Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Krzychu

Użytkownicy
 • Content Count

  403
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Krzychu last won the day on October 13

Krzychu had the most liked content!

About Krzychu

 • Rank
  100% Domownik
 • Birthday 04/25/1989

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Krzysztof
 • Lokalizacja
  Braniewo / Trójmiasto
 • Typ ula
  WP / WLKP

Recent Profile Visitors

137 profile views
 1. Ja zazwyczaj jestem w stanie sprzedać z domu ok 700 kg do końca roku. W tamtym roku wszystkie zapasy poszły mi do końca listopada. Wg moich założeń jestem w stanie spokojnie sprzedać przez cały rok ponad tonę miodu rocznie. Gdybym wszedł w współpracę ze sklepikami to wtedy jeszcze więcej
 2. Nawiązując do faktu, że temat założyłem ukazując film "prawo rozwoju rodziny pszczelej" mam jeszcze jedno pytanie. Dajmy na to przy przeglądzie znajdę kilka słabych rodzin, z których miodu nie będzie ze względu na ilość pszczół i starą matkę. Takiej rodzinie lepiej jest wymienić matkę przy najbliższej okazji dostawy matki NU - koniec maja - czy zrobić z takiej rodziny z 2 lub 3 odkłady? Czy w pierwszym wypadku rodzina zdąży rozwinąć się na pożytek lipowy, który występuje u mnie dość po no bo często od połowy lipca dopiero? Czy z taką rodziną dać sobie spokój i zrobić 3 odkłady i czekać na nie dopiero na następny rok aby coś sensownego z nich było?
 3. Chcę obić z dwóch stron sklejką 3 mm. Słyszałem historie o zgryzaniu styroduru i robieniu z niego suszu przez pszczoły jak również o przedostawaniu się szkodliwych związków pod wpływem temperatury do miodu (chociaż dopiero przy temp powyżej 70 stopni coś wydziela styrodur). A chcę zrobić tak głównie dlatego aby były możliwie lekkie, bo sam styrodur jest lekki i sztywny i taka sklejka 3 mm usztywni ją bardziej. Gdybym zastosował styropian biały to nie uzyskałbym takiej sztywności przy tej sklejce a grubsza sklejka będzie już ciężka
 4. To jest właśnie to w warszawiakach. Z jednej strony bezobsługowe a z drugiej strony uciążliwe przy pracy
 5. Piotr, doszedłem do wniosku, że ograniczać już nie chcę ale bardziej nastawiam się na to aby oddzielić rodnie od miodni bo w niektórych 16 ramkowych warszawiakach matka zaczerwi na 13 ramek, gdzie wianuszki są spore bo z ok 20 kg miodu a w miodni wtedy mniej. A wiadomo, że chodzi o to aby to w miodni było najwięcej. Chyba, że wianuszki potraktuję jako żelazny zapas. Może warto spróbować zrobić w ten sposób aby przy pierwszym przeglądzie jaki wypada u mnie pod koniec kwietnia (dopiero wtefy aura pozwala w mojej lokalizacji) ustawić kratę odgrodową na 7 ramkach w tym dwie ramki z czerwiem na wygryzieniu przełożyć do miodni, w ich miejsce wstawić susz, resztę miodni uzupełnić ramkami z suszem i w tym momencie robię miejsce dla matki na czerwienie, a pszczoły z miodni do pierwszego miodobrania spokojnie się wygryza
 6. Ja w zasadzie nie wiem czy planować patrząc na to jakie miałem plany a co z nich wyszło. W planach miałem zrobić 10 odkładów a wyszło mi 10 rójek obsadzonych w każdym razie planuję porobić odkłady tak aby mieć ponad 50 rodzin. Plan jest też taki aby systematycznie wymieniać matki by wzrosła wydajność miodowa pasieki, bo patrząc na potencjał pożytkowy to gdybym miał same silne rodziny to miodu bym miał dość dużo. A słabiaki miodu nie noszą a takich też zawsze kilkanaście jest. Mam już 5 nowych uli Wielkopolskich od teścia, chcę zrobić tym razem sam kilka ze styroduru i tak jak Beeman - z trzciny Nawet myślę o jakiejś działce na peryferiach z 10 rodzinami i produkcji miodu ekologicznego spełnieniu rygorystycznych wymogów (materiał w ulach full natural, lokalizacja) ale to już "myśl" na dalszą perspektywę. W każdym razie pierwsze co to planuję dopilnować aby wszystkie rodziny były silne a to może zwiększyć wydajność miodową nawet dwukrotnie w moim przypadku
 7. U mnie nie było nigdy takiej sytuacji, żeby w rodni był same czerw a zero wianków. Wianku zawsze mam dużo i po to chcę dać kratę aby maksymalnie wykorzystać rodnie o osobno miodnie tylko czo to taka łatwo może się udać?
