Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

tikcop

Użytkownicy
 • Content Count

  464
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

tikcop last won the day on September 8

tikcop had the most liked content!

About tikcop

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Tomasz
 • Lokalizacja
  Stalowa Wola
 • Typ ula
  Zander

Recent Profile Visitors

331 profile views
 1. Bo zdrowe się rozleciały i wprosiły do normalnych uli a betki zostały w trawie. Easy. Michał a czemu bierzesz tak do siebie? Jak bym miał coś personalnie to ja wtedy walę z grubej rury bezpośrednio. Tu nie miało miejsca.
 2. Pisz o nalocie i trutówkach bo znowu będą połajanki za offtopy. Szczerze to ja nie wiem co pisać bo beton i tak nie pojmie, że takie coś to się w lotny dzień wytrząsa kilkadziesiąt metrów dalej od ula w trawę i temat zakończony. Próby uzdrowienia w większości przypadków prowadzą do strat dobrych matek i mnóstwa zachodu. Ale nie. Częściowe upadki przez folię? Ciekawe, a co to właściwie? Bo nie zauważyłem u siebie. No wiadomo, na folię nie postawisz słoika z cukrem w pajączek... A to dla wielu nie do pomyślenia. Cukrem muszą paść cały sezon!
 3. A ja nie lubię, wystarczy, że w robocie muszę znosić genialne pomysła dostosowując się do jednej słusznej lini. Skasujta mi kunto i bedzie gites i po lini politycznej i pożóntek w tematach. I dawać smutne minki, mnie to zwisa. Personalnie nikogo tu nie tykam od takich czy owakich bo nie w tym rzecz.
 4. Ale za to czy taki bigos nie ma swojego uroku? Nie jest nudno. Nie encyklopedia. A pogonić niesfornych (davajta psa) będzie ordnung a za chwilę i brak zainteresowania i trup nie forum!
 5. A sprawdźcie sobie sami. Tylko zatkajcie od góry. I jest różnica w lecie przynajmniej u mnie. Obecnie rodziny mam na 1 bądź 2 korpusach. Wlotki zredukowane. Siatki otwarte.
 6. Ale przecież siatka cały czas otwarta a w lecie wkładka wylotowa całkiem wyjęta. Ciepło zostaje a dwutlenek węgla opada w dół. Obecnie i w zimę i wiosną folia przykrywa szczelno od góry. Siatka otwarta. Tylko wkładka zmniejszona aby nie kusić rabunków. Wkładkę do dennicy daję tylko na parę dni jak kwasem warozę maltretuje, a tak cały sezon pszczoły ziemię oglądają przez siatkę.
 7. Witam u mnie dennice mają jakieś 5 cm wysokości. No zwyczajnie nie zamykam po oblocie. Rodziny są silne, nie zauważyłem aby to je spowalniało tak żebym nie był w stanie wywirować rzepaku. Pokazałem film. Ale jak zamykałem to przy moim braku zupełnie górnej wentylacji to para wodna rozrywała korpusy.
 8. Całą zimę i całą wiosnę rodziny mają otwarte dennice osiatkowane. Chodzi o to aby maksymalnie opóźnić moment czerwienia. Bo albo za wcześnie opadną z sił (gdyby matka obficie czerwiła w styczniu, lutym, marcu tj przed oblotem) albo za wcześnie wpadną w nastrój rojowy (miesiąc po oblocie). Rzepak u mnie zakwita początkiem maja tj 5-10go a oblot z reguły 12go marca.
 9. Cuda się zdarzają ale ul to twarda rzeczywistość. Ja bym był nieufnym.
 10. Na węzy to taki mini odkładzik to nie bardzo. Ale tuszę, że wiesz co robisz.
 11. Proponuję więc przestać kupować cudze matki a samemu selekcjonować (wcale nie takie trudne) i pozwalać rodzinom czy odkładom aby same hodowały. Nie potrzebna ani lupa ani wykałaczka. Miodu będzie tyle samo bo to zależy od 1) areału, 2) pogody, 3) gospodarki i 4) siły a tą każda młoda psiara zapewni. Tak jak zapewniały przez minione wieki.
 12. W przypadku uli bez górnej wentylacji tj jak ja mam (brak przeciągów) istotnym jest aby obok otwartej dennicy osiatkowanej wlotek był otwarty całkowicie 38cmx2cm. Inaczej pszczołom będzie trudno odparować i mogą posklepić wodnisty. Ale to na granicy a nie aż tyle procent. Pszczoły sklepią jak komórka pełna a nie jak miód dojrzały. Miód dojrzewa i osusza się i też pod zasklepem. Oczywiście cudów z osuszaniem nie ma się co spodziewać. Nawłociowy lubi mieć sporo wody. Nie mam bo u mnie nawłoci towarowo brak. Ale tak słyszałem.
 13. Zasadniczo wystarczało 10 przykazań ale jest i zestaw dwóch najważniejszych. No ale co zrobić jak w innym to jest po parę setek nakazów i zakazów oddzielnie. Ciekawe na czym wzorują się.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.