Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Krzychu

Użytkownicy
 • Content Count

  559
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Everything posted by Krzychu

 1. Rozumiem, że przeciwwskazań do takiego zabiegu jaki opisałem nie ma? Bo jednak robimy dodatkowe miejsce na miód oraz dajemy im więcej miejsca na własne bytowanie? Gniazda im nie schłodzę?
 2. Idąc dalej w tym temacie. My zawsze poszerzamy gniazdo z końcem kwietnia, nadstawkę do tych uli (do WP 12 ramk. kombinowanego z nadstawką 1/2 wlkp) dajemy tuz przed rzepakiem. Zawsze było u nas tak robione ze względu na klimat, terminy kwitnienia itp. Jednym z czynników wystąpienia nastroju rojowego to ciasnota w ulu i zmagazynowane plastry. Pierwsza rójka poszła nam na gałąź w 5 maja - jeszcze przed zakwitnięciem rzepaku. Czy to znaczy, że mogły już mieć pełno w ramkach? Ten rok może być podobny. Czy rozsądne byłoby przed poszerzeniem gniazda w bok podać im na górę nadstawkę? zdejmując tylko boczne beleczki aby nie schładzać zbytnio gniazda? Mówię tylko o silnych rodzinach. Zabieg taki aby sprawdzić czy faktycznie nazbierają tyle miodu towarowego, jeszcze przed rzepakiem. Pozdrawiam
 3. Dziwie się, że wciąż nie widziałem pączków z nadzieniem miodowym lub polewą miodową
 4. Porównanie o którym wspomniałem tj Warszawski Poszerzany i Dadant to były pasieki oddalone od siebie o 100 m. Te same matki, te same pożytki, ten sam sposób karmienia, ten sam klimat, to samo leczenie. Nie ujmuje to jednak faktu, że WP nie jest tak poręczny jak Dadant korpusowy ale jednak ma prawo posiadać cechę szybszego rozwoju tym bardziej, że są pszczelarze, którzy to zaobserwowali.
 5. To też jest rozwiązanie, ale nietypowe bo mało popularne a ponadto trzeba przerabiać calu ul który do przerabiania się już nie nadaje.
 6. Nie wiem bo tego nie robiłem. Ale domyślam się, se niska ramka tutaj pomoże. Może nadstawka przed poszerzeniem gniazda w bok? Trzymać rodziny jak na zimowli na 8 ramkach, wstawić im nadstawke na górę, oczywiście wcześniej sprawdzić czy w gnieździe mają coś. Jeśli mają w gnieździe na 8 ramkach WP i pustą nadstawke u góry to w teorii powinny nosić do nadstawki. Dlatego wchodzę na niską ramkę aby tego spróbować. Dobrze myślę?
 7. A właśnie, że w niektórych przypadkach potwierdza. W naszych rejonach w ulach Warszawskich Poszerzanych zawsze lepiej zimują niż w dadancie. Zawsze szybciej dojdą do siły niż w dadancie. A szybsze dojście do siły przekłada się na zbiór wiosennego wielokwiatu z rzepakiem. Pszczoły u nas zaczynają wylatywać z początkiem kwietnia, możliwe są obloty wcześniejsze ale na kilka minut. Słaba kondycja rodziny z początkiem sezonu = 60% miodu mniej.
 8. Wewnątrz będzie drewno, a ponadto ja nie rzucam ulami 😁
 9. https://photos.app.goo.gl/Ybbkfggyw7uxgbo87 A ja zrobiłem kolejne 7 korpusów 18-tek i 1 na warszawski poszerzany, na zdjęciu ukazane jak wyglądać będzie przy konfiguracji przesiedlenia z warszawskich poszerzanych na wielkopolskie, oczywiście wewnątrz będzie zwężenie w dużym korpusie. Wg obliczeń z 1 paczki styroduru starcza materiału na 4 korpusy warszawskie poszerzane i 22 korpusy 18-tki wielkopolskie czyli 5 uli wielkopolskie i 4 korpusy na rodnie do warszawskich w celu przesiedlenia lub zazimowania.
