Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Quidam

Redaktorzy
 • Content Count

  259
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  9

Quidam last won the day on November 9 2019

Quidam had the most liked content!

About Quidam

 • Rank
  100% Domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Sławek
 • Lokalizacja
  Górny Śląsk
 • Typ ula
  Dadant

Recent Profile Visitors

268 profile views
 1. Nie jestem przekonany do tej formy. Ja nie należę do nieomylnych, może inni użytkownicy będą mogli pomóc w rozpoznaniu konkretnej rośliny. Tak jak pisałem, nie czuję się mocny w rozpoznawaniu roślin zielnych. Dlatego liczę na to, że nie będę miał wyłączności w "orzekaniu wyroków".
 2. Musi być jakaś promocja na sprzęt, warunek - logowanie na forach w charakterze spamera...😉
 3. Odnoszę wrażenie, że wygląda to jak lokowanie produktu pewnej firmy. Ile płacą za tego typu reklamę...?
 4. Czy jest sens otwarcia takiego tematu na łamach forum ? Pewnie część wyjdzie z założenia, że nie ma sensu w otwieraniu takiego tematu, bo nie ważne jak dana roślina się nazywa – ważne, że pszczoły mają z niej pożytek. Dlatego pytanie to kieruję przede wszystkim do tych bardziej ambitnych, którzy chcieliby wiedzieć co rośnie w pobliżu ich pasieki albo tych, którzy widzieli interesujący gatunek, chcieliby wprowadzić go do bazy pokarmowej pszczół – a zwyczajnie nie wiedzą co to za roślina ?. Zaznaczyć chciałbym, że nie jestem wybitnym specjalistą w temacie rozpoznawania bylin czy roślin zielnych. Dlatego liczyłbym na pracę zespołową – przynajmniej w tym dziale. Do prawidłowej identyfikacji niezbędne są zdjęcia. Mógłbym we wstępie podać wskazówki - na jakie cechy rośliny należy zwrócić uwagę przy wykonywaniu dokumentacji fotograficznej, niezbędnej do prawidłowego rozpoznawania gatunków roślin.
 5. Tak, przyznaję Ci trochę racji. Być może trochę infantylne są moje poglądy w odniesieniu do celów pszczelarstwa. Pisząc o nich miałem przede wszystkim na myśli sytuację, w której ktoś, kto decyduje się na hodowlę pszczół, bierze za nie odpowiedzialność. To czujące stworzenia. Czasami chyba o tym zapominamy. Pisząc o młodym sąsiedzie i jego podejściu do stworzeń, mam obawy o tą właśnie odpowiedzialność. Zysk przysłania resztę.
 6. Cała ta sytuacja budzi moje zdziwienie (zaniepokojenie), bo to mniej więcej tak, jakby sąsiedzi dowiedzieli się, że ja, stary zabrałem się za hippikę wyczynową, nie wiedząc z której strony konia należy podchodzić, wkładając prawą stopę w strzemię... To o czym wspominał Tadek11, chęć zysku przysłoni cel pszczelarstwa. Kolega Ignacy Nacek ujął to celnie :
 7. Jedna z kilku teorii, że oto mamy cykl zejściowy i czeka nas ochłodzenie. (?) Link do strony https://sierrafoothillcommentary.com/2019/11/22/everything-that-happens-on-earth-happens-in-cycles/ Jak będzie chyba nie doczekamy. Nie jestem wyznawcą teorii spiskowych, ale wykres na podstawie badań próbek lodu z Grenlandii - daje do myślenia... Tu i teraz mamy suszę, jak nic nie ulegnie zmianie będzie bardzo źle.
 8. Dziękuję za odpowiedź. To teraz się już mogę domyślać, dlaczego syn sąsiada, "komputerowiec", młody wiekiem i doświadczeniem, który nigdy nie hodował nawet chomika, nie wspominając o sadzeniu czegokolwiek, zakupił 3 ule, jeszcze bez pszczół. Nie zdziwiłbym się, jeśli nie zaczął od zakupu miodarki ?...
 9. Czy mógłby Kolega podać materiał źródłowy, skąd takie wiadomości ?
