Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Jurgen

Użytkownicy
 • Content Count

  34
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Jurgen last won the day on August 18 2015

Jurgen had the most liked content!

Community Reputation

3

About Jurgen

 • Rank
  Bywalec

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Jurgen
 • Lokalizacja
  Grudziądz
 • Typ ula
  wielkopolski
 1. Nie, od zwykłego głośnika. To była szybka akcja pomocnicza, niestety i tak się nie udało ich uratować.
 2. Wczoraj 12 st. słońce tak ładnie świeciło że przy dwóch ulach ruch jak na wiosnę, a mam wrażenie że nawet walki na wylotku jak przy rabunkach. Czy to nie znaczy że skoro pszczoly teraz takie aktywne to szybciej mogą się im skończyć zapasy?
 3. Panowie, a jak to jest z tym wylotkiem jest jakieś minimum szerokości? Z własnych obserwacji zauważyłem że trzeba dostosować szerokość do mocy ula (choć nie wiem czy to dobre podejście) i taki który był najbardziej rabowany zrobiłem bardzo bardzo wąski może zbyt, ale skoro już temperatura nie będzie zbytnio przekraczać 20 st. to czemu nie.
 4. Nareszcie koniec upałów, noce u mnie po 12,13 st. wszystkie pszczoly wchodzą do ula, można dymic.
 5. Ja korzystałem z tego. Bardzo pomocne dla mnie. Podstawą wymiarów ula jest ramka. Mając ustalony typ ula musimy znać szerokość i wysokość ramki. (dostępne w literaturze). Aby zbudować ul należy wziąć pod uwagę 5 podstawowych parametrów z których wynikają wszystkie wymiary. 1. Odległość między bocznymi listewkami ramek a ścianami ula (tzw. odstęp pszczeli) musi wynosić 7,5-8,0 mm. 2. Odległość między liniami środkowymi beleczek ramek-37,5 mm, szer. beleczek = 25 mm, a uliczki między ramkami 12,5 mm. 3. Odległość między dolnymi beleczkami ramek a dennicą :20-22 mm. 4. Odległość między górną beleczką ramek dolnego korpusu a dolną beleczką ramki górnego korpusu lub nadstawki : 10 mm. 5. Otwory wylotowe powinny mieć wysokość 20 mm. Z powyższego wynika iż SZEROKOŚĆ ula Wielkopolskiego to : 360mm + (2 x 7,5mm) = 375mm Warszawskiego poszerzonego to : 300 +(2 x 7,5mm) = 315mm Warszawskiego zwykłego to : 240 + (2 x 7,5mm) = 255mm Dadanta to : 435 + (2 x 7,5mm) = 450mm Ostrowskiej to: 360 + (2 x 7,5mm) = 375mm Apipol to: 435 + (2 x 7,5mm) = 450mm Langstrotha to: 435 + (2 x 7,5mm) = 450mm DŁUGOŚĆ ula to: 37,5mm x (ilość ramek) i tak np. – dla ula 10–cio ramkowego (stojaka) będzie wynosić 375mm 12 –to ramkowego (stojaka) - 450mm 20 –to ramkowego (leżaka) - 750mm + 50mm(zatwór) = 800mm GŁĘBOKOŚĆ ula to : W leżakach : Warszawskich ( zwyk. i poszerz.) - 435mm – 10mm +20mm = 445mm (jest to wymiar od miejsca zawieszenia ramki – do dna ula) Uwaga: - należy dodać 5mm aby można było na dno wsunąć wkładkę dennicową (cienką płytę pilśniową) Czyli głębokość = 450mm stojakach – wysokość korpusa : wielkopolski – (wys. ramki + 10mm) = 260mm + 10mm = 270mm Ostrowskiej - 230mm + 10mm = 240mm Dadanta 300mm + 10mm = 310mm Apipol 114mm + 10mm = 124mm W taki sam sposób liczy się wysokość nadstawek. OCZYWIŚCIE - SĄ TO WYMIARY WEWNĘTRZNE ULA
 6. Bardzo ciekawa rzecz napisałeś. Wiesz tak sobie teraz myślę że zrobię tak jak mówisz, przez miesiąc może więcej nie otwieram uli, jedynie do karmienia, ale to w nocy. To może być to że te pszczoly pierwsze nie znają mojego zapachu, (jeśli pszczoly mają taki węch) , po drugie stres przy przewozeniu godzinę były zamknięte i wytrzęsione w drodze, więc może będą faktycznie teraz złe, dopóki to pokolenie nie wymrze, to będą pamiętać to trzęsienie. Dzięki i pozdrawiam
 7. Jeśli kogoś interesuje jak to u mnie wygląda to tak Pszczeli Bullterrier - AGA3:
