Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Tikcop

Użytkownicy
 • Content Count

  662
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  13

Tikcop last won the day on November 16

Tikcop had the most liked content!

About Tikcop

 • Rank
  As forumowy

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Tomek
 • Lokalizacja
  Stalowa Wola
 • Typ ula
  Zander (niemal Langstroth)

Recent Profile Visitors

480 profile views
 1. Terminy pisałem pod siebie. U mnie rzepak zaczyna początkiem maja. A miodnia ma być jakieś dwa tygodnie przed. Ale do tego jest też potrzebna siła. Po pracy dam Ci parę linków do filmów do obejrzenia jak ktoś poszerza.
 2. A te węzy (ile?) w górnym korpusie rodni na moment zamiany to były całkowicie odbudowanie i zaczerwione? No może poza skrajnymi? Nic nie sugeruję tylko pytam z ciekawości. Ja tam wiosną korpusów nie przestawiam. Może ty zwyczajnie wszystko robisz za późno z tymi kominami 2x6 czy 2x7? Pszczoły się chcą roić, nic dziwnego. Przecież napewno kupił nierojliwe. To teraz ma znowu kupować? Weź ty po oblocie wróć na 1 pełny korpus. Z dwóch da się zrobić bez problemu. Końcem marca do połowy kwietnia, zależnie od siły i pogody, to trudno doradzać bo nie widać, poszerz o drugi gniazdowy i ok 20-25 kwietnia daj miodnię i ramkę pracy. A potem to trza sprawdzać regularnie.
 3. Tikcop

  2019-nCoV

  a po niebieskiej to aby nie staje?
 4. Nie pchaj w dodawany dolny korpus gniazdowy odrobionych plastrów. Tylko same węzy 10szt i od razu musisz też dać miodnię. Czyli z 1 na 3 korpusy. Bo jak będzie susz w dolnym gniazdowym dodany to matka za szybko zlazie w dół z rozwojem i miodu napchają w górny rodni zamiast do miodni i znowu będziesz latał za drabiną a nie miodarką. Inna opcja i chyba pewniejsza u Ciebie to jak już będzie pełny korpus pszczół i tylko jeden to końcem marca poszerzyć rodnię w górę o susz centralnie i węzy po bokach po 2-3. Po czym za jakiś czas w kwietniu nastawić na to miodnię. Wypraktykuj. Dasz za wcześnie na górę dodatkową rodnię to stłamsisz rodzinę. Poszerzysz za późno to wpadną w nastrój rojowy już w kwietniu. Trza wyczucia. Każdy ma inaczej ale każdy musi umieć ocenić siłę rodziny.
 5. w 1/2 dadanta zazimować na mniej niż 20 ramek? Nie takie numery ze mną Brunner. Nie opyla się. Lepiej pokombinować aby rodzina była silniejszą jesienią niż jej ujmować ramek do zimy. Wiosną zawsze się spóźniałem z poszerzaniem. Bo się wydawało, że jeszcze jest czas. Raz w warszawiaku wysadziły mi przez niecały tydzień trzy dzikie plastry za zatworem. To się wziąłem za sposób i blok ramek z węza miałem jako zatwór na zimę parę sezonów i też było.
 6. Jest. I masz do wyboru albo oddać rodzinom jako skrajne i wiosną następnego roku wycofać całkowicie puste albo zamrozić i odzyskać dla siebie. Takich co to paręnaście komórek z pierzgą, to od razu do topiarki bez sentymentu, ale są z reguły ze dwie gdzie bardzo dużo, bym powiedział z 60% jak nie więcej powierzchni to szkoda tego topić. Ja nie przechowuję takich ramek. Z motylicą bym nie wygrał.
 7. Na ramce langstrotha jak jest gniazdo w sezonie na dwóch korpusach i otwarta siatka to pod koniec sierpnia pszczoły uwalniają dolny korpus z czerwiu. Choć nie zawsze i potrafi zostać z jedna czy dwie ramki, które trzeba przełożyć. A tak cały dolny korpus na przetop. Oczywiście pszczoły trzeba strzepać, nie ma tak dobrze aby ich nie było. Przy mniejszej ramce trzeba już pokombinować z kratą. A w ulu dadanta to już bardziej trzeba się wysilić. Ogólnie co roku w rodzinie ze względów higienicznych powinno się podmienić min połowę gniazda na jasne plastry. Nie każdy to robi. Co do samych ramek, to zaskakujące, bo niemal każdy powołuje się na dr Ostrowską, że pszczoły zimowe rodzą się w sierpniu, co nie jest prawdą! Bo Siejnik to nie reszta kraju. A jej stwierdzenie poprzez badania, że nie wolno obniżać nadmiernie wysokości ramki bo to spowalnia rozwój (to dlatego zmieniła z 360x260 na jedynie na 360x230, aby ukorpusowić ula wielkopolskiego) jest całkowicie ignorowane, co akurat jest prawdziwe z tym spowalnianiem. Jak jeszcze miałem i 1/2D i zandery to widać wyraźnie było, że na wiosnę szybciej przybywało czerwiu na większej ramce zandera. Ale co tam ja. Stosowne badania porobili polscy naukowcy jeszcze za komuny. Im też wyszło, że najszybciej wiosną czerw przyrastał na dużych ramkach, tam akurat był dadant na pierwszym miejscu. Ma się to nijak do wierzeń ludowych. Wiosną też nie powinno się zamieniać korpusów gniazdowych miejscami. Raz nic to nie daje. Jakoś żaden z Was nie pracuje więcej bo szef tak kazał. Podobnie reagują też pszczoły. A dwa ryzyko podmrożenia czerwiu w maju na dennicy (!) jest za duże. Potem nie ma się co dziwić chorobom czerwiu...
 8. Witam Skoro pszczoły potrzebują x surowca aby wyprodukować kilogram miodu a skoro tenże surowiec zależnie od warunków przyrodniczo-klimatycznych występuje w różnym nasyceniu zależnie od terenu gdzie stoi pasieka, to dlaczego w terenie, gdzie potrzeba wykonać więcej pracy, tym samym więcej robotnic potrzebnych aby go zebrać, wszelakiej postaci inteligentni inaczej zalecają ograniczanie czerwienia? Jak rozumiem, ku chwale, nieliczne pszczoły, którym pozwolono się wygryźć, wykonają większą pracę niż gdzie łatwiej. No fakt jedzenia tyle nie pójdzie. To i zaoszczędzi się. 100kg wyjdzie z ula wtedy?
 9. Kiedy strach przed ciupagą i/ lub łorcykiem
 10. Tikcop

  2019-nCoV

  Łyknąłem łyżkę propolisu, dużą, profilaktycznie.
 11. Dziękuję za odp. Ja tam sądzę, że na forum póki nie ma wstawek osobowych to można pisać. Ja na przykład po twoim poście o 18tkach odszukalem sobie artykuły p. Zawilaka. Przeczytałem. Choć nie będę stosował. U mnie rzepak zaczyna w pierwszym tygodniu maja. A wcześniej to byle co. To i deska się sprawdza. Ja tam lubię sobie grzecznie poargumentować. Przecież ani błoto ani pomidory nie lecą. No chyba, że jest oczekiwanie nie pisania wcale. No i w porównaniu do 1/2 D na większej ramce ... szybciej przybywa czerwiu. Takie mam spostrzeżenia. W niektórych rodzinach ale takich silnych to nawet podmieniałem pełne plastry na puste. Jakaś tam wskazówka na przyszłość. Mnie też strzyka. Mam 48 lat już. Ale co mam się poddawać?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.