Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Robi_Robson

Administracja
 • Content Count

  3,305
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  198

Robi_Robson last won the day on October 1

Robi_Robson had the most liked content!

Community Reputation

1,261 Mistrz pszczelarski

About Robi_Robson

 • Rank
  Rancho w Kaczej Dolinie
 • Birthday 12/30/1970

Kontakt

 • Strona WWW
  http://kaczadolina.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Robert
 • Lokalizacja
  Warmia - okolice Bisztynka
 • Typ ula
  Wielkopolskie

Recent Profile Visitors

3,144 profile views
 1. W Ełku na Święcie Miodu byłem cztery razy . W konkursach zgarnąłem w tym czasie 4 puchary Marszałka Województwa . Teraz już konkursu w Ełku już nie było, a ponieważ termin się dublował to wybrałem Poznań . Tam zgarnęliśmy najwyższe trofeum - "Perłę" i certyfikat za "najlepszy Polski regionalny produkt żywnościowy" . To też już czwarta perła w naszej historii . Historia lubi się powtarzać 😉
 2. Moje dwie Córki Karolina i Natalia były w Ełku . Ja w tym czasie z najmłodszą Olą byłem na Targach Poznańskich "Smaki Regionów" . Czwarta Córka wyemigrowała do Skandynawii i nie musi się"bujać" z miodami 😁 Dziewczyny dobrze się spisały , mimo , że to ich debiut w takiej pracy .
 3. Było kilkanaście . Czy z Twojego , to nie wiem. To , że zebrań w kole nie ma z powodu covida , a masowe imprezy są urządzane .
 4. Kilka dni temu 17km. od Twojej miejscowości były Wojewódzkie Dni Pszczelarza ! https://radioolsztyn.pl/swieto-pszczol-w-pienieznie-pszczelarze-otrzymali-sztandar/01654290 Byliśmy tam z Bożeną . Była msza św. Grała orkiestra dęta . Był przemarsz orszaku ze sztandarami . Widzę pewną niekonsekwencję ...
 5. Zdrówka życzę Tobie i podopiecznym
 6. A moim zdaniem poliuretanowe lepsze . Na styropianach widać wgniecenia po byle dociśnięciu do jakiegoś twardszego przedmiotu. Po każdej przewózce jest kilka nowych wgniotek. Poliuretan zdaje się byś odporniejszy .
 7. Też wyjście . Choć mało popularne . Widziałem takie chyba tylko raz u Leszka (Polbarta) Wczoraj przeglądałem ostatnie trzy ule na 7 korpusach 19-kach wlkp Po pierwszym miodobraniu dałem na miodnię dwa puste korpusy z suszem, ale później dodałem trzy kolejne do osuszenia . . . I tak już zostały , bo to najbezpieczniejsza metoda jeśli idzie o barciaki . Okazało się, że mimo , że lato nie było obfite , to są po trzy pełne korpusy miodu w każdym i jeszcze do tego posklejane ze sobą . Mur - beton ! Nawet łyżka montażowa nie pomogła . Trzeba było trochę unieść i zakręcić korpusem , żeby dół oderwać . Za stary już jestem na takie zabawy . Jeszcze pięć lat i redukuję pasiekę . A w międzyczasie korpusy drewniaki idą na odstrzał . No ja kupuję nie jedną deskę tylko przez zimę 2-3 pełne samochody dostawcze. Resory wyginają się czasem w drugą stronę . I jadę wtedy przez prawie 70km. 40-ką i nasłuchuję, czy krokodyle gdzieś nie stoją 😁 Kiedyś dało się wyliczyć ile z deski wyjdzie listewek . Dawałeś 200-300zł. więcej za metr i deski były bezsęczne . Teraz albo bierzesz co jest , czyli sine , pokręcone i popękane z rdzenia płacąc za to jak za zboże . Albo jak nie pasuje , to wyjeżdżasz za bramę na pusto i dopóki cię pamiętają już nigdy nie będzie dla ciebie towaru . Maksyma "Klient nasz pan" jest im całkowicie nieznana .
 8. Potrzeba . Szczególnie do hoffmanów. . Zrobisz 1 karton listewek pionowych, a wyniesiesz kilka worków wiórów i trocin . Po co ? Jak jest jeden wymiar , to niech tak zostanie . Po co mieszać ? Co innego kiedy z czasem przyjdzie ochota na więcej 😀
 9. Ramka nietypowa , czy węza nietypowa ... Teraz to już nie problem. . Wszystko można zamówić na wymiar. Zastanawia mnie tylko jakie będą ceny ramek za rok. Bo teraz drewno poszło w górę o kilkaset % a ramki na Alledrogo , czy OLX wciąż w cenach zbliżonych do tych sprzed 2 lat . 😲 Chrust jest teraz droższy niż rok temu deski .
