Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Peter001

Użytkownicy
 • Content Count

  50
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Peter001 last won the day on March 5 2019

Peter001 had the most liked content!

Community Reputation

13

About Peter001

 • Rank
  Prawie domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Piotr
 • Lokalizacja
  Zagórze
 • Typ ula
  Dadant 1/2

Recent Profile Visitors

231 profile views
 1. - Lokówki w otworze wyfrezowanym w listwie w tej części, co są w niej zanurzone nie będą dogrzewane tak jak pozostała część przestrzeni z termoobiegiem. Wydaje mi się, że im większa powierzchnia lokówki będzie miała dostęp do termoobiegu, tym stabilniejsza będzie temperatura w jej wnętrzu. Możńa było było by lokówki osadzić na plastikowym trzpieniu od zestawu Nicota. Bądź też nawet je podwiesić na nim na listewce, wtedy układ był by najbardziej zbliżony do tego co w ulu - Wydaje mi się, że półka z lokówkami umieszczona w górnej części cieplarki (łącznie z przyrządami pomiarowymi), była by w stabilniejszej strefie ciepła.
 2. Puszki Sposób rozmieszczenie elektroniki i zasilania w puszkach widoczny jest tutaj: https://github.com/HannesOberreiter/bScale/blob/master/PiotrBeeScale.md Omówię jeszcze tylko parę drobiazgów. Puszka skrajna na wadze została przeznaczona do zasilania ze względu na łatwiejszy dostęp. Obie puszki są hermetyczne, więc połączenia kablowe wykonane są również w tej technologii, poprzez zastosowanie dławnic kablowych i okrągłych kabli w nich zaciśniętych. Korzystnie jest zamontować dławnice PG-7 jak najciaśniej obok siebie, maksymalnie z lewej strony. Na zamieszczonym tam zdjęciu w puszce zasilania nie widać diody Shottky’ego, zamontowałem ją później. Zapobiega rozładowaniu akumulatora, kiedy panel solarny go nie ładuje. Tutaj jest opis, co do czego i jak względem regulatora napięcia: https://robu.in/product/boost-buck-voltage-lm2577s-lm2596s-dc-dc-step-up-down-power-converter-module/ W zależności od tego co tam będzie (akumulator żelowy lub 5xakumulatorek 1,2v), należy ustawić odpowiednie napięcie ładowania. Dla akumulatora żelowego 6V to 7,2V (+/- 50mV). Ten okrągły kabelek co łączy zasilanie pomiędzy puszkami to nadmiar odcięty z belki tensometrycznej Zresztą do połączeń z HX711 też go użyłem. Pozostała jeszcze dziura pod czujnik wilgotności i temperatury SHTC3. Umieściłem go na dnie puszki z Arduino, gdyż taki montaż zapobiega dostaniu się wilgoci do wnętrza puszki. Można dodatkowo krawędzie czujnika po zamontowaniu w otworze zabezpieczyć silikonem, a potem nakleić na niego kawałek taśmy izolującej i przewodami podpiąć do zacisków płytki z ATTiny85. Przy okazji – na bocznej ściance widać przyklejoną antenę wewnętrzną. U mnie działa dobrze, a plus jest taki, że wszystko w środku. Tym niemniej jeśli u kogoś sygnał słaby, może zostać zmuszony do wyprowadzenia anteny na zewnątrz.
 3. Co prawda warunki nie sprzyjały, żeby zrobić szerszy zakres odchyleń pomiarów wagi zależnie od temperatury, ale na podstawie tych co udało się zarejestrować, wykonałem obliczenia kompensacyjne. Na wykresie widać, że odchylenie wagi ma charakter liniowy, więc w miarę prosto można dokonać obliczenia korekty. W załączonym arkuszu jest wyjaśnione, jak sprawdzić dane ze swojej wagi. Spróbuj podstawić tam dane ze swojej wagi. Kompensacja temperaturowa.xlsx
