Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wugiwugi

Użytkownicy
 • Content Count

  18
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1

About Wugiwugi

 • Rank
  Nowicjusz na forum

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Mariusz
 • Lokalizacja
  Warszawa
 • Typ ula
  WP

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Cześć. Podbijam temat. Sporo czasu minęło od ostatniego posta więc może macie jakieś nowe doświadczenia. Bujam się z wyborem ramki. Zawęzilem poszukiwania do 2 typow. A mianowicie 18 Wielkopolskiej oraz 1/2 Dadant. Mam pytanie skierowane do osób które miały styczność z tymi dwoma typami ramki. Czy są jakieś różnice w rozwoju pszczół, dynamiki, czy latwiej wychwycić nastroj rojowy w 1/2 Dadant z uwagi na dłuższą ramkę,?
 2. Dzięki za tą merytoryczną dyskusję. Już chciałem zamawiać ule jednościenne LN 3/4 i zestaw ramek. Patrzę a tu nawet u Sułkowskiego ramki ln mają niby 435... Jest z tym tematem mega burdel. Już niewiem co robić.... Jak w przyszłości będę chciał pozbyć sie tych uli będzie mega ciężko bo są to rzadkie wymiary ramek. Teraz znowu zastanawiam się nad 18 wielkopolska i Dadantem 1/2. Przynajmniej te systemy są częściej spotykane. Plus dadanta 1/2, ln 2/3 , oraz dadanta 17 to to że mogę wirować 2 rameczki na raz. A dlaczego 18 Wlkp za wąska? Czy mając gniazdo na 3 korpusach nie pozbywam się tego problemu?
 3. Cześć. Za namową kolegów z forum zacząłem interesować się ulami korpusowymi na rzecz ograniczenia Warszawskich Poszerzanych 10 ramkowych. Chodzą mi po głowie 2 rodzaje uli: Dadant 435x170 LN 448x185 Który z nich jest częściej spotykany? Który jest lepszy na średnie pożytki? Którym jest łatwiej operować? LN 3/4 wydaje mi się odrobinę za duży.
 4. Jeśli bym to robił w leżaku to mogę sobie nawet pomóc deską zatworową aby z jednej strony zrobić bezmatek (otwierając wtedy dwa wylotki) lotna wtedy wróci do części ula z ramką hodowlaną. I ilość odpalonych matecznikow będzie sporo wieksza chociaż strasznie mi na tym nie zależy.
 5. Rozumiem że gdyby rodzina nie była w nastroju rojowym to rój ze starą matką prawdopodobnie by nie wyszedł.? Mam zamysł w przyszłym sezonie zrobić taki numer. Mam Warszawiaka Poszerzanego leżaka (oprócz WP korpusowych). Tenże leżak ma dwa wylotki z tyłu i z przodu po przekątnych. I myślę sobie aby pobrać larwy od najlepszej rodzinki. 12 godzin wcześniej leżaka odwrócić i podzielić na pół zatworem tworząc bezmatek. Po stronie bez matki wrzucić ramkę hodowlaną około 12 miseczek z larwami, więcej nie potrzebuję (niech 5 mi się przyjmie to będę się cieszył). Po odpaleniu matecznikow zatwor usunąć i wstawić kratę. Dzień przed wygryzieniem zaizolować mateczniki i odebrać je następnego dnia. Może się udać? Co uważacie?
 6. Wszyscy tak pięknie opisuja chociażby system cloak board. Większość pszczelarzy uważa że matki wychowane w obecności matek są lepsze. Ciekawy jestem ile w tym prawdy. Szkoda mi tracić jednej rodziny produkcyjnej aby ją pozbawiać matki. Chciałbym dla własnych potrzeb wychodowac z 5 matek i sprawdzić czy rzeczywiście są lepsze od zakupionych u hodowców.
 7. Cześć. Pytania amatora. Jak to się dzieje że rodzina wychowująca matki pszczele pomimo zasklepienia matecznikow się nie roi? Czy w nadstawce moge dać ramkę hodowlaną np z 5 larwami w Dadancie/WP w obecności matki ? Czy w leżaku jest możliwość wychowu matek pszczelich w obecności matki?
 8. Dzięki jeszcze raz manio za pomoc. Będę musiał poczytać, poszukać informacji na temat ramki 18 Wlkp i skonfrontować ją z Dadantem 1/1 oraz 1/2.
 9. Ok. Czyli Dadanty. Pracujesz na 1/2 Dadancie. W teorii to powierzchnia plastra to samo co WLKP 18. Miałeś z nim do czynienia? Na ilu korpusach zimuje się Dadanty 1/2 Na 2 czy 3 ? Czy 3 jako.poduszka pod gniazdo?
 10. Dzięki manio za wiedzę. A teraz kolejne pytanie. Teoretycznie w ulu Warszawskim Poszerzanym 10 Ramkowym też mogę wrzucić półkorpus wielkopolskiego jako poszerzenie gniazda ale to chyba nie ma sensu bo nie wiem czy będą chciały czerwic matki i tak już w mega wysokim gnieździe. W Dadantach nie ma problemu żeby pszczoły zagospodarowaly półkorpus jako część gniazda którą poszerzyliśmy?
 11. Patrzę na zyski w taki sposób - żeby mi się tylko zwróciło na wklad, leczenie , ule i karmienie. Tak jak na początku pisałem. A wszyscy myślą że mam wyobrażenia o milionach😁
 12. Przestawianie ramek w celu zrobienia miejsca do czerwienia matce. Ok może i bardzo duże gniazdo Dadantowskie ale może to pomaga rozroic rodzinkę?
 13. Gandz pomada ? Co to znaczy? 😀 Wybaczcie ale nie wszystko jeszcze kumam... Czyli w Dadancie nie ma opcji wrzucania ramek gniazdowych w górę? Masz Dadanta ale pełnego czy 1/2 ?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.