Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Krzyżak

Użytkownicy
 • Content Count

  483
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  25

Krzyżak last won the day on November 10

Krzyżak had the most liked content!

About Krzyżak

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Szymon
 • Lokalizacja
  Toruń
 • Typ ula
  3/4Langstroth

Recent Profile Visitors

106 profile views
 1. A ja wam mówię, nic lepszego niż warroza, Pszczelarzy nie spotkało. Gdyby nie ona, to pseudo pszczelarzy było by 10 razy więcej, z miodem nie byłoby co zrobić, pszczół gdzie postawić, odkładów czy rodzin komu sprzedać. Dziękujcie Bogu a nie ciągle biadolicie
 2. Po p.Erwinie Labudzie odziedziczył "wyrób węzy" jego syn zdaje się, że Adam mu na imię.
 3. Myślę, że nieprzychylne komentarze głównie z powodu metody łączenia tzn. strzepywanie przed wylotek. Jak byś korpus z odkładem wstawił pod korpus miodu z macierzaka to pewnie nikt by nie "krzyczał". Boguś, u mnie sezon na zbiory to maj i czerwiec. Nie ma czasu na dochodzenie do siły.
 4. Odkład łączony z macierzakiem pod koniec października, obszerne gniazdo, młoda plenna matka, dużo pokarmu. Póki co nic prostszego chyba nie wymyślono.
 5. Dokładnie "BREW IN A BAG". Szybka, najtańsza z możliwych metoda zacierania jednotemparaturowego. Jeden garnek, jeden worek i to koniec sprzętu. Sam nie stosuję ale jak ktoś jest minimalistą to metoda w sam raz. Szybka, tania i prosta.
 6. Są na aliexpres worki nylonowe do warzenia piwa metodą BIAB. Można je stosować do filtracji miodu i przetopu wosku też by się nadały. Są o różnej wielkości oczek i różnej wielkości worków. Dość tanie. Szukać pod hasłem "brew bag".
 7. Lepiej mieć 5 dużych rodzin niż 10 małych. W Polsce z uporem maniaka próbuje się lansować modę na średniaki, tłumacząc to słabymi pożytkami czy przepszczeleniem. Im gorsze warunki tym zasada: "duże rodziny a mniej, a nie dużo średniaków" zyskuje na znaczeniu. Przy dobrych pożytkach, każda rodzina przyniesie, przy słabych tylko silna.
 8. Nie narzekaj 12 ramek DD, to to samo co dwa korpusy /20 ramek/ LN3/4. Odpowiednia wielkość.
 9. Nie prościej ściany tygla zrobić z typowej rury miedzianej pasującej do grzałki, a dno podtoczyć z aluminium ? Rurka wylotowa 8x1mm.
 10. Tak na moje oko w ulu skrajne ramki powinny być z pokarmem czyli w gnieździe dwu korpusowym to 4ramki, do tego ramka trutowa i przynajmniej jedna ramka z pierzgą. Daje nam to 6 ramek, pozostaje więc do czerwienia na pszczołę i do wstępnego gromadzenia nakropu 14 ramek Wkpl. Czy to za dużo ? Nie wydaje mi się. Oczywiście ta ramka jest do bani ma zły kształt ale to już inny temat.
 11. Myślę, że po porządnej prasie centryfuga już by nic nie wyciągnęła. Jednak lisiaca z linkowanych filmów, nie ma tak dużej wydajności, dlatego jeszcze 1kg odzyskali. Zastanawiam się nad centryfugą, bo można ją też wykorzystać do odwirowywania odsklepin, oczywiście bez pary. Hamerykaie tak robią, zwie się to u nich spiner.
 12. Matka czerwi tyle samo bez względu ile ma ramek, więc przybytku z dodatkowej ramki nie ma. Chyba, że gniazdo za małe na potrzeby matki, wtedy jedna ramka nic nie pomoże.
 13. Nie widziałem zboin po wirówce ale moim zdaniem z prasy wyjdą bardziej suche.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.