Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Quidam

Redaktorzy
 • Content Count

  428
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  14

Quidam last won the day on August 29

Quidam had the most liked content!

About Quidam

 • Rank
  100% Domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Sławek
 • Lokalizacja
  Górny Śląsk
 • Typ ula
  Dadant

Recent Profile Visitors

882 profile views
 1. Dwa gatunki z serii "cudaków" kwitnących obecnie i intensywnie oblatywanych. Pierwszy to heptakodium chińskie - (Heptacodium miconioides). Drugi to intensywnie oblatywana w tej chwili marzymięta chińska (Elsholtzia stauntonii). Gatunek wytwarza kwiaty w kolorze lila. Mam też odmianę 'Alba' o białych kwiatach. Cała roślina (liście, pędy, kwiaty) wydzielają przyjemny zapach mięty (stad nazwa gatunkowa). Stosuję liście tego gatunku na wszelkiego rodzaju niestrawności, przeziębienia, grypę. 10-15 świeżych listków zalewam wrzątkiem, po 15 minutach odcedzam i piję. Polecam dla tych, którzy mają problemy żołądkowe i związane z przeziębieniem. Napar łagodzi również objawy kaca.
 2. Książkowo ..."sadzonki korzeniowe o długości ok. 10 cm (grubość palca), tnie się w grudniu, wiąże w wiązki i dołuje w piasku. Wysadza się w lutym-marcu do skrzynek i nakrywa 2 cm warstwą gleby. Skrzynki ustawia się w szklarni, namiocie lub inspekcie"... Osobiście nigdy nie praktykowałem tej metody w odniesieniu do robinii.
 3. Zdzisław, odpowiem - duże cebule krokusów maja szansę na wytworzenie w przyszłym sezonie, drobnych cebulek przybyszowych, które możesz jesienią przyszłego roku wykorzystać.
 4. 3,5 godziny. Mam "urządzenie" do sadzenia cebul - rurka 1/2 " z dospawaną rączką (coś jak kosztur używany w lasach do sadzenia drzew).
 5. Informacja dla ambitnych pszczelarzy, którzy chcą wzbogacić swoją bazę pokarmową w rośliny cebulowe - krokusy, cebulice. szafirki itp. Właśnie trwa posezonowa obniżka cen - termin sadzenia idealny. Np. 500 cebulek krokusa mix można już kupić w cenie 120,oo zł - łatwo sprawdzić w internecie...(nie chcę uprawiać kryptoreklamy) Ja już zamówiłem 1500 sztuk.
 6. Przewertuj temat "Terminarz kwitnienia - czyli co teraz kwitnie" - masz tam przedstawione gatunki roślin, które kwitną późnym latem czy jesienią. Obecnie królują w sprzedaży wrzosy pąkowe - czyli takie, których barwa nie znika, ale kwiat zostaje w formie zamkniętego pąka. Stare, dobre odmiany wrzosów są praktycznie niespotykane, więc radzę unikać nasadzeń z nowych odmian wrzosu - masz tylko aspekt estetyczny (kolor) bez pożytku dla pszczół.
 7. Kwitną również okazy uzyskane drogą wegetatywną. Zakwitną tylko pędy rosnące wertykalnie (pionowo). Święte słowa... To raczej winobluszcz (Parthenocissus quinquefolia) - jak dalej będziesz stosował sól kuchenną czy ocet to wyjałowisz glebę na lata. Jedyny znany mi skuteczny sposób na pozbycie się go to stosowanie herbicydu na młode pędy. Jeśli masz "alergię" na chemię - zostaje tylko systematyczność w wyrywaniu nowych pędów do momentu, aż osłabisz go na tyle, że sam obumrze. Ale to zabawa na kilka najbliższych sezonów.
