Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

lalux5

Użytkownicy
 • Content Count

  322
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  22

lalux5 last won the day on November 1

lalux5 had the most liked content!

About lalux5

 • Rank
  100% Domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  nie ustawiona
 • Imię
  ****
 • Lokalizacja
  Małopolska
 • Typ ula
  WL

Recent Profile Visitors

54 profile views
 1. Wygrali producenci z ,,górnej półki" . Wygrali podwójnie : raz przetarg, a raz finansowo😉. Oby się Krzyżak mylił 😉, Obstawiam , że ma racje.
 2. ,, 1)Matka przestaje składać jaja lub składa jaja i wyklute z nich larwy giną pod wpływem kwasu mrówkowego w powietrzu.Również obecny już w ulu otwarty czerw może obumierać pod wpływem leczenia 2)Zasklepiony czerw rozwija się podczas leczenia normalnie.Zagrożony jest dopiero podczas wygryzania się .Wygryzające się młode pszczoły giną jeśli zostaną wystawione na działanie kwasu mrówkowego bez żadnej ochrony. Dzieje się tak jeśli nie zachowamy wystarczającego odstępu między................................................,lub w przypadku słabych rodzin,jeśli czerw nie jest chroniony przez robotnice. -leczenie długotrwałe prowadzi do kumulowania się kwasu w miodzie i karmie ............ Łatwe pszczelarstwo -Gerhard Liebig. cytaty trochę wyrwane z całości ,bez przeczytania dokładnego książki mogą wypaczać , ale to nie jest tak , że stosowanie kwasu jest super i beż efektów ubocznych. Do stosowania kw. mrówkowego trza mieć doświadczenie , aby się nie zdziwić . Nie stosuje .
 3. Nic dodać , może dalszą część postu , ale te dwa zdania zawierają sedno. Nigdy nie mówi się ,,nigdy" , ale na razie zapomnijmy o tym , że wprowadzając jakiś wynalazek hodowlany zostajemy zwolnieni od leczenia , lub od pomocy w przezyciu rodzinie. Niektóre matki mają podwyższony instynkt higieniczny , objawiający się sprzątaniem ule , oczyszczaniem się nawzajem z kleszcza , obroną rodziny,szybkim usuwaniem czerwiu np Dobra- która była selekcjonowana w tym kierunku , Vigor szczególnie z początków ( na marginesie ma bardzo dużo wspólnego z Dobrą ) ,AGT , ale to wszystko nie wystarcza.........................druga część cytatu mania
 4. Pamiętajmy o tych co odeszli , w tych szczególnych dniach wspomnijmy , niech pamięć trwa. W tym roku przyszło mi pożegna moją mamusię , najukochańszą osobę dla każdego.Z pszczelarstwem związana od najmłodszych lat , zawsze żywo zainteresowana tym co się dzieje wród pszczół , były częścią jej życia.
 5. Przypomina głoszoną gospodarkę ala Apipol , wyeksploatować rodzinę starą do skończenia , a w to miejsce mamy odkład na przyszły sezon . Jeszcze mała uwaga , kiedy przestaje nam zależeć na rodzinie bo i tak się skończy , a miodu jak nie było to nie ma , bo różnie bywa a z pustego to i Salomon nie na leje, takie pasieki (ule) czasem pozostają samopas , często zbierane zimą ,jak jest więcej czasu .
 6. Na 90% spadź. Świerk w naszych stronach zanika , wycięty , usycha z powodu suszy i chorób.Przyglądnij się , zobaczysz kolonie mszyc jak i ,,spadż " . Spadź jest bardzo zawodnym pożytkiem . Posiadanie lasu jodłowego nie gwarantuje sukcesu , można nic nie brać , a 10 km dalej jest spadź na całego.W obfitych ilościach występuje co parę lat . W ostatnich latach pogoda nie sprzyja występowaniu spadzi.Dobrze jak pasieka jest w kotlinie lub koło potoków . Ciekawa pozycja książkowa ,, Pszczoły na spadzi" -Gałuszka ,Koteja, Tworek
 7. Bo spadź nie występuje w maju, w czerwcu już coś bywa , a na ten czas to każda ,,linia"ma być w pełni sił . Moim zdaniem ważniejszy jest inny czynnik: jak rodzina radzi sobie z zimowlą po sezonie trwającym do września ,którą trzeba szybko poskładać i zakarmić. nie zawsze jest taka jesień jak obecnie.Da się zauważyć różnicę .
 8. Po pierwsze , nic na siłę , najważniejsze jest, żeby rodzina przeżyła zimę 😀 i się rozwijała poprawnie na wiosnę . Nic nie zmusza Cię do wymiany korpusu i to całego zaraz na wiosnę ,skupić się nad rozwojem .Jak już będzie odpowiednia siła to nie ma problemu z wymianą . Można ramka , można cały korpus .Jak dostawiać , też zależy od ,, danej chwili" i od wielkości ramki .
 9. Witaj! Jak nie zarobimy na pszczołach , to się odkujemy na giełdzie😉,
 10. Dzięki , że chcesz podzielić się swoją zdobytą wiedzą z tej dziedziny , a zarazem zaszczepić w nas bakcyla .Na pewno wielu skorzysta .Z roślin przyjaznych pszczołom można stworzyć przepiękne ogrody, sam nie mam , przyznaję się , ale widziałem takie cuda ! Nic dodać!
 11. 85% stosujemy do 15 *. 60% stosujemy do 25*
 12. Przy większości środków należy uważać , to podstawowa zasada dbania o swoje zdrowie . Przy amitrazie szczególnie !
 13. W dobre lata spadziowe po 15 września zaczynałem ,,szybko" karmić i wszystko było oky. Czasem pszczelarze biorą i poddają tak z litr syropu po zakończeniu karmienia ( oczywiście odczekując jakiś czas). Podobno pszczoły dosklepiają ładnie plastry.Nie wiem czy to prawda, nie stosowałem , nie przekonałem się sam , osobiście uważam , że to zbędny zabieg. Krzychu coś to dziwnie ,góry nie sklepią , a dół ? Rodzina za słaba do gniazda, pokarm rozrzucony , za mało dostały a miały mniej niż zero , rodzina słabnie ,donoszą z terenu i zasklepią później. Nie ma tak , że wszystkie ramki będą zasklepione na ,, deche" .Jeszcze parę przyczyn.....coś dopasuj , zobacz na środkową ramkę w jednym ulu ile tam jest pokarmu na górze .
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.