Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Quidam

Redaktorzy
 • Content Count

  428
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  14

Everything posted by Quidam

 1. Dwa gatunki z serii "cudaków" kwitnących obecnie i intensywnie oblatywanych. Pierwszy to heptakodium chińskie - (Heptacodium miconioides). Drugi to intensywnie oblatywana w tej chwili marzymięta chińska (Elsholtzia stauntonii). Gatunek wytwarza kwiaty w kolorze lila. Mam też odmianę 'Alba' o białych kwiatach. Cała roślina (liście, pędy, kwiaty) wydzielają przyjemny zapach mięty (stad nazwa gatunkowa). Stosuję liście tego gatunku na wszelkiego rodzaju niestrawności, przeziębienia, grypę. 10-15 świeżych listków zalewam wrzątkiem, po 15 minutach odcedzam i piję. Polecam dla tych, którzy mają problemy żołądkowe i związane z przeziębieniem. Napar łagodzi również objawy kaca.
 2. Książkowo ..."sadzonki korzeniowe o długości ok. 10 cm (grubość palca), tnie się w grudniu, wiąże w wiązki i dołuje w piasku. Wysadza się w lutym-marcu do skrzynek i nakrywa 2 cm warstwą gleby. Skrzynki ustawia się w szklarni, namiocie lub inspekcie"... Osobiście nigdy nie praktykowałem tej metody w odniesieniu do robinii.
 3. Zdzisław, odpowiem - duże cebule krokusów maja szansę na wytworzenie w przyszłym sezonie, drobnych cebulek przybyszowych, które możesz jesienią przyszłego roku wykorzystać.
 4. 3,5 godziny. Mam "urządzenie" do sadzenia cebul - rurka 1/2 " z dospawaną rączką (coś jak kosztur używany w lasach do sadzenia drzew).
 5. Informacja dla ambitnych pszczelarzy, którzy chcą wzbogacić swoją bazę pokarmową w rośliny cebulowe - krokusy, cebulice. szafirki itp. Właśnie trwa posezonowa obniżka cen - termin sadzenia idealny. Np. 500 cebulek krokusa mix można już kupić w cenie 120,oo zł - łatwo sprawdzić w internecie...(nie chcę uprawiać kryptoreklamy) Ja już zamówiłem 1500 sztuk.
 6. Przewertuj temat "Terminarz kwitnienia - czyli co teraz kwitnie" - masz tam przedstawione gatunki roślin, które kwitną późnym latem czy jesienią. Obecnie królują w sprzedaży wrzosy pąkowe - czyli takie, których barwa nie znika, ale kwiat zostaje w formie zamkniętego pąka. Stare, dobre odmiany wrzosów są praktycznie niespotykane, więc radzę unikać nasadzeń z nowych odmian wrzosu - masz tylko aspekt estetyczny (kolor) bez pożytku dla pszczół.
 7. Kwitną również okazy uzyskane drogą wegetatywną. Zakwitną tylko pędy rosnące wertykalnie (pionowo). Święte słowa... To raczej winobluszcz (Parthenocissus quinquefolia) - jak dalej będziesz stosował sól kuchenną czy ocet to wyjałowisz glebę na lata. Jedyny znany mi skuteczny sposób na pozbycie się go to stosowanie herbicydu na młode pędy. Jeśli masz "alergię" na chemię - zostaje tylko systematyczność w wyrywaniu nowych pędów do momentu, aż osłabisz go na tyle, że sam obumrze. Ale to zabawa na kilka najbliższych sezonów.
 8. Jesień za oknem, idealny termin zbioru nasion. Proponuję w tym temacie zamieszczanie informacji o posiadanych nadwyżkach nasion. Forma rozliczenia bezgotówkowa. Zamawiający wysyła zapytanie/zamówienie za pośrednictwem PW. Na podany w wiadomości adres, zainteresowany przesyła list z kopertą zwrotną w środku (zaadresowaną + znaczki). Ja ze swej strony mogę przesłać nadwyżki nasion poszukującym oryginalnych czy rzadkich gatunków. Oczywiście w grę wchodzą ilości amatorskie liczone w gramach czy sztukach. Nie mogę również zapewnić 100% wschodów. Myślę, że w ten sposób (poprzez wzajemną wymianę), możemy urozmaicać roślinną bazę pokarmową wokół naszych pasiek. Nadwyżki nasion zbiór VIII-IX: 1. rożnik przerośnięty (Silphium perfoliatum), 2. makleja sercowata (Macleaya cordata ), 3. przetacznikowiec japoński (Veronicastrum japonicum), 4. przegorzan pospolity (Echinops ritro), 5. kłosowiec fenkułowy (Agastache foeniculum), 6. serdecznik syberyjski (Leonurus sibiricus). Do zbioru pod zamówienie - klon ginnala (Acer ginnala), lipy (Tilia sp.), przegorzan 'Arctic Glow', trojeść bulwiasta (Asclepias tuberosa) i inne. Jeśli temat nie pasuje do „Bazy pożytkowej pszczół” – proszę moderatora o przeniesienie do odpowiedniego działu.
