Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

harcerz1020

Użytkownicy
 • Content Count

  297
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

harcerz1020 last won the day on June 10

harcerz1020 had the most liked content!

About harcerz1020

 • Rank
  100% Domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Zdzisław
 • Lokalizacja
  pow. płocki
 • Typ ula
  2/3 WPL

Recent Profile Visitors

186 profile views
 1. Trzeba sobie w życiu radzić , rzekł góral sznurując buty dżdżownicą. Przede wszystkim węza musi być wygrzana powyżej 20 st. i w takiej temperaturze wtapiamy, ma być elastyczna. Najlepiej włożyć na więcej ramek żeby między czasie się ułożyła. W niższej temp. nigdy się dobrze nie wtopi.
 2. Ja w takich sytuacja na powałkę (wysoką) stawiam korpus czy z pewną ilością nakropu, czy miodu (ostatnio po rozgonieniu trutówki) , czy ramki do osuszenia po wirowaniu otwieram środkowy pajączek i przenoszą do gniazda.Tylko coś widzę, ze pierzgi nie przenoszą.
 3. Grzyb jest wszędzie, kilkanaście brzoskwiń co ocalało po mrozach zanim dojrzewać to gniją na drzewie klapsa podobnie śliwki też. Z innymi drzewami i lipą mogło być tak, że wiosenne mrozy sięgały po 6-7 st. i przemroziły, poza tym susza. To co popadało to przemiękło ok 15-20 cm a korzenie drzew w popiele. W studni wody coraz mniej. W ub. r. lipa nie zawiązała odpowiedniego kwiatostanu.
 4. W 2018 nawłoć pięknie nektarowała, miodzik wspaniały zaczął krystalizować dopiero po pół roku. Obecnie duże opóźnienie, tydzień wstecz dopiero odbijały boczne przyrosty. Zanim zakwitnie to ho ho a dopiero po 2 tyg. od zakwitu nektaruje dla pszczół. Obecnie ładnie wyrosła ale potrzebuje deszczu a sierpień zapodają gorący i suchy.
 5. Ja największy problem mam z rękawicami. Jako początkujący pszczelarz zakupiłem w miejscowym sklepie pszczelarskim kpl. uniformu. Nie wiem co to za materiał ale paluchy długie twardy materiał (czy skóra) pozawijały się i nie idzie wyjąć ramki, a jak wilgotne to żadła zostaja na rękawicach. Podpowiedzcie w tym temacie.
 6. Mam pytanie odnośnie KM aromatyzowanego w żelu. W ub. r. we wrześniu zakupiłem 3 szt. tegoż jeden postawiłem na ramkach plus dorobiłem taki pierścień 6-7 cm, ale efekt był niewidoczny. Czy pozostałe 2 szt. gdybym postawił od dołu pod siatką coś by dało i kiedy to zrobić?
 7. Dzięki, tak to zrobię. Właśnie czytałem na pasiece Michałów żeby dobrze poddymić odczekać 2-3 minuty żeby się opiły i rozgonić. Zamierzam to zrobić w sobotę jutro po pracy lub w piątek zabiorę nadstawkę ktora jest czysta od czerwiu. Sąsiednia silna rodzina już ją rabuje. Nie będę ratował dobry i jeden jak ubędzie. Jeszcze dwie dosyć dobrze rozwijające się rodziny zamierzam sprzedać w cenie odkładu. To by ulżyło. Pozdrawiam.
 8. Wiem, że nic nie wiem. A może podpowiedź w temacie trutówek. W jednej rodzinie początek czerwca wyszła rojka, 20 czerwca druga mała którą połączyłem z macierzakiem. Dziś sprawdziłem a tam dużo czerwiu trutowego. Co z tym zrobić? Z tego co wiem to można 1.Wysypać z ula, ul zabrać i rozwiązać rodzinę, 2. Znajomy pszczelarz polecił wysypać ok. 30 -40 m od ula i to co wróci połączyć z inna rodziną, trutówki rzekomo zostaną 3. A może jeszcze włożyć młody czerw i jak skasują trutówki dopiero połączyć, na matkę NU to już za późno? A może coś innego. Co byście zrobili, lub co robicie w takiej sytuacji i w tym czasie.
 9. Mam pytanie, czy jeżeli w ulach jest sporo zapasu miodu, ale obecnie brak pożytku, to i tak trzeba dokarmiać żeby matki czerwiły? I jeszcze pytanie do Krzysztofa, czy dobrze odbudowały węzę w korpusie postawionym na dennicy?
