Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Tadek11

Moderatorzy
 • Content Count

  4,920
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  236

Everything posted by Tadek11

 1. Z tago co czytałem to pszczoły miodne w Australii sa podobne do tych jakie sa w naszych pasiekach jeżeli chodzi o główne cechy hodowlane i mało prawdopodobne żeby miały jakąś specjalna odpornośc na pasorzyta czy sposób na współżycie z nim , Australia nawet eksportowała duże ilości odkładów , czy pakietów pszczelich do innych krajów gdzie jest ostrzejszy klimat i krótszy sezon pszczelarski zdaje sie między innymi do Kanady czy Stanów .
 2. Oj , żeby to nie był proroczy sen 😎 W kazdym razie każdy z naszego forum juz się na pewno zaopatrzył w cukierr na ten rok , że o węglu nie wspomnę 🤔
 3. Może jakiś sympatyk krajowej pszczoły jak nasz Kolega z forum 😁 Lepiej rzeczywiście wychów matek przenieś w inne miejsce 😁 Ciekawe czy też próbuje badać ich zdolność na pokonanie warrozy własnym sumptem 😁
 4. Tu się nie zgodzę z Kolegą że nie ma sensu 😁 Ma sens , chociażby jak Twoja wypowiedź wyżej , bo w tej dyskusji nie chodzi o zmowę cenową , tylko o wskazanie czym kierują się Koledzy w ustalaniu ceny sprzedaż miodu w oparciu i swoje kalkulacje i tak jak pisałeś powyżej inaczej będzie każdy kalkulował u siebie i dyskusja ta ma tylko obraz informacyjny , jakby odnotowanie gdzie po ile tak jak podaje się cenę truskawek , że w Pcimiu to po tyle a tyle , a w Warszawie po tyle , to jest taki obraz rynku do niczego nikogo nie zobowiązujący i nic wiećej . 😁 Każdy ma swój rozum i będzie kalkulował po swojemu.😁
 5. Nadzieję zwasze trzeba mieć 😁 Jak będzie wilgotno i ciepło to jest szansa 😁
 6. Poczytaj Marcin wątki na forum poświęcone lipie 😁
 7. Jak z rana by zaczął z Jackiem to gdzie by na wieczór dojechał 😂
 8. Wszystko zalezy od podaży na rynku miodu tego prawdziwego , nigdy nie opłaca się za szybko sprzedać miodu bo później można go też sprzedaś . Mnie rzepaku na początku w ubiegłym roku klienci nie chcieli kupować , a wolę płynny i takie tam. Ajuż w listopadzie brali jak leci i rzepak , a zwłaszcza kremowany który im przypasował jak widać i w grudniu juz cały rzepak sprzedałem i to nawet po wyższej cenie o 5 zł/0,9 l niz na początku sezonu zaraz po zbiorach. A zanosi się na inflacje rzędu 20% więc szybka sprzedaż może być niepołacalna finansowo. I trzeba brac pod uwagę trędy inflacyjne jak i podwyzkowe niektórych grup zawodowych Polaków . Te post poniżej to nie polityka tylko przewidywania cen na rynku u nas i pewnie dotyczy to i naszego miodu. Żeby nie było , jaki ja byłem głupi i sprzedałem latem miód po tyle a tyle , a teraz jesienią czy zimą cena jest sporo wyższa 😥 https://wydarzenia.interia.pl/autor/magdalena-pernet/news-piechocinski-liczba-osob-zyjacych-w-skrajnej-biedzie-moze-si,nId,6119353
 9. No własnie to nie jest takie proste i trzeba znać swój rynek lokalny , no i przy drożyźnie i inflacji miód nie jest produktem pierwszej potrzeby. Dlatego pytam Kolegów , bo to pewnie teoterycznie można wyliczyć , zakładając datę siewu i okres wegatacji następnie okres kwotnienia i jeszcze z tydzień dodać dla pszczelarza na odwirowanie i przygotowanie do spprzedaży. ale nie chodzi raczej o małe poletka tylko o duży areal , bo miód ( zakładając że był to miód) który widziałem u klientki był pod swiattło prawie czarny i nieprzejrzysty , czyli musiał raczej pochodzić z duzej uprawy , poza tym pamiętam jak koledzy moi z Koła wywozili pszczoły na grykę to raczej latem w lipcu.
 10. Odnośnie przeglądu dennic jeszcze jeden filmik (161) Moja głęboka dennica - YouTube
 11. 😁Skończyłem właśnie drugi zbiór tegoroczny. Wielokwiatowy z akacją lub odwrotnie akacja z wielokwiatem .
