Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

harcerz1020

Użytkownicy
 • Content Count

  790
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

harcerz1020 last won the day on June 10 2020

harcerz1020 had the most liked content!

Community Reputation

84

About harcerz1020

 • Rank
  As forumowy

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Zdzisław
 • Lokalizacja
  pow. płocki
 • Typ ula
  2/3 WPL

Recent Profile Visitors

680 profile views
 1. Też myślalem,że może od chłodu. Dziś to u mnie wichura. Skrzydełka maja ok. są b.spokojne niemrawe i ze dwie kupki były po 3,4 pszczoły. Dziś już tylko pojedyncze. W trzeciej najsilniejszej tylko ze 2 szt. w odkładach nie widać.
 2. Mam pytanie, czy pszczoła letnia spracowana wylatuje z ula i ginie poza ulem,czy może byc tak, ze pada też przed ulem. Dziś w dwóch rodzinach zaobserwowałem przed ulem po ok.+ - 10 szt. na trawie,normalne pszczoły bez objawów podobnych do chronicznego paraliżu. Polożyłem kilka na mostek to nie weszły do ula tylko spadały na trawę. Takie sa w zasadzie objawy gdy pszczoła spracowana wyszła z ula żeby zginąć. A może to ofiary przy próbie rabunków?
 3. Stosowałeś to wcześniej i to działa? Ale to ewentualnie tylko pszczoła lotna? Czy po ostatnim miodobraniu mozna zastosować? np.w lipcu
 4. Manio zapytam, bo inni mnie ignorują. Wczoraj dostały ostatnią dawkę pokarmu, w zależności od rodziny do odkladu dostały od 23-21 słoików 0,9 l podobnie ja w ub.r. a jeszcze pozostawilem miodu i gdzieś latają. Dziś zabierałem słoiki i tak patrząc przez pajączki to pod górna listewką widac puste komórki. Zapewne gdzieś składają inwertują i dopiero skladają u góry? Kiedy można podejrzeć żeby był jakiś obraz stanu zapasów? Odkłady na 2x7 ramek gdzie one to pomieściły. W połowie karmienia zastopowały z pobieraniem musiałem zrobić trochę przerwy a najlepiej brały pod koniec.
 5. Wczoraj rozmawiałem ze znajomym który obecnie mieszka w innej części woj. i u nich była jakaś impreza wystawa bodajże miodów czy jakiś jarmark. Tam właśnie były w sprzedaży kawałki plastra zalanego miodem w słoiku. Twierdził, że ten miód jest inny w podtekście, że lepszy.
 6. Spotkałem w sklepie pszczelarskim członka z Zarządy Związku i zapytalem właśnie o invert, odpowiedział, ze bierze zawsze więcej bo dokarmia na wiosnę zamiast ciastem.
 7. Mam dwa odkłady i ten slabszy choć również mocny zakarmilem w polowie syropem i miałem zamiar dokończyć przedmiotowym invertem, czy dokończyć syropem? Do 15-16-tego bym zakończył, na odkład 10 kg suchej masy cukru na zimę wystarczy? Pozdrawiam.
 8. Manio prosze o podpowiedź. Ten Invertix 72 z Diamantu buraczany to cukrowy czy skrobiowy i czy go mozna go łączyć z syropem?
 9. Robert, prośba,czy mógłbyś się odnieść do mojego posta powyżej. Przepraszam, pytanie było w Sezonie 2021
 10. Mam pytanie i proszę o podpowiedź. Stosownie do tego co Robert podawał żeby do zimy podawac ramki zaczerwione lub susz ale w korpusie bez mieszania. Mam dwa odkłady dosyć silne. Na faceli zalewały wszystko, dokładalem susz węze i korpusy. Tak, że rodnia na dwóch korpusach a nawet dostały i nadstawkę. Czerwiły w drugim korpusie. Przy układaniu gniazd 24.08 w górnym zostawiłem 7 ramek z czerwiem i zatrwory ramkowe. Do dolnych nie zaglądałem,ale w świetle co Robert poruszył niepokoiło mnie co w tych dolnych. I dziś z rana przeprowadzilem akcję. Dobrze , że sprawdziłem. W dolnych był tylko susz nie czerwiony i ramki z częściowo odbudowaną węzą. Przygotowalem 7 ramek czerwionych i w pierwszej wymieniłem 6 szt.jedną skrajną pozostawiłem bo była dobrze podlana. W obawie przed rabunkami nie szukałem drugiego zestawu ramek czerwionych, bo troche mam deficyt, motylica dostała się. I w drugim odkładzie pozostawiłem7 ramek pięknego suszu ale nie czerwionego. Po akcji przejrzałem w magazynie i byłbym czerwione skompletował. Moje pytanie, czy przy tym suszu jest możliwość,że matka zaczerwi w dolnym, bo górne już dobrze podlane i czy odłożą syrop. W tym pierwszym co podałem czerwione zauważyłem,że na dolnych ramkach zaczynają się gromadzić jakby przygotowanie do grzania. Czy jeszcze lepiej dokonać korekty?
 11. Mam dwa odkłady i jest ok. tylko w tej jednej rodzinie. Wcześniej w tej rodzinie było ok. dopiero wczoraj zaczęło sie ok. 17-tej. Zadziwia mnie dlaczego pszczoły co niektóre lądują przed ulem jakby zmęczone, nietrafiające na mostek czy po zderzeniu z innymi?
 12. Po kolorze pszczół wygląda na moje. Od rana akcja się powtarza. Wczoraj po 20 -tej podałem syrop to pobrały 150-200ml a dzień przed wciągały po 2 słoiki przez noc.
 13. Jak rozpoznać rabowaną rodzinę od rabującej? Dzis po 18 -tej zamierzałem podać syrop i w jednej zauważyłem spory ruch. Niby nie broniły się tylko sporadycznie jakąś pogoniły. Ruch był w jednym kierunku. Z tego co wiem to pewien starszy pszczelarz trzymał 2-3 rodziny. Ale zmarł i jak już był stan zdrowia ciężki to przekazał żeby zięć sie zajął. Albo pozostawił to bez opieki i rabują albo są rabowane. Przed wylotkiem pszczoły pojedynczo spadały w trawę, później się zbieraly czy może się zderzały i opadały i tak do dobrego zmierzchu.
 14. No własnie. Zalecają przy ukladaniu gniazda przy zimowli na dwóch korpusach żeby w górnym w środek włożyć ramki dobrze nabite pokarmem natomiast w dolnym odwrotnie. Gdy kłąb idzie do góry żeby nie napotkał pustych ramek w środku górnego korpusu, bo się rozdzieli. W jednej rodzinie przy zabieraniu nadstawek w górnym wlożyłem 2 ramki z miodni w środek, do dolnego nie zaglądałem, ale nie kojarzę bo na to nie zwróciłem uwagi ale pewnie to były ramki nie czerwione. Czyli po zakarmieniu ?czy jeszcze przed końcem te ramki przestawić na bok? Przy zimowaniu pierwszej rójki majowej 3 lata temu, miały w górnym korpusie tylko ramki czyste (miodnia) i też w środku górnego korpusu pozostawiłem dwie ramki czyste z miodem i dały radę.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.