Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Bohtyn

Użytkownicy
 • Content Count

  925
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  68

Bohtyn last won the day on April 22

Bohtyn had the most liked content!

Community Reputation

330

About Bohtyn

 • Rank
  As forumowy

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Bohdan
 • Lokalizacja
  Górki Świętokrzyskie
 • Typ ula
  warszawskie zwykłe

Recent Profile Visitors

769 profile views
 1. Możecie pisać,co chcecie ale nie ma w pszczelarstwie piękniejszego i bardziej radosnego przeżycia niż obserwacją wychodzenia, zbierania i obsadzania naturalnego roju pszczół. Nawet obserwacja ucieczki takiego roju jest wielkim przeżyciem. Obserwacja tego wszystkiego,jest niezapomnianym radosnym przeżyciem, w dodatku radość jeszcze większa, kiedy obsadzone pszczoły potrafią w ciągu doby odbudować i zagospodarować pełne 7 plastrów węzy z których niekiedy po tygodniu można odwirować miód. Dlatego większości trudno zrezygnować z hobby pszczelarstwa.
 2. Takimi hasłami wyborów się nie wygra, a zostanie rozczarowanie dlaczego przegraliśmy, kiedy tak pięknie wyszydzaliśmy. ?
 3. Ja jestem skrobi d..a emeryt i odbieram ile się da. ?
 4. Należałoby te kg dokładnie przeliczyć na zostawione powierzchnie plastrów w gnieździe do zimy. Ja w tym roku dałem, dokładnie wyszło po 9.kg na 7 ramek w ulu. Oczywiście dodać trzeba do tego to co zostało im w tych 7 ramkach nad czerwiem. Odpada mi problem z ujmowaniem ramek zarówno teraz jak i na wiosnę. Wiosną "słoikuje " ,ale zależnie od pogody. Wolę dać (i one też wolą) czysty cukier z czystą przegotowaną wodą, niż przemrożony i skiśnięty lub zapleśniały syrop, traktowany wcześniej amitrazą z popękanej od mrozu ramki przechowywanej gdzieś w szopie lub w garażu.?
 5. Należy wszelkimi sposobami dążyć do tego, żeby nie zostawały poza gniazdem pszczół na zimę żadne ramki z syropem. Przed karmieniem na zimę, u mnie nie ma zmiłuj się, (nawet gdy pszczoły wylewają się na ściany za gniazdem) ustawiam tylko 7 ramek, daję do 10 kg cukru w syropie. W tym czasie poza gniazdem i za zatworem nie ma prawa być żadnej ramki , lub dzikiej nadbudowy z lata na ściance ula. Po takim karmieniu nie ma problemów z zacieśnianiem, ani z nieobsiadanymi nadliczbowymi ramkami na wiosnę. Próba przechowywania ramek z syropem bez pszczół, to takie babranie się i niepotrzebne męczenie pszczół.
 6. Ja też na jesieni nie kombinuję,nie przeglądam. Moje pszczoły 12 rodzin już ponad trzy tygodnie mają w ulach tylko po 7 ramek, pomimo, że siedzą na ścianach jak jest w miarę ciepło. Dostały już 80 kg cukru ,czyli po 1 kg na ramkę, czyli 120 litrów to jest po 10 litrów na ul syropu, oprócz tego co miały nad czerwiem. Żadnych ramek za zatworami. Paski na warrozę też założone. teraz tylko przy okazji zmienić położenie pasków i ewentualnie jeszcze jedną dawkę syropu ok.10-ego września, może i odymić apiwarolem w listopadzie .Czekamy do wiosny jeszcze tylko pół roku.?
 7. W naszym klimacie , nasze pszczoły zimą więcej nie obsiądą. Na nadwyżkowe ramki będą przechodzić dopiero jak temperatura co najmniej przez kilkanaście dni będzie odpowiednia. Dlatego ociepla się, żeby wcześniej przechodziły na ramki z poza zasięgu kłębu pszczelego.
 8. U mnie też byłoby więcej, ale siły nie te co dawniej i nie chciało mi się zabierać wszystkiego, szczególnie wobec niepewnej pogody. Ponadto u mnie nie ma rzepaku. Odbudowanie przez rodzinę 7 plastrów wz uważam za wystarczająco w sezonie.
 9. Ja też już pierwsze 25 słoików 0,9l ,odwirowałem. Moje 11 rodzin odciągnęły już w sumie 50 plastrów węzy i zostało mi jeszcze tylko 30 z zaplanowanych na ten rok.
 10. Aaaa !!! - nie bede komentował.?
 11. Qrde - zamókł mi zydelek przeciw rójkowy i siedzę w bloku.? Ale jutro chyba podeschnie, więc jadę z samego rana na pasiekę.?
 12. Ja robię to samo tylko przy przy 12 rodzinach, jakbym nie notował to pewnie wszystkie by się roiły, a tak to tylko sporadycznie czasami jedna, ale tu zydelek daje radę.?
 13. Ja staram się w ciągu lata nie żonglować ramkami między ulami, nawet przy miodobraniu wracają do tych samych uli. Wyjątek jak trzeba czasami sprawdzić obecność matki, lub odhodować młodą matkę po wybranej rodzinie. Ramki mięszją mi się tylko te w szafie przez zimę, ale są już wyselekcjonowane i traktowane czymś np.kwasem octowym lub siarką. A swoją drogą, u mnie pomimo tych kilku danych słoików nie widzę odłożonego zapasu, ale czerwiu b.dużo, ramki pracy zagospodarowane i odbudowana obok węza w niektórych dwie. Robota w ulach idzie jak książki piszą, wszystkiego w bród, a co z tego wyjdzie to się okaże.
 14. Pogoda nie rozpieszcza pszczół. No i ciekawe , kto i ilu posłuchało mojej rady. Czy macie jeszcze ramki z tym pokarmem zimowym ???.? "Miód zimowy bardzo zdrowy".?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.