 12. Proszę Kolegów o unikanie innych tematów do dyskusji na forum pszczelarskim , takich jak wyżej , poza pszczelarskimi 😊. Mamy do tego wydzielone miejsce na wolne dyskusje w Hyde Parku 😁 tylko dla zalogowanych uczestników i jest on niewidoczny dla gości zaglądających tu przypadkowo i nie zalogowanych na naszym forum. Nie chcemy by forum miało zabarwienie pseudo polityczne. 😊 Tu jest miejsce dla Wszystkich.
 13. Jak klienci odbierają nowe ceny miodu ? U mnie różnie 😊 Są tacy co nawet nie zauważają różnicy w cenie , a są i tacy co spytają o cenę - Aha 😁 przyjdę później , Badają rynek widocznie . Ale u mnie na targowisku miejskim ceny nie schodzą poniżej 45,- zł/0,9l za rzepak , akacji jeszcze nie widziałem na rynku i jest jakby badanie rynku przez klientów . Chociaż jedna z klientek mówiła mi i pokazywała słoik miodu gryczanego kupionego wczoraj na ulicy za 40 zł , ale ten słoik był takim mniejszym odpowiednikiem słoika 0,9 l i na oko było wdać że ma mniejszą pojemność niż 0,9 bo był jak by "chudszy" ( słowa klientki) czyli o mniejszej średnicy ale wysokość była taka sama. Nawet spróbowałem jego bo chciała opinii , więc smak podobny do gryczanego miodu 😁 ale nie byłem w stanie postawić 100% diagnozy bo u mnie gryki mało w uprawach i nigdy nie miałem w czystym składniku miód gryczany tylko zawsze jako zmieszany z innymi pożytkami. Ale czy tegoroczna gryka już może być na rynku ? Wirował ktoś już grykę😊 w tym roku ?
 14. Mnie nie chodzi o góry jako takie , bo w Afryce też sa ,😊 tylko o klimat całoroczny i cały zsespół warunków potrzebnych pszczolom do życia i odnawiania populacji , wszystko razem , a nie licytowac sie na pojedyńcze kryteria , bo dopiero wszystko razem jak się to zsumuje daje obtaz czy by afrykańskie wytrzymały u nas w górach i starczyło by im pożywienia na 6 miesięcy i jeszcze po tym okresie wiosną miały by takie walory jakich oczekują pszczelarze w Polsce 😁 Był u nas parę lat temu Sławek Trzybiński w Kole na wykładzie i mówił o swojej przygodzie z pszczołą Afrykańską , bo właśnie kiedyś zakladał tam jakąś farmę pszczelarskią w Tanzanii i zdaje się pisał o tym też u nas w prasie pszczelarskiej o czy wspomniał Michał . I właśnie wtedy przy wyborze pszczoły oparł się o pszczołę afrykańską , bo te nasze z naszego klimatu by zupełnie nie zdały egzaminu i żuczek by je wykończył od razu , a tamte nauczyły się z nim żyć jeszcze dało radę pozyskiwać od nich miód , ale jak mówił to zupełnie inna pszczoła i ona z koleri u nas by nie dała rady.
 15. U nas na większym obszarze Polski to i tak mamy dobre warunki jak byłem kiedyś w Kamiannej na wycieczce i byliśmy w Pasiece Nowaków , to on właśnie mówił jak ciężki klimat mają pszczoły w terenach górskich i podgórskich gdzie okres bezpożytkowy trwa nawet i pół roku w stosunku do nas w pozostałej Polsce gdzie jest nieporównywalnie lepiej i tam zdaje się można było nawet kupić matki na tereny w jakich one tam żyją i Koledzy moi sobie takie nawet zafundowali dla ciekawości. I pewnie żadna pszczoła z Afryki by nie wytrzymała takich warunków . To tam w górach pszczoły maja jeszcze gorzej
 16. Mirek a wiesz ile to kosztuje ? Ja nie wiem też więc trudno o ocenę czy przesadna ? Ale jeżeli będzie w sklepach pszczelarskich to tam marża pewnie ze 100% ceny producenta ? Ja robiłem sam podobne dennice , ale nie robilem takiej do usuwania osypu zimowego bo wtedy trzeba by robić szufladę , tylko do zimowania na siatce i sprawdzania osypu warrozy. Tu konstrukcje moga się trochę róznić i zrobić taką uniwarsalną to można by taką kratę jak na filmie obrócić o 180 st. i powstała by szuflada na osyp , tylko czy by nie była za mała i czy by sie nie blokowała ? Ja chcialem zwrócić uwagę na samą kozstrukcję . Przede wszystkim drewniana rama jest na filmie , tak na oko , za cienka i dennica jest za niska , wygląda mi to że jest zrobiona z deski calówki i przednie ścianki i tylne listewki i też są za cienkie do utrzymania konstrukcji ula i wiem z doświadczenia że konstrukcja dennicy musi być solidna u mnie jest zrobiona z deski o grubośco 3 cm na gotowo a przednia ścianka o grubości 3,5 cm , i wysokość dennicy minimum 8,5 cm można i więcej też takie robiłem , wtedy jest mocniejsza i wtedy jest gwarancja że to się nie porozlazi za rok , dwa ul taki latem z miodem waży kilkadziesią kg i dennica musi to wytrzymacć. ? Poza tym płyta dennicowa ze sklejki to porażka i jedynie płyta z PCV spienionego czy twardego zdaje ogzamin i nie pleśnieje i jest latwa do utzrymania higieny . Zamykanie tylnej ścianki też można by inaczej rozwiązać.
