Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Michał

Użytkownicy
 • Content Count

  527
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  25

Michał last won the day on October 26 2020

Michał had the most liked content!

Community Reputation

183

About Michał

 • Rank
  As forumowy
 • Birthday 09/11/1987

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Michał
 • Lokalizacja
  Wielkopolska
 • Typ ula
  wlkp 18cm

Recent Profile Visitors

424 profile views
 1. Ale marudzicie U mnie już drugi rok lipy sadzone bodaj w 2012r dały kwiat. Niektóre nawet były obficie obsypane i pszczoły korzystały. Posadzili lipy po obydwu stronach drogi i wypadło tylko kilka szt, głównie zahaczone przez traktory... Za 10 lat będzie z tego już miód towarowy. Za 30 pełne beczki. Sam w okolicy nasadziłem kilkadziesiąt, o ile nie kilkaset szt lipy, klona i akacji. Pustynia jakby mniej piaszczysta się robi, bo dalej nasiona mi się z nogawki sypać będą wszędzie a na drzewka czas też zawsze się najdzie.
 2. Michał

  Kaukaz

  Nie ma problemu, żeby trzymać kaukazy na ulach korpusowych, ale warto wówczas przenosić ramki z czerwiem nad kratę, albo co jakiś czas zrzucić matkę pod kratę, czerw przenosząc wyżej. Po prostu kaukazy składują miód przy czerwiu a nie nad, ale jak czerw się wygryza to szybko komórki napełniają. Miałem kaukazy na wlkp pełnym i z połówkami i dało radę sporo miodu nabrać, ale nie odpowiadał mi wosk o konsystencji piasku. Do tej pory nie wiem jak one tak ten wosk wytwarzały, ale był zarówno w odsklepinach jak i w samych ramkach.
 3. Odkopuję temat. Ma ktoś może firmę godną polecenia, która zaprojektuje etykiety pod zamówienie? W ty sezonie chciałbym już zrezygnować z "sklepowych" i jednak mieć dobre z własnym logo.
 4. W moich warunkach również akacja najlepiej sobie radzi. Mam wokoło mnóstwo lasów sosnowych, gdzie na obrzeżach sadzili brzozy. Między brzozami rozrosły się akacje i brną dalej na wszystkie nieużytki wokoło. Kilkuletnie drzewko już ma kwiaty a przede wszystkich na ubogiej, piaszczystej ziemi radzi sobie doskonale. Na sosnach nigdy pszczół nie wiedziałem, ale mam sporo stawów po żwirowniach gęsto obrośniętych trzcinami i tam już można pszczoły okresowo zobaczyć, podobnie jak przybytek w ulach. Przez to nawet najwcześniejszy miód wiosenny ma u mnie lekko zielonkawy odcień, każdy kolejny ma tej zieleni więcej. Koleżanka ładnie to określiła, że miód z mojej miejscowości zawsze jest "zabajony spadzią" i muszę się z tym pogodzić.
 5. W piątek objechałem wszystkie pasieczyska i spalałem po tabletce apiwarolu na ul. Lekko nie było bo już od 11tej pszczoły zaczęły latać a skończyły o 16tej. Wszystkie rodziny polatały, te pszczoły, które musiały, skorzystały z toalety, ale generalnie kłęby tylko lekko rozluźnione. Wczoraj sprawdzałem osypy to od 0 do ok 100szt, ale większość kilka - kilkanaście roztoczy, jedna bardzo silna rodzina na 3 korpusach langa 2/3 miała tej warrozy więcej. Na ten moment spadła 1 rodzina. Pięknie poszyty pokarm, ul czysty "nieokichany" po prostu pszczół w środku brak. Na tamtej pasiece nie byłem od października, więc pewnie jakoś przed zimą już ich nie było. Pozostałe wyglądają bardzo obiecująco, więc teraz byle przeczekały nadchodzące mrozy i wiosna. Bazie na leszczynie już u mnie zaczynają się wydłużać. Tylko czekać aż słońce przygrzeje i będzie pierwszy pyłek.
