Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Tikcop

Użytkownicy
 • Content Count

  999
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  20

Tikcop last won the day on July 9

Tikcop had the most liked content!

Community Reputation

327

About Tikcop

 • Rank
  As forumowy

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Tomek
 • Lokalizacja
  Stalowa Wola
 • Typ ula
  Zander

Recent Profile Visitors

1,150 profile views
 1. Już trzy razy w 2021 wyciąłem ramkę pracy od każdej rodziny. I znowu pusta do odbudowy. Jednocześnie nie widać aby było mniej miodu w nadstawce. Tych nie stawiam więcej niż jedną. Ramka pracy to bardzo dobra biologiczna pułapka na warozę bo ogranicza ponad połowę porażenie w sezonie (tłumi też nastrój rojowy). Tym samym nie ma musu. W przypadku opisanym wyżej pszczoły bez skrzydeł, to zamiast czekać do końca sezonu ratować trzeba jak najszybciej. Najłatwiej przy braku czerwiu. Stąd podział na pszczołę lotną. Lub zabranie matki (tu jest ryzyko braku nowej, małe ryzyko ale zawsze jest). Pozostałe pszczoły przy braku matki natychmiast przerywają pracę. Pożyją parę dni dłużej. Więc jak się młoda matka unasienni będzie miała liczniejsze grono karmicielek tym samym rodzina szybciej będzie się odradzać. A warozę idzie łatwo usunąć, 21 dni od zabrania starej matki jak wygryzie się czerw. Obie części rodziny można połączyć końcem października. Nikomu niczego nie zebraniam. Dwie rodziny, jedna po izolatorku druga wg tego co piszę, która będzie silniejszą na wiosnę?
 2. Dobrze, aby za wcześnie nie przerwały czerwienia. Teraz chyba zrozumiałeś. To nie są moje sposoby. Chcesz izolować to izoluj. Jak koń z klapkami na oczach. Waroza na celowniku a to, że rodzina osłabnie to mało ważne. Matka wyciągnie i będzie ... jakoś tam. Jak rozumiem oczekujesz w swoim wątku, że wszyscy Ci przyklasną. Zresztą po co to założyłeś? Ja nie, bo to co robisz z tym izolatorkiem jest ze szkodą dla rodziny pszczelej. To napisz w temacie, że osoby o przeciwnych poglądach nie mają prawa się wypowiadać.
 3. Korpus wielkopolski i 10 ramek idealnie nadaje się do zimy. Tak ten ul został pomyślany. 10 ramek i 1 korpus i w środku kłąb zimowy. Mimo to nie będę miał tego systemu u siebie. Walnięta na bok ramka warszawska zwykła nazwana dla niepoznaki langstroth czy zander zależy ile piła urżła ma więcej zalet. Aż jestem ciekaw tej starej szkoły jak nowy wyląduje wiosną. Czerw i uzupełnianie zapasu a nie słoik z dziurkami... ani w odkładzie ani w rodzinie produkcyjnej nie mieńsza się ramkami a gdzie węze w odkładzie już napisałem wyżej. 3 książki na makulaturę i radzę kupić Łatwe Pszczelarstwo Liebiga. Jesteś na początku to i łatwiej skorygować wadliwy wybór ula. Jak masz uraz do Niemców to zamień na 435x230 czyli europejski langstroth i rodzin 6-8-10 bezpieczniej będzie i szybciej nauczysz się.
 4. Co innego usunąć matkę a co innego zaizolować. Wydaje się to samo ale nie jest to samo! Matki usuwam albo robię podział i połączenie końcem października lub na solo część czerwiową.
 5. Nom, i jeszcze jeden powód jest. Ogólnie pomysł z izolatorem do bani jest bo przy matce w klatce rodzina nadal ... pracuje. Ale jak to wytłumaczyć. No nie da się. Wiedzą lepiej. Dużo pszczół to dużo czerwiu a jak dużo czerwiu to dużo pszczół i nie trza ... ramek z czerwiem drzeć do miodni. Za trudne do ogarnięcia. Ja łączę samym końcem października. Też z powodu, ... generalnie aby zmylić matki ... by nie siadły za wcześnie jesienią na laurach. No ale z mitem zalania gniazda w sierpniu też nie wygra.
