Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Tadek11

Moderatorzy
 • Content Count

  3,423
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  143

Tadek11 last won the day on May 18

Tadek11 had the most liked content!

About Tadek11

 • Rank
  Guru forumowy

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Tadeusz
 • Lokalizacja
  Mazowieckie
 • Typ ula
  Wielkopolskie z ramką 18 cm

Recent Profile Visitors

1,058 profile views
 1. O cenach tegorocznych jeszcze nie można prognozować , bo nie wiemy jaka będzie pogoda i zbiory miodu w tym roku. Można jedynie spekulować i obstawiać ceny , ale rzeczywistość jest trudna do przewidzenia. Dlatego ja obstawiam że ceny będą raczej takie takie same jak ubiegłoroczne i nie widział by tendencji do podwyższania ceny teraz z góry , bez realnych przyczyn , jak susza , deszcze czy inne przyczyny. Miód ukraiński jest wszędzie na naszych ryneczkach i w marketach i to walka z wiatrakami , i jedyną naszą nadzieją jest edukowanie naszych klientów i przy każdej sprzedaż ostrzeganie klientów o zalewie miodów nieznanego pochodzenia na teren Polski i dlaczego te miody są gorsze od miodu kupionego w pasiece u lokalnego pszczelarza. Piszecie że klienci to wiedzą , ale to tylko częściowa prawda 😊 bo nie wszyscy i mówić o tym klientom trzeba , bo nie wszyscy znają się na miodzie i na rynku miodu i łatwo ich nabrać na byle co. Pisałem już o tym , że u mnie połowa miodów u handlarzy na OLX i na lokalnym ryneczku to miody z Mazur ? Ciekawe dlaczego akurat z Mazur ? I jeszcze w sprawie cen , znajoma emerytka z Warszawy mówiła mi że cena jabłek polskich ubiegłorocznych w lokalnym sklepie warzywniczym w Warszawie u niej na osiedlu wynosiła ostatnio 12,- zł/kg. Taka to lepsza zmiana.
 2. Ja robiłem jeden otwór z rurki elektroinstalacyjnej 12 -ki , albo też zdejmuję daszek w ciągu dnia i na jakiś czas otwieram pajączek dla wypuszczenia trutni. Zostawienie rurki otwartej na stałe może doprowadzić do powstania dwu matek czerwiących w jedne rodzinie , miałem tak czasami , przypadek jak się zamienia ramki lub korpusy i przenosi ponad kratę.
 3. Kolego chyba Ciebie poniosło teraz . Co Kolego imputujesz ? W jakie poprzedniej epoce ? w każdym poście piszę że każdy ma swobodę robić w sprawie wentylacji w swoich ulach jak uważa i co mu podpowiada rozum i że pszczoły sobie dadzą radę , a ty w kółko o klepaniu po plecach i o jakimś aplauzie ? Cy masz na myśli siebie? . To są właśnie "wycieczki osobiste" czyli ocenianie Kogoś na forum pod względem osobistym w negatywnym kontekście , nie zauważasz tego ? , Chociaż jednocześnie potwierdzasz że forum to swoboda poglądów , ale chyba tylko wtedy jak są zgodne z Twoimi poglądami ? 😀 Mam nadzieję że wyjaśniliśmy sobie stanowiska i temat uważam za wyczerpany w naszym dialogu. I jeszcze raz piszę swoje stanowisko żeby było wyartykułowane i nikt go nie przekręcał po swojemu : Pszczoły są w stanie znieść wiele pomysłów pszczelarza i każdy pszczelarz powinien tak robić w sprawie wentylacji w swoich ulach jak mu podpowiada rozum a nie ktoś tam na forum czy na YT. Pozdrawiam
 4. No i w tym tkwi sens forum manio . Żeby wymieniać się własnymi przemyśleniami i doświadczeniami z innymi pszczelarzami. Każdy zrobi tak jak mu będzie pasowało z różnych względów z podpowiedzi własnego rozumu czy z lenistwa czy z innych motywacji , wszystko jedno , ale nie można zabraniać komuś robić czegoś tyko dlatego , że ja tego nie robię więc ty też tak nie rób i ubierać to w słowa najgorszy nadgorliwy czy nadpobudliwy itp. Wolnoć Tomku ........... Pozdrawiam
 5. Dajcie nowemu Koledze chociaż szansę . 😊 Wszystko się wkrótce wyjaśni 😊 bo poznaje się kogoś nie po słowach tylko po czynach .
