temat "Kiedy wychodzi rój" ale myślę , że chodziło Ci o zapobieganie rójce , to wprowadza w błąd Kolegów , bo wydaje mi się że w temacie kiedy wychodzi rój już wszystko zostało napisane , czyli wychodzi wtedy kiedy chce , ale w temacie zapobieganie rójce , można jeszcze sporo wyjaśnić młodym adeptom , bo jak rój już wychodzi to musztarda po objedzie i nikt kto myśli zapobieganiu rójki nikt będzie czytał takiego tematu. Więc może załóżmy temat o zapobieganiu rójki jak już chcesz go prowadzić i aktywnie pisać , bo dla mnie to już nie chce się mielić tego samego zboża któryś raz z rzędu , a to w sumie jest ABC pszczelarstwa. Pozdrawiam
 5. Witaj Kacper , za radą Sołtysa też uważam , że jak masz takie życzenie to lepiej założyć temat w dziale " Przedstaw siebie i swoją pasiekę " Jak byś miał problemy to mogę Ci przenieść posty do tego działu tylko zaproponuj swoją indywidualną nazwę tematu i Ci przeniosę. Bo w temacie " Sezon 2021 " posty twoje zginą wśród dziesiątków postów na każdy temat , bo ten temat to tako jarmark różności gdzie każdy pisze co chce na temat sezonu 2021.
 6. Oglądałem dzisiaj rzepak , wysokość około 20 - 30 cm do zakwitnięcia jeszcze jak na moje oko co najmniej tydzień , a może i więcej , nie pamiętam w ciągu ostatnich lat tak dużego opóźnienia, A jak to wygląda w innych regionach Polski ?
 7. Jak byś Mirek dodał zdjęcia to moglibyśmy wydzielić ten watek do działu sprzęt pszczelarskie pod nową nazwą tematu , gdzie pewnie Twój pomysł dotarł by za pośrednictwem wujka Google do pszczelarzy którzy też nie mogą dźwigać i chętnie zapoznali by się z tym pomocniczym sprzętem dla użytkowników pasiek. A w temacie sezon 2021 to on zaginie wśród następnych postów bo to taki temat rzeka o aktualnościach związanych z sezonem. Ewentualnie można przenieść Twój post do istniejącego już tematu "Wózek pasieczny" . Decyzja należy do Ciebie jak zaakceptujesz którą wersję , czy pozostawiamy w temacie Sezon 2021.?
 8. Te wszystkie krzyżówki są wymyślane przez hodowców dla kasiorki i pszczelarze dają się nabrać na nowe kolorowe papużki o ładnych nazwach zagranicznych w swoich pasiekach i pod pretekstem heterozji czy chowu wsobnego lansowane jest zoo w naszych pasiekach i jest jakby takie usprawiedliwienie posiadania zoo w pasiekach. A te zjawiska heterozja czy chów wsobny w naszej przepuszczalnej Polsce gdzie w każdej wsi jest dwie czy trzy pasieki, co kilometr, jest to po prostu iluzją . U nas za duże jest zagęszczenie pasiek żeby trutnie z sąsiednich pasiek nie były w naszych pasiekach. A i tak prawie każdy z nas co jakiś czas coś kupuje jakieś inne matki od innych hodowców dla "zmieszania krwi" w cudzysłowie jak to popularnie się mówi , tak że tych problemów u na nie powinno być a raczej mamy problemy z chorobami , warrozą i rabunkami i z trutniami sąsiada które mogą nam przenosić geny skundlonych pszczół o słabych walorach użytkowych. Selekcje chowu matek we własnej pasiece powinien robić każdy pszczelarz i wybierać do tego najlepsze rodziny ze swojej pasieki do chowu następnych pokoleń matek na własne potrzeby.
 9. Michał pisz wprost o co Ci chodzi a nie tak ogródkiem. To o czym piszesz to najczęściej robią hodowcy matek na handel w poszukiwaniu jeszcze lepszych pszczół i prowadzą różne doświadczenia nad krzyżówkami , zwiększają w ten sposób swój asortyment , podaż i obroty finansowe , a testują to nasi pszczelarze w swoich pasiekach , lubiący zoo w pasiece , ładne kolorowe pszczoły j , które cieszą oko . Ale tak jak piszesz to są krzyżówki różnych pszczół z Sahary , Włoch , Austrii , Turcji czy nawet Finlandii. I jest oczywiste że mogą mieć problemy z naszym klimatem i zimowlą w naszym klimacie i później pszczelarze mówią , pszczoły zjadły mi cały zapas pokarmu w zimę i padły z głodu , matki czerwią mi cała zimę. Dzwonił do mnie niedawno w kwietniu Kolega jak u mnie z pokarmem po zimie , i ja mówię sporo jeszcze pozostało zasklepionego , a u niego wszystko zjedzone i musi dokarmiać w kwietniu żeby nie padły z głodu a wiedziałem że testował u siebie w pasiece Włoszki , ale po jednym sezonie z nich zrezygnował z powodu dużych upadków zimą podczas testowania , ale geny włoszek w pasiece pozostały po tym testowaniu i stąd te zwiększone zużycie pokarmu jak domniemam. Rozsądny pszczelarz nie idzie w zoo w pasiece tylko jak wybiera rasę pszczół to nie testuje wszystkich nabytków egzotycznych w jednej pasiece jednocześnie , bo to nie da się przetestować , bo geny tych wszystkich kolorowych papużek się mieszają i sam pszczelarz nawet nie wie co testuje w następnych pokoleniach F1,F2,F3, to dopiero jest zoo genowe. Rozsądny pszczelarz wybiera raczej do swojej pszczoły Europejskie z klimatu zbliżonego do naszego w Polsce lub pszczoły górskie również odporne na nasz klimat. Jest wiele ras czy linii i nie będę ich wymieniał , bo tu nie o to chodzi.
