Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

irkor

Użytkownicy
 • Content Count

  178
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  20

irkor last won the day on September 24

irkor had the most liked content!

About irkor

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Irkor
 • Lokalizacja
  wielkopolska
 • Typ ula
  TBH

Recent Profile Visitors

117 profile views
 1. Życzę miłej zabawy. Szkoda tylko, że kosztem pszczół.
 2. Tak sobie czytam te posty i myślę, że jak do ula wkłada się ramki z plastiku i zmusza się pszczoły do budowy plastrów na plastikowej węzie, to koniec świata musi być już niedługo.
 3. No i dokładnie tak jest. Po kilku latach eksperymentowania z ulami TBH mogę powiedzieć, że wielkość komórki pszczelej nie ma wpływu na ilość warrozy w rodzinie. Pszczoły potrafią same radzić sobie z wieloma problemami, o czym nawet nie mamy pojęcia. Nie dotyczy to jednak warrozy. Nikt włącznie z pszczołą europejską, nie wymyślił na dzień dzisiejszych żadnych naturalnych sposobów aby ją wyeliminować.
 4. Ja mam od kilku lat wyłącznie miód wyciskany i moje wszystkie słoiki wyglądają podobnie. Wszystko jest OK.
 5. Odpowiem Ci za Sławka. Trudno jednoznacznie określić terminy głównych pożytków, gdyż jest to uwarunkowane czynnikami atmosferycznymi w danym roku i regionem naszego kraju. Możemy jednak przyjąć następujące okresy kwitnienia: - wierzba od 15 kwietnia do 25 kwietnia - rzepak od 1 maja do 20 maja - akacja od 15 maja do 15 czerwca - lipa od 10 czerwca do 30 czerwca Ale jak patrzę na to wszystko przez pryzmat ostatnich pięciu lat, to może się okazać, że to co napisałem powyżej może być kompletną bzdurą.
 6. Strasznie skomplikowane dla mnie te filozoficzne określenia. Tym bardziej, że u mnie wynoszą wszystko z ula nie w połowie lutego, a tylko wtedy jak wiosną zrobi się ok. 15 st. Pewnie dlatego, ze nie mam 70 u.
 7. Teraz, to już nic nie rób, a już na pewno nie próbuj przestawiać ramek. Być może przyczyną tego są zbyt duże gniazda. Ze skrystalizowanym syropem pszczoły powinny sobie poradzić. W końcu miód również krystalizuje, a od tysięcy lat pszczoły jakoś sobie z tym radzą. Wbrew różnym teorią, przyczyną osypania się rodziny pszczelej na wiosnę, nie jest skrystalizowany pokarm, ale choroby, źle ułożone gniazdo oraz karmienie małymi dawkami, czego skutkiem jest zbyt mało pokarmu na środkowych ramkach, gdyż nie mogły być zalane syropem z uwagi na obecność czerwiu.
 8. A co w tych mądrych książkach piszą na temat zakończenia roku pasiecznego, terminów ułożenia gniazda na zimę, zakończenia karmienia i nie grzebaniu w gnieździe w okresie zimowym, który już dla pszczół tak naprawdę się rozpoczął ?
 9. Zapomniałeś napisać, że ze miodem ma on dopiero niesamowitą moc odkażającą i kojącą na każdego pasożyta w przyrodzie nas otaczającej żerującego.
 10. Daro, ja dobrze wiem o tym. Zwróć jednak uwagę o jakiej zawartości pyłku w miodzie pisze autor przedstawionego artykułu. Określenie zawartości pyłku w miodzie określa Dyrektywa Unijna 2014/63/UE z dn. 15 maja 2014 r. A w praktyce zawartość pyłku w miodzie wirowanym to najczęściej ok. 0,5%.
 11. Ja to myślałem, że miód, to wyłącznie produkt z nektaru kwiatów, a pyłek stanowi jego śladowe ilości. No chyba, że autor pisze i powołuje się na przepisy dotyczące miodów wyciskanych. Ciekawe kto i jak to wyliczył uwzględniając minimalne wynagrodzenie pszczelarza za czas poświęcony przy pracy w pasiece.
 12. Moje pszczoły w ulach TBH są właśnie przeznaczone do tego celu. Z jedną zasadniczą różnicą - ja nic z nich nie wyciskam. Trochę szacunku dla przyrody i żywych istot.
 13. "Mite Away Quick Strips" - czy stosował ktoś ten lek ?
 14. W uzupełnieniu mojego powyższego postu, pragnę wyrazić jedynie swoje zaniepokojenie, że obecnie podstawą niepodważalnej wiedzy, stają się filmiki na youtube oraz fora internetowe, pozbawione logicznego myślenia i czerpania wiedzy z dorobku naukowego pozostawionego w fachowej literaturze.
 15. Czytając te wszystkie posty, jestem trochę przerażony brakiem podstawowej wiedzy teoretycznej w temacie przygotowania rodzin pszczelich do zimy. Wygląda to trochę tak, jak bym na forum hodowców jedwabników napisał; " Koledzy, dawałem im kartofle z otrębami do żarcia, a one po tygodniu z głodu pozdychały. Dlaczego ? "
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.