Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Robi_Robson

Administracja
 • Content Count

  2,956
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  154

Everything posted by Robi_Robson

 1. Prawda . Mają być wnioski ze strony ARiMr-u a tam nawet wzmianki nie ma , że coś jest w planach . A czasu już niewiele . Ktoś puścił kaczkę dziennikarską, a inni ją podłapali .
 2. Wczoraj niestety po 4 ładnych dniach lotnych z przybytkami na plusie było znów pod kreską . 60dag. na minusie .
 3. Muszę przyznać , że czasem nawet z Tomaszem zgadzam się w 100% . To jest taki właśnie przypadek
 4. To stosunkowo łatwo można stwierdzić . Szczególnie przy kilkunastu sztukach . Wystarczy popatrzeć na mateczniki . Rojowe są zawsze robione z przygotowanych wcześniej miseczek matecznikowych , które matka zaczerwia od razu z przeznaczeniem na matki . Natomiast mateczniki ratunkowe są zawsze zrobione z komórek pszczelich w których były już larwy przeznaczone na robotnice . Pszczoły przerabiają je na mateczniki wyciągając taką komórkę w dół znacznie przedłużając . To do czego zmierzał w zapytaniu Nacek , to mateczniki rojowe są najczęściej (choć nie zawsze ) na bokach i na dole plastrów . A ratunkowe tam gdzie był czerw pszczeli , czyli raczej w środkowych partiach plastra . Oczywiście to tylko uproszczenie , bo może się zdarzyć matecznik rojowy np przy górnej listewce. a rojowy z boku plastra .
 5. No i bardzo dobrze . Obsłużą pierwsze , a później drugie pole . Przedłuży się czas wziątku . Odpukać , ale u mnie tam gdzie na dziesiątkach hektarów rzepaku nigdy nie było pszczół tam w tym roku aż huczy . Chyba wielkoobszarowcy użyli innej chemii na słodyszka , lub ... co byłoby gorsze spóźnili się z opryskiem . Dziesiątki , a może i setki ha rzepaku mają moje bzyczki w zasięgu lotu . Żółto aż po horyzont. Też jest taki co kwitnie już trzeci dzień na całego i taki któremu brak jeszcze kilka dni . Chyba będzie dobrze . A na lato za miedzą (5m od pasieki ) już wschodzi na kilkudziesięciu hektarach bobik . Oby tym razem była klęska urodzaju . Szkoda , że groch nie jest miododajny , bo też kilkadziesiąt ha jest tuż za rogatkami . Byłaby pełnia szczęścia .
 6. Czasy to były kiedy dyrektorzy PGR-ów jako likwidatorzy wykupowali całe PGR-y za 1 zł.
 7. Ja całe gospodarstwo rolne kupiłem w 2001r. za mniej
 8. No tak. Słabe miały zapas a silne zjadły co było . To nie tak. . . Przez prawie dwa tygodnie nie mogłem chodzić i używać jednej dłoni . Teraz już pomału "kuśtykam" . Nie było że "nie chcem, ale muszem" , tylko chcę ale nie mogę . Ja nie pomogłem jednej na czas , bo nie mogłem. Byli tacy co mogli , a mimo to pozwolili poumierać wielu .
 9. U mnie we wtorek tak naprawdę to był pierwszy dzień od dawna kiedy zaczęły coś przynosić ( nie licząc kwietniowych ciepłych dni podczas kwitnienia iwy ) Od kilku dni na wadze kontrolnej wciąż było po kilkanaście deko na minusie . Wczoraj 1,5kg. na plusie W ostatniej chwili , bo w ulach tam gdzie jest siła jest też suuuuuucho w plastrach ! Taki trochę paradoks , bo trzeba było ratować silne rodziny ramkami z pokarmem zabranymi od słabszych . Mam sygnały , że niektóre osoby straciły po kilkadziesiąt procent rodzin (najsilniejsze ) z powodu głodu ... w maju ! Ja niestety jedną też . Przez swoją dwutygodniową niepełnosprawność spóźniłem się z interwencją . 8 ramek czerwiu od dechy do dechy i masa pszczół . Nie zdążyłem ich uratować . O 1 dzień za późno do nich zajrzałem 😥 Każdej żal ... Nawet jednej .
 10. Widziałem tą bryczkę Sołtysa na swoim ranchu i potwierdzam . Pakowna i wygodna bryka Najważniejszy przedni napęd . Lub jeszcze lepszy 4x4 . I oczywiście opony z porządnym bieżnikiem - kostką na osi napędowej . Opona z bieżnikiem rowkowym nie zda egzaminu nawet na przeciętnym równym trawniku . Na moim MB-100 sprawdziły się w terenie leśno szutrowym nowe całosezonowe opony Sava Trenta M+S w rozmiarze 205R14C Im większej średnicy opony tym lepiej .
