Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Quidam

Redaktorzy
 • Content Count

  488
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  19

Quidam last won the day on April 12

Quidam had the most liked content!

Community Reputation

211

About Quidam

 • Rank
  100% Domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Sławek
 • Lokalizacja
  Górny Śląsk
 • Typ ula
  Dadant

Recent Profile Visitors

1,353 profile views
 1. W takiej "metodzie" (jetem przekonany) następuje połączenie wyłącznie miazga=miazga (powinno być miazga=miazga/drewno=drewno). To coś przypomina połączenie stawowe. A teraz uruchom wyobraźnię - zaszczepiony zraz rośnie, dochodzą ciężkie owoce - efekt bez podpierania gałęzi...
 2. To jest właśnie najcenniejsza rzecz - doświadczenie, którego nie wyczytasz w poradnikach, książkach itp. Stąd np. warto traktować wszelkie informacje o wchodzeniu w fazę kwitnienia siewek jak teorię. Mam kilka siewek 3 letnich lip - które kwitną...
 3. No widzisz - następny ze mnie cudotwórca... w roślina żyje - cud. Sorki Marcin, pisałem szybciej niż myślałem☺️...
 4. Podstawą szczepienia jest to aby miazga podkładki stykała się z miazgą zraza... więc przy tej metodzie (jeśli dobrze zrozumiałem Twój opis) nic by z tego nie było.
 5. Domyślam się, że jestem adresatem Twojego pytania - więc odpowiadam; Widziałem takich "cudotwórców" m.in. na rosyjskojęzycznych poradnikach - nikt z nich nie zaprezentował efektów takiej metody po latach... Teoretycznie - możliwa, z praktycznego punktu (efekt po latach) - do d...y Na zdjęciu widać wpływ źle dobranej podkładki do zaszczepionego zraza. Podkładka - w tym przypadku - to silnie rosnąca czereśnia ptasia (Prunus avium), zraz to karłowa odmiana wiśni wczesnej (Prunus incisa). Po latach dynamika wzrostu podkładki znacznie odbiega od siły wzrostu zaszczepionego zraza - stąd taka różnica w grubości. Okaz ten był szczepiony metodą na przystawkę boczną ze ścięciem pędu podkładki. Coś w tym stylu.
 6. 🙂 To Apis mellifera var. minima f. Apterygota...😉
 7. Ostatnia część prezentacji. 1. kalina koreańska, 2. różanecznik wczesny, 3. złotlin japoński, 4. parocjowiec Jacquemonta - ciekawostka dendrologiczna, zauważyłem zbieraczki w poszukiwaniu pyłku, 5. wiśnia wczesna 'Oshidori' - odmiana o półpełnych kwiatach prezentowanej już wiśni wczesnej, 6. wiśnia wczesna 'Frilly Frock' - zwisająca odmiana o kwiatach jak u gatunku, 7. kasztanowiec - zawiązki kwiatostanów, wyjątkowo dużo w tym sezonie. Pozdrawiam.
 8. Wiosna w pełni, więc przedstawię kolejne gatunki roślin wczesnopożytkowych. Prezentacje podzielę na dwie części - (kolejna jutro) ze względu na ilość zdjęć. Chciałbym jeszcze raz zaznaczyć, że moje prezentacje nie służą zaspokajaniu moich narcystycznych potrzeb. Kieruję swoje spostrzeżenia do pszczelarzy amatorów - hobbystów (takich jak ja) mających 5-10-15 uli. Istnieje mnóstwo niedocenianych, mało znanych gatunków bylin czy drzew i krzewów, które możemy sadzić w pobliżu naszych pasiek, wzbogacając zazwyczaj ubogą bazę. Dodatkowo wczesny termin kwitnienia, daje nam wczesne pożytki (pyłek/nektar) tak potrzebne w rozwoju rodzin po zimowli. Tegoroczny początek sezonu jest tego przykładem. Sadząc rośliny ozdobne mamy przysłowiowe "dwa w jednym" - aspekt estetyczny i pożytkowy... Wybrałem tylko te gatunki na których widuje zbieraczki. Wg kolejności zdjęć; 1. Bukszpan kwiatostan żeński (nektar), 2. Cieszynianka (pyłek) - prezentowana już na łamach forum, 3. Klon japoński, 4. Klon zwyczajny, 5. Mahonia - już prezentowana, 6. Mniszek lekarski - nie jest to jakiś cudak, ale w moich rejonach już nektaruje (temp. w okolicach 18 C) charakterystyczny zapach w ulu przy piątkowym przeglądzie... 