 10. Moim zdaniem w samo sedno. A mówię tak bo sam praktykuje na leżakach warszawskich poszerzanych. Jednocześnie powoli wchodzę na wlkp 18-tki skrócone a to czy będą one za ciasne bardziej zależy od obfitości pożytków u ciebie oraz klimatu jaki u Ciebie występuje. U mnie WP, WZ i WLKP są dość popularne. Jakie są popularne u Ciebie? Pamiętaj, że każdy jest zawziętym zwolennikiem swojego ula i tylko swój będzie polecał. Nie mniej jednak warto posłuchać rad Tadka11 lub Robin_Robsona. Pozdrawiam
 11. I jak jest wtedy z siłą rodziny przesiedlonej na samą węzę po lipie?
 12. Ciekaw jestem czy w tych pasiekach jest pozyskiwany pyłek w celach produkcyjno - sprzedażowych i tą luka nie jest niczym uzupełniana. Ja zbadalem po temperaturze ramek od góry w dwóch rodzinach - zimno - brak żywych pszczół.
 13. Podsunąłeś mi Robercie pomysł, aby zrobić tymczasowy korpus typowy na 10 ramek WP pasujący w obwodzie do ula Wielkopolskiego. Wtedy pod taki korpus umieściłbym 2 korpusy wlkp na 18tke, krata, i na to korpus warszawski poszerzany z czerwiem i miodem. Usunięcie tego korpusu po wygryzieniu czerwiu i odwirowanie miodu, następnie już docelowo umieszczenie kolejnego korpusu wielkopolskiego pod korpusy z odbudowanymi ramkami. Akurat zostało mi styroduru więc takie 3 korpusy specjalnie do łatwiejszego przesiedlania może by się sprawdziły
 14. Zastanawiałem się, czy nie zrobić od razu po zbiorze rzepaku czyli w 1-5 czerwca. Żeby nie stracić na miodzie, a jednocześnie dać im pokarm w postaci syropu ze starego miodu na odbudowanie plastrów. Skansenu całkowicie nie pozbede się, te ule w dobrym stanie co najmniej będą służyły do ozdoby, bo te ze zdjęć to są już słabe.
 15. Witam. Byłem ostatnio w pasiece i zauważyłem, że ostatnia mokra zima niesprzyja moim skansenowym ulom. Stwierdziłem, że 7 uli z ramka warszawską poszerzana idą do likwidacji, nie będę podejmował się ich renowacji ponieważ i tak mam dużo pustych uli WP które zasiedlone nie są a są w super stanie. Zamierzam w tym sezonie przesiedlic z rodziny pszczele z tych uli co są przeznaczone do likwidacji na ule korpusowe 18-tki. Moje pytanie, kiedy najlepiej to zrobić? Czy mogę zrobić to tak? : 1. Zamykam wylot w ulu WP 2. Przesuwam go na bok 3. W jego miejsce stawiam nowy ul korpusowy z węzą 4. Wyjmuje z likwidowanego ula ramki WP z pszczołami i robię zsypanca do nowego ula. 5. Robię pomost pomiędzy nowym a starym ulem. 6. Podkarmiam pszczoły ciastem lub miodem w nowym ulu. 7. Z ramek czerwiu z ula warszawskiego robię jeden duży odkład zbiorczy bez matki w celu robienia w późniejszym terminie z niego zsypanca. Czy byłaby to dobra metoda? Poniżej z ciekawości zdjęcia uli do likwidacji, do niektórych weszły mi gryzonie. Rodziny do przesiedlenia, ule do likwidacji
 16. Mi miód się kończy. Faktem jest to, że w poprzednim sezonie podobna ilość miodu skończyła mi się już w listopadzie. Winą jest tego raczej zmiana lokalizacji. W centrum dużego miasta nie miałem problemu ze sprzedażą, w małym mieście pod dużym miastem jest troszkę gorzej. Wiele ale to wiele osób pyta, co 20 osoba przyjedzie kupić a rozchodzi się właśnie o lokalizację. "a to jak będę przejeżdżał w tej okolicy to zajadę". Nie ukrywam, że stali klienci którzy pierwszy raz u mnie kupili miód wciąż go kupują już 3 sezon więc zaufanie wśród swoich klientów mam. PS Michał ile Ty masz tych rodzin, że tak dużo roboty już teraz masz?