 6. Też maniowi chciałem zwrócić uwagę i też jestem amatorem nie zawodowcem , że to co piszesz o wentylacji na siatce jest w zasadzie zasadne , ale !!!! manio nie chodzi o okres kiedy dennica jest otwarta czyli latem wtedy pszczoły sobie poradzą i wymuszą wentylowanie skrzydełkami a chodzi o okres w zimie i na przedwiośniu po oblocie kiedy pszczelarz zamyka dennicę. początkowo jak przeszedłem na siatkę to miałem pajączki w powałce po 1 szt, centralnie , ale je szczelnie w zimie zatykałem kawałkiem luźno położonej szmatki która trochę powietrza przepuszczała , właśnie w obawie przed przeciągami (nad powałką żadnego ocieplenia nie stosuję do 1 oblotu) i otwory wentylacyjne w daszku i co ? 😊 zdarzały się rodziny w pasiece że mi skrajne ramki i ścianka ula były po zimie zapleśniałe. I dopiero jak zacząłem robić kominy wentylacyjne ( bez przesady wystarczy jak odsuniemy skrajną ramkę od ściany ula o 2 cm i to już wystarczy ) i zostawiać otwarte pajączki do decyzji pszczół czy sobie mają zamknąć czy nie , zjawisko zapleśniałych skrajnych ramek już nie występuje . No i górna wentylacja w ulach z siatkową dennicą przydaje się po 1 oblocie , kiedy szczelnie zamykamy dennicę i ocieplamy daszek nad powałką , bo wszystkiej wody która się w ulu skrapla pszczoły nie są w stanie zużyć do wychowu czerwiu i cieknie po ścianach i łatwo o zapleśnienie skrajnych ramek i wtedy ten pajączek i otwory wentylacyjne w daszku się przydają . To są tylko moje spostrzeżenia i u mnie się to sprawdza i tyle. I muszę dodać że mam pasieką w dolinie rzeczki w bardzo wilgotnym środowisku o dużej wilgotności powietrza. Jak ktoś nie chce to nie musi tego robić , pewnie pszczoły jakoś sobie z tym poradzą , najwyżej pszczelarz usunie parę zapleśniałych ramek wiosną i będzie spoko bez kłopotu. Pozdrawiam.
 7. No właśnie Panowie proszę bez "wycieczek osobistych "w cudzysłowie , jest to zabronione regulaminem forum . Zachowajmy odrobinę życzliwości nawzajem do siebie.
 8. Witaj na forum. Chociaż muszę przyznać że nie bardzo kumam co Ci chodzi po głowie ? Może jestem za mało rozgarnięty ? A może kupić ul dla pszczół murarek , może Ci same przylecą do niego . Życzę sukcesu i pisz jak postępy w hodowli ☺️
 9. Zawód dodatkowy możesz sobie sam zamontować w dnie , po co zaraz kupować nową miodarkę , chyba że stara i w planach był zakup nowej miodarki ? Ja mam Łysonia i wystarczy podnieść o 5 cm i rano następnego dnia nic nie ma w miodarce.
 10. Robert teraz "lepsza zmiana" wprowadziła od 2020 r "Program Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich" A więc jest to program dla handlowców , a więc wszelakiej maści pośredników działających na rynku pszczelarskim , a nie dla pszczelarzy . A miało być lepiej i sprawiedliwiej.
 11. Do uzupełnienia może jeszcze jedno dodam , że pomiędzy powałką z pajączkiem a ociepleniem daszka powinna być wolna przestrzeń wentylacyjna minimum 1-2 cm i na tej samej wysokości otwory wentylacyjne w daszku , żeby była możliwa wymiana powietrza na zewnątrz 😊 Ja u siebie mam dwa otwory w ściankach bocznych daszku o średnicy fi 16 mm , które w razie potrzeby można zatkać korkiem i całkowicie zamknąć.
 12. Iwonko pytało o to samo mnie już kilku Kolegów na PW jaki jest mój pogląd w sprawie wentylacji w ulach na siatce ( bo materiał decha czy coś innego ma ty mniejsze znaczenie) I pisałem już o tym i na ogólnym , ale widocznie nie trafiłaś na te posty więc pozwól że z oszczędności czasu przekopuję Ci jedną odpowiedź z PW jaką udzieliłem Koledze Oczywiście to jest mój punkt widzenia i nie odmawiam innym pszczelarzom ich sposobów postępowania z wentylacją uli skoro się to u nich sprawdza więc wszystko powinno być OK., Pszczoły są w stanie dużo znieść pomysłów pszczelarza jak chociażby dwu dniowy pobyt w zimnej piwnicy w rojnicy jaką im fundują w imię zdrowotności rzekomo i Ty zrobisz tak jak Ci rozum podpowie i tylko tyle. I zawsze kieruj się swoim rozumem. Pozdrawiam
 13. Witam Agnieszkę i Wojtka na forum Powodzenia w hodowli.
 14. Być może jakaś przyczyna musi być i my na nią nie mamy wpływu , aczkolwiek matki kupuję przeważnie w końcu maja , więc z trutniami nie powinno być kłopotu w tym czasie i w moim terenie a raczej prędzej z pogodą która nie zawsze dopisuje podczas lotów godowych.
 15. Jeżeli nie karą , no to jak nazwać motywacje pszczelarza do zamykania wszystkich złapanych rójek izolacją w zimnej piwnicy na dwie doby ? odwetem , zemstą , barbarzyństwem, czy może w drugą stronę dbaniem o zdrowotność rodziny jak sugerujesz i że to jest pożądana praktyka pszczelarska zapobiegawcza różnym chorobom ? 😊 I może należy tego pszczelarza pochwalić za to ?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.