Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Brzytwiarz

Użytkownicy
 • Content Count

  562
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  17

Brzytwiarz last won the day on March 18

Brzytwiarz had the most liked content!

About Brzytwiarz

 • Rank
  As forumowy
 • Birthday 06/15/1984

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Daniel
 • Lokalizacja
  Jaworzno
 • Typ ula
  1/2 Dadant korpusowy 12-o ramkowy komórka 5.1 pszczoła Sklenar G10, AGT, Singerka

Recent Profile Visitors

930 profile views
 1. Zamontowałem jeden korpus na ścianie i pozatykałem wszystkie dziury w ścianie ("wylotki") by był tylko jeden wylotek przez ul. Na ścianie ula umieściłem przegonkę nicota. Przestrzeń między ulem a ścianą wypełniłem gąbką. Wylotek w ścianie ma otwój 1cm na 5cm. Czy to ma prawo zadziałać ??? https://zapodaj.net/436f7ad37762d.jpg.html https://zapodaj.net/3b215d7b5fbe7.jpg.html
 2. Daro opisz to tak dokładniej proszę. Bo jak dobrze rozumiem to metoda opisywana przez Ciebie jest bez lejkowa. Polega na przyłożeniu ula dużego z weza do wylotu pszczoły z muru. Po drugiej stronie jest już wylotek właściwy na "świat". Ul pracuje jako przedsionek a jak matka przejdzie to wkładamy kratę między ul a ścianę by matka się nie wróciła tak ??
 3. Trzy lata temu rozmawiałem ze starym pszczelarzem i właśnie mówił mi o tym by rójki osadzać po wcześniejszym dwudniowym przetrzymaniu w chłodnej piwnicy/ziemiance tak by zbiły się w kłąb. To ma gwarantować 100% osadzenie bo zapominają o dalszej ucieczce i ponoć zawsze wyjdą z nastroju rojowego i wrócą do pracy a zwiadowczynie przez ten okres nawet jak by były to rozejdą się po innych ulach albo zginą. Mówił mi że nigdy w życiu po zastosowaniu tej metody nie wyszedł mu żaden rój. A miał ich przez Całę życie ogrom.
 4. coś takiego ??? ten pierwszy jest ok ?? przynajmniej pokazał że działa co prawda. Niema co liczyć że matka przejdzie raczej.
 5. Ale ile to ma wisieć bo metoda dobra jak dla mnie.
 6. Zgadzam się ale kiedy matka przejdzie. Metoda jak z przegonka. Bo jak zostaną w ścianie a matka przejdzie to pociągną mateczniki i koło się kręci. PS. DZIĘKI ZA RADY Bo nie chce mi się ani nie widzi pomysł z otwieraniem ściany i wyjmowaniu cegieł bez robienia nadproża itd. MOR z cegieł ale dwa rzędy podwójne i hasio w środku (MOR ma 60-70cm).
 7. ma to nawet sens. Otworze jedną cegłe i zobacze co i jak. Wlotki są dwa.
 8. Pytanie z innej beczki zostałem poproszony o zabranie rodziny która osiedliła się w ścianie około 2 lata temu. Ponoć w tym roku ilość pszczoły latającej i wiszącej na tej cegle jest znaczna. Będę musiał otworzyć ścianę (stara fuga więc pójdzie łatwo) czy warto budować jakiś prowizoryczny odkurzacz czy liczyć na to że jak zdejmę plastry to się zlecą do odkładówki)?
 9. Jak dla mnie to sprawa wygląda tak że: Jak rzucam rój na ramki w innym miejscu niż w miejscu zbierania to nie wyjdzie. Natomiast jeśli jest to nasz rój z pasieki i zbieramy na pasiece to rzucenie na ramki i węzę może spowodować, że jak zwiadowczynie przylecą to rój poleci dalej bo dalej jest na pasiece. Ja to sobie tak tłumaczę. Nie wiem tego bo nie zbierałem jeszcze swojego roju co się na pewno zdarzy. A nie raz zbierałem z pod ula ale taż wywoziłem. Tak samo jak nie daje do chłodnego po zebraniu. zbieram i od razu osadzam w miejscu zebrania i wywożę. Byle ul był wypchany ramkami bo jak nie to pociągną dziką zabudowę. Po dwóch - trzech dniach wjeżdża mlekowy.
 10. Koledzy z doświadczeniem mam pytanie o osadzanie rójki. Osadziłem już kilka rójek ze 100% efektem ale widzę że wszyscy osadzają metodą na pomost. Ja robię to tak że rzucam na ramki z węzą i kilka ramek suszu bezpośrednio (można dawać czerw ale ja osadzam osadzam od razu w miejscu zbierania). Jaka jest przewaga rzucania na pomost ?? nie bardzo rozumiem dlaczego dobrzy pszczelarze robią przez pomost?? czy to chodzi o efekt że "rój wie że się zasiedla i już na pewno nie wyleci ??" Wiem, że tak się robi sztuczną rójkę ale przecież sztuczna może nawet po wejściu uciec tzn tak pisze w "Wielkim poradniku pasiecznym".
 11. Na szybko to by trzeba kogoś z okolicy by pokazał palcem jak mówi Daro. Są też szkolenia co coś pokażą i to na pewno coś warte ale przede wszystkim to bez chęci i zacięcia to nic z tego nie będzie. Witam na forum i życzę powodzenia.
 12. Szymon Ci napisał co jest dobre. Wiadra składasz i stosujesz lekkie i łatwe w myciu czy nawet jak za każdym razem nowe to problem z głowy. Co do pistoletu też się przymierzam bo poszłem w podkarmiaczki powałkowe ale chyba się wycofam na rzecz "dziury" w daszku. Co do zwiewania i rabunków temat nie istnieje jak spinasz jak ja ule pasami. O co ważne wiadra się fajnie rozkłada przynajmniej mi w pasiece. Z podkarmiaczek powałkowych też jestem zadowolony ale jednak dłużej schodzi. Przy 40 ulach zbędne zdejmowanie i zakłądanie daszków chce sobie darować a za takie uważam moją metode podkarmiaczek powałkowych. PS. Taka mała aluzja i zwrócenie uwagi na nieprawidłowe określenie "tego czegoś w daszku tej "dziury"". Podczas studiów miałem zajęcia na pracowni maszyn do obróbki skrawaniem. Prowadzącym był niejaki Dr Mieszczak (nota bene wypisz wymaluj jego styl rodem z klipów disco polo). I wskazał właśnie na korpus maszyny i pyta koleżanki co to jest?? Wskazywał miejsce w którym miała by znajdować się śruba. Odpowiedziała, że to dziura. Gość ją wyśmiał i powiedział z całą stanowczością to nie żadna dziura lecz otwór przelotowy a co do dziury to ma Pani ją między nogami.
 13. EE tam poszybowały cukier i drożdze dalej w tej samej cenie
 14. zadzwonię do nich po świętach i porozmawiam z nim o tym. Jestem przekonany że to marketing.
 15. Kto Ci tak powiedział że 2 lata okres przydatności wręcz przeciwnie po dwóch latach jest lepsza. Natomiast ramki z suszem to 2 lata i wymiana to tak.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.