Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Robi_Robson

Administracja
 • Content Count

  2,020
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  94

Robi_Robson last won the day on November 3

Robi_Robson had the most liked content!

About Robi_Robson

 • Rank
  Rancho w Kaczej Dolinie
 • Birthday 12/30/1970

Kontakt

 • Strona WWW
  http://kaczadolina.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Robert
 • Lokalizacja
  Warmia - okolice Bisztynka
 • Typ ula
  Wielkopolskie

Recent Profile Visitors

719 profile views
 1. Zasłyszane ... Na plantacjach nasiennych roślin z rodziny allium podobno można się pokusić o pozyskanie smacznego miodu odmianowego . Jako patoka ma cebulowy zapach , ale ten znika po skrystalizowaniu miodu .
 2. U mnie nie chce rosnąć . Przywiozłem jedną sadzonkę od Władka ( luzak123) trzy lata temu i wciąż ma ok 30cm. W międzyczasie zimową porą podmarzała . Może będzie z nią tak jak z sumakiem chińskim ? Bożodrzew gruczołowaty przez trzy zimy z rzędu wymarzał , ale później odbijał przy gruncie i z każdym rokiem nowe pędy były 2x dłuższe . Po 4 latach ma około 5m. wysokości .
 3. A ja wręcz przeciwnie . Do niedawna sprzedawałem po kilkaset kg. miodu rocznie . Przez dwa poprzednie lata około 1100-1200kg. W tym roku sprzedałem już ponad 1,5t. w detalu . Przedwczoraj wstawiłem do drugiego już sklepu ( za gotówkę w mojej cenie detalicznej ) sto kilkadziesiąt słoików miodu . Dzięki temu , że wychodzę do Klientów mam ich coraz więcej dlatego z targów na razie nie zrezygnuję . Z domu sprzedałbym w mojej lokalizacji ... najwyżej kilkadziesiąt słoików rocznie !
 4. I tego się trzymajmy zamiast ślepo chwytać się wszystkich nowinek , które nie służą nikomu i niczemu oprócz producentów .
 5. Jacek był u mnie i jeszcze przy okazji wspólnie złożyliśmy wizytę Bożenie . Jak się wyrobię z pracami w stolarni to może jeszcze w tym miesiącu . . . Jak nie , to pewnie w pierwszej połowie grudnia będę miał odwiedziny Kosuta i Kamilho . Może weźmiecie sobie urlopy i wpadniecie do mnie razem ? Ja już przygotuję "wóz Drzymały" . Napalę w piecu i napiszę jakieś rękopisy na okoliiczność
 6. Spoglądałem jakiś czas temu na żywopłot z tui w sąsiedztwie i wszystkie krzaczki (wtedy jeszcze około 30-50cm) wyglądały jak duże wachlarze . To były ewidentnie sadzonki z pędów bocznych Nie wyglądało to tak pięknie , jak żywotniki kolumnowe . Być może rzeczywiście z wiekiem wyciągną się ku słońcu A ta ciekawostka , to zupełna nowość dla mnie
 7. Już dochodziły do mnie takie sygnały z Wielkopolski , że pali się woszczynę , bo nie warto wytapiać .
 8. A mi się zdarzało i to z różnych przyczyn. Zdarzało się , że na dwóch korpusach 19cm kłąb uwiesił się w połowie i zabrakło . Zdarzyło się , że było trochę czerwiu na górze ramek podczas karmienia i tam matka do późna czerwiła . Oczywiście kiedy przyszły chłody kłąb grzał czerw . Pokarm został nie tylko po bokach , ale i na dole . Pszczoły padły z głodu . Zdarzyło się , że pszczoły się wypszczeliły jesienią i została w ulu garść pszczół . Mały kłąb = duże zużycie pokarmu. Oczywiście doszły do góry i padły mimo , że pokarm został po bokach Zdarzyło się też , że mega rodzina , która ledwo mieściła się (zimą) na 10 ramkach wlkp wyjadła cały zapas do końca stycznia ! Młoda Kortówka czerwiła do grudnia, a następnie ... od stycznia . W pierwszych dniach lutego osłuchując ul usłyszałem ciszę . A w ulu zastałem taki widok
 9. Nigdzie nie znalazłem zapisu , że przy pracowni pasiecznej musi być kratka odpływowa. Ale on władza i narzuca własne wymagania . Zadrzesz raz, to później zawsze będzie szukanie dziury w całym . A jak ktoś chce uderzyć , to kij zawsze znajdzie . W myśl zasady dajcie mi człowieka , to znajdę na niego paragraf .
 10. Do działu o produkcji sadzonek tui (żywotników) na żywopłoty dodam jedną dodatkową wskazówkę . Jeśli zależy komuś na formach kolumnowych , to sadzonki najlepiej pobierać z wierzchołków . Z bocznych rozgałęzień wyrosną rośliny , które będą bardziej rosły wszerz niż wzwyż .
 11. Przy SB też niektórzy PLW potrafią ... Już pisałem jak mój powiatowy kazał mi pruć świeżo wylaną posadzkę i stary fundament , żeby zainstalować kratkę odpływową w podłodze , bo bez niej zagroził , że nie odbierze pracowni i nie wyda zezwolenia na SB . Ten sam "decyzyjny" później kiedy jeszcze robiłem dodatkowo RHD zapytał , gdzie jest w mieszkaniu wydzielone pomieszczenie do zakładania fartucha przed wejściem do kuchni ?
 12. Zbyt obszerne gniazdo powoduje , że pszczoły rozłożą pokarm w większej ilości ramek , niż będą obsiadać zimą . Spowoduje to po pierwsze , że pokarm skrystalizuje , a następnie zacznie pleśnieć . Po drugie pokarm w bocznych ramkach będzie zimą niedostępny dla pszczół . I tak jeśli damy powiedzmy 12km. cukru rodzinie z 10 ramkami w korpusie, a zimą rodzina będzie obsiadać tylko 6 z nich , to może się okazać , że w lutym rodzina osypie się z głodu, a w skrajnych ramkach będzie jeszcze kilka kg. pokarmu . W warszawiakach ryzyko takie jest mniejsze, a w wielkopolskich większe . Im więcej czerwiu w ulu w trakcie karmienia , tym więcej pokarmu może trafić na skrajne ramki . Im mniejsza (słabsza) rodzina tym ryzyko osypania się rodziny z głodu zimą jest większe .
 13. Super . Jestem pewny , że wielu z nas będzie z Twoich porad korzystało . Na czym skorzystamy wszyscy , bo wiadomo ... drzew nigdy za wiele
 14. Taki mamy klimat Też to przerabiałem w tym roku . Roiły się niesamowicie . Ale ... skoro z wierzby przyniosły miód towarowy , a na rzepaku były chłody i przymrozki to musiało się tak skończyć .
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.