Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

irkor

Użytkownicy
 • Content Count

  381
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  27

irkor last won the day on September 23

irkor had the most liked content!

Community Reputation

227

About irkor

 • Rank
  100% Domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Irkor
 • Lokalizacja
  wielkopolska
 • Typ ula
  WP ; TBH

Recent Profile Visitors

798 profile views
 1. Zrobiły się dwa tematy. Poskładajcie to do kupy.
 2. Ja bym zaczekał do wiosny. A co do temperatury, to powinna być nie mniej niż 5 st., aby to co spadnie na dennice miało siłę wejść na swoje miejsce.
 3. A po jakiego grzyba tam zaglądałeś dzisiaj i prawdopodobnie tydzień temu, dwa tygodnie temu, trzy, cztery i tak bez końca ? Być może trochę złośliwie wygląda mój wpis, ale jestem szczególnie jakoś wyczulony na takie postępowanie "miłośników" pszczół.
 4. Dlatego w tym roku zastosowałem to po raz drugi. Pierwszy raz w tamtym roku, o czym pisałem tutaj: A co do podchlorynu sodu, to nie bardzo rozumiem o czym piszecie. Ja zakupuje to do dezynfekcji ścieków - na forum publicznym nie będę pisał gdzie pracuję. Oczywiście post również związany z fermentacją syropu 😉
 5. Ja bym obstawiał, że poradziły sobie bez nadgorliwych zabiegów. Kiedyś pisałem na tym forum, że przeglądałem ul z rodziną, w którą nie ingerowano od co najmniej czterech lat. Jeszcze wcześniej umieściłem ogłoszenie, że sprzedam/oddam agresywną rodzinę "odporną" na warrozę, pod warunkiem dalszego eksperymentowania w tym kierunku.
 6. Nie dla wszystkich/wszystkiego zima oznacza to samo. Może zasklepią, a może nie. Starajcie się jak najmniej "grzebać" o tej porze w ulach. Jeśli już popełniliśmy jakieś błędy zostawmy to pszczołom. Jeśli damy im odrobinę swobody poradzą sobie bez naszych mądrości i nadgorliwości.
 7. Tadek, nie przesadzaj. Michał przypiął do postu papier, na którym jak byk stoi co robić, a Ty swoje. Przestań straszyć nowicjuszy, bo przypomniał mi się wierszyk z dzieciństwa. A jąkała w kącie stoi. On tam stoi, bo się boi. Chciałby sobie puścić bąka, lecz w pierdzeniu też się jąka.
 8. Słuszna decyzja. Jak masz jedną rodzinę i osypie się, to stracisz 100%. Jak masz dwie rodziny, to stracisz tylko 50 %.
 9. Cień szansy jest. Kiedyś widziałem jak pewna kobieta doiła krowę przez piętnaście minut, udoiła prawie całe wiadro, wstała i poszła. Pomyślałem sobie, ty głupia trzeba było doić jeszcze następne piętnaście minut, to byś nadoiła dwa wiadra.
 10. Co to znaczy nie dbających o higienę ? Ul od zawsze był siedliskiem bakterii, grzybów, pluskwiaków, pajęczaków itp. To człowiek przez swoją źle pojętą higienę zachwiał całkowicie równowagę biologiczną w przyrodzie. Nie da się już odwrócić błędów ostatnich lat, ale należy cały czas zadawać pytania, czy dalsza hodowla pszczół w warunkach najbardziej zbliżonych do ich naturalnego środowiska, może przyczynić się do ratowania tego gatunku, który w dzikich warunkach przetrwał tak długo.
 11. Michał, świdraczka nie uświadczysz, bo został wytępiony różnoraką chemią podczas "walki" z warrozą. Zresztą jak wiele innych stworzeń od wieków zamieszkujących ule, w tym tych pożytecznych. A co do cofnięcia się w czasie, to aby nie okazało się już niedługo, że nie tylko z pszczołami, ale w każdej dziedzinie życia będziecie musieli się cofnąć.
 12. Krzychu, kiedyś polemizowaliśmy z tym problemem w tym temacie: W trybie pilnym paski na warrozę lub inny specyfik, gniazdo ścieśnić (ułożyć do zimowania), zaczęć podkarmiać (tylko z "głową" bo trochę za wcześnie, aby zalewać gniazdo).
 13. Pewnie złe porównanie, bo zaraz ktoś powie, że nijak się ma jedno do drugiego, ale styropian w porównaniu z rokiem ubiegłym podrożał prawie o 100 %.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.