Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

kubek33

Moderator/Organizator
 • Content Count

  682
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  41

kubek33 last won the day on March 25

kubek33 had the most liked content!

About kubek33

 • Rank
  As forumowy
 • Birthday 05/06/1967

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Jacek
 • Lokalizacja
  Turek/Wielkopolska
 • Typ ula
  oczywiście wielkopolski

Recent Profile Visitors

336 profile views
 1. u mnie było biało wczoraj o 22 - teraz - 3 - zima tej wiosny.
 2. A tu nadal mielą temat po próżnicy ..... wiosno przybywaj bo frustracja u wielu narosła już do granic możliwości ???
 3. Jestem żądlony przez cały sezon (w tym roku mam zaliczone już ok 10 strzałów). Zawsze idę ubrany w bluzę, rękawiczki - dlaczego? bu użądlenie przez rękawiczki (jakie by nie były i ile ich było) zawsze ogranicza dawkę jadu, inna sprawa uniesienie rękawiczki powoduje usunięcie żądła bez potrzeby wyrywania. Czy jestem uczulony?? Trochę puchnę, czasami tylko piecze czerwona skóra. Ogólnie nie unikam żądlenia - staram się to kontrolować. I jak napisał kolega michal79 - ONE SĄ SZYBSZE!!! ?
 4. Pora na mnie by napisać co u pszczółek. We wtorek i w środę zrobiłem gruntowny przegląd moich rodzin (15-16 stopni). Jedna rodzina spadła (wcześniej była biegunka) w drugiej matka strutowiała (skończyła pod butem - rodzinę dziś połączyłem). Pozostałe rodziny mają czerwiące matki - mniej lub więcej czerwiu krytego. Pokarmu we wszystkich rodzinach wystarczy (posiadam jeszcze zapas ramek z pokarmem). Pozostaje czekać na wiosnę - oby nie przyszła zbyt szybko bo pszczoły nie będą gotowe a u mnie pierwszy pożytek to akacja czyli gdzieś koło 20 maja - czyli jeszcze 2 miesiące.
 5. Ja używam startej cebuli na tarce (do tarcia ziemniaków na placki ziemniaczane) ale to blisko oka ???...
 6. Witam na ławeczce...beczek miodu.
 7. A dziś przygotowanie do przeglądu.... wtorek i środa 15-17 stopni..... więc do boju.......zdrowia wszystkim życzę
 8. U mnie szał był w poniedziałek - czwartek i głownie w Lidlu i Biedronce, w innych sklepach Twój Market, Netto, sieć Społem wszystko bez problemu. Wczoraj był już spokój - po południu Lidl wprowadził ograniczenie - wpuszczali po 10 osób. Im większe miasto tym gorzej jeśli chodzi o zakupy. Mam teraz dużo wolnego czasu, na wtorek , środę zapowiadają +13 +14 więc przegląd a w pasiece tłoku nie ma .....
 9. Czy ktoś oglądał Więcej info na https://www.pasieka24.pl/index.php/pl-pl/aktualnosci/wiadomosci-ze-swiata/2483-niezwykly-film-dokumentalny-macedonskiej-produkcji-pt-kraina-miodu
 10. Dziś i jutro (28-29 02) w Biedronce po 1,79 - limit na paragon 20 kg
 11. Poruszyłeś wiele tematów i trudno dać jedną - dobra odpowiedź bo nie znamy np terenu na którym mieszkasz (jakie masz pożytki) więc: Ad 1. Tak jak pisze powyżej Krzychu teraz najlepiej oba do testu - z czasem zdecydujesz, który typ ula bardziej Ci odpowiada. Ad 2. Obecnie są możliwości pozyskania pieniędzy dla rolników (kolega pozyskał bodaj 60 tys. złotych) na rozwój pasieki. Inny sposób to pozyskiwanie pieniędzy przez koło pszczelarskie (trzeba należeć do koła - max 60 % kwoty netto zakupu czyli około 45 % brutto). Tu są ograniczenia i w obu przypadkach trzeba czekać na nowe rozdanie. Ad 3. Nowe technologie ..... hmmmm - zależy co kto lubi .... mnie to nie leży.... ołówek i kartka wystarczają - a najlepszą technologią jest doświadczenie i codzienna obserwacja tego co dzieje się w pasiece. Rozbudowa pasieki do 80 rodzin to skomplikowana sprawa: 1. nie na jednym pasieczysku w sezonie - potrzebne nowe miejscówki na pasieczyska, może wędrowna; 2. dużo więcej roboty; 3. potrzebny sprzęt; 4. trzeba to rozpracować logistycznie co gdzie i kiedy - czy dysponujesz takim czasem i chęciami (zamiast bajerować dziewczyny trzeba do pasieki); 5. i pieniądze - to wszystko kosztuje - masz 18 lat i potrzebujesz dużo kasy - sponsor konieczny chyba że dysponujesz własnymi środkami; 6. rzucanie się na tak dużą liczbę uli może skończyć się klapą a wtedy sponsor powie stop a Ty stracisz zapał. Wiem, że masz wsparcie w dziadku ale on jest już wiekowy i raczej nie pomoże .... chyba, że dobrym słowem i doświadczeniem. Pszczelarstwo to ciężka, fizyczna robota na dodatek w czasie gdy inni opalają się na plaży. Dominik życzę Ci powodzenia ale pamiętaj to Twoja pasieka i Ty za nią odpowiadasz.
 12. Ja raczej do amitrazy i jak rozumiem kolor filtra brązowy czyli A
 13. Maska - czy musi być na całą twarz, czy wystarczy na drogi oddechowe? Filtry - z jakim oznaczeniem powinny być? bo jak rozumiem Tadek pisze 3M - to jest producent a nie oznaczenie filtra
 14. ikop74 przyłączam się tego co pisze Tadek - najlepiej praktykować na początku z pszczelarzem "sąsiadem" z docelowym typem ula - a takiego najłatwiej znaleźć w kole pszczelarzy (nic nie piszesz czy należysz a warto). Pożytki wokół pasieki - wyjdzie co tam jest jak będziesz miała pszczoły. Mam kolegę , który gospodaruje na 1/2 ramki wielkopolskiej i z tego co mówi to jest ok - niestety nie ma go na forum ale jakby co to pewnie na pogawędkę by się zgodził. Nie ma ula idealnego a w Twoim przypadku waga ula ma znaczenie. Każdego ula trzeba się nauczyć - chcesz się w to bawić przez kilka lat? Wg mnie najlepiej zdecydować się na jeden z jego zaletami i wadami - trzeba być tylko świadomym swego wyboru. Pozdrawiam i powodzenia.
 15. Witaj Iwono na naszej ławeczce - beczek modu i realizacji wszystkiego co sobie zaplanujesz życzę ?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.