Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

MikołajWitwicki

Użytkownicy
 • Content Count

  457
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

MikołajWitwicki last won the day on May 11 2016

MikołajWitwicki had the most liked content!

Community Reputation

33

About MikołajWitwicki

 • Rank
  100% Domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  X
 • Lokalizacja
  Warmia
 • Typ ula
  Dadant, Wielkopolskie

Recent Profile Visitors

872 profile views
 1. Nikt tu nie mówi o 10 gr. U mnie różnica 70 gr a Słowian podaje ofertę tańszą o 1,1 zł. Przy kilkudziesięciu rodzinach masz kilka baków paliwa lub browar na cały rok.
 2. To ogłoszenie z cukrem po 1000 za tonę to wał. Podobnie robię w temacie poszukiwania pracy - wpłać pieniądze a ja załatwię pracę, lub hit oszustów z ostatnich miesięcy podaj swoje dane wpłać przysłowiową złotówkę zaliczki i oszust bierze kredyt w banku na twój rachunek. Wracając do tematu: Zakupiłem w Tesco po 2,29 jestem około 300 zł do przodu na zimowaniu pszczół.
 3. Słowian ja mam podobnie dziś. Wczoraj dobra pogoda wykręciłem 2/3 uli z lipy. Na dziś zaplanowałem ostatnie kręcenie i lipa. Pada od samego rana i tak ma być do późnego wieczora.
 4. Bohtyn zdrowia i powrotu do stanu rodzin sprzed wyjazdu! U mnie kilka rodzinek nie chciały przyjąć poddawanych matek w zeszłym sezonie. Dostały mateczniki albo czerw do pociągnięcia. W tym sezonie są tak jak pisze Tadek miodne, ale mniej spokojne na plastrach. Jakiś wyselekcjonowany gen zatracają. Swoje matki idę ładniej w siłę niż od hodowców.
 5. U mnie też pojedyncze pszczoły wylatywały z ula. Uznały że za wcześnie na pełny oblot. Pogoda po ostatnim chwilowym ociepleniu kiepska.
 6. Teren wąwóz podmokły. Płynie strumyk, wokoło kilka metrów zalewany teren. Wyżej teren suchy gliniasto piaskowy. Czemu drzewa ? Bo to teren zadrzewiony i roślinność niska zginie. Jest trochę chaszczów typu czarny bez do wycinki i w to miejsce nasłonecznione drzewa. Po drugie do wąwozu przychodzą wstrętne dziki i ryją , niszczą wszystko co nie jest drzewem. Olcha to badziew dla pszczół, zresztą pełno jej wszędzie i nie warto rozpowszechniać. Już leszczyna lepsza. Tadek dzięki za namiary na Amorfę - przy strumyku będzie miała idealne warunki. Jak z lipą nie ma przeciwwskazań do podmokłych terenów? Posadziłem kilkanaście trędowników bulwiastych część ucierpiała od rycia wspomnianych dzików.
 7. To jest ustawa, którą blokowało lobby koncernów od samego początku. Na zachodzie rolnicy mogą legalnie sprzedawać swoje domowe produkty i u nas już też! Pradziadek z Lubelszczyzny jeszcze za czasów komuny szedł na targ z miodem i przychodził z innymi produktami rolnymi. Zdrowo tanio i bez pośredników.
 8. Co sadzić na podmokłych terenach oprócz wierzby? Akacja wiadomo odpada. Lipa, Jarzębina, Indygowiec /amorfa/ ?