 17. Tadku, to nie zarzut a poruszenie tematu na otwartym forum bo po to ono jest. Bo co gdyby okazało się, że jednak jest jakaś szkodliwa substancja rakotworcza i grozi ona miodowi ale nikt tego tematu nie podjął a miał takie domysły? Ewentualnie został wyśmiany przez kogoś przez co temat nie został pociągnięty a ku słuszności sprawy - powinien? Moim zdaniem warto poruszać każdy temat, nawet ten najbardziej prozaiczny gdyż cały czas się rozwijamy, technologia wciąż idzie do przodu, co chwilę są nowe odkrycia i aby odpowiednio w tym funkcjonować musimy być na bieżąco więc i poruszać tematy związane z naturalnymi warunkami w ulu jak i szkodliwymi dla tego środowiska substancjami. Dobrze natomiast, że odpowiedziałeś wprost o znikome zawartości tej substancji w sklejce. Tak abstrahując od tematu - jeśli kupujecie nowe meble i pachną one nowością - wietrzcie mieszkania bo właśnie w tym zapachu unoszą się szkodliwe substancje, a nawet świeżo położona farba na ścianie potrafi chłonąć te substancje
 18. A może gdyby ta platforma była utworzona w ten sposób, że każdy byłby uprawniony do obsługi swojego produktu i całej otoczki wokół niej? Oczywiście jeśli każdy mógłby w to wejść bez wyłączności wszystkich kolegów z forum.
 19. To po co to pisać na forum skoro z forum nie ma mieć nic wspólnego tylko wspólnie koledzy będą sobie sprzedawać nie ma innej drogi kontaktu?
 20. To, że pierwszy raz słyszysz o tej dyrdymale to nie znaczy, że takie coś nie istnieje i wcale się nie dziw bo pewnie o wielu rzeczach jeszcze nie masz pojęcia. No ale załóżmy, że skoro wiesz ze sklejka to klejone skrawane płaty drewna to wiedz, że taka skrawania płyta potrafi mieć do 8,00 mm grubości i nie ma tutaj kleju. I o to tutaj mi chodzi. A włożmy kij w mrowisko. Czy wiecie, że klej w sklejce zawiera rakotworczy formaldehyd? W byle tartaku może i nie, ale w niejakim niedaleko mnie posiadają w sprzedaży fornir w grubościach od 1, 00 do 4,00 mm
 21. Właśnie nie chodzi mi o sklejkę a o jednolite włókno, z których robi się sklejki a takie również można zakupić w niektórych tartakach.
 22. No właśnie ja pomimo, że zostało mi jakieś 80 słoików lipowego, dużo ludzi się o niego pyta ale na pytaniach się kończy ponieważ... Nie zawożę do domu. Znalazłem ogłoszenie sprzedawanych w wiaderkach 1,1 kg po 25 zł miód lipowy, absolutny rekord cenowy, z pasieki przydomowej, ogłoszenie wisi od lata. Każdy z tych miodów jest z Kaszub i Mazur.
 23. Pytanie do stolarzy : Co byście powiedzieli na wyłożenie środka ula fornirem sosnowym, obłogami gr 5 mm aby wyeliminować kontakt pszczół ze styrodurem? Nie chodzi w tym przypadku o usztywnienie bo i tak są one jak na siebie dość sztywne
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.