Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Tadek11

Moderatorzy
 • Content Count

  3,769
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  174

Everything posted by Tadek11

 1. Właśnie najlepszym sposobem jest nie dopuścić do nastroju rojowego i tego się trzymajmy , ale to nie jest pewne nigdy , ale do tego pszczelarz powinien dążyć , bo nawet jak wytnie mateczniki to już "mleko się rozlało" i ratujemy tylko pszczoły.
 2. Chyba Kolega tak wziął sobie do serca zmiany klimatu u nas w Polsce że rozgląda się już za matkami z innej strefy klimatycznej? 😊 Oczywiście to twoja sprawa i napisz na forum o swoich doświadczeniach z tymi matkami jak już je zdobędziesz. Z tego co pamiętam to Leszczek Stępień może coś więcej ci powiedzieć na ich temat , czytałem kiedyś ale szczegółów już nie pamiętam. https://www.polbart.com/matki-pszczele Pozdrawiam
 3. I to prawda Ignacy , anomalie pogodowe ostatnio dają się nam pszczelarzom we znaki i no pogodę póki co nie mamy wpływu. Ale na coś tam jeszcze mamy wpływ jak chociażby rójki , oczywiście nie jest to wpływ na 100% ale mniejszy i tu mamy trochę do powiedzenia pszczołom.
 4. Każdy pszczelarz powinien mieć swój plan hodowli dostosowany do lokalnych pożytków lub do gospodarki wędrownej i ograniczanie czerwienia przez pszczelarza jest co prawda sprzeczne z naturą pszczół ale czasami jest zabiegiem pożądanym w pewnych okresach sezonu dla poprawy zbiorów i przeprowadzenia zabiegów p warozowych , gdzie często wymagane jest aby w rodzinie nie było czerwiu krytego pod których chowa się roztocze. U każdego taki plan hodowli może być inny.
 5. Mirek żeby zrobić trzy błędy ortograficzne w trzech słowach ? 😁 Szcun 😁 prawidłowo : Chwast ale dla leśników , dla pszczelarzy jest cenną rośliną . Wiele jest takich roślin chwastów bardzo miododajnych i cennych dla pszczelarzy.
 6. Marcinie oczywiście praca Twoja jest cenna ale zwróć jeszcze uwagę że nie wszystko co kwitnie jest pożytkiem dla pszczół , poczytaj sobie jeszcze teraz zimą o pożytkach pszczelich i które pożytki są szczególnie cenione przez pszczelarzy a które są tylko tłem ładnie wyglądającym i kolorowo ale niewiele pszczół z tego korzystają . Zajmie Ci to jeszcze trochę czasu i nauki i obserwacji w terenie ale innej drogi nie ma. Moja uwaga więcej akacji mniej sumaków które są chwastem i Ci się same rozsieją i będziesz z nimi walczył. Życzę powodzenia w przyszłym roku.
