Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Krzysztof81

Użytkownicy
 • Content Count

  3
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0

About Krzysztof81

 • Rank
  Nowicjusz na forum

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Krzysztof
 • Lokalizacja
  Okolice Kalisza
 • Typ ula
  wielkopolski

Recent Profile Visitors

305 profile views
 1. Dziękuje za informacje, zastosuje się do waszych rad z osuszaniem ramek i może w wolnym czasie napiszę jak wyszło. Druga sprawa to jak oszacować ile dać syropu rodzinie, każdej rodzinie dałem około 2litry apifoodu choć rodziny były w różnej sile i miały różną ilość zapasów w gnieździe. Jak oszacować ile powinno być, w internecie są opisy ale ciężko mi ogarnąć jak to się ma do praktyki. Powinienem przeglądać gniazda i sprawdzać zapasy pokarmu? Jeszcze jedno pytanko, odymiać Apiwarolem mogę już teraz kiedy wybrałem miód, chce zacząć koło wtorku/środy i później 4 razy co 4 dni.
 2. Możesz doradzić w jaki sposób osuszyć ramki które odwirowałem w ostatnich dniach z ostatniego miodu. Mogę wystawić przed wieczorem koło uli aby pszczoły wybrały resztki miodu?
 3. Tydzień temu stałem się posiadaczem pasieki składającej się z 50 uli wielkopolskich. Pasieka była mojego wujka który dość niespodziewanie zmarł. Przez dłuższy czas pomagałem w pasiece więc mi przypadło prowadzenie jej dalej. Raczej pomagałem i robiłem to sporadycznie ale o pszczołach trochę wiem, orientuje się jak wszystko funkcjonuje w ulu, brak mi jedynie szczegółowej wiedzy. Przez ostatni tydzień starałem się ogarnąć sytuacje, wybrałem miód, założyłem podkarmiaczki, dałem każdej rodzinie po 2 litry syropu ale czuje że trochę nie wiem co dalej, za dużo pytań i niewiadomych w głowie. Wuja połowę uli miał z firmy Apikoz, połowę drewnianych, same wielkopolskie. W prawie 40 ulach miał gniazdo na jednym korpusie, w niektórych na całym i połówce, rodnia oddzielona kratą, na górze były nadstawki pełne i połówki. Niżej opisałem co zrobiłem i czego nie wiem. Oczywiście postaram się szybko zdobyć brakującą wiedzę ale chciałbym poprosić was o porady Co zrobiłem: - wybrałem miód ze wszystkich uli - każda rodzina dostała po 2 litry syropu Apifood (podkarmiaczki skrzynkowe, ramkowe i powałkowe) - bardzo silne rodziny zostawiłem na korpusie gniazdowym i nadstawce (cały korpus na górze, połówka na dole) ( 8 uli) - większość zostawiłem na 10 ramkach wielkopolskich i dałem podkarmiaczki skrzynkowe - słabszym zostawiłem 8 ramek i dałem podkarmiaczkę ramkową - połowa uli jest z beleczkami, połowa z powałkami - przejrzałem gniazda, obecność czerwiu, matek, liczebność pszczół - w około 45 ulach jest wszystko ok, matki, czerw otwarty, kryty, pszczoły spokojne - w 2 ulach były trutówki, tzn w jednym widziałem matkę ale sam czerw trutowy a w drugim ani matki, ani czerwiu i pszczoły agresywne - w gniazdach ramki niezbyt stare, niektóre jaśniejsze, niektóre ciemniejsze, według mnie odpowiednie do zimowli - sprawdziłem co mam do dyspozycji, leki apiwarol i pokarm apifood, zapasowe podkarmiaczki, daszki, dennice Co dalej? - dałem każdej rodzinie te 2 litry pokarmu i co dalej, jak dalej postąpić? Jedne rodziny miały w gniazdach więcej zapasów, drugie mniej, jedne są silniejsze, drugie słabsze. Ile powinno być o tej porze pokarmu, jak to przeliczyć, przeglądać gniazda ponownie? Kiedy mogę dać drugą dawkę? - planuje koło wtorku/środy przeleczyć wszystkie apiwarolem w cyklu co 4 dni 4 razy - odwirowałem już prawie cały miód, w jaki sposób najlepiej osuszyć większą ilość ramek? Mogę ustawić wieczorem za ulami takie kominy z korpusów z ramkami żeby pszczoły osuszyły? - żeby matka czerwiła do września ważny jest stały dopływ pokarmu (syropu) czy żeby miały zapas w gnieździe? - co jeszcze powinienem zrobić Przepraszam za tak rozbudowany post i taką ilość pytań ale w ciągu tygodnia musiałem odnaleźć sie w nowej sytuacji, chce wszystko zrobić dobrze a wiedza na mocno średnim poziomie.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.