Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

tikcop

Użytkownicy
 • Content Count

  335
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

tikcop last won the day on April 10

tikcop had the most liked content!

About tikcop

 • Rank
  100% Domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Tomasz
 • Lokalizacja
  Stalowa Wola
 • Typ ula
  Zander

Recent Profile Visitors

270 profile views
 1. A czy ja wyglądam na takiego co się obraża? Dzisiaj jadę na pszczoły sprawdzić co zmajstrowały przez ostatnie dni. Cięte się robią, gryka! lipa trochę łagodzi obyczaje. Taki to u mnie lipcany miód wirowany początkiem sierpnia.
 2. Napiszę jeszcze raz, rodzina czy to młoda czy stara, oby matka zdatna była, jak bogata w jedzenie i nie zmarnowana głupawą apiinżynierią to sama wie ile ma zaczerwić i nie potrzebne żadne wspomagacze. Matka czerwi w lecie non stop. Stopuje jak wziątek nieco lepszy albo sama wadliwa czy za stara. Ot instynkt aby dopasować zadania (wysiłek) do sytuacji. Ale w tym roku pogoda taka, że co parę dni leje. Ale pszczoły są wpasowane genetycznie na taką sytuację i mają determinację przetrwać a nie udowadniać ideologii. Muszą zebrać żarcia na zimę czyli miodu dla mnie. Dostaną we wrześniu w zamian zamiennik, bo silnej rodzinie jak się trafi okienko z wziątkiem to w kilka dni może sporo zgromadzić. To podobnie jak z jeziorem. Wody dużo ale ryby wcale w nim nie są równomiernie rozłożone. Młode zaś mają determinację jeszcze większą ale tym trzeba pomóc. Ja stosuje podkarmiaczki ramkowe i nie cały czas. Odkładów jeszcze nie pasłem cukrem ani witaminami. Dostały ramek nadwyżkowych z jedzeniem. Matki się pounasienniały. Przed listopadem będę miał na podmianę starych matek (wszystkich) albo i do samodzielnej zimowli. Tematu nie będę ciągnął dalej. Widzę, że to działa u mnie w przeciwieństwie do powszechnych i mylnych stereotypów. Róbcie jak robicie. Nie przekonamy się. W pierwszym tygodniu sierpnia będę miał drugie miodobranie.
 3. No rasowy pscelorz to na łoko łocenio ile miodu mo w łulu. Wagi mu nie trza, no chyba, że do cukru.. Raz byłem u takiego co to bez mrugnięcia podał 40 kg przy drugiej wydzieranej ramce. Ja taki ciut skonsternowany bo to dadant i miodnia 1/2 no ale przecież nie będę starszego prostował i to przy innych bo by mnie jeszcze pogonił.
 4. Beeman ja daje po raz pierwszy syrop 6 tygodni od momentu jak podałem ramkę czerwiu krytego z jajkami po rogach aby rodzinka odchowała sobie matkę! Przy kupnym odkładzie dawno to minęło, poza tym pewnie natelepał co popadnie do odkładu bez patrzenia w metryki robotnic. U mnie przez 4 tygodnie matka zdąży się a) urodzić b) unasiennić i c) zaczyna składać jajka, a cały czerw wygryźć wcześniej czyli najpóźniej 3 tygodnie od momentu utworzenia, młoda matka poczerwi ze 2 tygodnie mając dobre koło zamachowe nie pomarnowanych przerobem cukru robotnic, czyli jest już 6ty tydzień i wtedy już nie żal gardzieli bo i tak będą zaczynać padać ze starości. Nie łap za wyrwane z kontekstu zdania. Bo te puzzle mają sens całościowo a nie na wyrywki. Choć Cię rozumiem, że byś dowalił odreagowująco. Kolega ma odkład z matką czerwiącą i z czerwiem. Zamiast przez słoik lepiej na raz dawkę, delikatnie powiększyć przestrzeń i przestać. Po czym ponowić. Jak zdrowe to wezmą, odbudują i się poszerzą a matka i tak będzie czerwić i to bez słoika.
 5. U mnie w ulach miód jest, ba w nadstawkach też jest, za mało aby wirować jeszcze. Gryka nadal kwitnie. Chyba mu ten sprzedawca sprzedał odkład z jedzeniem na ramkach okrywowych a nie 4 ramki czerwiu! Ocenia się co i jak i jak trzeba to 1,5 litra syropu 3:2, na raz, w podkarmiaczce ramkowej a nie słoiczku po wekach! Do tego jedna ramka węzy na skraj gniazda pomiędzy ostatnią czerwiu a przed pierzgą.
 6. A i cukru pudru wzmianki też brak..
