Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Quidam

Redaktorzy
 • Content Count

  511
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  21

Quidam last won the day on June 14

Quidam had the most liked content!

Community Reputation

230

About Quidam

 • Rank
  As forumowy

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Sławek
 • Lokalizacja
  Górny Śląsk
 • Typ ula
  Dadant

Recent Profile Visitors

1,517 profile views
 1. Trochę Ci zazdroszczę, u mnie to niestety dość rzadki widok... Ale z tego co widziałem, to chaber bławatek jest bardzo chętnie oblatywany, nawet jeśli nie ma dziury pożytkowej.
 2. Opisywana na łamach forum rodgersja - ładnie oblatywana, Trochę "zapomniany" jaśminowiec (Philadelphus sp.) - wbrew opiniom widuję na nim sporo zbieraczek.
 3. To aktininidia ostrolistna (Actinidia arguta) - jeśli masz owoce to okaz żeński. Pyłkodajna dziewanna - widać zbieraczkę z pięknymi obnóżami w kolorze pomarańczowym (na zdjęciu dziewanna olimpijska).
 4. Przetacznikowiec japoński (Veronicastrum japonicum) - już opisywałem ten gatunek na łamach forum. Tu zdjęcia zmutowanych kwiatów. Szałwia (Salvia sp.), Trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa) - królowa rodzimych bylin pożytkowych. Kwitnący okaz lipy Moltkego (Tilia x moltkei)...
 5. Kolejne dwa gatunki róż - pyłkodajne; róża Moyesa (Rosa moyesii) i róża kasztanowa (Rosa roxburghii). Zimują bezproblemowo...
 6. Odświeżę autorski temat. Bardzo obficie kwitnąca i chętnie oblatywana kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis). Zimuje bezproblemowo, lubi miejsca suche i słoneczne. Podobny co do wymagań gatunek - pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius). Widuje na kwiatach dość często zbieraczki. Amorfa krzewiasta, indygowiec (Amorpha fruticosa). Znosi suszę ale jest dość wrażliwy na mrozy. Bardzo chętnie i licznie oblatywany.
 7. Kalina koralowa (Viburnum opulus) - piękny, rodzimy gatunek. Pomimo, że jest miododajny - pszczoły pozyskują z niego głównie pyłek. Świetnie rośnie na glebach wilgotnych, nie znosi suszy glebowej. Ostatnie dwa zdjęcia - kalina Sargenta (V. sargentii), gatunek z Japonii i północnych Chin. Całkowicie mrozoodporny.
 8. Róża Sweginzowa (Rosa sweginzowii var. macrocarpa) - obserwacja z dzisiejszego poranka; Mam w kolekcji wiele gatunków róż (nie mylić z odmianami). Na kwiatach tego konkretnie gatunku, zatrzęsienie zbieraczek w poszukiwaniu pyłku. Obok kwitną inne róże - ale tylko ta, cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem. Gatunek całkowicie wytrzymały na niskie temperatury, dorastający do sporych rozmiarów. Wytwarza wielkie owoce (5 cm) - stąd nazwa macrocarpa - wielkoowocowa. Obok kwitnąca irga (zawsze chętnie oblatywana) tym razem "przegrywa" z różą (ostatnie zdjęcie).
 9. Pod tym linkiem http://lukaszluczaj.pl/firletka-roslina-milosci-na-lace-kwiatowej/ znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji o firletce.
 10. Firletka poszarpana ( Lychnis flos-cuculi ) - bardzo miododajna. Warto byłoby pytania dotyczące rozpoznawania, umieszczać w temacie "Identyfikacja - rozpoznawanie roślin pożytkowych".
 11. Znajomość parametru pH jest mi niepotrzebna. Chyba, że sadzę wrzosowate (Ericaceae) na rędzinach... 90% gleb w Polsce ma odczyn kwaśny - a rośliny rosną.
 12. Przepraszam, nie jestem purystą językowym, ale zanim naciśniesz klawisz [wyślij] - sprawdź błędy - edytor podkreśla je na czerwono.
 13. Pyłkodajna róża gęstokolczasta (Rosa pimpinellifolia). Jedna z bardzo wielu gatunków róż, zimująca bez problemu. Kolejne zdjecia; "Morze kwiatów" - dereń pagodowy (Cornus controversa) i skrętnolistny (C. alternifolia). Trochę bardziej wymagające gatunki dereni, chętnie odwiedzane przez pszczoły w okresie kwitnienia. Zdjęcia z poranka.
 14. Po pierwsze - mile widziane zdjęcie; Po drugie - przemilczę to co powiedział Ci sprzedawca... cena odpowiednia, Po trzecie - moja rada (uprawiam ten gatunek od ponad ćwierć wieku) ; - nic nie przywiązuj, - posadź do gruntu, na zimę zabezpiecz część nadziemną (owiń włókniną), - wiosną przyszłego roku (w maju) zostawisz tylko najdorodniejszy pęd z całej wiązki - ten, który przejmie rolę przewodnika a resztę wytniesz.
 15. Informacja dla tych, którzy chcą wzbogacić bazę pokarmową w rannika zimowego (Eranthis hyemalis). Nastał idealny czas na pozyskiwanie "cebulo-bulwek". Część nadziemna zamarła - więc idealny termin na wykopki. Trudność w sadzeniu polega na tym, że należy sadzić blizną liściową do góry. W tak małych egzemplarzach - trzeba dobrze się przyjrzeć aby nie sadzić "do góry nogami"... Głębokość sadzenia to 3-5 cm co 10-15 cm. Ja już wysadziłem dobrze ponad 1000 sztuk - co zajęło mi 2,5 godziny.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.