 9. Początek kwitnienia bluszczu pospolitego (Hedera helix). Zbieraczki głównie z pyłkiem. Kolejne zdjęcia to prezentowana już na łamach forum - wernonia włosista (Vernonia crinita) w odmianie 'Mammuth'. Pięknie oblatywana w poszukiwaniu nektaru.
 10. Niezwykle intensywnie oblatywana w obecnej "dziurze pożytkowej" - barbula klandońska (Caryopteris x clandonensis). Idealna na suche i słoneczne stanowiska. Szkoda, że tak mało popularna. Rosnąca obok perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) cieszy się już znacznie mniejszym zainteresowaniem.
 11. Wtrącę swoje trzy grosze do tej rozmowy (choć zeszła z głównego tematu na temat - zapylania). Większość roślin kwiatowych (owadopylnych) posiada „uniwersalną” budowę kwiatów wytworzoną w toku ewolucji. Aby unikać hodowli wsobnej prowadzącej do degeneracji gatunku, rośliny kwiatowe wytworzyły mechanizmy wabienia owadów, aby za ich pośrednictwem unikać samozapylenia (np. nektar i pyłek – węglowodany i białka). Pszczoły w procesie zapylania mają wyłącznie tę przewagę nad innymi owadami (poza liczebnością rodziny i wrodzoną specjalizacją), że ich populacja jest sztucznie zwiększana przez działalność człowieka w celu osiągnięcia konkretnych korzyści (miód, wosk i in.). W zapylaniu kwiatów poza błonkoskrzydłymi (Hymenoptera) - pszczoła miodna, biorą również udział owady z innych rzędów (pośrednio i bezpośrednio) np. motyle (Lepidoptera), chrząszcze (Coleptera), muchówki (Diptera), pluskwiaki (Hemiptera), sieciarki (Neuroptera), wojsiłki (Mecoptera). Uwzględniając to - należy mieć na uwadze, że liczba gatunków owadów w Polsce, biorąca udział w zapylaniu to co najmniej kilka tysięcy...
 12. Zwróć uwagę - jaki gatunek zaprezentowałem. Być może Twoje obserwacje dotyczą rodzimego sadźca konopiastego (Eupatorium cannabinum).
 13. Sadziec purpurowy (Eupatorium purpureum) - liczne zbieraczki na kwiatach. Wartościowa bylina pożytkowa na wilgotniejsze siedliska, długo kwitnąca (VII-X).
 14. Wskazówka dla tych, którzy chcą uzyskać młode sadzonki lip drogą generatywną (wysiew). Można już zbierać nasiona lip przed osiągnięciem przez nie pełnej dojrzałości i wysiewać natychmiast "na zielono" w podłoże. Ważne aby ich absolutnie nie podsuszać. Przy tym sposobie mamy zapewnione wschody powyżej 50% na wiosnę przyszłego roku. Na zdjęciach moje zbiory nasion lipy wonnej (Tilia insularis).
 15. Początek kwitnienia lipy Henry`ego (Tilia henryana)
 16. Zaokulizowane podkładki, nowymi dla mojej kolekcji 5 gatunkami lip. Pierwszy raz okulizuję lipy o tej porze (bardzo wydajna metoda). Dotychczas szczepiłem lipy wiosną.
 17. Intensywnie oblatywany (pyłek - nektar) winobluszcz trójklapowy w odm.'Veitchii' (Parthenocissus tricuspidata 'Veitchii'). Dwa tygodnie temu zaczął kwitnienie na ścianie domu z wystawą pd-zach, obecnie kwitnie na wystawie pn-wsch.