 6. W odkładzie nie powinno się wkładać ramki z węzą pomiędzy dwie ramki czerwiu. Sytuacja może przerość rodzinkę. Węze się daje na skraj kuli czerwiu tuż za ostatnią zaczerwioną a przed ramką osłonową (z pierzgą czy zapasami). Węza za osłonową będzie ignorowana, odkład jest za słaby. Budowa plastrów jest skorelowana z siłą i dopływem wziątku. Choć niewielkie odkłady jakie robię na start i aby nie kanibalizować rodzin produkcyjnych bo mniej miodu wtedy od nich, budują środkową węze pomiędzy ramką czerwiu a zapasu (bo zaczynam od trzech ramek w odkładzie) przy zupełnym braku podkarmiania. Oszczędzam karmicielki aby młoda matka ratunkowa ruszyła z kopyta do czerwienia. Odkład kupiony to trochę losowa struktura wiekowa, pszczoły regulują dosyć szybko tą sytuację do swych możliwości co dla pszczelarza może stanowić zonk.
 7. Ok, daj znać jak Ci wyszło z zalaniem gniazda i brakiem pszczół po zimie a najpewniej przed zimą w ulu, być będą ale nie tyle co myślisz, to jest właśnie m.in ta stara szkoła wyjdzie jak wyjdzie i przyroda rządzi, potem zostaje wyciągać wiosną czerw do miodni, bo rodzina słaba aby zająć węze w miodni albo roić się będzie nie wiedzieć czemu. Dlatego trzymają więcej uli aby potem klajstrować. A jak się zwróci uwagę to jesteś wróg #1 Jak jesteś ciekaw szczegółow to książka dr Liebiga, Łatwe Pszczelarstwo. Filmy są poglądowo. Z radami już się powstrzymam ale cenię, że grzecznie mi podziekowałeś to i życzę powodzenia, choć włazisz w ślepą uliczkę. Ul wielkopolski? Syrenką też da się jeździć.
 8. Taaa, 50kg z rzepaku i rójka co to nawraca i ląduje w podstawionym obok nowym ulu To najnowsze co pamiętam. Ja tego nie pisałem.. Jedyne rozsądne pszczelarsko filmy to te G Liebiga. Efekt i nakład pracy. Niestety po niemiecku. Nawet napisów brak aby przetłumaczyć. Nie znam niemieckiego. Oczywiście między wierszami to zarzucić mi? a teraz amatorszczyznę. Widziałeś choć przez chwilę ile u mnie trwa przegląd? Nie to wyciąganie ramek aby pokazać, że działa ale przegląd odchylenie i zamknięcie. Pewnie widziałeś ale w to nie wierzysz, że tak działa. Jest jak pokazuję na yt. I nie dla lansu. Lekarz się uczy całe życie, podobnie i pszczelarz i każdy kto chce być dobry w tym co robi. Czasu nie miałem przy obsłudze warszawskich i dadantów. Langstroth rządzi na świecie. Rzeczy, które w tym ulu wychodzą od ręki w innych systemach mordęga. Ul miodu nie nosi. Ul oszczędza czas. Oczywiście jestem be i niedobry bo o tym piszę. Napisz do admina i mnie wywalcie. Pana E.K. łatwo się pozbyliście stąd. ps. Kwasy nie palą trawy pod ulem.
 9. Bardzo krótki 1 min film. Maluch. Czy jest tu słoik dziurkami? Nie. Znajdzie się za to niebawem podkarmiaczka ramkowa, gdzie pszczoły dostaną na raz większą ilość, ale wtedy kiedy uznam za stosowne a nie ciągle! Rodzina pszczela jako całość przestawia się na tryby np gromadzenia, rozwoju, rojenia, zwijania interesu. Stanowczo lepiej dla przyszłości odkładu nie zajeździć go za wcześnie nadopiekuńczością. To ile ma być dziurek? Parzyście czy nieparzyście? A ludzki wnusio to nie będzie szybciej rósł jak co rano szklaneczkę tłuszczu z gęsi od dziadzia? Analogia co za bzdury piszą po forach na temat pszczół.
 10. Sierpniowa? To dożyje jak będzie miała fuksa do listopada. Widzę, że kolega psc już wie co robić, a pchaj ten syrop, skoro Tak Ci na nim zależy i szukasz tu potwierdzenia ino. Ode mnie nie dostaniesz go. Efekt wyjdzie nieco inny. Ja się nie znam. Na yt mam kanał, pokazuję co robię. Jest to odwrotnie niż większość tu twierdzi mimo to mam o tak. No i u mnie nie ma po 70kg z rodziny i nie ma wieżowców na kilka korpusów.
 11. Psc, trza wiedzieć kogo i o co pytać (no chyba, że chodzi o opowieści znad rzeki, to ja niebardzo). Czytaj mój opis pod filmem. Trzeba wejść w yt. To cała playlista.
 12. Dociepl lepiej te ule to i więcej wyjdzie na zewnątrz🤣
 13. Trzymaj tu mocne rodziny. I będzie git. Dowiedz się kiedy i ile razy konkurent wiruje.
 14. W następnym pokażę jak wygląda silnik rodziny pszczelej. 20 ramek z gniazda. Na miodobranie szykuję się końcem lipca. Słaby u mnie ten wiater. Folii nie zdołał ściągnąć na samiuśkim końcu filmu
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.