Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Quidam

Redaktorzy
 • Content Count

  565
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  23

Quidam last won the day on June 2 2022

Quidam had the most liked content!

Community Reputation

274

About Quidam

 • Rank
  As forumowy

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Sławek
 • Lokalizacja
  Górny Śląsk
 • Typ ula
  Dadant

Recent Profile Visitors

2,240 profile views
 1. Przepraszam, ale chyba się starzeję i mam problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Czy mógłbyś sprecyzować - czego dotyczy Twoje pytanie odnośnie nasion ewodii ? Poza tym, temat nasion pasuje do wątku - "Vademecum rozmnażania..."
 2. C.d. anomalii pogodowych. Zaczyna kwitnienie leszczyna (zbieraczki z żółtymi obnóżami), oczar pośredni (fot.) i jaśmin nagokwiatowy (fot.). Lada chwila zacznie kwitnienie rannik zimowy (fot.) i krokusy botaniczne. W Opolu pojawiły się pierwsze kwiaty przebiśniegów. Jak tak dalej pójdzie to - "w lutym czas na nadstawki na kwitnienie wierzb"...
 3. Przede wszystkim - wszystkiego co Naj... w Nowym Roku Użytkownikom tego Forum. Oby pogoda była bardziej normalną, niż ta obecnie (pobożne życzenia). 2 stycznia 2023 - obloty i zbieraczki (zwabione silnym zapachem migdałów) na kwiatach kaliny wczesnej - wonnej (Viburnum farreri).
 4. Przyłączam się do spostrzeżeń Roberta. Początek kwitnienia perełkowca japońskiego. Prezentowałem w tym temacie zdjęcie z 28 czerwca - zawiązki kwiatostanów. Szum zbieraczek na kwitnących okazach - raduje serce...
 5. Wybacz ale wikipedia nie jest moim kompendium wiedzy. Przeczytaj jeszcze raz uważnie co napisałem (prościej już nie można). Jeśli słowo "jednopłciowe" porównać z tym co napisałem ; to odnoszę wrażenie, że wyczerpuje to znaczenie słowa jednopłciowe, a nie np. dwupłciowe gdy w jednym "kwiatku" znajdziesz i organy męskie (pręciki) jak i żeńskie (słupek). Być może autorowi z wikipedii chodziło o jednopienność (na jednym okazie masz organy żeńskie i męskie) lub dwupienność (na jednym okazie spotkać można wyłącznie kwiaty żeńskie na drugim okazie - wyłącznie męskie).
 6. Zdzisławie - odpowiadam; Wszystko z nimi w porządku. Ewodia (tetradium) to rośliny jednopienne o kwiatach (kwiatostanach) rozdzielnopłciowych czyli na jednym egzemplarzu (zazwyczaj w dolnych partiach korony) kwiatostany=kwiaty wyspecjalizowały się tylko w wytwarzaniu organów męskich - pręcików. Te po stopniowym - co jest w naszym przypadku wielką zaletą = dłuższy okres kwitnienia - przekwitnięciu (dojrzeniu) opadną. Na tym samym egzemplarzu (zazwyczaj w wyższych partiach korony) ewodia wytwarza wyłącznie kwiatostany=kwiaty żeńskie - słupek, z których wytworzą się po zapłodnieniu nasiona (w Twoim opisie to te zielone stożki). Zarówno męskie jak i żeńskie wytwarzają tzw. dysk miodnikowy i są przez to bardzo chętnie i bardzo licznie odwiedzane przez owady zapylające.
 7. Sadziec purpurowy fot. 1-2, Oman wielki fot. 3-4, Języczka wąskogłówkowa fot. 5-6, Rożnik przerośnięty fot. 7-9 - wysadziłem ją po entuzjastycznych wieściach jakie wyczytałem w sieci. Miała być chętnie oblatywana - a tu delikatnie pisząc mizerny wynik. Być może dlatego, że obecnie "wszystkie" zbieraczki widuję na kwitnącym w tej chwili winobluszczu trójklapowym fot. 10.
 8. Trochę dziwne. Być może słaba gleba i susza. Prezentowana odmiana to przegorzan kulisty (banacki?) 'Arctic Glow', posadzona na pełnym słońcu w żyznym, gliniastym podłożu. Kolejna perełka, obecnie kwitnąca (masowo oblatywana) to tetradium=ewodia daniellii. Angielskojęzyczna nazwa "bee-bee tree" - w pełni zasłużona. Gatunek ten zaliczam do mojej "Wielkiej piątki" drzew (krzewów) miododajnych. Gdybym mógł cofnąć czas i zacząć przygodę z pszczelarstwem o 20 lat wcześniej...
 9. "Szaleństwo" zbieraczek na przegorzanie i trojeści.
 10. Odpowiedź - nie. Po więcej szczegółów zapraszam do podlinkowanego post wcześniej wątku.
 11. Znam - obecnie około 16 lat. Zadałeś już kiedyś takie pytanie w tym miejscu. https://pasiekapszczelarska.pl/topic/47-rośliny-miododajne-przy-pasiece/page/13/?tab=comments#comment-48356
 12. Początek lipca a na perełkowcu zawiązki kwiatostanów.
 13. Trojeść amerykańska jest u mnie ekspansywna. W przyszłym sezonie porównam oba gatunki. Pomimo wczesnej pory (5 rano) - mnóstwo zbieraczek.
 14. Być może to sprawa dojrzałości fizjologicznej tych trzech kwitnących osobników ? Okres kwitnienia rozciąga się od VI do VIII. Aby było ciekawiej; - gatunki : ewodia koreańska (Euodia daniellii), ewodia aksamitna (E.velutina) oraz ewodia hupejska (E.hupehensis) obecnie wg taksonomów zaliczane są do jednego gatunku Tetradiun daniellii.
 15. W moich rejonach początki kwitnienia lipy drobnolistnej (Tilia cordata). Po lipie szerokolistnej już wspomnienie. Nadchodząca fala upałów nie wróży dobrze nektarowaniu - a rok jest wyjątkowy pod względem ilości wytworzonych kwiatostanów (przynajmniej w moich terenach).
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.