Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wugiwugi

Użytkownicy
 • Content Count

  44
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

14

About Wugiwugi

 • Rank
  Prawie domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Mariusz
 • Lokalizacja
  Warszawa
 • Typ ula
  WP

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Nic nie ograniczałem. Matka czerwila gdzie chciała. Rodziny na 6-7 korpusach. Niby mocne ale żeby przejrzeć kilka rodzin to cały dzień się schodzi. Oczywiście wtedy gdy zaistnieje nastrój rojowy. Ten rok to była taka próbna gospodarka. Przyszły to napewno krata ale czy na 2 czy 3 korpusie tego jeszcze nie wiem. W tym sezonie przychylnie spojrzałem na Warszawskie. Mocno nie odbiegają od 18 wlkp. A szybkość obsługi nieporownywalna. Dodam że matki młode były w 18 wkp
 2. 18 Wlkp to raczej to samo jeśli chodzi o powierzchnie w stosunku do Dadanta. U mnie pomimo że matki czerwily gdzie chciały to i tak rodziny weszły we wszystkich 18 Wlkp w nastroje rojowe. Ale za to mam tam mocniejsze rodziny bo w Warszawiakach już zrobiłem po 2 odkłady. Fakt 18 wlkp ramka super ale za dużo ich jest ?
 3. Daro wydaje mi się że masz duży problem z alkoholem. Radziłbym Tobie pójść do specjalisty bo naprawdę możesz skrzywdzić swoim zachowaniem wiele osób. Pytacie o paragrafy, artykuły. Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia. art. 97 ust 1 Mając wyniki badań zlecone przez związek można na ich podstawie zrobić zgłoszenie. Odnośnie przecięcia krzywej popytu i podaży to tak masz rację jest to wiedza z podstawówki a na studiach jest to bardziej rozbudowane. I lepiej Tobie nie tłumaczyć pewnych rzeczy bo za dużo na raz wiedzy nie przyswoisz. Mam nadzieję że forumowicze wyciągną co do Twojej osoby odpowiednie wnioski i ocenią. I jeszcze raz proszę póki jest czas, walcz z nałogiem.
 4. Dlatego my jako pszczelarze musimy tworzyć uczciwy rynek. Bo opowiadanie bajek o robieniu marki i pisaniu że jeśli masz dobry produkt to klient zawsze kupi to farmazony. Ok kupi jeśli zejdziesz do odpowiedniego poziomu ceny która jest regulowana przez podrabiany "miut" . Miód fałszowany zawsze zepsuje rynek. ZASADA DZIAŁANIA JEST IDENTYCZNA W INNYCH BRANŻACH GOSPODARKI. Właśnie jak to ugryźć formalnie, to jest pytanie które powinny poruszyć związki wraz ze swoimi członkami. Wspólnie jest łatwiej wpłynąć na jakieś działania.
 5. Panowie ale i tak uważam że nieuczciwych pszczelarzy należy eliminować z rynku. Moim zdaniem takie komentarze to ciche przyzwolenie na działalność oszustów. Oszustów należy wychwytywać, zgłaszać i powinni ponosić odpowiedzialność tak jak w innych branżach. A to co piszecie to przepraszam ale brednie. To że duża część rynku to nieuczciwi pszczelarze to nie znaczy że muszę grać według ich zasad i przez nich tracić. W innych branżach za oszustwa ponosi się odpowiedzialność a uczciwe firmy odpowiednio i w miarę możliwości walczą przy użyciu obowiązującego prawa.
 6. Wiem doskonale jacy są pszczelarze i moja opinia nie dotyczy tylko forum a ogólnie tej gałęzi rolnictwa. Pomimo że pszczoły mam dość krótko (3 lata) to w tym środowisku trochę siedziałem. Z mentalnością ludzi czasem ciężko dyskutować. Jeżeli coś jest fałszowane to po co kogoś szukać do wystawiania mandatów? Zgłoszenie na policję, anonimowe ewentualnie dostarczyć wyniki badań. Później na pewno sam urząd musi wykonać badania i na podstawie swoich badań może ukarać nieuczciwych pszczelarzy. A nawet jeśli nie ukarze to chociaż trochę pomęczyć i tacy ludzie powoli mogą się wycofywać z rynku bo po co im problemy? Podobny schemat działania wygląda w innych segmentach gospodarki. Brakuje samozaparcia prawdziwych pszczelarzy aby walczyć z pseudopszczelarzami. Jednostka wiele nie zrobi. Natomiast organizacja w stylu związek już być może tak. Gdyby taki temat został zarzucony w związku to jestem za, składka 30 zł co to jest? A pomnożyć x300 (chyba koło tylu jest w SPZM) to 9000 zł. Za to można ładnie sprawdzić lokalny rynek. Ale po co jeśli większość pszczelarzy jest przeciwko??
 7. Szkoda że jest takie podejście pszczelarzy jak wyżej ? "to nie mój problem, ja wszystko sprzedaje" ehhhh Panowie. Gdyby był normalny rynek to może byście sprzedawali po 10/15 zł więcej za słoiczek. Ale lepiej powiedzieć że to nie nasz problem. Środowisko pszczelarskie nic z fałszowaniem miodu nie zrobi bo 40% "pszczelarzy" ma taką gospodarkę jak w reportażu z linku. Może warto w związkach robić składki na badania miodu z "bazarków", tylko pod kątem czy to syrop czy miód a odpuścić odmianowość bo to zawsze loteria. Milion komentarzy że to głupi pomysł za 3...2...1
 8. Jasne jest że lepsza rameczka do rozwoju 18 wlkp na dwóch korpusach i jeszcze poliuretan. Ale czasami lepiej mieć wygodę ( ln 3/4=mniej ramek) i szybszy rozwój (poliuretan). W przypadku 18 wlkp mam to drugie.
 9. Gdybym znalazł producenta uli poliuretanowych ln 3/4 amerykańskiego na pewno bym w nie poszedł zamiast 18 Wlkp. Kilka osób wspominało że w jednosciennych pszczółki się gorzej rozwijały a ja potrzebuję jak najwcześniej mocne rodzinki na sady, mniszek którego u mnie są całe hektary na wiosnę.
 10. Przy tak długich ramkach to wianki/miód może znajdować się na końcach ramek i suma sumarum może wyjść na to samo ? chyba ?
 11. Czyli danie jednego korpusa 18 Wlkp na korpus WP powinno załatwić temat. Coraz więcej argumentów widzę za tym aby gniazdo trzymać na 2 korpusach pełnych wielkopolskich ?
 12. Czyli twierdzisz że 10 ramkowe WP są zdecydowanie za małe?
 13. Ludzie są po prostu głupi. Osobiście uważam że pszczelarstwo powinno jak najszybciej zrezygnować z wszelkich dopłat. To jest tylko finansowanie wielkich sklepów, dystrybutorów, monopolistów.... Ludzie nie potrafią zrozumieć że każda dystrybuowana złotówka przez Panstwo w formie dopłat traci wartość...
 14. Cześć wszystkim. Straszna nuda w około. Na zewnątrz deszczowo a do oblotów jeszcze sporo czasu i wpadło mi do głowy takie trochę głupie pytanie, a raczej zapytanie o opinie. Jak wygląda gospodarka na pełnych korpusach Wielkopolskich. Czy trzymanie gniazda na dwóch korpusach rozwiązuje problemy w jakimś stopniu z nastrojami rojowymi? Czy zamiana tych korpusów góra dół dol góra pomaga, oczywiście bez kraty między nimi? Jakie macie spostrzeżenia na temat takiej gospodarki?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.