 8. U mnie w tym roku była ciągłość pożytków począwszy od sadów, wierzby, mniszka, rzapaku, po rzepaku też coś bo nakrop był a potem lipa a po lipie (krótka dziura pożytkowa) nawloć i gorczyca. Dlatego zastanawiam się czy zawsze niezbędny jest im ten żelazny zapas bo na każdej ramce z czerwiem maja i tak po kilogramie miodu. Ale to akurat jest wydaje mi się zależne od siły rodziny i bazy pożytkowej w danej akurat chwili. I jeszcze pytanie czy nastrój wynika z małej powierzchni matki do czerwienia czy z ogólnej małej objętości ula? Tzn, że jakby miodni była znacznie szersza niż mam to czy byłaby mniejsza skłonność do rójki?
 9. Odkopuję temat Zakładałem już wcześniej temat odnośnie wstawienia kraty odgrodowej w celu ograniczenia czerwienia i większej wydajności miodowej w tej rodzinie. Czytając ten temat nasuwa mi się pytanie na ile ramek Warszawskich Poszerzanych (ramka 13 dm2 powierzchni) zostawić pszczołom gniazdo przy wystawieniu kraty aby rodzina nie wpadła w nastrój rojowy przez tą kratę a aby wybrać jak najwiecej miodu z ramkami bez czerwiu? Dodam, że w moich warszawskich mieści się 12 ramek WP + nadstawka wielkopolska. Czy 6 lub 7 ramek WP na czerwienie jest wystarczające dla matki biorąc pod uwagę fakt, że nie zaczerwia całej ramki a elipsy, które są w bocznych częściach gniazda mniejsze niż w srodku?
 10. U mnie przed falą rzepaku również sądy i mniszek. Ale podobno w tym roku w moich okolicach mniszek nie nektarowal... W każdym razie im bliżej gniazda tym miód bardziej żółty miałem. W nadstawkach czysta biel rzepaku i go sprzedaję jako rzepakowy, żółty jako wielokwiat wiosenny. Także z jednego miodobrania sprzedaję dwa rodzaje miodu. Oczywiście nie zaprzeczam, że ten bardziej żółty nie ma w sobie rzepaku. Napewno ma ale jest również i inny smak. O dziwo miód rzepakowy lepiej się sprzedaje niż wielokwiat u mnie
 11. Mo ale żeby wyciągnąć średnia artmetyczna musisz mieć wszystkie dane więc jest znaczenie ile dają silne a ile słabiaki. W każdym razie nie o to mi chodziło w poprzednim poście
 12. Oczywiście żeby nie było : miód z rzepaku mam - najsilniejsza rodzina w tym roku przyniosła ok 30 kg (ul warszawski poszerzany 16 ramkowy + nadstawka 10 ramek wlkp) - czy to dużo? Nie wiem, bo w tym roku pogoda była psia na wiosnę. Ponadto plusem jest u mnie to, że rzepak kwitnie w okolicach 15 maja do pierwszego tygodnia czerwca więc kalendarzowo mają więcej czasu na rozwój, a rośnie dość blisko bo ze 150 m od pasieki. Ile Wy ciągnięcie miodu z rzepaku? Czy mając taki wynik z silnej rodziny jest sens kombinować ze wczesnym rozwojem? W każdym razie miałem kilka takich silnych rodzin ale miałem też takie co prawie nic nie przyniosły i średnia ze wszystkich wyszła mi 10,5 kg miodu z tego miodobrania.. Może to wina starych matek? Nie ukrywam, że zabawę w wymianę zacząłem dopiero w tym roku.
 13. W takim razie czy ktoś z Was robi jakieś zabiegi aby rodzina wystartowała wcześniej z rozwojem aby zdążyła być w pełni rozwinięta na rzepak w połowie maja?
 14. My w ulach Warszawskich Poszerzanych zawsze zimowalismy rodziny kolejno na 8 ramkach WP rodziny silne oraz 6 ramkach WP rodziny słabe. Ja w tym roku ułożył em gniazda na analogicznie 9 ramek rodziny silne oraz 7 ramek rodziny słabe. Czy może to mieć znacząco na rozwój rodziny pszczelej na wiosnę? Dodam, że niektóre warszawiaki ocieplane w całości - z jednej strony szczytu nie mają ocieplenia i tak jak zawsze pchane były za zatwór maty z sieczką, słomą tak w tym roku dałem po prostu drugi szczelny zatwór (z grubej deski pilsniowej?) jako dodatkowe ocieplenie. Czy wg was nie popełniłem zbyt dużych błędów? Czyli zbyt duży luz w gnieździe i słabsze niż zazwyczaj ocieplenie boczne?
 15. Czyli jeśli chodzi o zimowle to nie mam się co nadto martwić, że mi padną z głodu lub, że zmarzna. Czy zatem zabiegi na przyspieszenie startu rozwoju w lutym wskazane w filmie są odpowiednie?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.