 18. Autor miał na myśli "wielką trójcę" a nie jak napisałaś "wielką trójcę późnoletnią" - korkowiec amurski kwitnie w czerwcu (początek lata). Jak chcesz mieć dosłownie "późnoletnią trójcę" to zamiast korkowca posadź lipę Henry`ego (VIII/IX).
 19. Trochę bylin; dziewanna - pyłkodajna, krwiściąg lekarski, smotrawa okazała, trędownik bulwiasty - uważany przez wielu za "królową" wśród bylin pod względem miododajności. Moim zdaniem, wszystkie byliny posadzone na żyznych i wilgotnych glebach mogą aspirować do miana "królowych miododajności"... przetacznikowiec - prezentowany na łamach forum - nadzwyczajny pod względem zainteresowania ze strony pszczół.
 20. Mogę Ciebie zapewnić, że na kwitnienie nie będziesz czekać 40 lat. Chyba, że posadzisz ją w cieniu innych drzew. Okazy uzyskane z siewu kwitną już po (5-8) 10 latach - obserwacja własna. Na żyznych glebach i słonecznym stanowisku roczny przyrost to 2-3 m. Tworzy bardzo szeroką, nisko osadzoną koronę więc musisz to wziąć pod uwagę przy sadzeniu - minimalna odległość to 5 m. Doskonale znosi suszę. bardzo źle reaguje na przesadzenie. Na zdjęciu kwiaty na 10 letnim okazie. P.S. A cóż to za "wielka trójca późnoletnia" - pierwszy raz spotykam się z takim określeniem ?
 21. Na zakończenie kilka ciekawych, oryginalnych gatunków, chętnie oblatywanych przez pszczoły. - dereń chiński, - dereń pagodowy, - dereń skrętolistny, - jesion mannowy, - kokwicja chińska, - stewarcja kameliowa, - żółtodrzew, - błotnia (kląża) leśna. Pozdrawiam.
 22. Byliny; - arcydzięgiel litwor (jeszcze raz prezentacja), - kozłek lekarski (posadzony raz daje liczny samosiew), Pnącza; - aktinidia pstrolistna ("kiwi") - bardzo licznie oblatywane pnącze ; -na okazie męskim - pyłek, na żeńskim - nektar. Szczerze polecam jako pnącze wybitnie pożytkowe i ozdobne. Krzewy; - amorfa krzewiasta, - kruszyna pospolita (na zdjęciu w odmianie 'Fine Line'), - iglicznia trójcierniowa w odmianie 'Goofy' - krzaczasta, wolno rosnąca odmiana w przeciwieństwie do gatunku. Drobne, niepozorne kwiaty chętnie odwiedzane przez pszczoły. Drzewa; - robinia akacjowa ("akacja") w odmianie 'Frisia' - żółtolistna forma gatunku.
 23. Piotr miał rację. Po uspokojeniu się zrobiłem przegląd tego pierwaka. Czerw na 4 ramkach (przysłowiowe od deski do deski), jaja, pierzga i zapasy oraz dwa mateczniki - w tym jeden wygryziony. Skrajne ramki z węzą nie odbudowane w pełni - stąd wniosek, że matka (rasy NN) do wymiany bo posiada zbyt silną skłonność do rójek. W drugim pierwaku sytuacja podobna z tym, że wszystkie ramki z węzą odbudowane w całości i podobnie jak w pierwszym - dwa dorodne mateczniki jeszcze nie wygryzione. Oba roje wyszły z macierzaków 28 IV.
 24. Pytanie „młodego” adepta pszczelarstwa. W dniu dzisiejszym zawisła w trudno dostępnym miejscu rójka (ok.5-7 l). Wchodząc po nią z rojołapką przypadkiem oparłem się o gałąź na której wisiała. Rój wzbił się w powietrze i osiadł na ulu z tegorocznym pierwakiem, w którym miałem już czerwiącą, młodą matkę. Rój po chwili wprowadził się do nowego lokum. Domyślam się, że z rojem weszła również młoda, nieunasienniona matka. Tu moje pytanie, - czy mam cokolwiek robić z tym faktem ?. Na spryskanie roju i wnętrza ula środkiem dla wyrównania zapachu jest już za późno. Któraś z matek musi polec lub jutro odlecieć z nowym rojem (?). Ul 10 ramek Dadanta – czy postawić drugi korpus (niestety z samą węzą – brak suszu)?.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.