 4. Teraz trzeba wykonać obie połówki stelażu, do którego będzie wspawana belka z przykręconymi płaskownikami. Taka kolejność wykonania umożliwi panowanie nad symetrią położenia względem siebie obu połówek stelażu. W tym celu trzeba sobie przygotować kilka klocków drewnianych, które będę pozycjonować połówki stelaża względem siebie, jak i położenie belki względem nich. Te co mają 15 mm ustalają szczelinę pomiędzy połówkami, te co mają 25 i 27 mm użyłem do podłożenia pod belkę Ewentualne błędy w mocowaniu płaskowników do belki (skosy) można korygować przed wspawaniem poprzez szlifowanie ich z długości tak, żeby miały odpowiednie położenie. Spoina skoryguje ubytek materiału. Ważne! Nie dopuścić do przegrzania belki, bo zostanie zniszczona! Obłożyć ją mokrą szmatą i tylko złapać punktowo do stelaża. Do spawania zasadniczego odkręcić od płaskowników. Potrzebne będą: kątownik spawalniczy i ściski. Ściski powinny zapobiegnąć odkształceniom Podpowiedź: Częste wykręcanie i wkręcanie belki kluczem może zmęczyć, więc można do tego celu użyć wkrętarki z właściwą końcówką pod imbus dla M8. Stelaż zrobiony został z profilu zamkniętego 30x30 ścianka 2mm. Rozmiar stelaża należy dobrać pod typ swojego ula. Wymiary które podałem na rysunku są dla ula Dadant10R. Długość 50 cm została dobrana ze względu na to, żeby była możliwość przesunięcia ula na skraj wagi. Wtedy jest dostęp do skrajnej puszki, gdzie znajduje się koszyk z bateriami bądź akumulator. Ma to znaczenie, kiedy waga nie jest wyposażona w doładowywanie solarne i trzeba okresowo wymieniać źródło zasilania. W dolnej połówce stelaża widoczna jest podstawa wykonana z kątownika pod mocowanie puszek hermetycznych (obszar 180x135). Użyłem najmniejszego dostępnego kątownika jaki był. Zresztą można sobie zrobić tam cokolwiek, byle się te puszki jakoś trzymały całości. Puszki można mocować do kątowników za pomocą bocznego wkrętu stabilizacyjnego – wymagane wiercenie i gwintowanie jednej bocznej ścianki kątownika. Albo znacznie prościej – użyć obustronnej taśmy klejącej. Tyle, że po jakimś czasie może puścić. W dolnej połówce stelaża dospawane są nakrętki pod nóżki do regulowania poziomu ula.
 5. Stelaż Wykonanie stelaża najlepiej zacząć od mocowania belki tensometrycznej. Najpierw trzeba wywiercić w każdym płaskowniku cztery otwory, pozycjonując je pod połączenia gwintowe w belce. Do przeniesienia rozstawu otworów można być pomocny ołówek i kartka papieru. Trzeba ją przyłożyć na płaszczyznę belki tensometrycznej z otworami, zacieniować boczną częścią ołówka. Pojawi się zarys krawędzi otworów. Następnie wycinek kartki z widocznym konturami otworów wystarczy przykleić do płaskownika i napunktować środki otworów. Lepiej jednak użyć cyrkla ślusarskiego (jak się ma) oraz suwmiarki, i za pomocą punktaka i rysika wytrasować położenie otworów. Wiercenie najlepiej zacząć od małego wiertła (np. 1,5 do 2mm), żeby nie zjechały na bok osie otworów. Mnie się udało powiercić te otwory w amatorskich warunkach wiertłem 8,5mm i dosyć ciasno śruby „wcelowały” się w swoje miejsca na belce. Jeśli się nie uda, wtedy można boczną częścią wiertła „rozjechać nieco w bok otwór, lub w ostateczności rozwiercić otwory wiertłem o większej średnicy. Do przykręcenia belki najlepiej użyć wkrętów M8 z łbem walcowym pod klucz imbusowy o długości 35 mm, z podkładkami. Do mocowania belki użyłem dwóch płaskowników 40x4 o długości 75mm.
 6. Warto by się skontaktować z producentem, żeby wyjaśnił tę sytuację. Zresztą jest coś takiego jak gwarancja i rękojmia. A masz do tej wagi jakąś gwarancję i instrukcję, gdzie producent coś pisze co ta waga ma robić i jak działać?
