Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

emka24

Użytkownicy
 • Content Count

  11
 • Joined

 • Last visited

About emka24

 • Rank
  Nowicjusz na forum

Informacje o profilu

 • Płeć
  nie ustawiona
 • Imię
  Krzysztof
 • Lokalizacja
  Pogórze Izerskie
 • Typ ula
  dadant stojak

Recent Profile Visitors

191 profile views
 1. Proponuję ten propolis wrzucić do naczynia z zimną wodą. Propolis powinien opaść na dno a wosk powinien pływać na powierzchni. U mnie pływało ok.80-90% a też się cieszyłem, że takie błyszczące i ładne kawałki. Dlatego zrezygnowałem z tych siatek.
 2. Z mojego doświadczenia wynika, że w propolisie z takich krat czy siatek, to więcej jest wosku niż propolisu, ale to może tylko u mnie.
 3. Co Eryk proponuje to ci teraz nie napiszę ,bo nie miałem czasu się z tym zaznajomić. Matki można wymieniać tworząc odkłady jednoramkowe .Można też wymieniać w lipcu przy okazji metody podział i zabieg-to w skrócie to co ty nazywasz nalotem na starą matkę itd. Wtedy jesienią łączysz , usuwasz starą matkę i już. jeżeli wiosną zrobiłeś odkłady i i one jak piszesz ładnie się rozwinęły ,a nie chcesz powiększać pasieki to: zabierasz jedną młodą matkę z odkładu ,odkłady łączysz, zabierasz stare matki z dwóch rodzin, łączysz je i poddajesz im młodą matkę. Masz wymienione matki i pasieka nie powiększyła się. Kilka lat temu pod koniec czerwca zabrałem wszystkie(oprócz 2-ch repr.)matki z rodzin produkcyjnych ,poddałem im po dwie larwy szlachetne i rodzina wyżywała się na lipie ,po wygryzieniu się czerwiu i unasiennieniu nowej matki, zabieg na warrozę i karmienie. zrezygnowałem z tej metody bo metoda trochę ryzykowna , nie wiadomo ile matek się unasieni. Ja stare plastry z dolnego korpusu wycofuję i przetapiam. W tej metodzie plastry w rodzinie idą z góry do dołu. Węza odbudowywana jest w miodni ,która po ostatnim miodobraniu idzie do gniazda na górę , górny korpus (przeważnie z czerwiem idzie na denicę a najniższy korpus do wytopienia .Tym sposobem wymieniam 1/2 gniazda jednorazowo . Nie wiem czy o to ci chodziło.
 4. To jak go kontrolujesz na tych cegiełkach . Skąd wiesz ile tego kwasu wsiąkło? Używając dozowników (oryginalnych ,czy w postaci butelek medycznych czy woreczków)to gdy potrzebujesz np.100ml, to wlewasz 100ml i masz 100 ml. Podobnie z parowaniem -wyciągasz płytki po 2-ch tygodniach i twierdzisz że wyparowało ci dziennie 7 ml., no bo jak inaczej skoro 100/14=7, a jak będziesz chciał by parowało po 10 ml. to wyjmiesz płytki po 10 dniach-bo taką masz kontrolę parowania. W byle jakim dozowniku przeźroczystym ,możesz sprawdzić parowanie "knotem" i albo zwiększyć jego powierzchnię albo zmniejszyć i lejesz tyle ile potrzebujesz a nie moczysz butelek przez tydzień.. I wtedy możesz powiedzieć że paruje w kontrolowany sposób. Muszę powiedzieć ,że pomysł tych płytek i sposób ich użycia jest dla mnie nie do zrozumienia.
 5. Przy otwartej denicy osiatkowanej jaka różnica czy wylotek przymknięty czy otwarty? Już bardziej tego ula nie otworzysz, a przymkniecie wylotka też nic nie zmieni. Chłopski rozum.
 6. W/g mnie twoje obawy są bezpodstawne,unasienienie się matki trutniami z tej samej rodziny jest możliwe ale prawdopodobieństwo takiego unasienienia jest b.małe.Łatwiej chyba o 6 w totka.Natura ma kilka procedur bezpieczeństwa by zapobiegać takiemu zjawisku.Różne godziny lotów trutni i matek.Dzięki temu znajdują się w innych miejscach.Trutnie by osiągnąć gotowość do zapładniania ,muszą się oblecieć,ponieważ są tolerowane w nieswoich rodzinach ,rzadko wracają do swojego ula a nawet do swojej pasieki.Spotykano znakowane trutnie nawet 30 km od pasieki.A nawet jeśliby takie zapłodnienie miało miejsce to przecież przy wielokrotnym unasienianiu ok.16 razy,a ostatnie badania mówią nawet o 30,było by to wręcz niemożliwe. Mówił mi kolega inseminujacy matki,że poznakował trutnie w rodzinie z której chciał pobrać materiał i po pewnym czasie, kiedy trutnie już powinny być dojrzałe nie mógł znaleźć znakowanego trutnia nie tylko w rodzinie ale i w pasiece.Czyli trutnie nie wracają na noc do domu swojego.Dlatego inseminatorzy zakładają tzw oblotniki dla trutni. Druga sprawa to zakup matki unasienionej pochłania koszt zakupu trzech matek jednodniowych. Jeżeli matka ma być na miód to unasieniając się na twojej pasiece powinna być bardziej skrzyżowana niż po unasienieniu u hodowcy.
 7. Ja od kilku lat obrabiam pasiekę peugeotem partnerem tzw.kombiwan. Wystarcza w zupełności. Po złożeniu tylnych siedzeń mogę załadować 8 uli dadanta bez nadstawek lub 4 z nadstawkami lub 24 nadstawki. Wszędzie wjadę ,na przeglądy wszystko się mieści , nie muszę niczego mocować na pace a po wysprzątaniu 5 osób wygodnie jedzie.Po dorżnięciu już czeka na jego miejsce fiat doblo podwyzszony na razie wozi rodzinę pszczelarza.
 8. Ja korzystałem z jego wcześniejszego dzieła-to był program.Ale jak napisałem u mnie nie zdał egzaminu,nawet córki nie mogłem nagiąć do dublowania roboty.Z resztą z biegiem czasu coraz mniej zapisuję.Albo łączę albo dzielę poza tym po jakimś czasie te informacje są nieaktualne,bo rodzina się rozwinęła lub odwrotnie.Ja nie prowadzę badań,tylko pszczelarzę.Rodziny staram się traktować jednakowo-jak dodaję węzę to wszędzie (jak gdzieś nie daję do gniazda to i tak zostawiam w ulu na potem).Jak w czasie przeglądu w którejś rodzinie jest rebus ,to kładę na daszku kamień i robię dalej przeglądy w innych rodzinach.Na koniec wracam do tej rodziny i rozwiązuję problem.to po co to zapisywać.Jak hoduję matki to w jednym terminie,podobnie odkłady .Moje notatki to :jaka matka w ulu .,jaki ma nr,ew likwidacja.Do tego nie potrzeba programu.
 9. Nie wkleiłem adresu-http://www.moja-pasieka.pl/Account/Conditions
 10. Chyba o to ci chodzi- ja po kilku razach zrezygnowałem chociaż miałem w tedy mało uli i sekretarkę(córkę) do pomocy.Po prostu podwójna robota.Po przyjściu z pasieki trzeba przepisać notatki ,a przy ulu nie ma danych z komputera.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.