 17. Nie będę otwierał nowego tmatu ale co sądzicie o takiej dennicy ? Ja podobna użytkuję już kilka lat i po Waszych opiniach , napiszę na co uważam moim zdaniem , że trzeba zwrócić uwagę z pozycji praktyka i jakie widzę miejsca do poprawy w wyżej pokazanej konstrukcji. Ale zaastosowanie krat od Pietrzaka , pewnie o mniejszym prześwicie jest ciekawym pomysłem tylko jeszcze istotna jest cena .
 18. Żeby to Krzysztof była prada ? Ale z moich obserwacji doświadczam że nawet duzo pszczół w ulu nie gwarantują , że w tych samych warunakch na tej samej pasiece o tej samej sile rodziny mniejwięcej , jedne przyniosa całe nadstawki miodu i poszyją , a drugie ledwo w połowie i nie posklepią i część z nich będzie siedziała w dolnym korpusie bezrobotna i nawet nie bardzo widac u nich nastrój rojowy w tym ulu , mateczników niw widać i niby latają podobnie , a "nie chce im się pracować" mówiąc kolokwialnie ?
 19. Może ciekawy temat i dobrze jak by każdy co je mial coś napisał ze swojej perspektywy. Ja miałem i też mam swój pogląd i nie oceniam aż tak żle , ale niemniej wole te swoje i rzeczywiście na mniejsze pożytki odmianowe słabo sie spisują ale na rzepak spoko i jakieś duże plantacje i pożytki . Sprawa indywidualna. I są mniej kłopotliwe pod względem rojenia się i w ogóle w obsłudze i apetyt maja rzeczywiście ? Ale długo ich nie trzymalem tak że moja opinia jest subiektywna i nie miarodajna , niech się wypowiedzą koledzy którzy więcej lat na nich doświadczali. ?
 20. OK. Michał ? Mam nadzieję że manio nie będzie miał nic przeciwko ? Jak by co to tytuł można jeszcze zmienić
 21. Panowie , szczególnie pytanie do Michała , w kwestii formalnej , czy nie ma u nas tematu do którego można by przenieść tą dyskusję ? Bo wydaje się być ciekawa , ale nijak się ma do tematu " Sezon 2022" przeznaczonym raczej na bieżące aktualności co się dzieje w naszych pasiekach ? Pomyśl Michał gdzie to przenieść lub załóż taki nowy wątek i zrobimy trochę porządku. ?
 22. A kto ma na to czas ? Michałku ponyśl trochę . Chodowca to znakuje bo na sprzedaz musi inaczej nie sprzeda poza tym w ciplarce wygryzające się matki to można ale w ulu zakładać lokówki , ile z tym roboty i pilnować dnia kiedy a jak jest w pracy i dopiero w sobotę może pojechać do pasieki .
 23. A ja się obawiam że nie chcę Ci się umyć miodarki i idziesz na łatwiznę , ale może się mylę ? Nie gniewaj się ale na forum staramy sie propagować jakieś sprawdzone i uzasadnione wzorce postępowania izalecane przea większość praktyków i lekarzy weterynarii . Dla poszerzenia horyzontu przeczytaj sobie Kodeks dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie i przeczytaj zwłaszcza punkt o postępowaniu ze sprzetem pszczelarskim po miodobraniu: https://pasiekatworek.pl/images/2017/2017_03_17_kodeks.pdf
 24. Stanowczo stwierdzam ze nie masz nic empatii dla swoich pszczółek ? Miód im zabierasz i na odczepnego dajesz do polizania miodarkę ? Ładnie to tak ? ?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.