 10. Jeszcze co do matek dodam z własnego doświadczenia . Późnym latem 2021 stałem się posiadaczem kilku uli wz . Pszczelarz był mocno poturbowany po wypadku i przez 2 lata nawet nie zaglądał do uli . Nawet nie wiedział nawet czy ma w nich jeszcze pszczoły . Prosił żebym zabrał od niego ule i osprzęt w zamian za miód . Wziąłem. To była dobra wymiana . W bodajże 3, lub 4 ulach były pszczoły. Oprócz jednej wszystkie pozostałe rodzinki natychmiast przesiedliłem na wlkp. Jeden ul. stoi do dziś prawie na środku podwórka . To są najbardziej miodne i najłagodniejsze moje pszczoły w tym sezonie . Dały 200% średniej miodu . Kiedy wszystkie inne popadły w nastrój rojowy te intensywnie pracowały . Kilka dni temu kosiłem trawę wokół ula . Tańcowałem z kosiarką kilka minut . Zdarzało się , że kosiarka stuknęła w stojak . I . . . nic ! Żadna nawet mnie nie zauważyła . Tak więc czasem tam gdzie spodziewamy się starych , złośliwych pszczół mogą się nam przytrafić takie perełki . Jeśli szczęśliwie przezimują to w przyszłym roku spróbuję wykorzystać ją do zrobienia serii matek na własny użytek. Ciekaw jestem , czy córki po rekordzistce też będą tak wybitne .
 11. Wszystko robisz tak jak trzeba co jest godne pochwały . O tej porze roku im mniej manewrów w ulach , tym lepiej ... Teraz priorytet to mieć pewność , że matki czerwią + karmienie i leczenie . A to już wiesz . Zostaw tak jak jest . 2x10 ramek dla silnych rodzin będzie ok. Jeśli nie będą obsiadać skrajnych ramek , to można im będzie jeszcze po 1-3 szt z każdej kondygnacji odebrać i przestawić za zatwór (bo czytam że używasz ) do osuszenia. Osuszać ramki można też dając dodatkowy korpus nad powałkę . Co do wymiarów ramek/korpusów , to jeśli nie zamierzasz iść w ilość i planujesz pozostać przy tych kilku rodzinkach na własny użytek , to nic nie stoi na przeszkodzie żeby pozostawić te , które masz . Ramki nietypowe to problem w dużych pasiekach towarowych. Jeśli ma się tylko kilka uli przy domu , to nie ma potrzeby od razu rezygnować z "elksponatów" . Nie warto iść w koszty . Nowy ul to koszt około 600zł. szt. Z ramkami i akcesoriami robi się już spory wydatek . Pszczoły nie rozciągają kłębu szerzej niż szerokość Twojej ramki , więc wymiar może być całkiem niezły . Inna sprawa to ciężar 14-ramkowego korpusu pełnego miodu . Szczególnie dla kobiety. Pudziana trzeba będzie brać na miodobrania Z wymianą matek też się nie spiesz , bo może się okazać , że dobre pszczoły wymienisz na badziewie od hodowców , którzy zamiast w jakość poszli w ilość . A niestety od kilku lat obserwuję , że jakość matek oferowanych do sprzedaży pozostawia wiele do życzenia . Spokojnie . . . Pobądź z nimi cały sezon . Obserwuj i oswajaj się z nimi. Interweniować będziesz wtedy kiedy będzie taka potrzeba . Jak się będzie sprawdzać gospodarka w takich ulach , to zostaniesz na tym co masz . Jak będzie za ciężko zawsze możesz przesiedlić pszczoły na inny typ . Przy takim rozmiarze ramki nie będzie z tym najmniejszego problemu . Ale o tym pogadamy w przyszłym sezonie . I jeszcze kwestia przejścia na górna ramkę . Upewnij się, że pomiędzy kondygnacją górną i dolną nie ma zbyt dużego odstępu . Jeśli będzie za dużo może być problem. Raczej przed zimą pszczoły obejmą i część górnego korpusu i będzie ok. Ale ... Różnie bywa . Przy niewielkiej skali można sobie i z tym poradzić . . . Na razie wstaw do pustego-zapasowego ula dwie ramki z wycofanymi ramkami dokładnie jedną nad drugą i zobacz jaka jest pomiędzy nimi wolna przestrzeń .
 12. Tak . Piszę to z własnych obserwacji, a nie z książek .
 13. To zależy od matki . Niektóre (nieliczne) potrafią teraz zaczerwić i dziewiczą ramkę . Ale są takie co omijają nawet takie 2-3x zaczerwione .
 14. Przypominam tym co zapomnieli , lub jeszcze nie wiedzą . Koniecznie usuwajcie ze środka gniazda ramki z nieodbudowaną węzą , oraz całkiem jasne nie przeczerwione plastry . O tej porze matki sporadycznie czerwią w jasnych plastrach . Większość omija je już z daleka . Jeśli musimy takie zostawiać w gnieździe , to zawsze na skraju, a nie w środku gniazda. Pozostawienie nawet jednego jasnego plastra w środku może spowodować drastyczne ograniczenie matki w czerwieniu (nie przejdzie dalej ) . A pozostawione tak na zimę mogą spowodować rozdzielenie kłębu i w konsekwencji osypanie się rodzin .
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.