Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

System Nicot - instrukcja obsługi


Recommended Posts

Witam koledzy i koleżanki,

 

Mam pytanko do tych którzy zajmują się hodowlą matek na własne potrzeby. Jakiś czas temu zakupiłem od naszego Roberta klateczkę do systemu Nicot. Posiadam już komplet zabawek to rozpoczęcia hodowli na własne potrzeby, lokówki itd. Powiedzcie mi co z czym się je?

 

Puszczamy matule do klatki z założonymi koteczkami i co dalej?

 

Jaka rodzinę wyznaczyć? Osieroconą, czy jakąś inną?

 

Jest to dla mnie świeży temat, więc pytam specjalistów :D

 

Pozdrawiam,

Daniel

Link to comment
Share on other sites

Puszczamy matule do klatki z założonymi koteczkami i co dalej?

 

Jaka rodzinę wyznaczyć? Osieroconą, czy jakąś inną?

 W ramkę hodowlaną z koreczkami systemowymi  wkładasz zaczerwione miseczki matecznikowe .

Matkę możesz wypuścić z nicota  manualnie , lub na ciasto .

Dajesz do odciągnięcia albo do silnej osieroconej rodziny (może być słabsza np odkład , ale raczej powinna mieć ciasno ) .

Można też dać do odciągnięcia w obecności matki .

Wtedy daje się ramkę hodowlaną jak najdalej od gniazda (do najwyższego korpusu) .

Jest jednak ryzyko , że może w tym przypadku wyjść rój !

Po odciągnięciu i zasklepieniu mateczników wstawiasz do inkubatora , lub rodziny w której matki będą się wygryzały .

Bezwarunkowo musisz pilnować terminów . Szczególnie ważna jest histoliza w czasie której nie powinno się ruszać mateczników i bardzo ważny termin izolowania mateczników .

Jak przegapisz , to pierwsza matka może zniszczyć całą serię .

 

Sorki , że w wielkim skrócie , ale od rana do nocy robota na ranchu ,

a nocą ogarniam korespondencję ;)

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

 W ramkę hodowlaną z koreczkami systemowymi  wkładasz zaczerwione miseczki matecznikowe .

Matkę możesz wypuścić z nicota  manualnie , lub na ciasto .

Dajesz do odciągnięcia albo do silnej osieroconej rodziny (może być słabsza np odkład , ale raczej powinna mieć ciasno ) .

Można też dać do odciągnięcia w obecności matki .

Wtedy daje się ramkę hodowlaną jak najdalej od gniazda (do najwyższego korpusu) .

Jest jednak ryzyko , że może w tym przypadku wyjść rój !

Po odciągnięciu i zasklepieniu mateczników wstawiasz do inkubatora , lub rodziny w której matki będą się wygryzały .

Bezwarunkowo musisz pilnować terminów . Szczególnie ważna jest histoliza w czasie której nie powinno się ruszać mateczników i bardzo ważny termin izolowania mateczników .

Jak przegapisz , to pierwsza matka może zniszczyć całą serię .

 

Sorki , że w wielkim skrócie , ale od rana do nocy robota na ranchu ,

a nocą ogarniam korespondencję ;)

 

Robi - wielkie dzięki tym bardziej, że mimo zmęczenia po całym dniu chcesz pomóc innym. Chwała za to :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za pomoc. Robi wszystko jasne :D Biorę się za swoje matule :D Pochwalę się rezultatami :D

No to czekam na info o wynikach .

 

Swoją pierwszą serię w tym roku (ok 30 miseczek zaczerwionych przez reproduktorkę)   podałem wczoraj .

Późno , ale jaka wiosna ... wiadomo :)

Dałem do nicot-a miseczki zeszłoroczne z odzysku i większość niedoczyszczonych miseczek matka pominęła .

Długo zastanawiała się , czy zaczerwić ...

Spodziewałem się wczoraj  młodych larw , a zastałem w miseczkach jeszcze jajeczka .

Ale ... nic to :) Poddałem jajeczka .

Zobaczymy co odciągną  .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Czyniąc przygotowania mentalne do wychowu matek w nowym sezonie (układam sobie to w głowie z kalendarzem) polecam filmik 

fajnie wytłumaczony temat rodziny wychowującej tylko nie wiem jak to będzie z tym przełożeniem miseczek (jak dobrze rozumiem to 4 dzień od złożenia jajka w miseczce NICKOTA - to larwa jednodniowa). Plan mam taki by pod koniec rzepaku mieć jednodniówki (chyba to dobry pomysł). Będę wdzięczny za pomoc. 

 

Może się komuś przydać bo dobra jakość https://www.pierwszyul.pl/wp-content/uploads/2014/07/zycie-pszczo%C5%82y.jpg

Edited by Brzytwiarz
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Hello ekipo.

W Niedzielę rano wpuściłem do Nicota matulę. Zastanawiam się kiedy ta piękność ma zamiar złożyć jakiekolwiek jajeczka. Ramka przez ponad tydzień była w gnieździe żeby przeszła zapachem pszczół. Ramka nowa i koreczki też nowe. W sumie widziałem tylko 1 jajeczko na całej ramce.

Czekać cierpliwie czy macie jakieś rady?

Pozdrawiam,

Daniel

Link to comment
Share on other sites

Hello ekipo.

W Niedzielę rano wpuściłem do Nicota matulę. Zastanawiam się kiedy ta piękność ma zamiar złożyć jakiekolwiek jajeczka. Ramka przez ponad tydzień była w gnieździe żeby przeszła zapachem pszczół. Ramka nowa i koreczki też nowe. W sumie widziałem tylko 1 jajeczko na całej ramce.

Czekać cierpliwie czy macie jakieś rady?

Pozdrawiam,

Daniel

Takim patyczkiem jak do czyszczenia uszu nasmarować dobrze miseczki miodkiem i potem dać do polerki. ;) PK

Link to comment
Share on other sites

A nawet jak zniesie jajeczka to po wypuszczeniu mateczki , może cię spotkać niemiła niespodzianka taka jak mnie spotkała , że w dniu przekładania larw nic nie będzie :o.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.