 7. Przy dziesięciu jak się dołoży trzy to będzie 13 ramek w korpusie.. Odkładowi nie pcha się węzy w sam środek gniazda.. Na moim kanale jest seria odkład z jednej ramki czerwiu krytego, pomiń początkowe filmy z tworzenia, jesteś już po tym etapie, tam pokazuję i tłumaczę co i jak. Ahh! U mnie brak słoika z dziurkami i placka z dopalaczami. To chyba nie skorzystasz. Pozdrawiam. Matki unasiennione potrafią przyjść bardzo późno od hodowcy. Ja najpóźniej takowy (matka czerwiąca plus trzy ramki czerwiu plus jedzenie jako okrywowe) robiłem 31go sierpnia. Przezimował na 10 ramkach dadanta. Wtedy miałem takie ule. No i faktycznie parę lat temu cieplej bywało.
 8. Napewno zjedzą...co prawda u mnie nie jedzą aby zjeść w imentum bo to domena polityczna(!) bo tak właśnie zachowuje się i myśli niejeden homo, w myśl po nas to i potop, nawet wydaje mi się, że coś gdzieś trybię od czegó(o)w (liczba mnoga) to zjedzenio-niezjedzenie tak naprawdę zależy ale na co mam znowu prowokować. Beczek miodu!
 9. Zrobione czy kupione? Widziałem w ten sam deseń, tylko dodatkowo ramkę można było włożyć i obracać nią aby odsklepić drugą stronę. Miód oczywiście krystalizuje po i ma gdzieś ludowe wierzenia. Tak da się odsklepić tylko nigdy nieprzeczerwiony plaster. A jak był chociaż raz to robi się natychmiast szyba z wosku i trza machać widelcem. Więc nowinka nie do zastosowania przez ogół. Ta pani ma naukowy tytuł dra. I wie co robi i mówi. Pszczoły ma niczego sobie. Czy jest szansa zobaczyć na wizji Wasze rodziny?
 10. Odporność na nowe i lepsze całkowicie zabetonowana. Próchno w miarę spalania się wytwarza coraz większą temperaturę dymu czym drażni pszczoły a po wtóre szybciej się spala niż ledwo co tlące się wiórki drzewne dające cały czas zimny dym.
 11. Dobrze zrobiony podkurzacz ma sitko (gasi sporo iskier) jak ten mój w kominku i wewnątrz przy dziubku wylotowym stożek z blachy, tego nie widać z zewnątrz (nie wycieka smoła przy pochylaniu). Aby przedłużyć żywotność warto też rozważyć zakup wkładki metalowej do paleniska o dopasowanej średnicy w sklepie pszczelarskim. Większość nowych to szmelc. Gładki dziubek wylotowy z zadużym otworem wylotowym dymu, brak sitka. Swój czyszczę obstukując w środku i drapiąc po sitku dłutem. Zawsze można wypalić nagar palnikiem gazowym jak kto pedant.
 12. Ogień aby się tlił potrzebuje powietrza, ciepła i paliwa. Czyli chusteczka higieniczna z celulozy bo daje dużo ciepła spalając się, dwie zapałki na raz bo wiatr może być, a jako paliwo wiórki drzewne z heblarki/ cerkulatki najlepiej z drewna liściastego bo mniej smoliste albo ze sklepu zoologicznego ściółka dla chomika. Wiórkami zasypuje się ale aby nie zadławić ognia na początku. Zaletą tak załadowanego podkurzacza jest zimny dym cały czas i o wiele dłużej się tli niż najlepsze z najlepszych próchen wierzbowych, które w końcu spalają się gwałtownie dając za dużo ciepła a nawet i iskier na pszczoły. W tym patencie tego nie ma. Od sumaka ciekawe czy aby nie szło się w końcu odurzyć przy dłuższym wąchaniu. Nie stosuję bo raz, że trza tego nazbierać a mi się nie chce specjalnie robić a dwa to mit, waroza ma to gdzieś podobnie jak i hubę. Sumak niby pacyfikuje agresywne pszczoły. Nie stwierdziłem niestety takiej zależności. Za to wymiana matki faktycznie dała nową rzeczywistość.
 13. Tak wyglądają u mnie rodziny na dzisiaj tj na 5 lipca. Kilka pomyłek komentując. Wypunktowałem je w opisie filmu na yt. Nie chciało mi się dodawać napisów przy edycji filmu. Odkłady pokażę za tydzień. Dzisiaj opalitkowałem w nich matki i pryskałem kwasem mlekowym. Zero problemów z unasiennieniem się.
 14. tikcop

  2019-nCoV

  Póki co jedna mnie tydzień temu urąbała w palucha. Trawę wyrywałem przed wylotkiem i ją docisnąłem bezwiednie. "Bul" jak pierun i trza było laźć pomoczyć w zimnej wodzie kilka sekund a potem ... dalej rwać. Wot i hobby A z jadem to nie ma żartów, zawsze ktoś się trafi z mega alergią. Do sąsiadki w mieście erka jechała po bliskim spotkaniu z osą.
 15. Myszy w sezonie w ulu? Wolne żarty. Chyba u zdechlaka rodziny. Bo ta co miód ma siłę nosić zażądli. Najlepiej to porobić wywietrzniki i trzymać rodziny w non stop przeciągu. Wtedy będzie super bezpiecznie i prawomyślnie. A rób jak chcesz.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.