Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

lalux5

Użytkownicy
 • Content Count

  387
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  24

lalux5 last won the day on August 19

lalux5 had the most liked content!

About lalux5

 • Rank
  100% Domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  nie ustawiona
 • Imię
  ****
 • Lokalizacja
  Małopolska
 • Typ ula
  WL

Recent Profile Visitors

224 profile views
 1. Wiaderko bez wieczka +sieczka lub keramzyt. Cena do 2 zł.Przy wieczku często wycieka do ula no i zabawa z zamykaniem i otwieraniem przy napełnianiu.
 2. Przy odzieży od Łysonia , a także od Adamka dobrze jest to widzieć przed zakupem . Jedne są spoko z materiału zapewniającego jakąś ochronę , inne jak bluzeczka bawełniana . Gdzieś powinna być informacja dla kupującego o grubości , gęstości materiału , nie wszyscy kupują dla ozdoby.
 3. Jak ktoś chce plexi to dać uchwyt masywniejszy( coś cięższego) i też dociska tak jak szyba . Mam takie coś i jak wiele gadżetów gdzieś leży. Jednym pomaga , dla innych dodatkowa operacja Łatwe w wykonaniu , nic tylko sprawdzić , jak pomaga to stosować . Przy wtapianiu ważniejszy jest moim zdaniem dobry prostownik ( transformator) ,jak samoróba to zrobiona z głową +zabezpieczenie . To nie gadżet , to konieczność !
 4. Naprawdę trudno przełamać się do takich drastycznych posunięć : likwiduję , łączę , rozwalam .W większości przypadków są one najlepszymi decyzjami. Przyznaje , sam mam z tym czasem dylemat , odruch ratowania jest silny. Przy trutówkach , to najlepiej rozgonić , to najszybsze i najpewniejsze rozwiązanie. Jeszcze jedno , to już jest połowa lipca i w większości pasiek panuje głód a w terenie posucha . Nie ma co kombinować , tylko myśleć , aby było co za zimować .
 5. Nie zdążą , bo już dostają następną porcje😀 Trawy nie polecam z innych względów, przytrzymana kiśnie i słabiej unosi się na powierzchni, może powodować większe topienie i zagnojenie, ale też może być , jest zdecydowanie gorsza od słomy , to jest moje zdanie i spostrzeżenie.
 6. Kupiłem 5 litrowe wiadra po 1zł sztuka , moim zdaniem najtańsza podkarmiaczka na rynku i jedna z najlepszych. Garść sieczki do wiadra i do ula . Minus , potrzebny korpus lub pół nadstawka. Pobierają szybko i się nie topią , a jak się topią to taka rodzina nie rokuje przezimowania.10 litrowe nie mieściły by się w pół nadstawkę , może są jakieś niższe , nie sprawdzałem, nie szukałem. Jak któreś nie zdążą pobrać to dostają drugie wiaderko obok . Bardzo dobra podkarmiaczka , tania , łatwa w przechowywaniu i myciu . Koniecznie sieczka słomy , nie trawa .
 7. Dodam. Nie tylko odstać.Chyba z odstojnika się lepiej rozlewa niż z wiaderek , to nie dawne , dawne czasy.Jedna z najważniejszych zalet odstojników.
 8. Sprawdzić dokładnie czy nie ma matki. Jak coś to rozgonić. Czemu poddajesz przez wylotek do odkładu. Jak akceptowały klateczkę po raz drugi , przed wyłamaniem zabezpieczenia.
 9. Nie tylko chodzi o chłonięcie wilgotności. Miód zamknięty zachowuje ,,więcej" zapachu , szczególnie miody wiosenne potrafią (mają) piękny aromat. Z tym chłonięciem wilgotności i zapachu też nie ma co przesadzać. Nikt nie trzyma miodu wraz z smarami , ani w pomieszczeniach zawilgoconych , takie jest moje zdanie , a w pomieszczeniach schludnych , można pozostawić miód otwarty i nic też się nie stanie ,oczywiście nie na 100 lat. Osobiście , pozyskuję do wiaderek plastikowych , od razu zamykam , napełniam odstojnik 50 l l, po 24 lub 48 h do słoików i od razu zakręcam . Też zalewam odstojniki przez takie sito jak pokazał Nacek
 10. ,, podobno'' mogą też nie przyjąć . Jedna z metod poddawania . Podmieniam w ten sposób matki unasienione . Bez pszczół .Duża skuteczność , choć można też na plastrze podmienić .
 11. Lotna pszczoła z zrobionego odkładu odleci , no nie w 100%, chyba , że zamykamy i wywozimy. Spróbować przeglądnąć , czy nadal jest tak agresywna , że nie da się nic zrobić , czy może agresja była spowodowana jakimś innym czynnikiem .Najlepsza metoda w tak skrajnych przypadkach to metoda manio.
 12. Jak bym stosował się do wszystkich rad obecnych naukowców i ,,pseudonaukowców" to bym dawno nie miał pszczół i pewnie zwariował.Zdobądź podstawową wiedzę najlepiej z starych dobrych książek lub od jakiegoś życzliwego pszczelarza , a to pozwoli Ci ; cieszyć się z pszczółek i ......dopiero korzystać z nowych odkryć. W pszczelarstwie , tak jak w życiu ; nie wszystko co stare to bee, nie wszystko co nowe to cacy.
 13. Jak nie jestem zwolennikiem dawania inwertow na zimę , to dobrze się sprawdzają do karmienia odkładów w sezonie.
 14. Gitara i akordeon , instrumenty nieodzowne na imprezach.
 15. Kiedyś pomyliłem ule i zabrałem ramkę hodowlaną z matecznikami do cieplarki w dzień histolizy. Efekt, wszystkie zamarły . Może miałem takiego pecha , może była jeszcze inna przyczyna . Uważam na ten termin , choć do cieplarki zaglądam nie zważając na to i nic się nie dzieje. Generalnie matecznik jest dość odporny , można przenosić , przewozić , przetrzymywać poza ulem , oczywiście nie należy przesadzać i pamiętać że ryzyko straty zawsze istnieje😀
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.