Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

harcerz1020

Użytkownicy
 • Content Count

  859
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

harcerz1020 last won the day on June 10 2020

harcerz1020 had the most liked content!

Community Reputation

91

About harcerz1020

 • Rank
  As forumowy

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Zdzisław
 • Lokalizacja
  pow. płocki
 • Typ ula
  2/3 WPL

Recent Profile Visitors

765 profile views
 1. Ja bym radził niezwłocznie podejrzeć, czy nie potrzebują ciasta. Może być jak w ub. r. bo po wygryzieniu czerwiu gdzie miały zawiązać kłąb.
 2. Ja zrobiłem 2 szt. ze sklejki wodo.odp. 9 mm, wielkości korpusu wpl na wysokość mojej ramki x10. Dół jako dennica osiatkowana na stałe. Boczne ściany dłuższe o 7-8 cm, do wentylacji od dołu. Z przodu typowa zasuwka wlotowa. Przykrycie, pilśnia 4 mm i 3 pajączki. Mozna przetrzymać rójkę i odkłady. Ale nie można postawić na korpus do połączenia, trzeba przełożyc ramki. Przed deszczem trzeba zabezpieczyć.
 3. Kolega budowlaniec opowiadał fakt u nich na budowie. Przyjechał z wizyta v-ce minister. W tym dniu betonowali dużą ilość zaszalowanych elementów konstr. a mieli jedn węzeł betoniarski. V-ce chodząc po budowie podszedł do pracownika który kierował tym węzłem. Zapytał jak praca? coś w tym rodzaju. Odpowiedział, ze wszystko dobrze tylko jeden węzeł jest nie wydolny do tej ilości potrzebnego betonu. V-ce zapytał czy nie mozna było tego betonu przygotować dzień wcześniej? Można odpowiedział, ale czy ktoś o tym pomyslał.
 4. O tym informują od dawna. https://globalna.info/2020/03/28/10-przykazan-nwo-z-kamiennych-tablic-w-georgii-pierwsze-juz-sie-wypelnia/
 5. Emigrancie, kto kto cie wygnał z kraju kto ci zabrał dom?
 6. Coś mi się wydaję, że ochotnicy czują mokro w porach i naganiają, żeby inni nie mieli lepiej.
 7. Zapytam. Mam obecnie 5 uli i na obecnie 4 na pewno młode matki. Bede chciał zmniejszyć do może 3 uli (bo za dużo miodu, w tym roku klęska urodzaju) I właśnie myślę o co rocznej wymianie matek. Młode matki podajesz z ulików weselnych już czerwiące? Mam dodatkowe 4 kpl. uli. Nie chce mi się produkowac ulików weselnych, bo w każdej chwili może być likwidacja tego hobby. I tak myślę, gdybym ustawił na dennicy korpus i w pionie to podzielił na połowę, wylotki skierował o 180% to dało by sie wyhodować 2 matki? Tylko powalkę trzeba by nową podzielną na dwa i w jednej części 4 a w drugiej 5 ramek. Ale w 4 ramkach też chyba da radę?
 8. To, ze siedzą pod powałłka to to nie jest najlepsza sytuacja ale zapewne nie tragiczna. Czy nie mogło byc tak jak stwierdziłem u siebie. Zrobiłem eksperyment,na wiosne sie okaże. Duży odkład zakarmiony jak rodziny produkcyjne.Byłem pewien, że zalane pod korek. Ale końcówka września i zauważyłem, ze noszą sporo pyłku, więcej niz pozostałe. Trochę mnie niepokoiło co tam się dzieje. Dwa korpusy po 7 ramek. Było ciepło i 1 X zajrzałem do gniazda. W górnym korpusie przy ścianie nad wlotkiem od ramki zatworowej 3 ramki czerwiu i u góry winek pokarmu. Czerw w jednej ramce wygryzający i pozostałe zasklepiny. z boku 4 ramki pełne pokarmu. W dolnym korpusie pokarmu od 1/3 do 1/4 na ramkach. Co zrobiłem? A no czerw przeniosłem do dolnego w jego miejsce przesunąłem pełne ramki pokarmu szt. 4 nad czerw pod spodem i z dolnego przeniosłem 3 ramki z pokarmem gdzie było go najwięcej i dwa litry syropu. Później jeszcze był tydzień ciepła. Syrop pobrały w jeden dzień. A gdybym tego nie zrobił to może po wygryzieniu sie czerwiu zawiązałyby kłąb właśnie u góry? Tak tylko gdybam.
