Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nacek

Użytkownicy
 • Content Count

  856
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  34

Nacek last won the day on October 1

Nacek had the most liked content!

About Nacek

 • Rank
  As forumowy

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Ignacy
 • Lokalizacja
  Ziemia Sieradzka
 • Typ ula
  WP, wielkopolski, dadant 1/2

Recent Profile Visitors

1,028 profile views
 1. Kiedyś słuchałem wykładu pewnego Czecha. Pszczoły miał na kilku miejscówkach, z każdej wybierał po jednej i przewoził na najsłabszą miejscówkę, tam były poddawane dalszej obserwacji. Dopiero ta która się sprawdziła w trudnych warunkach była typowana do dalszej hodowli.
 2. Super rekordzistka to raczej wynik heterozji, i te cechy trudno powtórzyć w kolejnym pokoleniu. Do reprodukcji wybieram stare matki, jeżeli potrafiła, doprowadzić rodzinę w odpowiednim czasie do zadawalającej siły i przez dwa sezony się nie wyroiła to jest super kandydatka na reproduktorkę.
 3. Robert ty to jednak pracowity człowiek jesteś👍
 4. Bogumił tu nie chodzi o koszt matki czy odkładu, tylko o wyłączenie rodziny z produkcji miodu w newralgicznym czasie. Jeżeli w maju czy czerwcu nie wezmę miodu to go nie będę miał wcale, w lipcu jest u mnie już po sezonie. Każdy błąd można naprawić, ale niestety dopiero za rok.
 5. Pszczoły są obecnie moim głównym zajęciem i jednym z ważniejszych dochodów. Staram się za wszelką cenę utrzymywać rodziny w nastroju roboczym. W sezonie pszczoły mam rozwiezione na 6-7 miejscówek i siłą rzeczy moje działania muszą być szybkie i skuteczne. Dopuszczenie rodziny do nastroju rojowego a później nadmierne jej osłabienie, eliminuje ją z zbiorów w danym sezonie, zresztą bardzo krótkim. Odkłady czy pakiety tego nie zrekompensują, podaż jest większa niż zapotrzebowanie, poza tym ich cena powoduje że mówiąc delikatnie średnio się to opłaca.
 6. Sposobów na nastrój rojowy jest wiele , to zależy od tego co chcemy osiągnąć i w jakim okresie sezonu jesteśmy. W trakcie obfitego pożytku najczęściej zamieniam miodnie z gniazdem, czasami przestawiam ule i pszczołę lotną przekierowuje do innego ula. Pszczelarz musi mieć co najmniej kilka sposobów w zanadrzu i zastosować w danym momencie ten, który się najlepiej opłaca. Samo kasowanie mateczników nie zlikwiduje nastroju rojowego, co najwyżej opóźni wyjście roju. Ideałem jest niedopuszczać do nastrojów, ale ideały ideałami a życie życiem.
 7. Pamiętaj że zło lubi wracać, w tym przypadku w postaci trutni😊
 8. A u kogo jest możliwe? W mojej okolicy rzepak zakwita przeważnie ok 20 kwietnia, około miesiąca później akacja. Ale to tylko przeważnie, każdy rok jest inny. W tym roku pierwsze kwiatki na rzepaku pojawiły się już w marcu, trzy lata temu akacja zakwitła już na początku maja, takich niespodzianek jest coraz więcej. Przez ostatnie dwa lata maj był zimny a chyba cztery lata temu po zimnym kwietniu bardzo ciepły. Zdarzało się tak że akacja pięknie rozkwitła i przychodziła burza, kilka minut nawałnicy i po pożytku. Dlatego najlepiej się sprawdzają rodziny uniwersalne czyli średnio silne od wiosny do lipca. Bardzo silne wiosną, w maju pójdą na drzewo, zbyt słabym zabraknie czasu na dojście do siły.
 9. Jeżeli w maju kończysz sezon to stosuj. Tylko kto będzie pracował w dalszej części sezonu.
 10. Ja zawsze wczesną wiosną stawiam nowy korpus na dennicę, po pierwsze jest zapas przestrzeni dla pszczół a po drugie kula czerwiu jest dalej od dennicy.
 11. Gdyby je zestawił np na palecie, z wylotkami skierowanymi na cztery strony świata to by ich wiatr nie ruszył.
 12. Gdyby taka szparka pszczołom przeszkadzała to by ją na pewno zakitowały. Chyba że pszczelarz co chwilę rozrywa te korpusy, no to kiedy one mają je zakitować, późną jesienią mają ograniczony dostęp do surowca na propolis.
 13. Na nektarowanie ma wpływ przede wszystkim rodzaj gleby, najlepsza z podłożem wapiennym, żyzność ma mniejsze znaczenie.
 14. Przy dadancie 1/2 wiosną daje korpus na dennicę w maju lub czerwcu ( to zależy od pogody, siły danej rodziny) przestawiam na górę gniazda. Stare ramki wycofuje z odkładu po wygryzienia się czerwiu lub po sezonie kiedy matka czerwiu tylko w dwóch górnych albo na wiosnę po oblocie dokąd nie zejdzie na dolny korpus.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.