 8. Radek ja też im nie mam za złe za to, tylko ze moje ostatnie zagladanie do ula w lipcu, odbywało się w T-shirt-cie, i krótkich spodniach,ramki wyjmowalem gołymi rękoma jedyne co miałem to kapelusz ochronny. Pszczoly latały czasem nawet usiadly na skórę, ale nic nie robiły. A te wyglądają jakbym przed otwarciem ula wrzucił im tam petarde, albo kopnął kilka razy w ul.
 9. StaszekC mam identyczną sytuację we wtorek kupiłem 4 ule, w sobotę wieczorem chciałem zobaczyć jak tam czerwienie, jak tam stan zapasów. Gdy próbowałem wyjąć pierwszą ramkę rzuciła się na mnie jedna pszczoła, wiec poszedłem ubrać się od stóp do głów. Niestety na niewiele się to zdało, pszczoły na dym zero reakcji. rzuciły się na mnie z takim skutkiem że przez bluzę i rękawice użądliło mnie 6... Jako że zaczynam to postanowiłem zadzwonić do prezesa związku, bardzo pomocny dla mnie. Okazało się że teraz jest taki czas rabunkowy i dlatego mogą być agresywne, dodatkowo dowiedziałem się że były właściciel był przeciwnikiem wymiany matek przez to mogą być trochę zdziczałe. Całe szczęście są praktycznie przygotowane do zimy więc nie muszę nic z nimi robić jedynie karmić. Wiosną podobno mają być spokojniejsze. Ogólnie prezes tylko załamał ręce ponieważ mówił że nie fair stary właściciel sprzedał początkującemu pszczelarzowi tak agresywne pszczoły. Wymianę matki prezes zalecił mi zrobić kupić matkę unasiennioną i przy początku pierwszego pożytku gdy pszczoły będą poza ulem, postawić drugi ul na miejsce starego, na wlotek kratkę odgrodową i wysypać stary ul.
 10. Ja kończę podawanie syropu 1-1 20 sierpnia tak polecił mi znajomy. A jak to jest z tym 3-2 ile trzeba tego syropu średnio na rodzinę? Skąd wiecie kiedy przestać karmić?
 11. Czyli ogólnie teraz lepiej podawać syrop 1-1 czy 2-3 ?
 12. wybrałem lokalizację nr 3, po lewej stronie pod śliwami. także np teraz od godziny 9-12 świeci pięknie słońce potem stoją w cieniu. Nie wiem jak to będzie ze słońcem zimą czy wiosną. Czy to dobra lokalizacja okaże się z czasem. W całym rogu ze zdjecia nr 3 posadzę różne rośliny np maliny.
 13. Panowie, jak ktoś widział w innym temacie to dostałem od prezesa, dwie wybudowne ramki i jedną z pokarmem/ ostatni raz zagladalem w piątek do ula, no i wczoraj, patrzę i nie mogę uwierzyć pszczoły zupełnie zniszczyły ramkę z pokarmem, wiórki węzy leżą na samym dnie, w ramce są dziury, po pokarmie nie ma miejsca. Dlaczego ?
 14. Zakup pszczół coraz bliżej, więc powstał nowy dylemat, gdzie je ustawić? Od kilku dni nad tym głęboko się zastanawiam mimo że mam spory teren to wszędzie widzę jakieś minusy. Otóż moją złapaną rójkę ustawiłem między wielką gruszą, a papierówką . Z początku wydało mi się to najlepsze miejsce ponieważ stoi nieco w cieniu i słońce tak nie piecze przynajmniej nie cały dzień. Niestety przypomniało mi się w sierpniu gdy zaczynają spadać gruszki kręci się wtedy mnóstwo szerszeni i os. czy to może być zagrożenie dla pszczół ? Dla do łatwiejszego opisania zrobiłem zdjęcia NUMERY 1/2/3 są potencjalnym miejscem postawienia uli. 1-FAJNY PLACYK SŁOŃCE OD RANA DO GODZINY 14, CZY NIE ZA BLISKO DROGI ? 2 TAM W ROGU STAŁY KIEDYŚ ULE MOJEGO PRADZIADKA , ALE CZY NIE JEST ZA CIEMNO ? 3: ŁĄDNY OTWARTY PLAC , ALE CZY NIE ZBYT SŁONECZNY CAŁE DNIE NA SŁOŃCU . 4 O TYM JUŻ PISAŁEM , PO PRAWEJ PAPIERÓWKA, PO LEWEJ GRUSZA, ZA PLECAMI GRUSZA . DODATKOWO DOBRE MIEJSCE DLATEGO ŻE NA WIOSNĘ ZARAZ ZA PŁOTEM PO PRAWEJ STRONIE ZASIAŁBYM PASEK FACELII, CO STWORZYŁOBY TEŻ BUFOR OD POTENCJALNYCH OPRYSKÓW. z góry dzięki za sugestie POZDRAWIAM Jurgen
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.