Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Xpand

Moderatorzy
 • Content Count

  1,059
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  50

Xpand last won the day on February 9

Xpand had the most liked content!

Community Reputation

323

About Xpand

 • Rank
  Guru forumowy

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  Sławek
 • Lokalizacja
  Małopolska
 • Typ ula
  Wlkp 18/wlkp - jedna deska + osiatkowana dennica

Recent Profile Visitors

1,550 profile views
 1. Dziś było bardzo ciepło, w cieniu 17C, a do słońca upalnie Jestem po pierwszym przeglądzie w krótkim rękawku Część którą zdążyłem przejrzeć już czerwi. Może jutro też się uda.
 2. U mnie na nieużytku był owies najpierw (więcej niż raz). Przed pierwszym owsem poszło jeszcze wapno. Tak okoliczni rolnicy doradzili i moim zdaniem mieli rację. W zeszłym roku była pszenica jara (siew na wiosnę) i udała się lepiej niż u sąsiadów którzy mieli ozimą (siew przed zimą). U mnie coś się udało zebrać, a sąsiedzi mieli tak słaby plon, że nawet kombajnu nie brali.
 3. U mnie 10,5C w cieniu i 24C do słońca. Dzisiaj zaobserwowałem pierwsze pszczoły z jasnym żółtym pyłkiem. Z czego one to targają? Na wierzbach pszczelarskich nie zaobserwowałem pyłku, leszczyny na działce też zamknięte. Może jakieś inne odmiany leszczy w oddali lub starsze drzewa?
 4. Tak, są dopłaty od 1ha+. Przed lipcem trzeba skosić.
 5. Ale moskitiery mają często dodatki włókna szklanego.
 6. Przerabiałem temat siatki tkanej przy poławiaczach pyłku i musiałem wszystkie szufladki budować jeszcze raz, bo zawsze gdzieś się pojedyncze włókna metalu zaplątały. Siatka jedynie cięto-ciągniona.
 7. Naturalnie, że karmić. Karmić i jeszcze raz karmić, ale na jesieni i do tego patrzyć gdzie mają czerw, aby w zimie odpoczywać, bo w sezonie dość pracy jest.
 8. michałkarKarczyński i AndrzejParkiewicz znów reklamujecie ten sam sklep. Do tego dajcie sobie rady na forum, a przecież mieszkacie w jednym domu. Może lepiej pogadać w cztery oczy, a właściwie dwoje. Proszę o zaprzestanie tworzenia nowych kont i prób reklamowania tego samego sklepu na okrągło. Jeżeli zależy Wam na reklamie to inaczej się to robi. Tego typu "reklama" nie przejdzie.
 9. Ile dawałeś do syropu i czy masz dennice osiatkowane?
 10. Możesz sprecyzować? Co odpaliłeś testowo? Czego nie możesz trzymać w pracowni? Jakiś lek z tymolem otworzyłeś? Tutaj masz mojego posta z przed 5 lat. Ja nie mam żadnych problemów z tymolem, a dodaje go nawet do syropu cukrowego. Wyżej masz jeszcze sposób w jaki dawniej robiłem paski. Teraz robię zupełnie inaczej, bo tamta metoda za dużo czasu zajmowała. https://pasiekapszczelarska.pl/topic/131-leki-na-warrozę/page/4/?tab=comments#comment-14900
 11. Jeżeli chodzi o pyłek dla siebie, czy znajomych najlepiej nie suszyć, tylko mrozić bo zachowuje się więcej cennych substancji. Sam nie mam suszarki, bo mi na pyłku nie zależy - mam tylko +- 20 poławiaczy. Chociaż faktem jest, że zamrażarek używam 3, w tym jedną ponad 300 litrów Jeżeli chcesz sprzedawać to musisz suszyć, bo inaczej się nie przechowa, ale też jest bardzo wartościowy. Pierzgę natomiast to sobie cenię dużo bardziej od pyłku Pyłek najlepiej poławiać przez jeden dzień i potem pozwalać im nazbierać dla siebie. Takie działanie skutkuje tym, że więcej zbieraczek leci po pyłek. Wracając do mrożenie vs suszenie https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ejlt.201800393
 12. To z jednej strony śmieszne, a z drugiej smutne. Krzychu ja nie miałem nigdy konta na facebooku, bo nie lubię być towarem. Tutaj masz artykuł, w którym jest 10 punktów - czemu warto usunąć konto na FB. https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/facebook-dlaczego-warto-usunac-konto-10-powodow.html Tikcop policz czas karmienia Twoim sposobem, a sposobem z wiaderkiem na powałce. Pomnóż przez 50 lub 100 uli. Pajączek w powałce się przydaje do tego. Folię też mam, ale w weselnych Większość, a właściwie wszyscy komercyjni, których znam i mają 1500+ uli tak karmią we wiaderkach. Tylko powałek nie mają, za to dziura w daszku i korek.
 13. Ale Ty liczysz mokry pokarm, a nie suchą masę. Porównaj sobie cenę inwetu 15kg (załóżmy, że kg=L) do syropu cukrowego 3:2 15L, tam masz 11,25kg cukru. Ja kupowałem cukier po 2zł to daje mi 22zł + moja praca, a inwert nawet teraz kosztuje 2,8kg, czyli 42zł za 15kg. Ja zwykle daje ~25L, co daje 70zł za inwert lub 37,5zł za cukier + moja praca związana z mieszaniem i rozlewaniem do wiader 5L, które kładę na powałkach. Daje to 32,5zł różnicy na ulu, czyli w Twoim przypadku przy 50 ulach 1650zł za Twoją pracę związaną z mieszaniem. Mieszadło do zapraw + duża beczka i idzie dość sprawnie Jeżeli chodzi o rabunki to najważniejsze mieć zdrowe i silne rodziny, potem zmniejszenie wylotków - np. 5cm do 10cm na 7mm. Podawanie syropu pod wieczór, do tego trzeba uważać, aby nie chlapać. No może dennice osiatkowane pomagają, bo utrudniają lokalizację wejścia. W każdym razie ja nie mam problemów z rabunkami podczas karmienia.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.