Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

janmar64

Użytkownicy
 • Content Count

  14
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About janmar64

 • Rank
  Nowicjusz na forum

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  janek
 • Lokalizacja
  podlasie- ok.siemiatycz
 • Typ ula
  dadant -leżak z nadstawką 1/2

Recent Profile Visitors

240 profile views
 1. Witam. Planuję w tym roku zastosować izolatory 3 ramkowe. Nie będę musiał stosować kraty oraz pomoże mi to w walce z warrozą. Po miodobraniu zabieram izolatory, matkę wypuszczam. Nie mam czerwiu w rodzinach więc mogę odymić jedną tabletką. Z ramek z trzech izolatorów tworzę odkłada. Po dwóch tygodniach podaję matkę UN ,a po trzech tygodniach odymiam jedną tabletką. Powinno zadziałać?
 2. Dwie słabiutkie rodzinki , ule sąsiadujące 1,5m. Jeden z uli przesuwam 0,7m, wstawiam zatwór, za zatworem wstawiam ramki z pszczołą z drugiego ula. Pszczoły zdecydują którą matkę zostawić. Powinno zadziałać?Czy coś zmienić?
 3. Być może bo jest tego sporo, są całe ramki zawalone. No i mam teraz problem bo ule pełne, kraty wstawione i brak ruchu z tymi ramkami. Nie ma już gdzie podawać węzę na pełnych ramkach. Dałem im nadstawki na 1/2 po cztery ramki choć z pożytkiem teraz cienko. Poprawi się jak w czerwcu zakwitnie kruszyna. Tak na wypadek gdyby było im ciasno albo woszczarki się nudziły.
 4. Witam. Mam taką sytuację, która trochę mi nie pasuje do książkowej wiedzy a praktycznej bardzo mało ze wskazaniem na bardzo. Mam 4 rodzinki w leżaku Dadanta na śr. 12 ramkach. Pszczołom chyba nie jest za ciasno bo podaję węzę do rozszerzenia gniazda. Wczoraj robiłem przeglądy i w każdym ulu było po 3-4 mateczniki były nawet zasklepione. Dla mnie to jest trochę zaskoczeniem bo: - pracują normalnie, ruch na wylotku -podaną ramkę węzy odbudowują w 5 dni - matka czerwi bo widziałem w każdym ulu jajeczka - za zatworem nie gromadzą sie, czyli jak sądzę nie jest w gnieździe za ciepło. To po licho im te mateczniki?
 5. Daro to ja do ciebie mam blizej z domu z Białegostoku niż z działki gdzie stoją ule
 6. daro tylko ty pewnie masz dadanty ale korpusy a ja leżak z nadstawką. W jakim rejonie Podlasia masz pszczoły?
 7. Witam. , Pożytki już coraz bliżej i zastanawiam sie jak prowadzić pszczoły w ulu tz. poszerzać w w bok jak typowy leżak z ograniczeniem gniazda kratą czy dawać nadstawkę chociaż będzie jeszcze miejsce w poziomie. Ule mam na 15 ramek matki Krainki i jeszcze nie wiem jak one wolą nosić nakrop czy w bok czy do góry. Proszę o podpowiedzi w tym temacie i jeżeli ktoś ma o ogólne wskazówki prowadzenia które uzna za istotne. Pierwszy rok pszczelarzenia to wszystko się pewnie mi przyda. Dziekuję
 8. Dzieki CYNGI. Tak jak jak słusznie się domyślasz to by były działanie profilaktyczne. Jedna rodzinka miała duży osyp po zimie i się obawiam czy to nie jest wina warrozy. Może jesienią za słabo poleczyłem(sierpień/wrzesień paski a pod koniec października raz odymiłem. Po paskach był bardzo duży osyp warrozy.
 9. Witam. Mam pytanko w temacie warrozy. Co mogę robic na wiosnę by poleczyć pszczółki a mieć pewność że nic złego w ulu a potem w miodzie mi nie zostanie? Mam 4 rodzinki w leżaku Dadant (pierwszy rok). Posypanie cukrem pudrem to ma pobudzić pszczoły do samooczyszczania sie i to tyle?Kupiłem dozowniki do kwasu mrówkowego na dennicę okrągłe z regulacją odparowania. Czy mogę go teraz zastosować puki nie ma miodu? Jezeli tak to moze jakieś wskazówki istotne. Dzięki.
 10. Panowie sory że przeszkadzam w kłótni ale mam pytanko w temacie. Planuję w drugiej połowie maja zrobić dwa odkłady z czterech rodzin( oczywiście jeżeli będą ku temu warunki) z podaniem matek UN. Czy robiąc odkład z dwóch rodzin jest obawa że będą się ciąć i muszę je spryskać naparem,a nawet dać gazetę? Czy może będą one tak zestresowane że nie będą walczyć z sobą?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.