Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Żaki-Czan

Użytkownicy
 • Content Count

  128
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

Żaki-Czan last won the day on June 26 2020

Żaki-Czan had the most liked content!

Community Reputation

49

About Żaki-Czan

 • Rank
  100% Domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Krzysztof
 • Lokalizacja
  Maksymów
 • Typ ula
  Wielkopolski

Recent Profile Visitors

542 profile views
 1. A chociażby to Prawdziwy miód zawsze, po okresie około trzech miesięcy, ulega krystalizacji
 2. Nóż się w kieszeni otwiera, jak się czyta takie pierdolety "dziennikarzy" po gimnazjum: https://zdrowie.interia.pl/domowa-apteczka/news-miod-w-domowej-apteczce-naturalny-antybiotyk,nId,5922368#naglowek-miod-jaki-rodzaj-miodu-na-jakie-dolegliwosci
 3. U mnie miód lipowy jest po raz pierwszy i to nie tak źle z wydajnością. Dwa lata temu nie było nic, rok temu latały na lipę, ale nie wiem po co, bo miodu nie było, a w tym roku pięknie nosiły. W ogóle u mnie wreszcie dobry, tfu tfu, sezon
 4. Zobaczcie jaki debil, bo inaczej tego nazwać nie można: https://deccoria.pl/artykuly/porady-ogrodnicze/cztery-sprawdzone-sposoby-na-zwalczanie-os-i-szerszeni-34-8818 I teraz wyobraźcie sobie ludzi, którzy będą się sugerować "artykułem" tfu... widząc wyrojone pszczoły.
 5. Ja wczoraj wirowalem. Pierwszy raz będę miał przewagę rzepaku w miodzie o tej porze roku, bo wcześniej sady wiśniowe, które dominują w okolicy załatwiały sprawę. W tym roku wiśnie kwitły nierówno i trochę je pomroziło, to rzepak stał się atrakcyjniejszy - czuć było już przed ulami ten specyficzny staroskarpetowy zapach Co dziwne, co rodzina to inne obyczaje. Krainki natargały miodu aż miło, a Elgony olały totalnie nadstawki i pomimo siły rodzin, w miodni prawie pusto W ubiegłym roku Elgony przodowały w nawłoci, reszta była "oszczędna" - teraz zupełnie odwrotnie.
 6. U mnie też się ponakładały pożytki. Zaczęły sady wiśniowe prawie równo z rzepakiem, a jeszcze było dookoła pełno mniszka, teraz pola aroniowe całe białe od kwiatów i pszczoły szaleją
 7. Tylko, że Duży Fiat, to raczej taka barć - znam pszczelarzy, którzy hobbystycznie sobie takie barcie zakładają. Znam też ludzi, którzy hobbystycznie jeżdżą Fiatem 125p. Zander to raczej taki Ssang Yong XLV - wygodny, dużo przestrzeni, pojemny bagażnik, fajny na trasie - walory użytkowe może ma lepsze niż niejedno popularne auto, ale wejdź do pierwszego lepszego sklepu i kup do niego jakieś części Jako pszczelarz hobbysta, mający do 10 uli, używam wielkopolskich stojaków. Chętnie przetestowałbym warszawskie leżaki, by porównać sobie różnice w gospodarowaniu na nich. Gdybym chciał kiedyś pójść w większe ilości pewnie zmieniłbym na Langstrotha, żeby było szybciej i wygodniej. Autor pewnie nie zamierza zaczynać od 50 uli, więc wybór rodzaju ula na początek nie będzie aż tak destrukcyjny, jeśli stwierdzi, że popełnił błąd.
 8. Ja w tym roku mulczerem wyczyściłem sobie kupione działki, w sumie 1,20ha z samosiejek, które miały po 20 lat, więc były to już spore drzewka, to tego jakieś tarniny wyższe od ciągnika. Żadnych dróg technicznych, czy innych bzdur. Z mulczerem pierwszy wjazd tyłem, wszystko się kładzie i mieli. Potem poprawka już jadąc do przodu. Piszesz, że u Ciebie do 40 cm wpuści, to już super uprawione pole. U mnie 10 cm wgłąb, a pod spodem nadal korzenie. Ja wszystko talerzówką zjadę i posieję grykę. Ale o gorczycy dobrze Ci wszyscy mówią, zdusi każdego chwasta, który będzie chciał rosnąć.
 9. Ciasto z białkiem, więc po pół kg na ul nie zaszkodzi
 10. U mnie wczoraj +16 w cieniu, więc można było na spokojnie zajrzeć do uli. Przeżyły wszystkie rodziny, zapasów też sporo im zostało (a o to się najbardziej obawiałem). Wymienione dennice, posprzątane, zawężone gniazda. Dzisiaj dostaną ciasto na powałkę. Kamień z serca po takim pierwszym przeglądzie
 11. @Krzychu odmalowałem go w środku, położyłem wykładzinę i umeblowałem. Styropian już był w ścianach, instalacja oświetleniowa jest również w środku, więc jakiś panel plus aku i masz światło wewnątrz. Konstrukcja na tyle lekka, że możesz w jakiś sensowny sposób to przestawiać, jeżeli miejsce Ci się znudzi.
 12. Pisaliście o kontenerze. Ja nie mam SB, więc mnie np. taki kontener w zupełności wystarcza na magazynek (miód i tak wiruję w kuchni w domu), choć zaczyna w nim brakować już miejsca. Za to plusem ogromnym jest szerokość wejścia i cena takiej konstrukcji. Mam w nim stół do zbijania i drutowania ramek, szafę na ciuchy pszczelarskie i regały na przybory. Z lenistwa nie zrobiłem pod sufitem listewek na wieszanie ramek i całe regały są teraz zastawione ramkami. Zdjęcie z zewnątrz: A tu wewnątrz, gdy się urządzałem: Tylko podejrzewam, że powyżej 15-20 uli, to takich kontenerów będzie potrzebne ze dwa, a wtedy prostą kalkulacją wychodzi, że lepiej od razu w coś większego inwestować.
 13. Nie będę nowego tematu zakładał, tylko tutaj się podepnę. Panowie, jak przechowujecie inwert, który Wam pozostał na zimę? Zostały mi dwa wiadra i wiem, że zbyt duża temperatura przerobi inwert na truciznę, ale co z niską? Mam pracownię zrobioną z izotermy, więc jeśli na zewnątrz temperatura spadnie do -15 czy -20, to w środku też nie będzie za wesoło. Zabierać wiadra do garażu do kanału, gdzie będzie cieplej, czy mróz nie ma wpływu na jakość pokarmu? Wiadra oczywiście nieotwierane.
 14. Paweł, tak jak Ci pisałem w PW, zorientuję się czy u mnie będzie druga edycja kursu. Jeśli będzie to do Lipska masz niedaleko
 15. To mój wykładowca z pszczelarstwa. Bardzo fajny facet i niejeden raz telefon do niego w sytuacjach stresowych, że robię coś nie tak, pomagał.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.