Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

gajowy

Użytkownicy
 • Content Count

  627
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  9

gajowy last won the day on September 6

gajowy had the most liked content!

Community Reputation

158

About gajowy

 • Rank
  As forumowy

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Marcin
 • Lokalizacja
  Mazowsze
 • Typ ula
  Warszawski Poszerzany

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Eee, ja inaczej na to patrzę. Generalnie, chce wiedzieć że jak jem kasze w piątek, to nadal zachowuję post i jem bez mięsa. A tak serio- to staram się tylko by organiczne trafiały na kompost a nie do śmieci i regularnie wywożę w wiaderkach na kompostownik 100km od domu.
 2. Nie. i robaki też zupełnie jasne...
 3. Mnie kusi by zbudować sobie glebogryzarkę od małego ciągnika, napędzaną własnym silnikiem spalinowym i podczepianą do haka terenówki. Wtedy byłbym samowystarczalny z uprawa ugoru. Wtedy bym posiał owies jak radził Manio a po owsie właśnie grykę, bo ona jakoś daje radę. Jak tego nie zbuduję, to raczej nici z dalszych zabiegów bo ciężko się kogoś z traktorem doprosić.
 4. Podobno gryka zasiana później już tak dobrze nie nektaruje. Ale ja posiałem tuż przy ulach kasze gryczaną, która miała robale i nie nadawała się do spożycia. Wzeszła, zakwitła, cos ja nawet oblatywało, kwitnie do tej pory bo późno posiana.
 5. Generalnie zostało mi 10 ramek i tyleż arkuszy węzy których to nie zdążyłem podać. Ale jak wspomniałem, po przeglądach gniazd, większości rodzin starczy tego, co dostały i już zdążyły odbudować. To co zostało- dostaną na wiosnę. Musze tylko te węzę jakoś przechować bezpiecznie.
 6. https://jbzd.com.pl/obr/2052922/miodoziolek Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Barcianach na jednej z pasiek w powiecie kętrzyńskim ujawnili 24 krzaki konopi indyjskich. Ujawnione krzaki miały od 100 do 230 cm wysokości.57-letni pszczelarz tłumaczył, że hodował zakazane rośliny, bo dobrze wpływały na kondycję jego pszczół.Na miejsce przybyli funkcjonariusze z KPP w Kętrzynie, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie. i po 80 zeta za słoik, i kolejka by małolatów stała:-)
 7. W tym roku zauważyłem koło siebie ekspansję kolczurki. W zeszłym roku miałem w okolicy jedno takie miejsce gdzie ja widziałem koło działki, w tym obrosła i Wymakracz i Narew w mojej okolicy.
 8. Miałeś na myśli trojeść kanadyjską , czy nawłoć? U mnie w okolicy mam wrażenie, że rosną trzy gatunki nawłoci razem. Jedne już zawiązały owoce, inne dopiero zaczynają kwitnąć. U rodziców rośnie trochę trojeści, pszczoły nawet ładnie oblatują choć za mało tego na miód. ( w tym roku kwitła równocześnie z lipą na podwórku a i tak miodu w jednym ulu który tam stał nie przybyło). Przeniosłem jej trochę na wieś do pasieki ale rośnie wyjątkowo kiepsko na bardzo lichej ziemi, jedna roślina zaledwie miała kwiat. Za to u matuli w ogródku będzie sporo nasion tego roku. Co do wykopków gotowych roślin- bardzo dziękuję, jeśli miałbym być choć trochę w okolicy Ełku to odezwę się wcześniej.
 9. W przyrodzie nic nie ginie. Jak nie będzie z tego miodu to cukru/ inwertu mniej pójdzie, no i pyłek noszą tez aż miło. Inna sprawa, mogły by jeszcze chyba podczerwić trochę ale ja ich tego uczył nie będę, same decydują.
 10. Dzis zajrzałem do jednej rodzinki co miała dostęp do nawłoci. Gniazdo zalane, widać odkąd na ramce zaczyna się nawłoć (żółty zasklep) a nadstawka pusta. Rodzinki które ustawiłem na nawłoć pracują dziś pełna parą i straciły całą agresję. Normalnie łagodne jak wiosną. Zobaczymy co z tego będzie.
 11. Mam nadzieję, że "strachy na lachy" jeśli chodzi o nawłoć. Za Mińskiem są skupiska barszczu Sosnowskiego i nie można się było doprosić bardzo długo by ktoś się tym zajął. Myśle, ze ruszą w pierwszej chwili na rdestowiec japoński.
 12. U mnie już prawie zakarmione pod kokardę i w dużej mierze poszyte. Gniazda niemal pełne. Co z nadstawki było by moje , reszta zostaje u pszczół, jak będzie nadmiar ramek z pokarmem po ścieśnianiu gniazd- w szczelne pudło i do garażu. Dostaną na wiosnę. Raz paski z kwasem dostały w lipcu, teraz dostaną drugi raz jak definitywnie uznam że koniec z nawłocią.
 13. Pojawiły się u mnie w nadstawce pierwsze ślady nawłoci. Za mało, by coś z tym zrobić, zobaczymy jak będzie dalej z pogodą.
 14. Powiem Ci tak- też mam kilka uli i zależy mi by miód był czysty od chemii bo jem go sam z rodziną i znajomymi. Stosuję kwasy naturalnie występujące w środowisku ulowym, czyli mlekowy i szczawiowy. Oczywiście wszystko z głową i nie w czasie wziątku. Na razie działa. Co do emitera ultradźwięków jak widzisz, problem nie jest prosty i oczywisty. Ci co zetknęli się są z jakiegoś powodu sceptyczni. Ale koszt urządzenia jest do przełknięcia- 250 zeta dałem za worek nasion poplonowych z których prawie nic mi nie wyrosło. Jesteś ciekawa- może zaryzykuj i opisz czy tym razem udało się stworzyć urządzenie działające, ja jako początkujący chętnie coś o tym usłyszę więcej. I nie jest to złośliwość czy sarkazm z mojej strony.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.