 11. Po pierwsze sprawdź wymiary paki . Bo coś mi się zdaje , że nawet jeden korpus może się nie zmieścić . Po drugie te chińskie kółka to buble niesamowite. Kiedyś miałem takie w moim wózku . Z pustymi korpusami robiłem kilka-kilkanaście kursów z magazynku do pasieki (kilkadziesiąt metrów) A z miodem 1-2 kursy i z opon schodziła płatami guma i po chwili dętka wyłaziła bokiem. to są kółka do zabawek , a nie do ciężkiej pracy . Chcesz mieć kółka na lata , to polecam felgi skręcane 8 calowe i kółka 8 calowe od wózka widłowego np 18x7-8 Oczywiście pneumatyczne, a nie pełne-lane . Odkąd założyłem taką oponę kilka lat temu do taczki , to felga zardzewiała i już jest mocno poperforowana, a opona wciąż jak nowa . I do obciążeń rzędu 200kg. nie trzeba nawet dętki . Opony są na tyle sztywne , że nie siadają pod obciążeniem. W firmie która serwisuje wózki widłowe taką używaną oponę dostaniesz za flaszkę . Wystarczy do końca życia . W wózku jej nie zajeździsz . Tylko tak jak wspomniałem. Felgi skręcane , bo tradycyjną metodą na blaszane felgi takiej opony nie założysz !
 12. Skoro wydaje ci się, że tego byś chciał i że jest to dla ciebie idealne rozwiązanie , to napisz wniosek, a my go rozpatrzymy Osoby , które mają inne zdanie są automatycznie zwolnione z konieczności pisania w/wym. pisemnych wniosków .
 13. To się możesz zdziwić . W 2 tygodnie o tej porze roku to się dużo mogło w ulach zmienić . Pszczoły kiedy złapią pierwszy wziątek z wierzby potrafią wręcz eksplodować z rozwojem.
 14. Żadnej z nich nie miałem. Zwykła 3-składowa ( 3x7szczebli ) o nośności 150kg. w zupełności mi wystarczała do momentu jak od przyczyny zewnętrznej się złamała . Dała się wozić nawet w osobówce. Teraz kupiłem 3x9 szczebli . Za parę dni będę wiedział co jest warta Ta już niestety nie do każdego auta się zmieści .
 15. Na ten rok , to zapotrzebowanie składało się w zeszłym roku .
 16. Jeśli nie masz , to warto na początek trochę suszu kupić . Odbudowa węzy trwa . A pszczoły od początku trwania pożytku powinny mieć gdzie składać nektar. Wiosna kiedy kwitną sady , mniszki , rzepaki w ciągu kilku dni pszczoły przyniosą miód towarowy pod warunkiem , że mają go gdzie składać . Brak suszu w nadstawce może spowodować zalanie gniazda i ciasnotę . A w perspektywie nie tylko utratę miodu , ale i wyhamowanie matki w czerwieniu (niewskazane o tej porze) . Nawet może się zakończyć rójką . Kupić oczywiście od pszczelarza , który ma nadwyżki . Tylko ze zdrowej pasieki w której nie występują zgnilce , lub grzybica . Koszt jednego plastra to 5-7zł. Czyli na jeden korpus koszt , to 2 słoiki miodu . Czy warto ? Decyzję podejmij sam . I nie jest ważne , czy susz jest odbudowany na węzie , czy bez . W nadstawce miodowej równie dobrze mogą być same plastry trutowe . Niektórzy uważają nawet , że takie są lepsze .
 17. Wiem. Pamiętam tą szafę
 18. Wykrakałeś 🤣 Niektóre jadą na oparach . Ale niektórym wystarczyło kilka godzin słońca i się zaopatrzyły . Wystarczy zamienić im po ramce i jest git
 19. Teoretycznie wiem. Chodzi o to żeby część aktywna drewna - kambium spowodowało szybkie zrośnięcie . Ale czasem miewałem takie głupie pomysły. Ojciec nawet mawiał czasem "nie bądź takim Miczurinem ! " 🤣
 20. I wszystko jasne . Dziękuję . No tak. Bo jak nie Ty , to kto ?
 21. Ciasnota ! Rodzinka może być nawet na 6-8 ramkach . Jeśli będzie ciasno i wzrośnie poziom dwutlenku węgla , to wpadną w nastrój rojowy . Jest zimno . Więc nawet te , które mają już zasklepione mateczniki czekają na słoneczko i błękitne niebo. Czekają , bo roje pierwaki wychodzą w 99% przy ładnej pogodzie . Czyli takiej jaka ma być w niedzielę . Expresowo trzeba zrobić miejsce . Dodać nadstawki , węzę . O ile w pasiekach kilku pniowych jest to do ogarnięcia w krótkim czasie, o tyle w pasiekach większych rozmieszczonych w terenie nie da się tego opanować w jeden dzień . Jeśli się nie zareaguje na czas mogą wychodzić kolejne roje . Zła wiadomość , to roje drużaki trzeciaki itd wychodzą już również w gorszą pogodę . Mogą mieć kilka matek w roju co często skutkuje "pustym ulem" dzień po osadzeniu roju w ulu . A poza tym roje z matkami młodymi potrafią uwiesić się baaaardzo wysoko. Nawet kilkanaście metrów nad ziemią . Lepiej tego uniknąć . Tak więc kto może , niech szybko działa .
 22. U nas będą się roić i to na dość dużą skalę w niedzielę . Szykuj drobinę
 23. To nie murarka ! Murarki nie są takie smukłe . Są zdecydowanie bardziej krępe, jaśniejsze i owłosione .
 24. Macie na myśli tą mrówkę na narcyzie ? Gdyby to była bezskrzydła pszczoła to raczej by na kwiatek nie poleciała 😄
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.