 8. Jesień za oknem, idealny termin zbioru nasion. Proponuję w tym temacie zamieszczanie informacji o posiadanych nadwyżkach nasion. Forma rozliczenia bezgotówkowa. Zamawiający wysyła zapytanie/zamówienie za pośrednictwem PW. Na podany w wiadomości adres, zainteresowany przesyła list z kopertą zwrotną w środku (zaadresowaną + znaczki). Ja ze swej strony mogę przesłać nadwyżki nasion poszukującym oryginalnych czy rzadkich gatunków. Oczywiście w grę wchodzą ilości amatorskie liczone w gramach czy sztukach. Nie mogę również zapewnić 100% wschodów. Myślę, że w ten sposób (poprzez wzajemną wymianę), możemy urozmaicać roślinną bazę pokarmową wokół naszych pasiek. Nadwyżki nasion zbiór VIII-IX: 1. rożnik przerośnięty (Silphium perfoliatum), 2. makleja sercowata (Macleaya cordata ), 3. przetacznikowiec japoński (Veronicastrum japonicum), 4. przegorzan pospolity (Echinops ritro), 5. kłosowiec fenkułowy (Agastache foeniculum), 6. serdecznik syberyjski (Leonurus sibiricus). Do zbioru pod zamówienie - klon ginnala (Acer ginnala), lipy (Tilia sp.), przegorzan 'Arctic Glow', trojeść bulwiasta (Asclepias tuberosa) i inne. Jeśli temat nie pasuje do „Bazy pożytkowej pszczół” – proszę moderatora o przeniesienie do odpowiedniego działu.
 9. Początek kwitnienia bluszczu pospolitego (Hedera helix). Zbieraczki głównie z pyłkiem. Kolejne zdjęcia to prezentowana już na łamach forum - wernonia włosista (Vernonia crinita) w odmianie 'Mammuth'. Pięknie oblatywana w poszukiwaniu nektaru.
 10. Niezwykle intensywnie oblatywana w obecnej "dziurze pożytkowej" - barbula klandońska (Caryopteris x clandonensis). Idealna na suche i słoneczne stanowiska. Szkoda, że tak mało popularna. Rosnąca obok perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) cieszy się już znacznie mniejszym zainteresowaniem.
 11. Wtrącę swoje trzy grosze do tej rozmowy (choć zeszła z głównego tematu na temat - zapylania). Większość roślin kwiatowych (owadopylnych) posiada „uniwersalną” budowę kwiatów wytworzoną w toku ewolucji. Aby unikać hodowli wsobnej prowadzącej do degeneracji gatunku, rośliny kwiatowe wytworzyły mechanizmy wabienia owadów, aby za ich pośrednictwem unikać samozapylenia (np. nektar i pyłek – węglowodany i białka). Pszczoły w procesie zapylania mają wyłącznie tę przewagę nad innymi owadami (poza liczebnością rodziny i wrodzoną specjalizacją), że ich populacja jest sztucznie zwiększana przez działalność człowieka w celu osiągnięcia konkretnych korzyści (miód, wosk i in.). W zapylaniu kwiatów poza błonkoskrzydłymi (Hymenoptera) - pszczoła miodna, biorą również udział owady z innych rzędów (pośrednio i bezpośrednio) np. motyle (Lepidoptera), chrząszcze (Coleptera), muchówki (Diptera), pluskwiaki (Hemiptera), sieciarki (Neuroptera), wojsiłki (Mecoptera). Uwzględniając to - należy mieć na uwadze, że liczba gatunków owadów w Polsce, biorąca udział w zapylaniu to co najmniej kilka tysięcy...
 12. Zwróć uwagę - jaki gatunek zaprezentowałem. Być może Twoje obserwacje dotyczą rodzimego sadźca konopiastego (Eupatorium cannabinum).
 13. Sadziec purpurowy (Eupatorium purpureum) - liczne zbieraczki na kwiatach. Wartościowa bylina pożytkowa na wilgotniejsze siedliska, długo kwitnąca (VII-X).
 14. Wskazówka dla tych, którzy chcą uzyskać młode sadzonki lip drogą generatywną (wysiew). Można już zbierać nasiona lip przed osiągnięciem przez nie pełnej dojrzałości i wysiewać natychmiast "na zielono" w podłoże. Ważne aby ich absolutnie nie podsuszać. Przy tym sposobie mamy zapewnione wschody powyżej 50% na wiosnę przyszłego roku. Na zdjęciach moje zbiory nasion lipy wonnej (Tilia insularis).
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.