 10. Czytam jak fantastykę...😉 W studzience rewizyjnej, gdzie mogę monitorować spływ wody w rurach drenarskich (jeszcze przedwojenne, ceramiczne), od połowy czerwca ubiegłego roku nie ma wody, sucho...! Mam gleby gliniaste na podłożu ilastym. Jeśli obecna sytuacja nie ulegnie zmianie, to moje okolice może dotknąć susza (stulecia ?). Po rozmowach ze znajomymi z okolic i nie tylko, pojawia się jedynie określenie - katastrofa hydrologiczna.
 11. Miłek wiosenny (Adonis vernalis) – rodzima bylina rosnąca na wapiennych glebach. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, osłoniętych przed wiatrami. Podłoże umiarkowanie wilgotne i żyzne. Kwiat żółty, średnicy ok. 7 cm pojawia się na zacisznych stanowiskach już na początku IV. Starsze rośliny źle znoszą przesadzanie i dzielenie. Najlepszą metodą rozmnażania jest wysiew nasion. Czynność tą należy wykonać niezwłocznie po dojrzeniu nasion (bardzo łatwo tracą one zdolność kiełkowania). Wysiewamy je po kilka sztuk do donic w żyzną, wzbogaconą w wapń, próchniczna glebę. Egzemplarze otrzymane tym sposobem, wchodzą w fazę kwitnienia dopiero w 3 roku od wysiewu. Cenna, pyłkodajna roślina.
 12. Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus sp.) - w uprawie spotkać możemy ok. 20 gatunków z wieloma odmianami ogrodowymi (barwne lub pełne kwiaty) oraz kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi. To znana i bardzo często sadzona roślina w ogrodach. Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) spotykana jest naturalnie w żyznych lasach liściastych. Podobnie jak krokus zakwita w początkach II i kwitnie do końca III. Kwiat nektarodajny i pyłkodajny. Najlepiej rośnie w miejscach zacienionych lub półcienistych, na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych i bogatych w próchnicę. Rozmnażanie najlepiej przez rozsadzanie cebulek od VI -IX. Im wcześniej tym lepiej. Posadzone cebule muszą przed zimą wytworzyć korzenie przybyszowe przy pomocy których, „wciągają” cebule przed nadejściem zimy w głębsze warstwy gleby. Ja rozmnażam ją przez dzielenie kępy - jeszcze z zielonymi liśćmi (po przekwitnięciu) – i posadzeniu tak uzyskanych roślin na miejsca docelowe, pamiętając o podlewaniu takich okazów. Można również - i to z powodzeniem - rozmnażać przebiśniegi przez wysiew nasion. Zabieg ten jest jednak dość pracochłonny, a na kwitnienie okazów uzyskanych tą metodą poczekamy 2 kolejne sezony. W kolekcji poza pospolitym gatunkiem mam jeszcze śnieżyczkę Elwesa (G. elwesii) o znacznie największych kwiatach i liściach. Podobnym gatunkiem i czasami mylonym ze względu na podobieństwo budowy kwiatów jest śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) – również cenna pod względem pożytku.
 13. To gatunek wapniolubny, więc jeśli masz kwaśne gleby, wskazane jest wzbogacenie podłoża wapnem (ja stosuję dolomit - solidnie), chociaż będzie wegetował, rosnąc w glebie o odczynie kwaśnym. Swoją drogą to ciekawe, w moim rejonie często spotykany na nieużytkach, wzdłuż rowów - jest bardzo ekspansywny. Roślina ruderalna.
 14. Zacznę od końca - 600 lub 300 zrazów wierzby (rozstaw 1 lub 2 m) to 2-3 godziny roboty. Jeśli coś sadzisz po zewnętrznej stronie siatki, to będą sarny i zające miały darmową stołówkę (ale przynajmniej rośliny się rozkrzewią bez strzyżenia) Jeśli chciałbyś coś bardziej szlachetnego to już trudno będzie połączyć szybko/tanio/dobrze... Szlachetne gatunki sadziłbym jednak po wewnętrznej stronie siatki.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.