Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Quidam

Redaktorzy
 • Content Count

  521
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  21

Everything posted by Quidam

 1. Intensywne obloty w poszukiwaniu pyłku na kwiatostanach miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis) w różnych odmianach.
 2. Jeśli jesteś młody wiekiem - możesz tak zrobić. Ja stary zgred jestem i nie chcę czekać na efekt kilka - kilkanaście lat... W okres kwitnienia wejdzie znacznie później niż okaz wyhodowany wegetatywnie. Poza tym, należy wziąć pod uwagę, że będzie duże prawdopodobieństwo, że "skundli" się z okazami obok rosnącymi i mogą być nici z obfitości kwitnienia. Dlatego szczepi się takie okazy bo masz prawie 100% pożądanej cechy (np. lipy Lipińskiego).
 3. Selekt lipy drobnolistnej (Tilia cordata) pod roboczą nazwą 'Pyskowice'. Okaz 40-50 letni, kwitnący bardzo obficie, corocznie - prawdopodobnie jakiś ekotyp. Pamiętam go jeszcze z czasów szczenięcych, uczęszczając do szkoły podstawowej mijałem go każdego dnia. Jeszcze zanim złapałem bakcyla pszczelarstwa, zwrócił moją uwagę obfitością kwitnienia. Od czterech lat (z racji nowej pasji) przyglądałem mu się uważnie i zawsze kwitł bardzo obficie rok do roku. Stąd też zaszczepiłem okazy i będę obserwował czy podobnie zachowuje się w warunkach wokół mojej pasieki. Na zdjęciach okaz mateczny i tegoroczne szczepienie.
 4. Minął rok i okulizowane lipy wyglądają tak; Wysokość jednorocznych okulantów dochodzi do 2,5 m wysokości. Wielkie liście (również kwiatostany) - lipy Zamoyskiego (Tilia x zamoyskiana) To polski odpowiednik lipy Moltkego (T. x moltkei). Znaleziona w Arboretum Kórnickim w 1928 roku, mieszaniec lipy amerykańskiej (T.americana) i lipy srebrzystej w odmianie długoogonkowej (T. tomentosa ssp. petiolaris). Zdjęcie liścia w porównaniu do dłoni. Tym sposobem, kolekcja lip wokół mojej pasieki wzbogaciła się o 5 nowych taksonów; 1. Tilia oliveri 2. T. maximowicziana 3. T. x zamoyskiana 4. T. japonica 5. T. miqueliana
 5. Tylko musiałbyś kupić okazy szczepione na podkładkach winobluszczu pięciolistkowego. Taki będzie kwitł już w następnych sezonach. Czasami można kupić okazy winobluszczu trójklapowego na własnych korzeniach (ukorzenione), niestety takie okazy wymarzają w naszych warunkach.
 6. To nie twierdzenie ale pewnik. Twój sąsiad ma 100% racji. Mój dom jest obrośnięty winobluszczem trójklapowym w odm. 'Veitchii' z trzech stron. W czasie kwitnienia czuję się jakbym mieszkał w ulu - jeden wielki szum zbieraczek (piękne doświadczenie).
 7. Zdzisław - nie pokażę bo jestem za stary i się wstydzę... Tak na poważnie też Ci nie pokażę - bo w tym roku, po późnomajowych przymrozkach - brak kwiatów.
 8. ...”Pewnie zapylales.....Pelargonie. Jestes wspanialym entuzjasta. „… jak śpiewał Kaczmarek i Skoczylas (kabaret Elita) – „zapylałem - georginie”.😉 Entuzjastą - a i owszem jestem, ale i trochę pragmatykiem z racji „nowego” hobby jakim jest pszczelarstwo. Obserwuję nowomodę w miastach, miasteczkach i wsiach – betonozę. Wycina się lipy, akacje (robinie), a sadzi np. katalpy w odmianie ‘Nana’ - która nie kwitnie. Tomasz Miodek w filmiku na You Tube „Sadźmy drzewa miododajne”, powiedział mądre słowa ...”pierwsza rzecz - pogoda, druga rzecz – pożytki, a dopiero trzecia rzecz to pszczoły, ule, miodarki i inne pierdoły”...
 9. Patrinia scabiosifolia (patrynia driakwiolistna). Gatunek byliny, o istnieniu którego nic nie wiedziałem. Pochodzi z Dalekiego Wschodu. Roślina wieloletnia, mrozoodporna, spokrewniona z kozłkiem lekarskim (Valeriana officinalis). Dobrnąłem kiedyś do krańców You Tube, znalazłem filmik z Japonii, na którym kwiaty tego gatunku były nadzwyczaj intensywnie oblatywane przez Apis cerana. Ściągnąłem nasiona, wysiałem, posadziłem. Jak na razie brak spektakularnych oblotów. Owszem pojedyncze pszczoły widuję i mam nadzieję na większe zainteresowanie. Termin kwitnienia (VII-X) z pewnością zapełni dziurę pożytkową.
 10. Dawno mnie tu nie było... Kwitnie obficie lipa Henry`ego (Tilia henryana) Początek kwitnienia perełkowca japońskiego (Styphnolobium japonicum - nowe nazewnictwo).
