Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Michał

Użytkownicy
 • Content Count

  210
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  18

Michał last won the day on July 22

Michał had the most liked content!

About Michał

 • Rank
  100% Domownik
 • Birthday 09/11/1987

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Michał
 • Lokalizacja
  Wielkopolska
 • Typ ula
  wlkp 18cm
 1. Jeżeli to będzie inwert buraczany to możesz być spokojny. Inwert z pszenicy może namieszać.
 2. U nas "niedouczony" prezes WZP Poznań takie informacje przekazał, ale co on tam może wiedzieć
 3. Generalnie idą zmiany. Już tylko pszczelarze z RHD lub SB będą mogli brać dotację na sprzęt. 70 zł do ula.
 4. Obydwa poruszyliście kwestie wygody pszczelarza a nie pszczół. Nie mówię, że to źle, ale u mnie po prostu lepiej działa szybkie rozrobienie w beczce syropu 1:1 i podanie 3-4 razy po 5-7l w sierpniu niż we wrześniu kombinowanie z gęstym syropem. 1:1 w sierpniu pobierały w mig i rozłożony też jest doskonale.
 5. Chyba nie ogarniam, dlaczego lepiej jak pobiorą 10l na raz a nie 10l w tydzień? Starsi pszczelarze karmią małymi dawkami, żeby pszczoły dobrze pokarm przerobiły i rozłożyły a my dzisiaj mamy podawać 10l na raz, żeby po prostu poupychały go w ramki byle jak? W tym roku większość rodzin mam podkamione od początku sierpnia 1:1 i po ostatnim wglądzie wiem, że będzie spokój do wiosny. Część rodzin tydzień temu dostała po kilka litrów syropu 3:2 ale to tylko na jednym pasieczysku. Na pozostałych pszczoły doniosły trochę z pola i jest pełno w gniazdach.
 6. Odniosę się do tematu tego wątku, czyli terminy kwitnienia. W zależności od rejonów te terminy będą inne i trzeba mieć na to baczenie. Rzepak w Opolu zakwitnie tydzień przed rzepakiem w Poznaniu a trzy przed rzepakiem w Suwałkach. Często było tak, że już wybrałem miód lipowy, podkarmiłem pszczoły i pojechałem z rodziną nad morze na wakacje a tam lipy były w pełni kwitnienia. Jako ciekawostkę wrzucę, że w u mnie dokonało się pełne koło kwitnienia astrów marcinków. Wsadziłem je 10 lat temu i zakwitły początkiem września. Przez 10 lat początek kwitnienia przesuwał się, by dojść nawet do końca lipca. W tym roku marcinki zakwitły jak 10 lat temu początkiem września. To samo stanowisko, te same rośliny a miesiąc w terminie kwitnienia.
 7. Uwielbiam przegorzany i rozsiewam je gdzie tylko mogę. Na słabych ziemiach jakie mam u siebie rośnie bardzo dobrze i obficie nektaruje. Właśnie wczoraj moje córy ucinały im już wysuszone głowy, więc ja już po żniwach
 8. Powoje u moich rodziców rosły w ilościach olbrzymich i nigdy nie widziałem na nich pszczoły, mimo że w sąsiedztwie jest kilka dużych pasiek. Może nie na każdej ziemi nektaruje?
 9. Do dymienia chyba najłatwiej użyć dużych worków na śmieci. Nakładasz taki na ul i spokój. Tak mi teraz do głowy przyszło... Możesz wówczas rozpalić tabletkę pod ulem tylko szczelnie docisnąć / podkopać folię trzeba. Masz komorę gazową jak się patrzy
 10. Generalnie w Polsce przyjmuje się (książkowo), że do końca sierpnia podaje się syrop 1:1 celu pobudzenia czerwienia (podkarmianie). Następnie syrop 3:2 na zakarmienie zimowe - teoretycznie do 10.09.
 11. W jednej z moich pasiek wczoraj dałem na 15 rodzin 50l syropu 1:1. Wcześniej dostały już 30l. Obstawiam, że więcej nie będę musiał im dawać. Ciągle noszą coś z lasu - jasny miód - a i pyłku mają sporo. Za moment w poplonie zakwitnie im facelia. Po 15tym dostaną paski z tymolem i koniec atrakcji. Przy domu jest inaczej. Tutaj pszczoły mocno się rozczerwiły i ciągle latają jak szalone na trzcinę, więc sytuacja nie najlepsza, chociaż zapasy mają na dwie zimy.
 12. Nie przyniosły po 30kg z rzepaku ale w ciągu sezonu się odwdzięczyły.
 13. Z powodzeniem zimowałem w uliku odkładowym pszczoły na 4 ramkach wielkopolskich.
 14. Dlaczego ma ułatwiać? Prawo ma uregulować nieuregulowane kwestie i jakby nie patrzeć tutaj się to sprawdziło. A regulacje należy sprawdzać, innymi słowy kontrolować. Wszystko okiem administracji jest zatem na swoim miejscu, tylko jakby na to nie spojrzeć znowu pszczelarz z ręką w nocniku.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.