 9. Ad.1. Widzę że nie wycinałeś drzew na zezwolenie. Jest wymiar przy ziemi nie pamiętam już czy na wysokości 5 czy 15 cm. Kolejny wymiar to 1.3m Tabela wymiarów pięknie się ze sobą pokrywa, poza tym są słoje po których policzysz wiek drzewa i jego grubość jako dodatkowy dowód. Jak zetniesz drzewo na styk to się wyprzesz, ale nie każde drzewo będzie na styk i nie ryzykowałbym majątku kilkuset tysięcy dla wycinki nielegalnie drzewa. Ustawa weszła i nie muszę nic wycinać na siłę. Będzie mi drzewa zawadzało, jak np u Bohdana co mu dach niszczy to zetnę. Ad.2. Nie mówię o symbolicznej 1 lipie i 1 akacji przy płocie. Mowa o liczbie jaką podał Xpand, kilkaset szt rocznie do czasu aż się wszędzie sadzonki przyjmą i skończy się teren do obsadzania. Akacje na allegro kosztują od 30 gr do 1,5 za sztukę. Każdego roku kupuję i sadzę po 200 szt. Jak nie dla mnie to dla dzieci , wnuków. Jak nie ja i nie moja rodzina to skorzysta po części inny pszczelarz ale najważniejsze że skorzysta pszczoła! Nic nie jest cenniejsze od wolności więc wara od własności :-)
 10. Pytanie po co nadal wymóg sprzedaży bezpośredniej dla pszczelarzy. Jak będę robił soki i kiełbasę to bez pozwoleń i specjalnych pomieszczeń mogę sprzedawać, a na miód wymagana pracownia. 2% podatku ponad 20 tys to śmiech na sali. Przykładowo za przychów roczny 30.000 zapłacę podatek 600 zł. Nic tylko z miasta na wieś się przeprowadzać :-)
 11. Słowian przy posesjach sadzi się iglaki bo są przez cały rok zielone, a nie z lenistwa. Ja obsadziłem się świerkiem, jodłą, akacją, katalpią. Obok kilka tys lipy w lesie. Pokaż mi pszczelarza, który sadzi drzewa miododajne przy pasiece. Już nie będzie tego typu problemów: http://pasiekapszczelarska.pl/topic/417-wycinka-drzew-na-pasieczysku/
 12. Robert zdjęcie traktora z drzewem to nie sprawa nowej ustawy. Wkleiłeś parametry drzew które można wyciąć to na oko widać że te stare drzewo na zdjęciu ma więcej niż 80-120 cm obwodu. Bardzo dobra ustawa. Moja ziemia i ja decyduję co na niej rośnie. Stare drzewa nad którymi co niektórzy płaczą nadal będą chronione pozwoleniem na wycinkę. Teraz mogę śmiało sadzić drzewa i odłożyć w czasie wycinkę samosiejek bo w każdej chwili będę mógł je ściąć. Polak nie będzie niewolnikiem urzędnika by prosić o ścięcie drzewa na własnej posesji. Rok temu wycinałem samosiejki przy posesji! Koszmar każdego kurdupla wymierzyć opisać. Urzędnik traci czas na wizytę lokalną, takich jak ja codziennie przewijało się wiele osób. Urzędnik zasugerował bym bez pozwolenia wyciął te drzewa na co spytałem czy zapłaci za mnie kilkusettysięczną karę? Nowa ustawa nawet na lewackim onecie jest chwalona przez każdego w komentarzach! Dziś mogę bez formalności ściąć niemiododajne drzewo i w jego miejsce posadzić miododajne.
 13. Po sezonie użytkowania mogę powiedzieć, że górna beleczka musi być grubsza bo wygina się pod ciężarem, po drugie i najważniejsze węza ma wymiar pod grubą ramkę i brakuje węzy przy wtapianiu. Pszczoła przy silnych pożytkach typu rzepak /nie miałem takich rok temu bo wymarzł/ odbuduje po całości, ale przy średnich pożytkach nie ciągnie i pozostaje luka u góry przez co plastry słabo przymocowane do górnej ramki osuwają się z czerwiem lub miodem.
 14. Ile tego inwertu dajecie by odpowiadało 12 kg cukru? U nas zamawiali za 2,29 czy 2,39 zł za kg
 15. Czyli mój pierwszy pomysł polecacie łączyć lub wzmacniać siłę pozostałych rodzin. Nacek pszczelarz przejął pasiekę po bracie i ma obecnie 6-7 ramkowe ule czyli to wyrojone lub obsadzone rójkami ule. Jak będę na miejscu to zobaczę co tam jest. Tak radek kombinuję.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.