 7. No tak, zapomniałem jeszcze o płytce montażowej. Na załączonym rysunku z lewej jest pokazane rozłożenie podzespołów na płytce - (kontury elementów kolorem niebieskim), kolorem żółtym zaznaczone ścieżki które należy wykonać z drutu. Można to robić drutem nieizolowanym, tworząc z niego ścieżki, chwytając go od spodu punktowo do miejsc lutowniczych otworów na płytce. Równie dobrze można te odcinki łączyć na wprost między punktami drutem izolowanym - kwestia gustu. Ta płytka mieści się niczym plasterek sera w kanapce, pomiędzy płytką Adruino Uno, a płytką SIM900. Trzeba pamiętać o wlutowaniu pinów do SIM900, tak żeby można było to w tę "kanapkę" złożyć. Zaznaczone i opisane zostały punkty na płytce montażowej, do których należy doprowadzić przewody od elementów zewnętrznych (HX711, zasilanie). ps.. Mam nadzieję, że opisałem całość w sposób zrozumiały dla osób niekoniecznie biegłych w elektronice. Gdyby coś jednak budziło niejasności albo gdzieś zrobiłem błąd, proszę pytać. Teraz jeszcze zima, więc jest czas żeby zamówić części. Z tego co słyszałem, wkrótce mają wprowadzić cło i VAT od wszystkich zakupów z Chin. Pozdrawiam i powodzenia
 8. To już finalny układ montażowy elementów elektroniki. Pojawił się tutaj układ doładowywania solarnego jak również czujnik wilgoci i temperatury (SHTC3). Czujnik rejestrujący temperaturę i wilgotność potrzebny jest do kompensowania odchyleń pomiaru belki tensometrycznej. Zestaw doładowywania solarnego akumulatora (przetwornica, panel solarny, dioda Shottky'ego 1N5408) powinien zapewnić bezobsługową pracę wagi. Przetwornicę należy wyskalować na napięcie mierzone na niej woltomierzem bez obciążenia na 7,4V. Na rysunku jest jeden panel solarny, tylko pokazany w widoku od frontu i od strony podłączenia przewodów. Na koniec uwaga odnośnie doprowadzenia zasilania do modułu SIM900 wtyczką, co że dziwić. Próbowałem zasilić ten moduł przez pin 5V, następnie przez pin VIN. Niestety, często zdarzało się, że moduł GSM SIM900 nie zdołał wysłać danych, gdyż szczytowe zapotrzebowanie na prąd przekraczało wydolność prądową z tych pinów. Dopiero doprowadzenie zasilania wtykiem na stabilizator rozwiązało problem. Pozostało już tylko żelazo stelaża, zaprogramowanie ATTiny85 i Arduino R3, oraz umieszczenie bazy i skryptów na serwerze..
 9. Tutaj https://www.e-bip.org.pl/upload/00491/08422/0265812-11171278.pdf jest w miarę świeże opracowanie w ramach tego zagadnienia. Na pierwszej stronie podany jest adres e-mail, gdzie można zgłaszać uwagi. W ramach tego opracowania nie znalazłem niczego, co sugerowało by możliwość tak daleko idącej interpretacji przepisów, nakładających na pszczelarza rygorystyczny obowiązek nakazu zawarcia umowy na utylizację domniemanych odpadów. Myślę, że zainteresowane osoby mogą zadać tam pytanie odnośnie zaistniałego problemu.
 10. Tutaj widok połączenia z modułem SIM900, oraz podłączony został przetwornik HX711 wraz z belką tensometryczną. To co widać, stanowi minimalny zestaw elementów do wykonania wagi. Wykaz elementów: - ATTiny 85 - https://pl.aliexpress.com/item/32884047986.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fjt2kGA - podstawka do ATTiny 85 - https://pl.aliexpress.com/item/32385570040.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fon7LsF - BUZ 11 - https://pl.aliexpress.com/item/32878992857.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fon7LsF - Rezystor 1k, rezystor 220k - obydwa 0,25W - https://pl.aliexpress.com/item/32660635741.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fk87Dz7 - LP2950 - https://pl.aliexpress.com/item/32884122547.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fQXHLeA - Kondensator 0,33uF, kondensator 0,01 uF - https://pl.aliexpress.com/item/32845666071.