Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

harcerz1020

Użytkownicy
 • Content Count

  726
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

harcerz1020 last won the day on June 10 2020

harcerz1020 had the most liked content!

Community Reputation

80

About harcerz1020

 • Rank
  As forumowy

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Zdzisław
 • Lokalizacja
  pow. płocki
 • Typ ula
  2/3 WPL

Recent Profile Visitors

601 profile views
 1. Proszę o poradę. Mój debiut w odkładach. Zrobiłem 2 odkłady równo 2 tyg. z tego 4 dni były zamknięte w gospodarczym. Odkłady z 3 ramek z czerwiem plus po skraju ramka z zapasem, ramka z pierzgą i ramka z suszem polanym wodą. Dziś dokonałem sprawdzenia i szok. W jednym gdzie dostały dwa piękne w górnej cześci ramki mateczniki rojowe, pieć ramek zalanych nakropem, również dzika zaabudowa między ramkami a powałką. Tylko ostala się jedna z suszem gdzie mignęła mi młoda matka. W drugim zakupowałem matkę NU po pięciu dniach zerwalem mateczniki, 6 dnia podalem matkę siódmego otworzyłem zaworek, a w ostatnią niedzielę młoda siedziała po 15-tj na korpusie z gromadką pszczół po oblocie, chwytakiem przeniosłem ją do wylotka. Obecnie resztki czerwiu i w tym drugim przypadku dosypałem więcej pszczoły i zalane wszystkie ramki plus dzika zabudowa pod powałką. Co zrobiłem na szybko, włożyłem 2 ramki suszu plus po bokach suszu 2 ramki węzy. Pszczoły jest sporo ale w najbliższym czasie nawet gdy wypali to nie przybędzie a raczej ubędzie. Stąd moje pytanie, czy poczekać ze 3 dni i sprawdzić, czy nie czekać tylko jutro pod spód podłożyć korpus z suszem i może po skraju po ramce węzy? Zapewne upały i katastrofalna susza zahamują pożytek. Suszu mam ho, ho pozbyłem się dwóch rodzin a jutro trzecia.
 2. A czerw rozdzielić po rodzinach, czy skasować?
 3. Zagłaszczą motłoch na śmierć.
 4. Miałem na myśli wyrojone macierzaki, czyli podobnie jak z rójkami, matki młode się unasiennią i czerwią to wtedy? Rójki rozdałem, zostawiłem tylko jedną i połączyłem ze słabszą i przejeła inicjatywę i jest ok. Lub jak podajesz nie łączysz tylko rozganiasz? też bym tak zrobił najchętniej, ale przy małej ilości uli to może stopniowo po jednej, w jakim czasie? To byłoby najlepsze rozwiązanie. Jak coś to sprostuj. Dziękuję.
 5. W nowym ładzie, mam 150 zł./m-c do tyłu, bo nie można odliczyć bodajże składki zdrowotnej, która chyba ma wzrosnąć.
 6. No właśnie,czy można połączyć dwie wyrojone? Postawić jedną na drugą?
 7. Młody jak twierdzi nagrał klienta na dwa ule z pszczołami, rzekomo ktoś początkujący. Ale zaproponowałem wszystkie lub same rodziny, bo gdy nie znajdę klienta na następne to będę miał dwa ule na zapas gdyby coś. A obecnie nie mam żadnych rezerw.
 8. OK. dziękuje za poradę. Proponowałem młodemu, ma co prawda WP, ale jak to z pszczelarzami, jak wyczują słabość to chcieliby dopłaty. Z 6-u zazimowanych, w 4- wyszły rójki, może się nie unasiennią to do likwidacji. Wczoraj osadziłem rójkę i mam dwa odkłady. Może połączę rójkę z którymś wyrojonych i później odkłady gdy będą czerwić. Ale cztery ule to max. Lubię te owady i dbam jak mogę, ale życia nie oddam.
 9. Dodatkowy problem, co z tym zrobić?
 10. Manio, podpowiedź jak rozpędzić, rozwiązać rodzinę pszczelą w tym przypadku wszystkie. A może trochę to niehumanitarne, nie leczyć i nie zakarmić na zimę.
 11. To były pierwszy i ostatni zapewne miód w tym roku, pogoda przed nami zwiastuje Saharę. Haarp i Sura to broń ostateczna.
 12. U mnie Nieska dała 3,5 korpusu ale ramka 21,5 cm. Najpierw 1 korpus i po 13 dniach 2,5 korpusu. I nikt nie chce za darmo moich uli i pszczółek, pszczelarze to ciekawi ludkowie. A na wiosnę płacą pięćset za lichą rodzinkę. Oferowałem młodemu, ale nie chce słuchać o korpusowych tylko WP, które są najlepsze na świecie.
 13. A w korpusowych też trzeba wyczyścić gniazdo z miodu rzepakowego? Wczoraj i dziś wirowałem ale do gniazd nie zaglądałem tylko z jednej wyjąłem jedną ramkę.
 14. PROSZĘ o podpowiedź, jak odebrać miód z 2 nadstawek, czy mozna jednocześnie czy na dwa etapy, co zrobić z pszczołą?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.