Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Robi_Robson

Administracja
 • Content Count

  3,035
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  163

Robi_Robson last won the day on July 26

Robi_Robson had the most liked content!

Community Reputation

1,052 Mistrz pszczelarski

About Robi_Robson

 • Rank
  Rancho w Kaczej Dolinie
 • Birthday 12/30/1970

Kontakt

 • Strona WWW
  http://kaczadolina.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Robert
 • Lokalizacja
  Warmia - okolice Bisztynka
 • Typ ula
  Wielkopolskie

Recent Profile Visitors

2,244 profile views
 1. Najwięcej się sypie , bo gość najdłużej ją hoduje . Przy okazji obdarowuje dręczem pszczoły wszystkich sąsiadów A chodzi o to , żeby rozwój warrozy jak najwcześniej ograniczyć , a nie maksymalnie wydłużać . Teraz populacja warrozy w nie leczonych rodzinach zwiększa się lawinowo . Z setek w mgnieniu oka zrobią się tysiące . Jesienią , to można kwasem szczawiowym dać " dopalacza" ! Po leczeniu głównym przy długich jesieniach następuje reinwazja i wtedy można jeszcze kwasem potraktować . Ale leczenie główne trzeba robić natychmiast po ostatnim pożytku . Pszczoły którym larwa roztocza wyssie hemolimfę nie doczekają wiosny . A właśnie teraz trzeba produkować jak najwięcej pszczół zimujących . Trochę inaczej jest tam gdzie jeszcze pszczelarze pozyskują miody wrzosowe , nawłociowe , lub spadziowe . Ale często rodziny wykorzystujące ten pożytek zastępowane są zrobionymi wcześniej odkładami , bo po późnych pożytkach czasem rodziny są już nie do uratowania . Każda larwa pszczela ma już kilku intruzów - małych wampirków . Jeszcze przed zimą może być coś co za oceanem nazwali kiedyś CCD . Czyli syndrom pustego ula .
 2. Dodam , że gdyby ktoś chciał w tym samym czasie pojawić się na miejscu własnym kamperem , lub z przyczepą kempingową bez wykupowania noclegów w folwarku, to bezpłatnie udostępnię miejsce pod pojazdy , lub namioty na moim ranchu . To tylko 3km. od miejsca które Michał wskazał jako miejsce spotkania integracyjnego . Czyli nawet gdyby kierowcy byli niedysponowani , to jest to zaledwie 30 minutowy spacer na nogach . Zapraszam .
 3. O tej porze to nawet nieszczelna topiarka słoneczna , lub odwiewanie pyłku na wolnym powietrzu mogą sprowokować rabunki , a co dopiero ramki . . .
 4. Mój Kolega z RKP ma na sprzedaż nadwyżkę 6 opakowań ( świeżego ) Apiwarolu w cenie 50zł. za opakowanie . Może komuś zabrakło ? Odbiór osobisty w Kolnie k./Biskupca , lub wysyłka . Zainteresowanych proszę o kontakt bezpośredni do Wiktora tel. 695-662-218 $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ Jest też do kupienia 8 uli z pszczołami za cenę 4 tys. zł. Prawdopodobnie ule kombinowane Dadanta z nadstawkami . Odbiór osobisty w Reszlu w pierwszej dekadzie sierpnia . Kontakt P. Jerzy tel. 89 755 02 89 , lub kom. 608-718-445
 5. Miód z LIPOWinY jest wyjątkowy .
 6. Ja też zabrałem się w końcu za odbieranie ostatniego w tym sezonie miodu . Wcześniej upały i wysoka wilgotność zniechęcała ... Około 10-15% już ogarnięte . Marzył się lipowy , a wyszedł lipcowy . Jedyne co pociesza , że nie lipny . Fajny letni wielokwiat z domieszką spadzi . Może jeszcze na leśnej pasiece będzie lipowy ?
 7. Cześć . W zasadzie wszystko tak. Ale ... Ja bym zrobił odwrotnie . Rodzinę bezmateczną przysunął do odkładu z matką i postawiłbym na odkładzie . I odczekałbym trochę dłużej . Ok. 4h. od osierocenia. Chociaż jest też taka szkoła , że w przypadku silnych rodzin robi się tak jak piszesz . Czyli odkład na bezmatek ...
 8. Żarty robicie , czy tak na poważnie ? Dla mnie super sezon był ... Lipy nawet nie wiem , czy gdzieś coś będzie ( chyba nie będzie !? ) , ale sezon i tak uważam za udany . Średnia wyszła mi prawie pod 30kg. Ale od rekordzistek wziąłem po dobre 80kg. (do lipy ) Z tego część to spadź liściasta , którą sprzedaje po 40zł./kg. Tona miodu jest już u Klientów , a sezon dopiero się rozkręca . Wilgotność powietrza bliska 100% , więc trudno pszczołom pozbyć się nadmiaru wody . Taki to urok klimatu tropikalnego .
 9. Nawłocią jak pogoda dopisze same się zakarmią. Na starym forum był Ślązak Miły Marian , który zawsze zimował pszczoły na miodzie nawłociowym i pisał , że dobrze zimują .
 10. Przed chwilą się dowiedziałem , że 15 lipca 2021 zmarł Kol. Ryszard Pałach . Był jednym z najbardziej aktywnych działaczy WZP Olsztyn . Był również V-ce Prezydentem PZP A przede wszystkim był dobrym pszczelarzem - praktykiem i Kolegą . Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 19 lipca 2021 r. o godz. 9.00 Mszą Świętą w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie przy ul. Wyszyńskiego 11, po której nastąpi wyprowadzenie na cmentarz komunalny przy ul. Poprzecznej.
 11. Brawo TY ! Sposobem , to i jeża można ....
 12. Dobrze, że nie spływają z plastra , tylko chcą pozować
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.