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fo6wB3Z - Akumulator żelowy AGM 6V 1,3Ah wymiary(51mm x 96mm x 24mm) - https://allegro.pl/oferta/akumulator-zelowy-agm-6v-1-3ah-ups-bezobslugowy-6875657484?snapshot=MjAxOS0wNS0yMFQxMTowNTozNy44MzRaO2J1eWVyOzZkYzgxMzc3M2RhODY0NjllM2E0ZGJjODI5N2UyM2I5NzgwMWNhZDIyM2Y1OWM2YTA3NzAyMmQyNmQ0ZDQ2YTY%3D lub 5 x akumulatorek NiMH AA 2000 mAh, wraz z pojemnikiem na nie i połączonymi weń szeregowo - http://pl.aliexpress.com/item/32843491030.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.37c97e77JpXvjd&algo_pvid=f5ea70b8-a155-4eab-8404-0cfac31f3793&algo_expid=f5ea70b8-a155-4eab-8404-0cfac31f3793-7&btsid=2100bddb16096941589552907ecbb9&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ - Arduino Uno R3 - https://pl.aliexpress.com/item/33044591012.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fjt2kGA - SIM900 - https://pl.aliexpress.com/item/32649551828.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fon7LsF - Antena wewnętrzna do SIM900 - https://pl.aliexpress.com/item/32917032183.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fEG9wLt - HX711 - https://pl.aliexpress.com/item/32878181081.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fQXHLeA - Belka tensometryczna 200 kg - https://pl.aliexpress.com/item/1649112894.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fk87Dz7 - płytka montażowa Screw Shield 1.0 - https://pl.aliexpress.com/item/32911868611.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fjt2kGA - zacisk kablowy z rozstawem 2,54, do wlutowania - https://pl.aliexpress.com/item/32556311867.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fqdW6xi - 2xkonektor do zacisków akumulatora - https://pl.aliexpress.com/item/33039289079.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fk87Dz7 - 2x puszka S-box 216 - https://allegro.pl/oferta/pawbol-puszka-natynkowa-120x80x50-ip65-s-box-216-7438447577?snapshot=MjAxOS0wMy0xN1QxMzozMTowMS40NjhaO2J1eWVyOzM4Zjg4ODhlYjA2OWIzZGU1Yzk0MzU1MDQyOGNmZjUxZDE2Zjg3YjA3MmVjY2M5Mjc3MjQ0YTA3ZmE4MzI2YWI%3D - 4x dławik PG7 - https://pl.aliexpress.com/item/32913501828.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fZTVXVx - Wtyk do zasilania SIM900 - http://pl.aliexpress.com/item/32998406322.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.271221f7mtUnMN&algo_pvid=c0e69369-fa8e-49b6-94cf-9f5cc5e504b4&algo_expid=c0e69369-fa8e-49b6-94cf-9f5cc5e504b4-0&btsid=2100bb4c16096945480738368ebcad&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ - Piny do wlutowania w SIM900 - https://pl.aliexpress.com/item/32374809500.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fHX2UPx - przewody, cyna, kalafonia, lutownica A to później, niebawem zamieszczę kolejne rysunki: - SHTC3 - https://pl.aliexpress.com/item/4000215996152.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fpVj7gV - Regulator napięcia do ładowania solarnego - https://pl.aliexpress.com/item/32892519490.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fpVj7gV - Dioda Shottky'ego do ładowania solarnego - https://pl.aliexpress.com/item/32898846070.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fEG9wLt - Panel solarny - https://pl.aliexpress.com/item/32830626173.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fk87Dz7 - złącze do przyłączenia panela solarnego - https://pl.aliexpress.com/item/32965067991.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fqdW6xi Wszystkie odnośniki do aliexpress mają jedynie charakter orientacyjny i nie stanowią najlepszej oferty cenowej. Trzeba sobie poszukać..
