Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

irkor

Użytkownicy
 • Content Count

  309
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  24

irkor last won the day on October 25

irkor had the most liked content!

About irkor

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Irkor
 • Lokalizacja
  wielkopolska
 • Typ ula
  WP ; TBH

Recent Profile Visitors

436 profile views
 1. - bo są zbyt "ciasne" - nieumiejętna praca kratą odgrodową - brak odpowiedniej korelacji pomiędzy gniazdem, a miodnią. - bo zbyt obszerne gniazdo zestawione na zimę Ot i cała filozofia wyższości stojaka nad leżakiem. Każdy muzyk gra na swoim instrumencie. Kiedyś przeczytałem coś takiego jak poniżej i jakoś nie mam ani przekonania, ani serca, aby przejść na korpusy. Pszczoła to też zwierzę i darzę ją uczuciem taki samym jak każdego zwierzaka bez wyjątku. No, ale pewnie rozpętam burzę, bo pszczoły to interes na którym trzeba zarobić za wszelką cenę podobnie jak na kurach, których przykład podałem powyżej. "Ul wielokorpusowy jest jednak nienaturalną formą i jego symetryczna budowa nie występuje w naturalnym środowisku pszczół. Węza z narzuconą wielkością komórki w znacznym stopniu dezorientuje pszczoły, a budowa plastra została ograniczona symetryczną ramką. Takie czynniki zaburzają naturalny system różnicowania komórek przez pszczoły w zależności od ich potrzeb. Wykorzystując genetyczne cechy pszczół do składania zapasów w górnych komórkach nad rodnią, podawane są im kolejne korpusy, co zmusza pszczoły do składania miodu tak długo, jak trwa pożytek. Matki pszczele w sztuczny sposób ograniczane są lub pobudzane do czerwienia na określonej przestrzeni plastrów. Taka gospodarka pasieczna połączona z wywożeniem pszczół na pożytki, doprowadza do znacznie krótszego okresu życia pszczół robotnic w okresie zbiorów."
 2. Szkoda, że w temacie pszczół nie planuje się żadnych dat. No, ale zaczynamy odbiegać od tematu daszków, czyli wiat. Jak ule z jednej klepki i otwartą dennicą, to wiata w upalne dni niezbędna. Jak solidny leżak z lat 50-tych ubiegłego wieku, latem i zimą pszczołom wiata obojętna.
 3. Nie wiem jak, czym i w jakim okresie leczycie, że na koniec października jest taki osyp. Wniosek powinien być zatem taki, że albo amitraza jest nieskuteczna, albo paki z kwasami są nieskuteczne. A może termin i sposób ich stosowania jest nieodpowiedni. A tak na marginesie, to już nie powinniśmy się o tej porze mścić na pszczołach pod hasłem "Leczymy pszczoły"
 4. No to przynajmniej w jednym się zgadzamy. Bo ja też nie wiem. Jedne i drugie kury znoszą jaja swojemu "podopiecznemu". Którym jest lepiej ? Nie ma to znaczenia, bo one są po to, aby znosić jaja. Dużo jaj.
 5. Ładny cytat. To, że jestem przeciwnikiem, nie oznacza, że zabraniam lub neguję. W Polsce rzeczywiście nie ma temperatur +40, ale w słońcu to już jest ......... Dla pszczół podniesienie temperatury w ulu o kilka stopni to żaden problem, ale odwrotnie to już zaczyna być problem. Zawsze myślałem, że w upalne dni lepszy komfort mam w domu wyłożonym styropianem ze szczelnymi oknami, niż w starej dziurawej stodole. No, ale wygląda na to, że się mylę. Z powyższego cytatu wszystko przemawia, że takie ule są dobre. Pytanie tylko dla kogo. Dla pszczoły, czy dla pszczelarza ?
 6. Dlatego właśnie ja jestem przeciwnikiem uli jednościennych i osiatkowanych dennic. Co się dzieje w ulu z jednej deski i otwartą dennicą widać na poście z Polanki przytoczonym przez Tadka.
 7. Czytam te wszystkie posty dotyczące kontrolowania osypu warrozy i odnoszę wrażenie, że zapanowała jakaś psychoza na tym punkcie. To tak jakby kilka razy w ciągu nocy walić drągiem krowę w oborze, aby wstała w celu sprawdzenia, czy czasami nie ma sraczki.
 8. Prostata Panowie, prostata. Sik nie jest już nawet po paraboli.
 9. Ja to tam się na pszczołach nie zam, więc podkarmiaczkami zainteresuję się dopiero w końcu sierpnia 2021.
 10. Ja to takich problemów nie mam, bo nie uważam, że pszczoła to moja rodzina. Jak chcą, to niech zacipuja co najwyżej teściową. Mogą Ją nawet zapipkować.
 11. Kolega @Sangbleu założył temat „Zarządzanie Warrozą w trakcie sezonu pszczelarskiego” wklejając jakiś amerykański filmik na POLSKIM forum, z którego nic nie rozumiem. Temat urósł do trzech stron wraz z jakimiś bzdurnymi dla mnie wykresami i nadal nie wiem o co chodzi w tym temacie. Czuję nawet prze skórę, że nie jestem osamotniony z tymi wątpliwościami.
 12. Nie potrzeba porównywać pasiek. Podobnie jest w przypadku dwóch uli stojących obok siebie. W jednym warroza "sypie się garściami" w drugiej spadnie zaledwie kilka sztuk.
 13. No to jak ustawicie sobie na swojej pasiece na odległym odludziu fotowoltaikę, wiatraczki lub akumulatory od traktora, to życzę powodzenia.
 14. Monitoring w różnych opcjach, to nie problem. Problemem jest zasilanie.
 15. I to jest Michał właśnie problem z Amitrazą. Jak masz rodzinę na kilku ramkach i dmuchniesz im całą tabletkę, to możesz się niemiło zaskoczyć następnego dnia.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.