 9. A można od razu do korpusu wyposażonego i ustawionego na dennicy. Może na niego pusty żeby się nie rozlatywały? I jeszcze, czy w tym przypadku co opisałem od razu można ramkę z jajami,czy później. Chodzi o to żeby nie zaziębić jaj, ale jak ciepło. I jeszcze, gdy będą miały w tym korpusie pokarm i pierzgę i wstawię na 3,4 dni do pomieszczenia w gospodarczym to pociągną mateczniki? Tak w tym roku robiłem odkłady i wszystkie zostały tj. nie wróciły do macierzaków, robiłem z pojedynczych uli.
 10. Te 5 krzaczków kosztowało mnie roboty ho, ho a może więcej. Najpierw wykopałem doły ok. 70 głębokie i tyle szerokie. Bez sprawdzenia Ph nawiozłem torfem z nad rzeczki i podlewałem gnojówką z pokrzywy. W pierwszym roku rosły bardzo dobrze, ale w drugim jakieś choroby i zaczęły ginąć. Sprawdziłem Ph no i ziemia zasadowa. Na jesieni wszystko wyrzucone i od nowa nawiozłem mieszanką trocin, torfu kwaśnego, kora, liscie dębowe, mech, ziemia piaskowa 5-6 kl.z lasu dębowego. Podlewam gnojówką z trawy, trochę gnojówki z pokrzywy, w poprzednich latach jak miałem poletka ogórecznika to gnojówka z liści (potas) Od ub. r. podkładam na wiosnę trochę obornika. No i trociny sosnowe. Bardzo dobrze zakwasza gnojówka z trawy, razem z trawą. Borówki mam ładne,ale potrzebują wody.
 11. Mam 5 krzaczków borówki, ale nie daję żadnych nawozow sztucznych tego typu. Może dlatego lub taka odmiana, że nie rosną wysoko jak podają do 2,5m tylko do 1-1,2 i rozkładają sie na boki.
 12. Żaden ze mnie agronom , ja tak na własny rozum. Mam tej trojeści nie więcej jak 12m. Pod koniec września, ścinam kosą elektryczną (rozdrabniam). Liście grube i skórzaste ale szybko się rozkładają, pozostają częściowo tylko łodygi. Czasami troszkę wapna (liście trochę zakwaszają) Na koniec listopada trochę NPK i posypuję to liśćmi. Trojeść lubi próchnicę. Na wiosnę liście blokują ciepło słoneczne i nowe pędy wychodzą później i później zakwita ale to może lepiej. W tym roku bardzo ładnie nektarowała.
 13. Jeżeli nawozami to tylko Polifoska i to przełom 11/12 tak stosuję. Posyp po najbliższej odwilży. Trojeść potrzebuje dobrej ziemi, wilgoci i słońca. Na piachach to nie trojeść.
 14. Ja od kolesia pszczelarza posadziłem kłącza trojeści oraz posiałem późniejszą jesienią (koniecznie przed zimą) nasiona. Posiane z nasion na wiosnę wzeszły co najmniej w 90%. Ale kwitnienie pełne dopiero na trzeci sezon.
 15. A gdyby przeniósł ta ramkę z jajkami do miodni nad kratę, nie pociągna mateczników? W ub. r. przytrzymałem rójke na gnieździe na jednym korpusie i ze dwa razy przenosiłem ramki do miodni to na niezasklepionych ciągnęły mateczniki.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.