Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

irkor

Użytkownicy
 • Content Count

  183
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  20

irkor last won the day on September 24 2019

irkor had the most liked content!

About irkor

 • Rank
  100% Domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Irkor
 • Lokalizacja
  wielkopolska
 • Typ ula
  TBH

Recent Profile Visitors

170 profile views
 1. A może by tak wreszcie spojrzeć na pszczoły nie tylko jak na "maszynki" do robienia pieniędzy, ale jak na stworzenia Boże, które odczuwają stres oraz na swój sposób myślą i planują. Nie wiem do ilu z Was dociera, że każda ingerencja dezorganizuje naturalny porządek pszczół. Od momentu złożeniu gniazda jesienią, do pierwszego wiosennego przeglądu, jakiekolwiek grzebanie w gnieździe jest naganne i niedopuszczalne. No chyba, że robią to wysoce wyspecjalizowani specjaliści w dziedzinie apiologii, których na forach internetowych jest coraz więcej.
 2. W lesie nic nie stworzą, bo dzisiejszy las niczym nie przypomina tego lasu chociażby sprzed 100 lat. Aby pszczoły mogły w nim istnieć potrzebne są naturalne dziuple i powalone drzewa, a co za tym stoi to kilkuset letni drzewostan. Zresztą problem nie dotyczy tylko pszczół. A naturalna może nie pszczoła, ale komórka wygląda tak:
 3. Tak sobie czytam te wszystkie posty w tym i innych tematach i widzę, że większość ma jakąś obsesje na punkcie warrozy. To, że jest ciepło jak na grudzień, to nie znaczy, że nie ma zimy. A zimą w ulu nie grzebiemy pod żadnym pozorem. Również latem jak zaglądamy do ula, to musimy wiedzieć w jakim celu Leczyć, to trzeba wtedy jak jest ku temu pora.
 4. Hodowla Pszczół - wydanie piąte Warszawa 1978 - dr Jan Curyło, [....] Książka napisana w czasach, w których nie prowadzono jeszcze rabunkowej gospodarki pasiecznej.
 5. No i błądził będziesz jeszcze długo, bo nie ma ula idealnego. Dla początkujących tylko i wyłącznie leżak np. warszawski poszerzany lub dadant. A to dlatego, że "wybaczą" wile błędów. Jak ktoś ma parę i jest w sile wieku, to jak najbardziej korpusy. Z czasem jednak każdy zauważy, że już lata i siły nie te, więc zastanowi się o powrocie do leżaka.
 6. Życzę miłej zabawy. Szkoda tylko, że kosztem pszczół.
 7. Tak sobie czytam te posty i myślę, że jak do ula wkłada się ramki z plastiku i zmusza się pszczoły do budowy plastrów na plastikowej węzie, to koniec świata musi być już niedługo.
 8. No i dokładnie tak jest. Po kilku latach eksperymentowania z ulami TBH mogę powiedzieć, że wielkość komórki pszczelej nie ma wpływu na ilość warrozy w rodzinie. Pszczoły potrafią same radzić sobie z wieloma problemami, o czym nawet nie mamy pojęcia. Nie dotyczy to jednak warrozy. Nikt włącznie z pszczołą europejską, nie wymyślił na dzień dzisiejszych żadnych naturalnych sposobów aby ją wyeliminować.
 9. Ja mam od kilku lat wyłącznie miód wyciskany i moje wszystkie słoiki wyglądają podobnie. Wszystko jest OK.
 10. Odpowiem Ci za Sławka. Trudno jednoznacznie określić terminy głównych pożytków, gdyż jest to uwarunkowane czynnikami atmosferycznymi w danym roku i regionem naszego kraju. Możemy jednak przyjąć następujące okresy kwitnienia: - wierzba od 15 kwietnia do 25 kwietnia - rzepak od 1 maja do 20 maja - akacja od 15 maja do 15 czerwca - lipa od 10 czerwca do 30 czerwca Ale jak patrzę na to wszystko przez pryzmat ostatnich pięciu lat, to może się okazać, że to co napisałem powyżej może być kompletną bzdurą.
 11. Strasznie skomplikowane dla mnie te filozoficzne określenia. Tym bardziej, że u mnie wynoszą wszystko z ula nie w połowie lutego, a tylko wtedy jak wiosną zrobi się ok. 15 st. Pewnie dlatego, ze nie mam 70 u.
 12. Teraz, to już nic nie rób, a już na pewno nie próbuj przestawiać ramek. Być może przyczyną tego są zbyt duże gniazda. Ze skrystalizowanym syropem pszczoły powinny sobie poradzić. W końcu miód również krystalizuje, a od tysięcy lat pszczoły jakoś sobie z tym radzą. Wbrew różnym teorią, przyczyną osypania się rodziny pszczelej na wiosnę, nie jest skrystalizowany pokarm, ale choroby, źle ułożone gniazdo oraz karmienie małymi dawkami, czego skutkiem jest zbyt mało pokarmu na środkowych ramkach, gdyż nie mogły być zalane syropem z uwagi na obecność czerwiu.
 13. A co w tych mądrych książkach piszą na temat zakończenia roku pasiecznego, terminów ułożenia gniazda na zimę, zakończenia karmienia i nie grzebaniu w gnieździe w okresie zimowym, który już dla pszczół tak naprawdę się rozpoczął ?
 14. Zapomniałeś napisać, że ze miodem ma on dopiero niesamowitą moc odkażającą i kojącą na każdego pasożyta w przyrodzie nas otaczającej żerującego.
 15. Daro, ja dobrze wiem o tym. Zwróć jednak uwagę o jakiej zawartości pyłku w miodzie pisze autor przedstawionego artykułu. Określenie zawartości pyłku w miodzie określa Dyrektywa Unijna 2014/63/UE z dn. 15 maja 2014 r. A w praktyce zawartość pyłku w miodzie wirowanym to najczęściej ok. 0,5%.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.