Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

wojciech_p

Użytkownicy
 • Content Count

  17
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

wojciech_p last won the day on January 30

wojciech_p had the most liked content!

Community Reputation

21

About wojciech_p

 • Rank
  Nowicjusz na forum

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Wojciech
 • Lokalizacja
  Krosno
 • Typ ula
  wielkopolski

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Świadectwa zdrowotności w obrocie pomiędzy krajami to norma. W obrocie krajowym (na refundacje) do KOWRU musi dostarczyć je każdy zainteresowany sprzedażą-przed sprzedażą czegokolwiek. Kwestią czasu jest że będą obligatoryjne dla wszystkich, tych na refundacje i tych poza, tyle że to nie zmieni tego że jedne pszczoły są bardziej odporne inne mniej (odporność kolonijna).
 2. Prof. Chorbiński w materiałach szkoleniowych do użytku wewnętrznego napisał " Nie wykazano natomiast istotnej roli matek pszczelich w przenoszeniu zarazków zgnilca amerykańskiego" Jeżeli jeszcze pokarm w klateczkach nie zawiera produktów pszczelich ( miodu) to jest to właściwe stanowisko.
 3. Folia w zimie i na przedwiośniu, to zły pomysł. Wilgoć w ulu zdecydowanie nie służy pszczołom.
 4. Z tą stymulacją to jest tak że jak ktoś ma mniej rodzin to ma więcej czasu i może latać ze słoikami. Ja słoiki stosuję tylko w odniesieniu do pakietów nasiedlonych na węzę, bo matka ma ją przeczerwić przed zimą. W rodzinach "starych" idą dawki duże z paleto-zbiornika prosto do podkarmiaczek. Jest to tylko moje stanowisko i na pewno nie najlepsze
 5. Jeżeli u Ciebie jest już po pożytkach, to karmić i to codziennie po 1 słoiku. Matka będzie dobrze czerwić i po troszku będą gromadzić na zimę. Wraz z karmieniem wdróż zwalczanie warrozy. Ja tak karmię właśnie pakiety robione 1-5 sierpień i osiedlane tylko na węzie. Rodziny zasadnicze karmię zupełnie inaczej-opisywałem to już.
 6. No popatrz, prosta i działa :) Kiedyś miałem o podobnych gabarytach z demobilu szpitalnego. Z lodówki też robiłem prototyp, który pracował kilka lat.
 7. Generalnie to myślałem o stykach w przekaźniku, nie stycznikach. Każdorazowa awaria układu na scalaku 741 powoduje pozostanie przekaźnika w pozycji-obwód włączony. Przynajmniej tak się dzieje u mnie. Brak zasilania-temperatura poniżej zadanej =obwód zamknięty. Temperatura rośnie obwód jest przerywany. Sorry, prościej nie potrafię, nie jestem w elektronice ekspertem. Moderator ma rację= stop.
 8. Nie zdarzyło się u mnie zaoksydowanie styku, ale zespawanie już tak. Montuję przekaźniki mocniejsze niż potrzebne. Grzałki mają moc 500W, przekaźniki stosuję 16 amperowe (rm 81) wymieniam je po 2 latach pracy na nowe.
 9. Masz racje nie ma prawa. Jednak straciłem już w 1 inkubatorze 100 mateczników na fabrycznym termostacie. Od tego czasu inkubatora pilnuje 3 termostaty zrobione przeze mnie. Analogowe, bo takie znam na pamięć. O ile parę mateczników to żadna strata o tyle 2000 szt. w inkubatorze to już strata.
 10. Szeregowo. 2 wyłączniki do zadziałania 1 grzałki np. żarówki. Zwarcie jednego w trybie włączonym, nie ugotuje zawartości inkubatora. Mógłbym pisać po co i dlaczego ale po takim przywitaniu: Szkoda czasu. Stary jestem, nie przeczę. Stary i niereformowalny
 11. Ależ to proste: dbasz i masz. Natura zabiera pasieki w których popełniono błędy. Te zadbane mają szanse na odbudowę populacji.
 12. 1-5 wrzesień to już u mnie ostatnie duże dawki syropu, na zalanie gniazd i weryfikacja skuteczności zwalczania warrozy innym środkiem. Trzon pszczoły zimowej wygryza się z jaj złożonych w sierpniu (u mnie). Jak który ma za mało(czasami sprawdzam) to doleję 2-2,5 litra w połowie miesiąca. Mam kolegów czekających na spadź do października. Kiedyś też czekałem. I nie powiem że do tego nie wrócę nigdy. To zależy od priorytetów- co potrzebuję na wiosnę? A potrzebuję np. bardzo silne rodziny, zdolne do wykorzystania pożytków wczesnych: klon, później klon jawor. Czekanie na spadź do końca września i przerób cukru przez młode pszczoły w październiku, jest prawie gwarancją małej siły rodzin wiosną- rodziny dochodzą na pożytek z akacji. Jeżeli jeszcze warroza jest kontrolowana niewłaściwie to mamy przepis na reset pasieki. Ja w tym czasie mam już jawor w wiadrach. I nie ma tu cudów, tylko inny sposób prowadzenia rodzin produkcyjnych. Starzy wyjadacze wiedzą że wiosną jak świeci słońce to jest i miód. Spadź jodłowa bywa kapryśna.
 13. Kiedy? Warrozę powinniśmy ograniczyć liczebnie w okresie czerwienia "na pszczołę zimową". W każdym regionie jest to troszkę inny termin. Lipiec- pilnujemy by matki czerwiły na przyzwoitym poziomie, jak nie ma pożytku to niestety stymulująco karmimy (Czasami wrzucam ciasto pod daszek). Sezon kończę wcześniej niż inni bo potrzebuję mieć pszczoły w kolejnym roku. U mnie po sezonie 10-20 sierpień idą paski z ks pierwsze dawki syropu. Przeważnie miodu już mało w ulach więc daję 2 dawki po 5 litrów i robię przerwę . Gniazda zimowe mają po 10 ramek, więc matki mają gdzie naczerwić. 1-5 wrzesień zwalczanie zasadnicze warrrozy. W 2019 i 2020 z wyboru Apivar 2 paski/rodzinę, oraz reszta syropu-kolejne 2 dawki. Czasami trzeba jeszcze dołożyć 2,5 litra po 15. września, ale rzadko. W zwalczaniu warrozy kluczowe jest pamiętanie że możemy ją zniszczyć zawsze, ale pszczołom zimowym ponakłuwanym przez warrozę długowieczności już nie wrócimy. Takie pszczoły zginą wczesną zimą. Częstym błędem jest niesprawdzanie skuteczności stosowanych wcześniej leków. Ja stosuje zawsze jesienią 2 środki wg powyższego schematu. Co nie zlikwiduje pierwszy to zlikwiduje drugi środek. W ten sposób pszczoły mam z roku na rok, pomimo że tyle słyszymy o upadkach całych pasiek.
 14. Termostaty w cieplarkach lubią czasem nawalić w najmniej oczekiwanym momencie. Przeważnie zespawują się styki słabszych przekaźników. Proponuję łączyć szeregowo 2 termostaty. Wtedy awaria 1 z nich, nie zniszczy całej serii mateczników. Można też zastosować przekaźniki na większy amperaż.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.