Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

gajowy

Użytkownicy
 • Content Count

  988
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  17

gajowy last won the day on May 12

gajowy had the most liked content!

Community Reputation

309

About gajowy

 • Rank
  As forumowy

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Marcin
 • Lokalizacja
  Mazowsze
 • Typ ula
  Warszawski Poszerzany

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Do uli korpusowych dojrzeję jeśli będę chciał zwiększyć ilość rodzin ale na razie na to nie mam czasu. Już te 10 to dla mnie wyzwanie. A wymienne dennice doceniam na tyle, że mam je prawie we wszystkich moich ulach mimo że to WP. W tym sezonnie pewnie wywalę ostatnie dwa ule bez wymiennych dennic albo zrobie z nich rojołapki lub magazynki. Wędrówek na pożytki nie planowałęm, samo jakoś tak wyszło...😉
 2. Na pewno nie... Ja ze wszystkim sie ciągle spóźniam. To nie powód do dumy ale mam świadomość swoich wad😁
 3. Ale mnie to bardzo cieszy. Jestem z tych co każdemu dobrze życzą i lubię jak inni są bogaci. A liczę, że reszta moich pszczół dojdzie z czasem do siły i jak sie uda to zrobię w czerwcu dwa miodobrania (po kruszynie i po akacji). A może jeszcze w lipcu coś odwiruję? Sąsiad ze wsi, od którego żony kupuję jajka rozważa posianie gryki...
 4. U mnie szansa na miodobranie po rzepaku. Jesteś chyba z rozwojem ze dwa tygodnie przede mną.
 5. Dziś zajrzałem do pszczół na rzepaku. Nie wszystkie noszą, jedne chyba zalały gniazdo. Te co nie noszą chyba miały za małą siłe jeszcze na rzepak. Na dodatek koło poidła zauważyłem ciemne pszczoły ze zdeformowanymi mocno skrzydłami...☹️. Jeden odkład zeszłoroczny wg mnie nie rokuje na dalszy rozwój, siedzą na czterech ramkach. Dołącze je do jednej silniejszej rodziny i zyskam silna rodzinę do postawienia na borówce. Na dodatek bedę miał lekki pusty ul do którego przełozę silną rodzinę z mega ciężkiego ula i w ten sposób będę mógł na borówkę postawić dwa ule. To chyba dobre wyjście, co o tym sądzicie? Z dobrych dla mnie wiadomosci to przyjęły mi się wszystkie lipy i akacje które posadziłem zimą i wiosną, mimo, że nie miały za dużo korzenia. Jak któreś z moich dzieci będzie chciało pszczelarzyć w tym miejscu, będą miały jak znalazł😁
 6. A jaką masz alternatywę dla miodarki by pozyskać miód? Ja w zeszłym roku z pięciu uli wywirowałem kilka wiader miodu. No chyba, że masz od kogo pożyczyć.
 7. Marszałek Piłsudski to postać dosyć mocno kontrowersyjna. Owszem, był socjalistą ale jak sam powiedział "...jechał czerwonym tramwajem tylko do przystanku niepodległość..." Daj Boże, by partie które teraz trąbią o swojej prawicowości były choć tak prawicowe jak socjalista Piłsudski. Ostatnimi laty dużo hejtu na jego postać wylały ruskie trole internetowe, z kilkoma nawet wdałem się w kłótnie. Zmienił wyznanie na protestantyzm tylko po to by wziąć ponownie ślub- to fakt. Wiele osób sukcesy w wojnie 1920r przypisuje Rozwadoskiemu i twierdzi , że Piłsudki niesprawiedliwie się pod tym podpisał. Niemniej istnieje korespodnencja Rozwadoskiego kierowana do choćbu Witosa i chyba Mikołajczyka, w której Rozwadowski stwierdza, że nie rozumiał tych posunięć w wojnie z bolszewikami. Przeczytawszy dosyc dokładnie jego życiorys jedno przyznam: facet miał stalowe jaja jakich w ostatniej naszej historii nie miał i nie ma żaden polityk. Zaś co do jego wad- nie jest moją intencją ich ani wybielać ani usprawiedliwiać.
 8. Tak też robię. Mam trzy ule niewiadomego pochodzenia, w sensie, wiem gdzie kupione ale nie wiem co za rasa pszczól. Jakiś buckwast, nic po za tym. Na trzy rodziny dwie poszły ładnie w rozwój, jedna stoi w miejscu. Albo się zmieni matkę, albo dołączy do innych pszczół celem utworzenia silniejszej rodziny. Akurat jedną potrzebuję bo "sąsiad" dał cynk, że borówka już kwitnie. Wszystkie silne rodziny w lekkich ulach postawiłem w rzepaku, inne silne mam w grzmotach do których widlak potrzebny... W zeszłym roku miałem taką rodzinę co robiła miseczki ale nie ciągnęła ich dalej. I cały czas nosiła ładnie miód.
 9. Ja przeglądając rodziny znalazłem kilka miseczek, jedną podlaną już. O dziwo, w ulu jeszcze trochę miejsca w gnieździe, nadstawki nawet nie ruszone. Nowego nakropu też sporo, nie wiem z czego, stoją w lesie na przedmieściach.
 10. U mnie wczoraj było tak samo, kilkanaście pszczół na tej desce z wodą. Nie znam sie, może zagospodarowują wodę odparowywaną z rzepakowego nektaru? Tak czy owak, wolałem postawić im poidło.
 11. Wczoraj od rolnika- właściciela pola przynieśliśmy jakieś 300m. Dziś podwiozłem samochodem pół beczki na dolewkę , dojechałem na jakieś 20-30m od uli więc nie jest źle. Szacuję , że ciurkając taka beczka starczy na tydzień. Mam też wrażenie, że rolnik musiał dziś rano coś dolać. Podobno poprzedni pszczelarz który woził do niego pszczoły, wogóle nie stawiał poidła i rolnik "z litości" postawił im miskę z wodą i jakimiś patykami. Ja wolę żeby pszczoły latały po nektar a nie wodę do wsi. A koszt beczki, deski i kranika to jakieś 40PLN i godzina roboty.
 12. Ja postawiłem kilka uli w rzepaku wczoraj w nocy. Dziś zrobiłem wgląd, mimo wiatru zrywającego kapelusz z głowy i ramki z ręki. Najsilniejszym włożyłem w gniazdo po dwie ramki węzy. Wszystkie dostały nadstawkę w jednej trzeciej wypełnionej suszem, dalej węzą. Pszczoły, mimo wichru ładnie chodziły w polu, co z tego będzie - zobaczymy.
 13. To jest forum na którym panuje nazwijmy to "większa tolerancja" pod względem dodatkowych pogaduszek przy okazji głównego tematu. I pic polega na tym , że większości chyba to pasuje.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.