 10. Tylko czy nad kratą nie założą mateczników na mlodym czerwiu? Głowa mała.
 11. Mam prośbę do szanownych pszczelarzy tj. o podpowiedź w zakresie łączenia rodzin. Znajomy miał zamiar wziąć moją hodowlę ale stwierdził, że ma 4 typy uli i 5 typu nie zdzierży no i mam kłopot. Przede wszystkim musze ograniczyć ilość uli. Mam obecnie 7, jedną silną rodzinę zostawię a resztę podzielę na 2 tj. połączę. Ale nigdy jeszcze nie łączyłem, w sieci jest dużo na temat łączenia ale wszystko na jedno kopyto tj. na jeden korpus wpl czy dadant stawiamy drugą rodzinę i to wszystko. Tomasz też pokazuje jak łączy w drugiej połowie X, stawia korpusy chyba bez wyszukiwania matek. Moje korpusy są mniejsze wpl ale ramka 21,5 cm. Oceńcie i skorygujcie moją kompozycję. Obecnie mam 2 rodziny na 4 korpusach a pozostałe na 3, rojki łączone po dwie i rodziny porójkowe, jakoś sobie dają radę. Dosyć duże zasiewy facelii co prawda przekwitł, ale dostala deszczu +ze dwie ulewy i wylegla w połowie a nawet 2/3 i obecnie w tych miejscach odbiły nowe przyrosty i jest sporo kwiecia, chętniej latają właśnie na facelię znoszą pyłek niż na lipę. W następna sobotę sprawdzę co tam w ulach. Co powiecie na takie łączenie. Ok. a może przed 10 sierpnia z rodziny silniejszej do której będę dokładał drugą zdejmuję nadstawkę zakładam kratę. W rodzinie słabszej dokładanej zapewne na gazetę usuwam matkę, ale to też klopot jak nie znajdę to rzekomo można 20 czy 30 m wysypać na płótno i matka się znajdzie ale też będzie czerw którego nie można przeziębić, ale powiedzmy że matki nie ma. Konsoliduję rodzinę na jednym korpusie z jakimś czerwiem, ale jeszcze to przesuwanie uli co pół metra. Stawiam na rodzinę jak wcześnie podałem. Pod koniec sierpnia wygryza się czerw, zabieram korpus w dwóch pozostałych ujmuję po 2 ramki i przygotowuję gniazdo na 2x8 ramek i zakarmiam. Co byście zmienili, czy to ma szanse powodzenia? Pozdrawiam.
 12. Gniazdo jest na dwóch korpusach, krata i nadstawka w ktorej nie za wiele jest. Z nadstawki strząchnę pszczoły na pomost przed wylotkiem i dołożę pszczoły z czerwiem i gazeta. Korpus będę miał już w kpl. Czy kratę wyjąć?
 13. Czy te 4-5 ramek ma być z tej samej rodziny?
 14. Czerwiem z pszczołą? Czy sam czerw.? Dziwne to kwitnienie lipy w tym roku. Niby kwitnie już 5-6 dni a oprócz jednej rodziny która zawsze pracuje w tych po rójkowych to słabo pracują i w ulach cienko z zapasem. Sporo pszczoly widać na poletkach trojeści krwistej i ameryk. i innych. Gdyby dobrze nektarowała to na poletkach by nie bylo pszczoły. Wydaje mi się, że może być słabe nektarowanie i dlatego pszczoła poddenerwowana jest to uważam przyczyna z ub. r. gdy było bardzo such i lipa w lipcu - sierpniu nie zawiązała dorodnych nektarników.
 15. Mam pytanie na cito. Z jednej rodziny wyszła rójka ale nowa się nie unasienniła. Zakupiłem NU wczoraj sprawdzałem to jest chyba już unasienniona bo z takim pokaźnym odwłokiem, ale nie widać czerwiu. W ogóle w ulu mało zapasu. Dałem dwa słoiki treściwego miodu z odsklepin. Ale to już wszystko trwa i pszczoły coraz mniej, pomimo, ze po wyjściu rójki zostały dwa korpusy czerwiu. Pytanie, jak wzmocnić tą rodzinę żeby przetrwała, szkoda mi tej matki. Zanim teraz zaczerwi i się wygryzie to nie będzie kto tego wychować. Czy przenieść czerw z innych uli z pszczołą, czy może samą pszczołe po ramce z zapasem z innych uli jakiegoś zsypańca, czy nie poturbują matki, oto jest pytanie. Pozdrawiam.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.