 11. Przypuszczam, że problem wynika z zaklasyfikowania pszczół jako zwierząt hodowlanych. Z tego tytułu usiłuje się uogólnić przepisy dotyczące postępowania z odpadami zwierzęcymi, jak np. resztki po uboju świni czy też krowy - na pszczoły. Pomimo klasyfikacji pszczół jako zwierząt hodowlanych, w dalszym ciągu pozostają owadami. Jeśli tak, to warto zadać pytanie, czy w takim razie wszelakie urządzenia owadobójcze są legalne? Sądzę, że problem dotyczy głównie zwłok pszczelich. Pozostałe odpady - jak mi się przynajmniej wydaje - nadają się do kompostowania. To jest efekt klepania prawa na kolanie, bez vacato legis, konsultacji ze środowiskiem, a przede wszystkim bez odpowiedzialności za późniejsze skutki. Urzędnik wgłębia się w przepis, i wychodzi mu na to, że pszczoła to krowa..
 12. Załączam rysunek poglądowy, jak są łączone poszczególne elementy ze sobą.
 13. Witaj.. Zobaczysz że to nie jest takie trudne. ad1. Podstawka pod ATiny85 kupiona na aliexpress tutaj: https://pl.aliexpress.com/item/32385570040.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1ec65c0fAwrPk9 Została użyta, żeby można było z niej wyciągać ATTiny85 w celu przeprogramowania. Jak byś wlutował w płytkę bezpośrednio, bez podstawiki, to już trudniej W oprogramowaniu "budzika" ATTiny85 jest ustawiony czas wybudzania wagi na co 2 godziny. Jak by się chciało to zmienić, wystarczy wyjąć układ z podstawki i przeprogramować. Programowanie ATTiny85 można wykonać za pomocą Arduino Uno, które zostanie użyte do wykonania wagi - film jest zamieszczony na Githubie. ad2. Jak chodzi o kondensatory, to dowolne. Ich zadaniem jest buforowanie prądu. ad3. Stabilizator LP2950 potraktuj jako układ wejścia/wyjścia i nie wnikaj w jego budowę. Ale na pewno nie jest to tylko jeden tranzystor. Tutaj masz opis wyprowadzeń tego stabilizatora napięcia 5V w obudowie TO-92 http://www.datasheetcafe.com/lp2950-datasheet-pdf/ ad4. Zadaniem ATTiny85 jest pełnie funkcji "dozorcy", który odlicza czas (w tym przypadku 2 godziny standardowo). Kiedy wyznaczony czas minie, wtedy ATTiny85 uaktywnia BUZ11. Zaczyna on przewodzić prąd, podając zasilanie na Arduino Uno oraz SIM900. ATTiny85 robi to poprzez zmianę stanu na PIN 5. PIN6 służy do odbioru komunikacji zwrotnej od Arduino. ATTiny dostaje wtedy informację - "Tak, wysłałem dane na serwer, możesz gasić zasilanie i odliczać znowu 2 godziny" ad5. Połączenie HX711 z płytką arduino masz tutaj: https://github.com/HannesOberreiter/bScale ad6. Do programowania arduino używam standardowego środowiska Arduino IDE - tutaj poczytaj: http://www.mechatrobot.pl/arduino-ide-wstep-do-srodowiska-dla-nowicjuszy/ To wszystko nie jest trudne, wystarczy "poskładać" to lutownicą jak klocki lego, byle się tylko nie pomylić przy montażu. Postaram się w najbliższym czasie opisać wykonanie stelaża, bo jest tam parę rzeczy, które mogą sprawić kłopot. Pozdrawiam..
 14. Tak, macierzak jak najbardziej. Nie chodzi mi o to, żeby ratować, tylko chcę zasilić konkretną rodzinę. Jak rozgonię po pasiece, to ta strutowiała rodzina zasili mi całą pasiekę mniej równomiernie. W tym co napisałeś cenne dla mnie jest wyjaśnienie działania przegonki pod kątem działania zapachu matki. Teraz widzę, że to nie pójdzie w ten sposób, jak pomyślałem. Pozostaje nalot. Dziękuję za rzeczową odpowiedź.
 15. szkoda że nie czytasz mojej stopki. Tym niemniej dziękuję za cenne uwagi. Mam nadzieję że już wyczerpałeś się w tym temacie. Poproszę mimo wszytko innych użytkowników forum o poradę.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.