7. Narcyz botaniczny 'Tete-a-tete' - sadzony w listopadzie ub.r. 8. Szafirek, 9. Zawilec gajowy 'Alba Plena' (pyłek) - odmiana półpełna, widać na zdjęciu pakiety pręcików, 10. Morela japońska.
 9. Ciekawostka dendrologiczna. Parocja perska (Parrotia persica) – endemiczny gatunek z pn. Iranu (Persian ironwood – 1 dcm³ drewna waży 2-2,5 kg - Persowie robili z niego groty strzał). Całkiem przyzwoicie zimuje w naszych warunkach. Starsze egzemplarze znoszą mrozy do – 25°C. Kwitnie zazwyczaj w I-III, w tym roku w początkach IV. Pięknie barwi się jesienią. Należy do tej samej rodziny co oczar (Hamamelis). Patrząc na wielkość obnóży i intensywność oblotów (pyłek - nektar), można śmiało zaliczyć go do wartościowych pożytków wczesnowiosennych.
 10. Rodzime; zawilec żółty i zawilec gajowy - pyłkodajne. Kwiatostan mahonii pospolitej. Opisywałem wcześniej czysty gatunek wiśni wczesnej (Prunus incisa). Częściej spotykana jest w handlu w odmianie 'Kojou-no-mai' (szczepiona lub ukorzeniana). Karłowa odmiana dorastająca do 2-3 m średnicy, bardzo intensywnie kwitnąca i całkowicie mrozoodporna. Prezentowany okaz (ponad 20-letni) - intensywnie oblatywany (szum jak podczas rójki)... Dzisiaj pogoda (wiatr) pozwoliły na przegląd. Dużo świeżego nakropu, być może część z prezentowanej wiśni wczesnej.
 11. Cebulica syberyjska. W moich okolicach kwiatostany wierzby podmarzły, więc po raz pierwszy obserwuję zbieraczki na wszystkim co kwitnie (dosłownie). Nawet na kwiatach fiołka wonnego.
 12. Zdjęcia wklejam w dniu publikacji. Wiśnia wczesna bez problemu przezimuje w Twoich rejonach. U mnie rośnie na pełnym "wygwizdowie" i daje sobie radę. Inny gatunek, dość rzadko spotykany to leszczynowiec skąpokwiatowy (Corylopsis pauciflora). Nazwa nieszczęśliwa - bo nic nie przypomina leszczyny. To zupełnie inna rodzina - należy do oczarowatych (Hamamelis). Teraz w apogeum kwitnienia, licznie odwiedzany przez zbieraczki (nektar, pyłek). Polska nazwa tego gatunku powinna brzmieć - "cytrynowiec" ze względu na intensywny zapach kwiatów, przypominający świeżą, przekrojoną cytrynę.
 13. Link nieaktywny... Pojawiły się kwiatostany męskie na bukszpanie. Lada chwila zakwitnie śliwa ałycza. Pięknie i bardzo obficie kwitnąca wiśnia wczesna (Prunus incisa). Polecam ten gatunek. W moich warunkach całkowicie mrozoodporny i mało wymagający. Wczesne kwitnienie może sprawić problemy przy nawrotach mrozów. Jak widać kwiaty przetrzymały - 4 C. Bardzo intensywnie oblatywany (nektar i pyłek).
 14. Lepiej późno niż wcale... Miałem odmianę 'Sem', na szczęście pozbyłem się jej. Nadzwyczaj uciążliwa, rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów. Kwitnie obficie ale krótko (jak większość gat. z rodziny różowatych). Szkoda zachodu - proponuję śnieguliczkę białą - przynajmniej dłużej kwitnie.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.