Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

irkor

Użytkownicy
 • Content Count

  368
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  26

irkor last won the day on May 2

irkor had the most liked content!

Community Reputation

211

About irkor

 • Rank
  100% Domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Irkor
 • Lokalizacja
  wielkopolska
 • Typ ula
  WP ; TBH

Recent Profile Visitors

708 profile views
 1. Pewnie złe porównanie, bo zaraz ktoś powie, że nijak się ma jedno do drugiego, ale styropian w porównaniu z rokiem ubiegłym podrożał prawie o 100 %.
 2. Nie wiem, czy Kolega wie co to jest krata odgrodowa, bo w pierwszym poście pisze o "wystawianiu za zatwór" ?
 3. Temat był już wałkowany wiele razy, ale pozwolę sobie jeszcze raz napisać jak to powinno się robić i jak ja to zawsze robię. Oczywiście złotego środka nie ma nigdy, nie zawsze wszytsko wychodzi. Po ośmiu dniach od wykonania odkładu zrywam wszystkie mateczniki i podaję matkę nieunasiennioną. Matkę podaję w typowej klateczce z zatyczką dużą i małą. Najpierw zrywam zatyczkę małą, a po trzech dniach raz jeszcze sprawdzam, czy nie ma mateczników i dopiero wtedy zrywamy zatyczkę dużą. Przez minimum cztery dni nie zaglądam do ula. Po tym okresie wyjmuję klateczkę i sprawdzam, czy matka „spaceruje” po plastrach. Matka pszczela wylatuje na gody po ok. 5 dniach od wygryzienia i zaczyna czerwić po upływie 5 dni od udanego lotu godowego. Jeśli matka nie zostanie unasieniona w ciągu 15 dni zacznie składać jaja trutowe. Przy sprzyjającej pogodzie i pod warunkiem, że matka nie zginie podczas lotu godowego, najpóźniej po dwóch tygodniach powinniśmy widzieć już czerw na plastrach. Pszczoły czują się osierocone dopiero po 6 godzinach od zabrania matki.
 4. Ja też chcę mieć takie pszczoły co roją się w kwietniu. Przygotuj mi odkład.
 5. Sezon 2021 ? Zróbcie coś z tym tematem, bo ciemność widzę. Widzę ciemność.
 6. irkor

  2019-nCoV

  Tak sobie siedzę i myślę - scepić się cy sie nie scepić - oto jest pytanie. http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=30993&Itemid=47
 7. Tomaszu, nie o wymiary ula tutaj chodzi, bo tak naprawdę, to każdy jest dla pszczoły wymiarowy, a o odległość między bocznymi listwami ramki, która między ścianą ula powinna wynosić od 7,5 do 8 mm. Odległość między liniami środkowymi beleczek ramkowych powinna mieścić się w granicach od 35 do 38 mm, z czego na szerokość beleczki ramki przypada 25 mm, a na uliczki miedzyramkowe ok. 12 mm. Odległość między dnem ula, a dolnymi beleczkami ramek powinna wynosić od 20 do 22 mm. Między górną beleczką ramek dolnego korpusu, a dolną beleczką ramek górnego korpusu, czy nadstawką musi być zachowana przestrzeń o wysokości 10 mm.
 8. No extra, podoba mi się to. Bogumił, gdzie z tych fotek można wywnioskować brak "pszczelej odległości" ?
 9. Quidam, te zdjęcia to chyba nie z tego roku. Bo jeśli tak, to ja przeprowadzam się na Górny Śląsk. U mnie nawet pączków na drzewach nie ma.
 10. Wygląda, że w niewielkim. Od kiedy są wschody i zachody słońca, od kiedy jest zimno i gorąco, zawsze zmieniał się klimat. Bez względu na to, czy był człowiek, czy go nie było.
 11. Krata odgrodowa jest podstawą. Chyba dwa sezony zajęły mi eksperymenty ile plastrów zostawić matce do czerwienia i tak do końca, to do tej pory trudno jednoznacznie to sprecyzować. Problem polega na tym, że zabieramy pszczołą plastry z miodem, a w to miejsce wkładamy czyste "snozy". A dokładnie, to trzymam od wiosny gniazdo na 12 - 14 "snozach", przekładając zeszłoroczne plastry (niektóre z czerwiem) za kratę, a do gniazda wkładam czyste "snozy", tak aby wymienić co najmniej połowę starych plastrów. Za kratą trochę gorzej odciągają plastry. Pszczoły ciągną wosk do pewnego czasu i w pewnym momencie zaczyna im brakować miejsca więc pojawia się problem w przypadku silnych rodzin.
 12. Daro, nie podniecaj się. Przecież ja do Ciebie nie mam żadnych pretensji. Nie wiem kogo Ty znałeś, ale ja bawię się tymi ulami od wiosny 2014 i nie zniknąłem odkąd pierwszy raz napisałem w tym temacie: http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/polozenie-pasieki-ule-i-sprzet-pasieczny,25/zalozenia-do-kontrukcji-tbh-sa,4909-15.html Beeman, w takich ulach "robi" się podobnie jak w każdym leżaku. Z uwagi, iż nie miałem możliwości postawienia przy domu więcej niż cztery WP, a co więcej nie miałem miejsca na magazyn z ramkami, wirówkę itp. zacząłem kombinować w nich naturalną zabudowę. Z uwagi, że nic z tego przez dwa lata nie wychodziło (pszczoły budowały co chciały i jak chciały), wziął się pomysł na budowę TBH. No i co z tego, że mam mniej miodu niż daro. Mam za to satysfakcje, że mój dziadek miał pszczoły, mój ojciec miał pszczoły i ja mam pszczoły.
 13. Gdzie tak napisałem ? Ech daro, kilka lat temu pousuwałeś z tego tematu zbyt wiele wypowiedzi i moich fotek z tamtych lat.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.