 6. Pytanie nr 1, masz gdzie kupić pszczoły w okolicy? Orientowałeś już się? Wiosną najlepiej kupić całe rodziny - one już są na jakiejś konkretnej ramce. Najlepiej znaleźć sobie jakiegoś pszczelarza w okolicy - niekoniecznie najbliższego sąsiada. Kilka razy w sezonie go odwiedzić i zaoferować pomoc w pasiece. Podpatrzysz jak obchodzi się z pszczołami. Jakie ruchy wykonuje, jak ramkę chwyta. Tego z książek się nie nauczysz, a często zły ruch przy ulu to wzburzenie pszczół i żądło... Przeczytaj Łatwe pszczelarstwo dr Liebiga - niezła książka na początek, przejrzyj wątki na forum dotyczące ula wlkp 18cm, langstrotha - tam jest sporo wiedzy. Ul sobie wybierzesz jak już opanujesz działanie z pszczołami.
 7. A co ja za karę przy pszczołach robię?
 8. O holenderce myślałem, ale drzwi 90cm i wysoki stopień mnie nie przekonały. Czasem trzeba cukier na palecie wrzucić - paleciakiem na stopień nie wjedziesz - wózkiem korpusy z miodem po płaskim do pracowni wtaszczę. Można mnożyć takie życiowe sytuacje. Holenderka przez to u mnie odpadła dość szybko.
 9. Moja pracownia to budynek, który miał być garażem. Z płyt betonowych niecałe 6x6, żeby się w 35m2 zmieścić. Dach jednospadowy nadał sie idealnie, by na nim instalację fotowoltaiczną zmieścić. Woda, prąd, posadzka z kratką. Podłoga pomalowana farbą do betonu - łatwozmywalna. Ocieplone wszystko styropianem i zrobiona elewacja taka sama jak na domu. Wygląda jak normalny murowany budynek. Zimą wszystkie sprzęty zafoliowane, czekają na ciepłe dni, można auto schować, ramki zbijać itd, bo 35m to jest kawał budy a koszta takiego tworu są śmieszne.
 10. Mam odkładówki, żeby nie było wątpliwości. W tym roku nawet testowo zimuję w nich odkłady po 5-6 ramek, żeby mieć wiosną matki zapasowe pod ręką. Jeżeli się uda to w tym sezonie będzie to już 40 takich odkładów. Niemniej, produkcyjnie w Polsce bardziej opłaci się wymienić matki po ostatnim miodobraniu - i tak jest dziura pożytkowa przez ok 2-3 tygodnie, więc idealny moment na przyjęcia matek, leczenie itd. Każda opcja, która działa jest dobra. Jak nie działa to trzeba kombinować.
 11. Gospodarka Brata Adama nijak ma się do warunków panujących w Polsce. On wiosną wymieniał matki, żeby spokojnie doszły do siły na jego pierwszy pożytek towarowy jakim była esparceta. Nie roiły się, nie miały ciasno więc później dzielił i już latem miał mnóstwo kolejnych rodzin na wrzos. Tak kończył sezon. Dadant 12to ramkowy, pszczoła BF, pełno pszczół, miodu i pracowników do pomocy. Tak można żyć U nas wczesną wiosną już ul musi kipieć od pszczół, bo jak nie weźmiemy miodu w maju, to mamy 50% mniej zbioru - piszę o swoim rejonie oczywiście. Kwiaty wiosenne, mniszek, rzepak, drzewa owocowe muszą być wykorzystane, a żeby do tego doszło w ulu muszą być już zastępy zbieraczek. Rzepak, facelia i dla mnie koniec sezonu. Brat Adam w łagodnym klimacie (nie było wielkich mrozów, bo to w UK w końcu) wiosną to mógł patrzeć jak pięknie pszczoły bukszpan oblatują a latem i wczesną jesienią miód wirował. My wiosną musimy zaiwaniać, żeby po lipcu mieć za co na wakacje się udać
 12. Daro weź no w takim razie określ w dwóch słowach co myślisz o fachowości tego Pana...
 13. Właśnie słucham wykładu Piotra Nowotnika. Ktoś wie kto to jest? Na razie wrażeń nie przekazuje😅
 14. Łysoń zmienił termin swojego webinaru: https://lyson.com.pl/blog/aktualnosci/webinar-online--dr-anna-gajda-i-tomasz-łysoń
 15. Znam co najmniej 3 osoby, które miały wiele objawów covida, osoby z którymi mieszkają mają wyniki pozytywne a oni sami negatywne. Bez smaku, węchu, z gorączką i dusznościami, ale wynik negatywny... Jeżeli szczepionka przygotowana na kolanie będzie tak skuteczna jak ich testy to na razie dziękuję postoję.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.