 11. Trochę Ci zazdroszczę, u mnie to niestety dość rzadki widok... Ale z tego co widziałem, to chaber bławatek jest bardzo chętnie oblatywany, nawet jeśli nie ma dziury pożytkowej.
 12. Opisywana na łamach forum rodgersja - ładnie oblatywana, Trochę "zapomniany" jaśminowiec (Philadelphus sp.) - wbrew opiniom widuję na nim sporo zbieraczek.
 13. To aktininidia ostrolistna (Actinidia arguta) - jeśli masz owoce to okaz żeński. Pyłkodajna dziewanna - widać zbieraczkę z pięknymi obnóżami w kolorze pomarańczowym (na zdjęciu dziewanna olimpijska).
 14. Przetacznikowiec japoński (Veronicastrum japonicum) - już opisywałem ten gatunek na łamach forum. Tu zdjęcia zmutowanych kwiatów. Szałwia (Salvia sp.), Trędownik bulwiasty (Scrophularia nodosa) - królowa rodzimych bylin pożytkowych. Kwitnący okaz lipy Moltkego (Tilia x moltkei)...
 15. Kolejne dwa gatunki róż - pyłkodajne; róża Moyesa (Rosa moyesii) i róża kasztanowa (Rosa roxburghii). Zimują bezproblemowo...
 16. Odświeżę autorski temat. Bardzo obficie kwitnąca i chętnie oblatywana kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis). Zimuje bezproblemowo, lubi miejsca suche i słoneczne. Podobny co do wymagań gatunek - pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius). Widuje na kwiatach dość często zbieraczki. Amorfa krzewiasta, indygowiec (Amorpha fruticosa). Znosi suszę ale jest dość wrażliwy na mrozy. Bardzo chętnie i licznie oblatywany.
 17. Kalina koralowa (Viburnum opulus) - piękny, rodzimy gatunek. Pomimo, że jest miododajny - pszczoły pozyskują z niego głównie pyłek. Świetnie rośnie na glebach wilgotnych, nie znosi suszy glebowej. Ostatnie dwa zdjęcia - kalina Sargenta (V. sargentii), gatunek z Japonii i północnych Chin. Całkowicie mrozoodporny.
 18. Róża Sweginzowa (Rosa sweginzowii var. macrocarpa) - obserwacja z dzisiejszego poranka; Mam w kolekcji wiele gatunków róż (nie mylić z odmianami). Na kwiatach tego konkretnie gatunku, zatrzęsienie zbieraczek w poszukiwaniu pyłku. Obok kwitną inne róże - ale tylko ta, cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem. Gatunek całkowicie wytrzymały na niskie temperatury, dorastający do sporych rozmiarów. Wytwarza wielkie owoce (5 cm) - stąd nazwa macrocarpa - wielkoowocowa. Obok kwitnąca irga (zawsze chętnie oblatywana) tym razem "przegrywa" z różą (ostatnie zdjęcie).
 19. Pod tym linkiem http://lukaszluczaj.pl/firletka-roslina-milosci-na-lace-kwiatowej/ znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji o firletce.
 20. Firletka poszarpana ( Lychnis flos-cuculi ) - bardzo miododajna. Warto byłoby pytania dotyczące rozpoznawania, umieszczać w temacie "Identyfikacja - rozpoznawanie roślin pożytkowych".
 21. Znajomość parametru pH jest mi niepotrzebna. Chyba, że sadzę wrzosowate (Ericaceae) na rędzinach... 90% gleb w Polsce ma odczyn kwaśny - a rośliny rosną.
 22. Przepraszam, nie jestem purystą językowym, ale zanim naciśniesz klawisz [wyślij] - sprawdź błędy - edytor podkreśla je na czerwono.
 23. Pyłkodajna róża gęstokolczasta (Rosa pimpinellifolia). Jedna z bardzo wielu gatunków róż, zimująca bez problemu. Kolejne zdjecia; "Morze kwiatów" - dereń pagodowy (Cornus controversa) i skrętnolistny (C. alternifolia). Trochę bardziej wymagające gatunki dereni, chętnie odwiedzane przez pszczoły w okresie kwitnienia. Zdjęcia z poranka.
 24. Po pierwsze - mile widziane zdjęcie; Po drugie - przemilczę to co powiedział Ci sprzedawca... cena odpowiednia, Po trzecie - moja rada (uprawiam ten gatunek od ponad ćwierć wieku) ; - nic nie przywiązuj, - posadź do gruntu, na zimę zabezpiecz część nadziemną (owiń włókniną), - wiosną przyszłego roku (w maju) zostawisz tylko najdorodniejszy pęd z całej wiązki - ten, który przejmie rolę przewodnika a resztę wytniesz.
 25. Informacja dla tych, którzy chcą wzbogacić bazę pokarmową w rannika zimowego (Eranthis hyemalis). Nastał idealny czas na pozyskiwanie "cebulo-bulwek". Część nadziemna zamarła - więc idealny termin na wykopki. Trudność w sadzeniu polega na tym, że należy sadzić blizną liściową do góry. W tak małych egzemplarzach - trzeba dobrze się przyjrzeć aby nie sadzić "do góry nogami"... Głębokość sadzenia to 3-5 cm co 10-15 cm. Ja już wysadziłem dobrze ponad 1000 sztuk - co zajęło mi 2,5 godziny.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.