Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rafall

Użytkownicy
 • Content Count

  64
 • Joined

Community Reputation

31

About Rafall

 • Rank
  Prawie domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Rafał
 • Lokalizacja
  Mazowieckie
 • Typ ula
  Wielkopolski

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. O tej porze to raczej normalne że skrystalizowany pokarm wyrzucają. Zużyły by go w razie biedy, po lipie na przykład.
 2. Tylko ciekawe Krzychu jaki wpływ na to miał fakt że jest początkująca i jej umiejętności a jaki faktyczna agresywność pszczół. Każdą rodzinę można doprowadzić do stanu że będą żądliły jak oszalałe, szczególnie w sierpniu.
 3. Raczej spowodował bezprecedensowy rozkwit życia, także do form bardziej złożonych. Tak szczury i kawki w miastach dzięki nam mają się świetnie, wirusy również. Napisałem że zmiany klimatyczne są faktem. Nigdzie nie napisałem że to ludzkość je powoduje. Nie mogłem tak napisać bo tak nie uważam.
 4. Nikt tak naprawdę nie wie w jakim stopniu nasze działania wpływają na klimat. Naukowcy w zależności od tego kto sponsoruję badania także podają sprzeczne wyniki. Faktem jest że zmieniliśmy planetę, zubożyliśmy ekosystemy jak żaden inny gatunek w historii globu.
 5. Globalne ocieplenie to fakt, a mierzy się je wzrostem średniej temperatury na przestrzeni lat i dekad. Wszystkie poważne organizacje naukowe potwierdziły że ma on miejsce, jedyne nad czym się teraz dyskutuje to czy człowiek i jego działania ma na to wpływ i w jakim zakresie. Najbardziej znanym ignorantem w tej dziedzinie jest Donald John Trump który zawsze pytał gdzie się podziało globalne ocieplenie zawsze wtedy gdy gdzieś w stanach robiło się ekstremalnie zimno. Tymczasem zauważalnym dla zwykłych ludzi, a potwierdzonym przez naukowców "objawem" ocieplenia klimatu są właśnie wszelkie ekstremalne zmiany temperatur na plus i na minus w ciągu zaledwie kilku godzin, nagłe powodzie, długie okresy suszy, niszczycielskie wiatry, które dotąd były rzadkością w naszej strefie klimatycznej. Teraz te wszystkie zjawiska pomału robią się powszechne, a nasz klimat umiarkowany przestaje taki być.
 6. Dzień przed oblotem wymieniłem dennice. Osypy w większości rodzin były spore. Jednak wszystkie rodzinki przeżyły😎 Po oblocie zajrzałem do najlżejszych uli. Pokarm został tylko z tyłu około 1/4 -1/3 na każdej z ramek. Niektórym obróciłem zewnętrzne ramki o 180 stopni do innych dałem ciasto inwertowane z nozewitem. Ociepliłem powałki, zawęrzyłem wylotki bo już próbowały się rabować. W okolicy nic jeszcze nie kwitnie. Na koniec powiedziałem do zobaczenia za trzy tygodnie 😁
 7. Mamy 24.02.2021 kalendarzową zimę. Teoretycznie, książkowo nie chodzimy do pasieki nie niepokoimy pszczół. Tylko czy oby na pewno? Za oknem w ciągu dnia temperatury w zależności od regionu Polski od 11 do 18 stopni. Pytanie do Was co teraz robicie w pasiece?
 8. Wiosną sprawdzam co kwitnie/pyli na tego typu stronach https://www.claritine.pl/prognoza-dla-alergikow/aktualna-prognoza-pylenia
 9. Pełna zgoda. Ja nawet ich - hodowców rozumiem. Co nie zmienia faktu że to przykre dla ludzi którzy tych dopłat nie mają i oczekiwaliby od profesjonalistów choćby przyzwoitej jakości. No cóż trzeba będzie w prosty sposób samemu sobie hodować.
 10. Ja w poprzednim sezonie również mocno się zawiodłem na matkach od pani Marii na 10 jednodniówek zamówionych w czerwcu dwie poszły do zimy. Czarę goryczy przepełniło to że jedna z matek miała opalitek przyklejony w połowie na nasadę skrzydełka.(oczywiście nie zdolna do lotu) Wniosek dla mnie zero jakości i jej kontroli liczy się sztuka. Przykre bo w poprzednich sezonach byłem zadowolony.
 11. I tak jest, facelia wolno wschodzi chwasty a szczególnie trawy które bez problemu odrastają z kawałków korzeni szybko ją zagłuszają lepiej na pewno poradzi sobie gorczyca. A najlepiej doradz się rolnika który będzie Ci to robił.
 12. Niektóre wkrętarki mają funkcję tgz. dobijaka wkręca jak normalna wkrętarka a w momencie dużego obciążenia włącza się ten dobijak. Fachowo to chyba się nazywa udar styczny.
 13. Temat czytałem jakiś czas temu, książki też. Jakieś tam swoje wnioski z nich wysnułem, może nie koniecznie słuszne. Dlatego interesują mnie przemyślenia bardziej doświadczonych kolegów.
 14. Częściej jednak wymienia się matki w rodzinach z różnych powodów nie domagających, lub tworzy nowe odkłady, nie koniecznie silne i bogate. Wniosek z tego co kolega napisał jest dla mnie taki, aby zminimalizować ryzyko bezpieczniej jest podać matki na odkłady 9 dyniowe, jeszcze lepiej na pakiety. Kupować matki nie unasienianie - dłuższy okres bez czerwiowy.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.