Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

DrHause

Użytkownicy
 • Content Count

  40
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

DrHause last won the day on December 7 2015

DrHause had the most liked content!

Community Reputation

6

About DrHause

 • Rank
  Prawie domownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Imię
  ..
 • Lokalizacja
  wielkopolska
 • Typ ula
  WP
 1. W połowie lat 80-tych ubiegłego stulecia jeden już poprawiał. Chciał nawet opatentować. http://pszczoly.siudalski.pl/publikacje.html
 2. No i takie właśnie podejście do sprawy, a nie teoretyzowanie jest godne pochwały. Czekamy MAZI za efektami eksperymentu. Artur, ja jako „dziecko komuny” chyba rzeczywiście zatrzymałem się w tamtych czasach (nie podaje ciasta, nie mam osiatkowanych dennic, mam ule na podwójnej desce i dobrze ocieplone, ale za to mam BF). Z niecierpliwością więc czekam wiosny i Twojej relacji na temat zastąpienia pszczelich zapasów w ulu ciastem oraz efektów Twojego kopania w ulu w lutym i marcu i odsklepiania ramek.
 3. Tak wiem, ale moje odpowiedzi dotyczyły wypowiedzi Artura: "z tego co czytam na forach i mówią ludzie nie ma porównania do rozwoju rodziny na cieście a na zapasach w ulu …..." "chodzi mi o to ze pokarm maja bezposrednio nad soba nie muszą go przenosić z oddalonych ramek a ja nie muszę kopac w lutym czy w marcu żeby odsklepiać ramki... co do miodu i pierzgi mają ją w ulu więc nie wiem w czym problem ciasto jest tylko do pobudzenia …...." Piotr, gdzie wyczytałeś, że drożdże to białko, a tym bardziej, że zastąpią pyłek ? Owszem takie ciasto sprawi wrażenie wziątku, ale w żaden sposób nie zastąpi pierzgi. Dlatego tak ważne jest przechowywanie przez zimę ramek z pierzgą.
 4. Artur, ja wiem, że chcesz jak najlepiej dla swoich pszczół. Pamiętaj jednak, że każda ingerencja w gniazdo pszczele o tej porze w niczym nie pomoże, a jedynie dezorganizuje życie rodziny pszczelej. Nawet chodzenie po pasiece w zimie po skrzypiącym śniegu powoduje rozluźnienie kłębu zimowego, a co dopiero otwieranie daszków, albo aż strach pomyśleć zaglądanie do środka. To że mamy na zewnątrz 10 stopni na plusie, nie świadczy, że kłąb nie jest uwiązany. Jak napisałem powyżej, przestań czytać niektóre bzdurne blogi i fora internetowe. Zaopatrz się w fachową lekturę. Osobiście uważam, że najlepsze książki na temat pszczelarstwa zostały napisane w drugiej połowie XX wieku.
 5. Nie wiem, czy dobrze załapałem, ale mam nadzieję, że rozumiesz przez to, że wiosenny rozwój rodziny pszczelej na zapasach w ulu (miód, pierzga) jest bez porównania lepszy niż na jakimkolwiek cieście. Jeśli myślisz odwrotnie, to trochę obawiam się o Twoją dalszą karierę w pszczelarstwie. Starsze książki rzeczywiście podawały jako sposób na ratowanie rodziny przez podawanie ciasta z cukru pudru i drożdży. Należy jednak pamiętać, że ciasto takie nie ma żadnych wartości odżywczych dla pszczół. A tak na marginesie to większość tego co czytamy na forach internetowych, należy nie brać na poważnie, bo coraz częściej czytam różnych filozofów piszących pierdoły, którym wydaję się, że są alfą i omegą w dziedzinie entomologii.
 6. Z jednej strony, to bardzo dobrze, że myślicie o swoich pszczołach i wyciągacie wnioski co można byłoby zrobić lepiej. Z drugiej zaś strony mam wrażenie, że co niektórzy wzięliby swoje pszczoły do domu pod pierzynę. Wbrew wszelkim przeciwnością pszczoły poradzą sobie same bez Waszej pomocy pod warunkiem, że nie będziecie im teraz tam grzebać i poprawiać wszystko po swojemu. Jak będzie długotrwały mróz i pszczoły nie będą mogły się przemieścić, to żadne ciasto im nic nie pomoże.
