Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Krzychu

Użytkownicy
 • Content Count

  2,025
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  23

Krzychu last won the day on June 26

Krzychu had the most liked content!

Community Reputation

330

About Krzychu

 • Rank
  Guru forumowy
 • Birthday 04/25/1989

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Krzysztof
 • Lokalizacja
  Warmia / Pomorze
 • Typ ula
  Warszawski poszerzany / Wielkopolska 18-tka

Recent Profile Visitors

2,165 profile views
 1. U mnie ten garaż blaszany upodobały sobie jakbym miał tam co najmniej otwarte odstojniki z miodem otwarte. Rozpalenie papieru w blaszanym garnku w środku nic nie dało. Tylko na moment dymienia zwiewaly potem znowu atak. Coś mi przypomina to zachowanie. Podobne jak w tamtym roku. Wy kręcicie miód. A ja obstawiam, że od razu po chowaniu ramek, do magazynu, bez kręcenia będę musiał od razu karmić.
 2. Ogólnie od jakiegoś czasu wszelkie bistra, i restauracje w większości kupują surówki (bo akurat te o które pytałem są po surówkach) w wiaderkach, gdzie dekielka tylko lekko przylegają i nie są szczelne jak np w wiadrach po syropie apifood. Czyli ładują taką surówkę, zgrzewają u góry folią i nakładają wieczko aby tylko leżało - tak mam teraz w wiadrach syropu invertix. I tych wiaderek nie wykorzystam już jako podkarmiaczki.
 3. Tylko jak tu planować Miałem podpisany urlop na 2-13 sierpnia. I co? Nagle jestem niezastąpionym, wykwalifikowanym specjalistą a interes firmy beze mnie jest zagrożony (Pracodawca spełnia wymóg kodeksu pracy, który mówi w jakim wypadku może przesunąć urlop/ściągnąć pracownika z urlopu). Dlatego muszę odwołać urlop. Nawet nie przesunąć. Bo wiem, że później będzie o wiele więcej roboty.
 4. Ale zdarzy się, że i wszystko poleci. Ja w tamtym roku miałem taki widok. Z pozoru szczelby dekiel wiaderka. Odwróciłem. Wszystko grało i poszedłem. Na następny dzień patrzę a tu pusto. Myślę sobie pięknie, wszystko już pobrały. A dno ula całe zalane w syropie.
 5. Znam to w warszawiaku. Sąsiad przez cały czerwiec przewalał w każdej rodzinie ramki z czerwiem z rodni do miodni zeby jak najwięcej miodu przed lipą wykręcić jeszcze. Wszystkie psy w okolicy po budach się chowały. Cóż, ja tylko z nadstawek wziąłem w czerwcu, to co w rodni niech sobie mają. No i efekt taki, że mu wczoraj kolejna rójka w pole poszła. Już mu nie mówimy nawet o tym, twierdzi że to nasze bo jego się nie roją a rójka o tej porze to głodniak lub warroza. Bardziej obstawiam, że głodniak. Moje pszczoły zaczęły rabowac garaż blaszany. Wyczuły tam jakieś puste ramki.
 6. Nom, dwie osoby się chwaliły. Jedna myslała, że to lipa kwitnie drugi raz.
 7. Słyszeliście, że u niektórych robinia już drugi raz zakwitła?
 8. Ja w sumie nie zamykałem. I może to jest teraz efekt szkieletów zamiast odkładów
 9. Więc teraz masz zamknięte? Dobrze rozumiem? Jeśli tak to myślę, że należy im zostawić otwarte na szerokość aby dwie pszczoły mogły swobodnie wejść i wyjść. PS. Widzę ponadto, że jesteś moim sąsiadem z Żuław. A tam raczej pożytku za bardzo nie ma już - chyba, że gryka jeszcze kwitnie jakaś i chaber. Dlatego jak dałeś im syropu to uważaj na rabunki
 10. Cóż, może mój lipowy jest wyjątkiem?
 11. Jest bardzo pożądany. A to wystarczy. Cena rzepakowego 40 zł/słoik, a lipowego tylko 5 zł więcej (którego i tak nie mam kolejny rok).
 12. I to jest dla mnie pretekst żeby miód lipowy był 2x droższy od rzepakowego. Nie dość, że występuje co któryś rok to jeszcze w znikomych ilościach.
 13. Tadku nie rozumiesz. Nie chodzi mi o odkład dwuramkowy tylko zabranie z jednej rodziny max dwóch ramek. I z 3 lub 4 rodzin zrobienie jednego odkładu. 4 x 2 ramki = odkład 8 ramkowy.
 14. Może źle się określiłem. Nie chodziło mi o ramkę na jeden odkład a o zabranie max 1 ramki z czerwiem z rodziny produkcyjnej w celu zrobienia odkładu. Max 1 WP co daje nam max 2 wlkp 18tki.
 15. Dlatego po odczuciach z tego sezonu: wiele czasu, paliwa, pszczół i pieniędzy poświęciłem w tym roku aby bazować na jednodniówkach. Owszem - w dużej mierze się przyjęły ale nie raz dopiero za 3 razem lub w ostateczności ramka z czerwiem musiała ratować. W tym roku zrobię jeszcze 3 odkłady jako nalot na matkę UN bez czerwiu. Na następny rok będę robić tylko od nich (jeśli będą miały geny dla mnie pożądane) odkłady jedno ramkowe z czerwiu młodej pszczoły. Dlaczego jednorakowe a nie 3? Zauważyłem, że zabierając do 3 ramek z czerwiem i młodą pszczołą osłabiłem znacząco rodziny. Owszem, osłabimy tak, że z silnej robi się przeciętniak. Oczywiście mówię na przykładzie swoich obserwacji w swoich warunkach. Rodzinka nr 1 przyniosła mi 26 -30 miodu wiosennego i była rekordzistką. Rodzinka nr 2 - ok 15 kg. Z rodzinki nr 1 zrobiłem odkład zabierając jej 3 ramki warszawskie poszerzane z czerwiem krytym + 1 z pierzgą i pokarmem. Pożytku spadziowego przyniosła mi rodzinka nr 2 - 15 kg. Rodzinka nr 1 nie przyniosła już nic i ruch na wylocie jest mizerny. Teraz rekordzistką jest rodzinka nr 2.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.