Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Quidam

Redaktorzy
 • Content Count

  562
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  23

Quidam last won the day on June 2

Quidam had the most liked content!

Community Reputation

271

About Quidam

 • Rank
  As forumowy

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Sławek
 • Lokalizacja
  Górny Śląsk
 • Typ ula
  Dadant

Recent Profile Visitors

2,119 profile views
 1. Przyłączam się do spostrzeżeń Roberta. Początek kwitnienia perełkowca japońskiego. Prezentowałem w tym temacie zdjęcie z 28 czerwca - zawiązki kwiatostanów. Szum zbieraczek na kwitnących okazach - raduje serce...
 2. Wybacz ale wikipedia nie jest moim kompendium wiedzy. Przeczytaj jeszcze raz uważnie co napisałem (prościej już nie można). Jeśli słowo "jednopłciowe" porównać z tym co napisałem ; to odnoszę wrażenie, że wyczerpuje to znaczenie słowa jednopłciowe, a nie np. dwupłciowe gdy w jednym "kwiatku" znajdziesz i organy męskie (pręciki) jak i żeńskie (słupek). Być może autorowi z wikipedii chodziło o jednopienność (na jednym okazie masz organy żeńskie i męskie) lub dwupienność (na jednym okazie spotkać można wyłącznie kwiaty żeńskie na drugim okazie - wyłącznie męskie).
 3. Zdzisławie - odpowiadam; Wszystko z nimi w porządku. Ewodia (tetradium) to rośliny jednopienne o kwiatach (kwiatostanach) rozdzielnopłciowych czyli na jednym egzemplarzu (zazwyczaj w dolnych partiach korony) kwiatostany=kwiaty wyspecjalizowały się tylko w wytwarzaniu organów męskich - pręcików. Te po stopniowym - co jest w naszym przypadku wielką zaletą = dłuższy okres kwitnienia - przekwitnięciu (dojrzeniu) opadną. Na tym samym egzemplarzu (zazwyczaj w wyższych partiach korony) ewodia wytwarza wyłącznie kwiatostany=kwiaty żeńskie - słupek, z których wytworzą się po zapłodnieniu nasiona (w Twoim opisie to te zielone stożki). Zarówno męskie jak i żeńskie wytwarzają tzw. dysk miodnikowy i są przez to bardzo chętnie i bardzo licznie odwiedzane przez owady zapylające.
 4. Sadziec purpurowy fot. 1-2, Oman wielki fot. 3-4, Języczka wąskogłówkowa fot. 5-6, Rożnik przerośnięty fot. 7-9 - wysadziłem ją po entuzjastycznych wieściach jakie wyczytałem w sieci. Miała być chętnie oblatywana - a tu delikatnie pisząc mizerny wynik. Być może dlatego, że obecnie "wszystkie" zbieraczki widuję na kwitnącym w tej chwili winobluszczu trójklapowym fot. 10.
 5. Trochę dziwne. Być może słaba gleba i susza. Prezentowana odmiana to przegorzan kulisty (banacki?) 'Arctic Glow', posadzona na pełnym słońcu w żyznym, gliniastym podłożu. Kolejna perełka, obecnie kwitnąca (masowo oblatywana) to tetradium=ewodia daniellii. Angielskojęzyczna nazwa "bee-bee tree" - w pełni zasłużona. Gatunek ten zaliczam do mojej "Wielkiej piątki" drzew (krzewów) miododajnych. Gdybym mógł cofnąć czas i zacząć przygodę z pszczelarstwem o 20 lat wcześniej...
 6. "Szaleństwo" zbieraczek na przegorzanie i trojeści.
 7. Odpowiedź - nie. Po więcej szczegółów zapraszam do podlinkowanego post wcześniej wątku.
 8. Znam - obecnie około 16 lat. Zadałeś już kiedyś takie pytanie w tym miejscu. https://pasiekapszczelarska.pl/topic/47-rośliny-miododajne-przy-pasiece/page/13/?tab=comments#comment-48356
 9. Początek lipca a na perełkowcu zawiązki kwiatostanów.
 10. Trojeść amerykańska jest u mnie ekspansywna. W przyszłym sezonie porównam oba gatunki. Pomimo wczesnej pory (5 rano) - mnóstwo zbieraczek.
 11. Być może to sprawa dojrzałości fizjologicznej tych trzech kwitnących osobników ? Okres kwitnienia rozciąga się od VI do VIII. Aby było ciekawiej; - gatunki : ewodia koreańska (Euodia daniellii), ewodia aksamitna (E.velutina) oraz ewodia hupejska (E.hupehensis) obecnie wg taksonomów zaliczane są do jednego gatunku Tetradiun daniellii.
 12. W moich rejonach początki kwitnienia lipy drobnolistnej (Tilia cordata). Po lipie szerokolistnej już wspomnienie. Nadchodząca fala upałów nie wróży dobrze nektarowaniu - a rok jest wyjątkowy pod względem ilości wytworzonych kwiatostanów (przynajmniej w moich terenach).
 13. Stawiałbym raczej na lipę holenderską (Tilia x europaea) - to naturalna i często spotykana hybryda naszych rodzimych lip. Lub też trafiłeś na okaz lipy szerokolistnej, która kwitnie około 2-3 tygodnie przed drobnolistną. W moich terenach - końcówka kwitnienia lipy szerokolistnej a początek kwitnienia lipy chińskiej (T.tuan) i amerykańskiej (T. americana). Lipa drobnolistna jeszcze w pąkach. Chcesz szczepić o tej porze roku pełnymi zrazami...? Pod gatunki szybko rosnące jak np. lipa Moltkego najlepsza jest podkładka lipy szerokolistnej.
 14. Smotrawa okazała (Telekia speciosa) – po dwuletnich obserwacjach godna polecenia bylina pożytkowa – nektar/pyłek. Pomimo kwitnienia lip widuję na nie sporo zbieraczek. Kwitnie całe lato (VI-VIII/IX). W pierwszym roku uprawy warto zadbać o podlewanie. Później radzi sobie z suszą w miarę przyzwoicie, chociaż ze względu na duże liście wymaga gleb nieco żyźniejszych i w miarę wilgotnych. Podobny do niej jest oman wielki (Inula helenium) - cieszący się podobnym zainteresowaniem ze strony pszczół.
 15. Nowy dla mojej kolekcji roślin miododajnych gatunek trojeści - trojeść okazała (Asclepias speciosa). Ma mieć znacznie większe kwiaty - kwiatostany. Na razie w fazie pąków kwiatowych - do obserwacji w kontekście ekspansywności.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.