 7. Ciekawa praca , życzę powodzenia w następnym roku z uwzględnieniem pogody i opadów I jeszcze pytanie nie widzę akacji bardzo popularnej na Mazowszu i przynoszącej procentowo pokaźny pożytek nektarowy. Jak nie masz to proponuję posadzić w okolicy pasieki. Pozdrawiam
 8. Wiem Tomasz , bo wyobraź sobie , że mam Kolegę pszczelarza który ma pasiekę niedaleko mnie i właśnie ma 1/2 D i często z nim dyskutujemy i porównujemy nasze wziątki po każdym pożytku ile kto miał miodu czy miał rójki itp. , ale tak na spokojnie i nie tak jak u nas na forum gdzie jak nie masz LG3/4 to jesteś nieudacznik i na 100% nigdy nie masz racji i jesteś zacofany pszczelarsko , bo jedynie słuszny ul to LG3/4 i jeszcze z dechy obowiązkowo i basta i co 5 minut trzeb to podkreślić wiesz o kim piszę 😁 Że wybrałeś zandera wcale się nie dziwię , bo to lepszy ul na Twoje pożytki jakie opisywałeś że masz , niż 1/2D i też się kiedyś zastanawiałem na tym ulem jak chciałem skończyć z ulami Ostrowskiej , które po 20 latach już się zestarzały i zaczęły sypać . Jak by mnie nie zależało na kręgosłupie i na pierwszym pożytku czyli rzepaku lub mniszku na który ciepły ul u mnie daje około 10 dni do przodu w porównaniu z dechą , to też bym miał ule z dechy nie ocieplane , bo na późniejsze pożytki spoko , decha wystarczy , ale u mnie korpus ze styroduru z ramkami pszczołami waży o połowę mniej niż taki sam z dechy i jak przyjdzie przelecieć kilkadziesiąt uli przy miodobraniu ? , zobaczymy jak Ty będziesz w moim wieku i czy nie będziesz miał problemów z kręgosłupem czego Ci oczywiście nie życzę . Ale są tacy którzy tego nie mogą zrozumieć , że go boli kręgosłup ? mnie nie boli o co chodzi ? Jak takich zrozumieć ? Czy zalewają to proszę
 9. Każda inicjatywa do szkolenia jest dobrą rzeczą i kto może i chce powinien korzystać a szczególnie młodsi stażem pszczelarze.
 10. Ja mam inne doświadczenia - Nie zapieprzam od rana do wieczora mam jeszcze inne projekty żeby cieszyć się życiem a nie tyrać ze 150 ulami , trzeba sobie umieć organizować pracę - Gniazda zawsze mam na dwu korpusach i wczesną wiosną jak mi zależy na większej ilości czerwiu to po prostu przekładam korpusy z zasklepionym czerwiem z rodni do miodni i wstawiam do rodni nowy korpus dla matki do czerwienie żeby jej nie ograniczać i mam wystarczającą ilość pszczoły. - A właśnie że prawda , praktyka to potwierdza u mnie lepiej sklepią .
 11. Michał ale ja to rozumiem bardzo dobrze i nie musisz mi tłumaczyć jak chłop krowie na rowie , tylko nie rozumiem po co Sławek daje takie wrzutki niech napisze wprost co ma na myśli tak jak Ty teraz to robisz Michał o tym nasieniu , tylko niech nie pisze o Bracie Adamie i o BF i Leszku i jego Elegonie , ja to znam dobrze czytałem to już wiele lat temu , ale jakie z tego ma wnioski ?
 12. Przyznam się , że nie rozumiem Ciebie Sławku staraj się wyrażać bardziej precyzyjniej na forum i nie rzucaj jakimiś skrótami myślowymi które każdy może zinterpretować po swojemu , z tego co wiem to brat Adam już nie żyje i jak już tam będę to spełnię Twoją prośbę 😁 ale nie wiem jak mam powiedzieć pszczole Elegon , bo nawet jej nie mam w pasiece a do Leszka mam za daleko a na górę Elegon jeszcze dalej .