 7. Nie ma co się krzywić i narzekać na zabiegi przy warrozie. Najgorsze jest pewnie przed nami. Już niedługo zlecą się żuczki i inne paskustwa umilające życie w pasiece.
 8. Oczywiście, że nie normalne i nie godne hodowcy. Nie ma tu znaczenia, czy jest to krowa, świnia, czy pszczoła. Nie będę już polemizował, że ten pseudo pszczelarz, jest na bakier z literą prawa. Kłania się w tym miejscu ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
 9. Świat idzie do przodu i tego nie zahamujemy. Jednak pewne cechy genetyczne pszczół, pomimo różnego rodzaju ingerencji w ich genetykę nie uległy zmianie od kilkuset lat. Nie wiem co to znaczy konieczność stosowania osiatkowanych dennic. Konieczność dla kogo ? Dla pszczół, czy dla pszczelarza ? Osobiście jestem zdania, że dennica osiatkowana w znacznym stopniu ułatwia walkę z warrozą. Jednak odkrywanie lub zakrywanie jej wedle kaprysu pszczelarza, jest moim zdaniem wielkim nieporozumieniem. Co do ograniczania matek w czerwieniu przez otwieranie dennicy można by długo polemizować i snuć różne teorie przemawiające za i przeciw. Zakończę jedynie stwierdzeniem, że w ulu z otwartą dennicą pszczoły nigdy same nie założą gniazda.
 10. Z filozoficznego punktu widzenia, to trochę jest w tym racji. Autor jednak podszedł do tematu z punktu humanitarnego. Dlatego niech nigdy w swoim życiu nie wybiera się do rzeźni.
 11. Wymagania dla systemów CCTV zostały określone w Normie PN EN 50132-7. Uregulowań prawnych na temat sposobu zapisu, miejsc montażu kamer oraz przetwarzania danych z tych kamer należy doszukiwać się w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych jak również w art. 47 i w art. 233 Konstytucji RP. Zastosowanie w tym temacie ma także Dyrektywa 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 24 października 1995 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych oraz Konwencja nr 108 Rady Europy o ochronie osób w związku z automatycznym przetwarzaniem danych osobowych, sporządzona w Strasburgu w dniu 28 stycznia 1981 r. Jesteśmy jednak na forum pszczelarskim, a nie forum dla wysoce wyspecjalizowanych specjalistów od zabezpieczeń i dalsze dyskusje w tym temacie chyba już nic nie wniosą.
 12. Po co kombinować jak są gotowe produkty. Ale autorowi tematu zapewne nie o takie rozwiązanie chodziło. http://jablotron100.pl/systemy-alarmowe/kamery/EYE-02 Dla Kolegów z forum jedyne 2.100,00 PLN
 13. Jeśli kamera IP, to z podświetlaczem IR. Zapomnij o zasilaniu bateryjnym.
 14. Tadek, temat zaczyna mi się podobać. Dobrze myślisz, tak być powinno, ale nie tak do końca. Tanim kosztem się nie da. To o czym piszesz nazywa się ochroną obwodową. Nie rozmawiajmy o tym, bo oprócz odpowiednich urządzeń muszą być spełnione odpowiednie warunki i koszty mogą trochę przerazić. Jakieś lampy sprzężone z czujkami ruchu jak najbardziej tak, ale bez sygnalizatorów. Nie unikniemy fałszywych alarmów, a co za tym idzie niepożądanych sygnałów dźwiękowych. Jedyne rozsądne rozwiązanie na dzień dzisiejszy, to kamery fotopułapki, o których wspomniał już jeden z Kolegów. W niektórych modelach jest możliwość wysyłania zdjęć przez MMS-a. Wystarczy to w zupełności, abyśmy wiedzieli, czy alarm został wywołany przez człowieka, czy jakieś zwierzę. Na zasilaniu bateryjnym urządzenie może pracować kilka miesięcy.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.