 10. Można robić odkłady z czerwiu i poddawać im matki z zakupu a stara i tak strutowieje po dwu latach co ostatnio dosyć często się zdarza , albo ucieknie pszczelarzowi z rójką w siną dal , mnie w ubiegłym roku 4 rodziny styrutowiały w ciągu sezonu i dwie w zimą spadły i natura wybiera też swoje żniwo a uzupełniać trzeba. Zresztą ten co zmienia rasy pszczół nie sugeruje się tym że dotychczasowa jest rodzimą lokalną przez jakiś patriotyzm lokalny i nie płacze z tego powodu nad utratą Narodowego dziedzictwa lokalnego czyli lokalnej rasy pszczół , tylko na taką która jest w mniemaniu pszczelarza lepsza . Czyli lepsze wypiera gorsze.
 11. Lepsze wypiera gorsze , Michałku tak urządzony jest Świat, mam nadzieję że pszczół nikt nie zabija , tym bardziej pszczelarz . Pszczoły Apis mellifera są wypierane nie przez zabijanie , tylko przez wybór hodowców a w środowisku naturalnym mają gorsze warunki do przeżycia i to te warunki zabiją a nie pszczelarz jak sugerujesz.
 12. Robert a gdzie Ty kupiłeś taką drabinę. To nie będzie reklama tylko antyreklama. Drabina która się tak wygina to niebezpieczeństwo dla użytkownika i ostrzeżenie nas o niebezpiecznym produkcie , żeby nie kupować szmelcu.
 13. Krzychu mnie się wydaje ,że szukanie pozytywnych genów w Twojej pasiece nie ma sensu kundelki zawsze będą kundelkami i będą o klasę gorsze . Sądząc tak z opisu Twojego bo nie widziałem twoich pszczół, ale piszę to na podstawie własnego doświadczenia . Ileś lat temu też miałem kundelki i robiłem reformę w pasiece. Nie uda Ci się oddzielić pozytywnych genów Twoich kundelków i przenieść ich na Twoje nowe wymarzone pszczoły to pierwsze , po primo , geny złośliwości będą dominujące i w ten sposób ich się nie pozbędziesz w swojej pasiece. A zostawienie nawet jednej starej rodziny kundelków , będzie Ci paskudzić złośliwością pozostałe rodziny w pasiece , nawet te hodowlane kupione i będziesz co roku walczył z tym i to będzie taka syzyfowa praca. Ja zrobiłem reformę przez wymianę w ciągu 2 lat wszystkich matek na kupione z zakupu łagodne, Zrobisz jak uważasz , ale wydaje mi się , że za bardzo idealizujesz swoje kundelki i ich pozytywne cechy , kup porządne pszczoły u renomowanego hodowcy , ale nie takie na refundacje z masowego ciągu produkcyjnego , i wymień wszystkie na raz albo na dwa rzuty i jeszcze w następnych latach powtórka i eliminowanie tych najbardziej złośliwych które się w międzyczasie pojawią i jeżeli sąsiedzi będą mieli kundelki to praca i tak może być syzyfowa , ale moim zdaniem warto. Ja po wymianie matek i w następnym roku miałem dwa razy więcej miodu i praca z łagodnymi pszczołami. Ale jak lubisz ostre pszczoły obronne to OK. trzymaj je.😁 A jeżeli już pomimo to będziesz chciał selekcjonować swoje kundelki , to tylko w pasiece położonej w innej lokalizacji z dala od rodzin z matek hodowlanych. Zrobisz jak uważasz. ja nie mam monopolu na rację . Polak podobno jest mądrzejszy po szkodzie obyś Ty nie musiał na własnej skórze tego doświadczać i być ciągle żądlonym.
 14. Koledzy to może wydzielimy z tematu "Sezon 2021" nowy wątek o tej selekcji pszczół w pasiece u pszczelarza praktyka i niech dyskusja się dalej rozwija , bo wydaje się że zaciekawi to wielu Kolegów . Proponuję tytuł " Selekcja pszczół w pasiece , czy jest możliwa i w jakim zakresie ? Dyskusję o selekcji przeniosłem do nowego tematu https://pasiekapszczelarska.pl/topic/2085-selekcja-pszczół-w-pasiece-czy-jest-możliwa-i-w-jakim-zakresie/
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.