 13. To jest tylko Twoja teza , bo z tym napracowaniem się to nie ma znaczenia , a z wydajnością miodową to trzeba to spraktykować do swoich pożytków jakie kto ma do dyspozycji i wg mnie mniej chodzi tu o pojemność rodni bo one są porównywalne a więcej o sklepienie miodów w tym miodów odmianowych , w szerokich korpusach pszczoły później sklepią miód przez co pszczelarz musi dłużej czekać z wirowaniem i czasy miodobrań się na siebie nakładają i teraz zależy jakie kto ma pożytki do dyspozycji , sezon miodowy wiosną u nas jest krótki , bo jak ktoś ma tylko dwa pożytki w roku , to pewnie nie ma znaczenia i większość pszczelarzy w Polsce tak ma w tym zgoda , ale jak ktoś ma możliwość na cztery - rzepak lub mniszek , akacja ze spadzię , wielokwiat z lipą i spadzią i nawłoć to już dla mnie ma to znaczenie żeby odebrać miód w miarę odparowany i do tego wybrać odpowiedni ul pozwalający na taka gospodarkę I dlatego cały czas piszę żeby nie głosić jakichś tez autorytatywnie ( tylko moja racja jest najmojsza ) bo jak wiesz idealnego ula nie ma i każdy musi sobie sam wybrać ul do swojej gospodarki i trzeba innym dać szanse na spróbowanie i własny wybór. Ja wcale nie zachwalam swojego ula tylko zawsze piszę jak nie wiesz jaki to kup sobie dwa i porównaj u siebie w pasiece i wtedy będziesz wiedział który lepszy. A Ty co 5 minyt LG3/4 , Tu jest różnica pomiędzy naszymi poglądami . Bo na pewno jesteś dobrym pszczelarzem i sobie wybrałeś taki ul jaki u Ciebie się sprawdza a Tomasz wybrał inny i też u niego się sprawdza i może ja gospodarując na Waszych pożytkach wybrał bym takie ule jak Wy macie tego nie wiem . . Czyli Szymona racja prawda 😁 Pisałem już o tej racji i jak widać się sprawdza ta teza 😁
 14. Szymon jedynym logicznym rozwiązaniem tego problemu było by jak to Ty byś zaproponował młodemu adeptowi pszczelarstwa temu któremu polecasz taki ul LG3/4 i zaproponował mu praktykę u siebie w pasiece i naukę obsługi tego ula , inaczej to wygląda niepoważnie i napiszę Ci tak jak Ty napisałeś Bogumiłowi " To jest tylko Twoja opinia " I proponuję żebyś pisał przy polecaniu tego ula każdemu nowemu młodemu - że to jest tylko Twoja opinia 😁 Bo ktoś inny może mieś inną opinię 😁 Daj szanse i innym żeby mogli napisać swoją opinię . Pozdrawiam
 15. Żeby zrozumieć temat to poczytajcie sobie doświadczenia Sławka Trzybińskiego z pszczołami w Tanzanii , co prawda to Afryka i też są inne pszczoły. I nasze europejskie nie dały by rady w Afryce i na odwrót http://s-pszczola.eu/artykuly/u-nas-w-tanzanii/
 16. Nie wciągaj mnie Tomasz w dyskusje o dadantach nie o to chodzi , widzę że mnie nie zrozumiałeś 😊
 17. Oczywiście to jest skrót myślowy i nie o pory roku ty chodzi tylko o lata. Ale porównanie to jest o tyle skuteczne że żeby młody adept zrozumiał co to znaczy moda w pszczelarstwie , i że nawet najlepszy ul nie przyniesie mu sukcesu i zmam takich pszczelarzy którzy mówili jak miałem kiedyś stare warszawiaki to miałem miód , a jak zmieniłem na te nowoczesne korpusowe to mam teraz dużo pszczół a nie mam miodu. I weź tu młodym wytłumacz żeby się najpierw nauczyli pszczelarstwa a nie prześcigali w kalkulacjach który najlepszy ul i dyskutowali o czymś o czym nie mają pojęcia i jeszcze niektórzy u nas na forum wbijają im do głowy co 5 minut , wiesz o kim piszę , że jak kupią największy ul do dopiero będą mieli sukces w pasiece i beczki miodu i młodzi takim wierzą bo to zawodowcy , najlepszy przykład naszej Koleżanki z forum co kupiła sobie do pasieki na początek największy ul i w dodatku 12 ramkowy , przy jej przeciętnych warunkach poużytkowych i barku doświadczenia to był moim zdaniem niewypał , ale każdy ma wolny wybór więc to nie moja sprawa ale ją ostrzegałem chociaż . A życie mówi co innego , tym bardziej że generalnie w Polsce mamy słabe warunki pożytkowe dla pszczół . I nie tu jest droga żeby mieć najmodniejszy ul LG 3/4 tylko żeby nauczyć się gospodarować najpierw a z wyborem ula poczekać ze dwa trzy lata i samem spróbować jeden czy drugi ul , a nie ślepo wierzyć zawodowcom z całym szacunkiem dla zawodowców. U nas za dużo ludzi jest wierzących a za mało myślących.
 18. To są zupełnie inne pszczoły i mają tam inną gospodarkę pasieczną , wątpię czy można by coś z tego adaptować na nasze warunki. To tylko taka ciekawostka pszczelarska.
 19. Nie żebym miał coś przeciwko folii bo kiedyś próbowałem , ale mnie się to nie spodobało z różnych względów , głównie przez nadmierną wilgotność w ulach i dałem spokój. I ja się tak Kolegów zapytam tych używających bo tyle nam tu Michał napisał o jej szkodliwości , że strach się bać , czy używacie folii tej lepszej do celów spożywczych , czy zwykłej folii ogrodniczej lub nie daj boże worków po nawozach bo i takie widziałem u jednego pszczelarza w pasiece ? A i jeszcze jak to jest z tą ekologiczną dechą na ule najlepiej z wejmutki , i czy folia na powałce pasuje do dechy ? i do wejmutki ? Coś mnie to nie bardzo pasuje i , a może się mylę ? Bo tak się zastanawiam jak pasuje folia na powałkę do ula z dechy , to dlaczego ma nie pasować korpus z tworzywa do powałki z dechy , już się z tym wszystkim pogubiłem I jak znam życie pewnie Szymon mnie oświeci . Z góry dziękuję o pozdrawiam.
 20. A te flaczki z żołądków to się kiedyś nazywały wg kuchni żydowskiej - pipki kurze , albo pipki gęsie i jeżeli już u mnie moja robi to nie na podobieństwo flaczków tradycyjnych wołowych tylko z dodatkiem curry z dodatkiem pęczaku 😁 Na pewno znajdziecie takie przepisy na pipki z curry na YT. http://icookandbook.pl/sprawdzony-przepis-na-gesie-pipki
 21. A nie zapomniałeś jeszcze że i modnych ? A takie uniwersalne buty są ? 😁 Jak mówią - jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego 😁 - Czy w butach do biegania wypada chodzić do Kościoła , pewnie młodzieży to pasuje. Starszy robi się wygodny i sobie zmienia buty w zależności od okoliczności , a w domu najlepsze są "laczki" czyli kapcie , czasy gdy chłop chodził na okrągło w gumo -filcach już chyba minęły i każdy ma teraz wybór i butów różnych jest dostatek i dlaczego trzymać się tylko jednych ?
 22. Załóż sobie że na początek nie ma żadnej różnicy i najpierw naucz się pszczelarstwa. Jak się już nauczysz pszczelarstwa obojętnie na jakim ulu , wtedy dopiero będziesz mógł zdecydować czy Ci pasuje pszczelarstwo i jak wybór padnie na "tak" , to będziesz wybierał sobie ul , rozmiar ramki i gwarantuję Ci , że nawet nie zwrócisz się do nas o poradę , bo będziesz to po prostu sam wiedział bez naszej pomocy. To podobnie jak byś nas pytał jakie Ty masz sobie buty kupić i jaki rozmiar i pytał nas na forum , każdy ma inną nogę inną wagę inny gust , jednemu but potrzebny jest do biegania innemu do Kościoła , itp. .......... i każdy powie Ci co innego i wskażą Ci jakieś modne buty , no bo w niemodnych nie wypada chodzić bo to obciach , albo będą zachwalali swoje buty 😁 No i sam rozumiesz że to nie ma sensu. Pozdrawiam PS Jeszcze dopisałem A jak po okresie nauki dalej nie będziesz wiedział to znaczy że jeszcze za krótko się uczyłeś pszczelarstwa.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.